Soledad znaczy samotność

2022-07-13
2011-12-02
Bożena Sęk

Saga rodzinna przesycona magią

Książka pełna magii, w której pobrzmiewają echa niedoścignionego "Sto lat samotności" Marqueza. Galeria kobiet niosących każda swoją tajemnicę. Skrzynka, przekazywana dziewczynkom, kiedy zaczynają dojrzewać, determinująca ich los. Mężczyźni, najczęściej milczący lub destrukcyjni. To wszystko w palącym słońcu, gorącym piasku i wietrze, w towarzystwie zjaw.
PS. Ktoś, kto pisał notatkę na okładce książki, chyba tylko pobieżnie ją przejrzał...

PS. Ktoś, kto...

Nasycona magią i baśniowością opowieść o losach kobiety i jej dzieci napisana pięknym językiem. Cały czas ma się wrażenie, że to mało prawdopodobne, ale może jednak?
Postacie mocno zarysowane zdają się być symbolem czegoś, ale na szczęście autorka nie sili się na wyjaśnianie i daje czytelnikowi przestrzeń.
Wciąga oraz intryguje, bo kreacja świata oraz postaci, prowadzenie narracji wypada naprawdę dobrze.

Wciąga oraz intryguje, bo kreacja świata oraz postaci, prowadzenie...

Magiczna i grząska, ale wciąga

Magiczna i grząska, ale wciąga

Okładka książki już od dawna mnie przyciągała z bibliotecznych półek, a kiedy nadażyła się okazja (temat wyzwania czytelniczego) z chęcią w końcu po nią sięgnęłam licząc na magię, szeroko pojmowaną.

„Soledad znaczy samotność” Carole Martinez to historia rodziny Carasco, którą opowiada nam jedna z jej córek o imieniu Soledad. Wiele się tam dzieje, kobieta razem z córkami i synem przeżyła wiele, od perypetii w rodzinnym miasteczku po tułaczkę, rewolucję, stratę, miłość po odnalezienie nowego domu. Każda z córek obdarzona niezwykłym talentem, które mogły stać się przydatne, jak i brzemieniem. Istny wachlarz emocji, jednak przy mało wciągającej historii, przez co ja jako czytelnik też się czułam jak na tułaczce, momentami.

Miałam chyba nadzieję na prawdziwy realizm magiczny, a obyczajowość treści miała jej dla mniej niż chciałam, czy oczekiwałam.

Wyzwanie LC 2023 – sierpień – przeczytam książkę z elementami folkloru, magii, mitów.

Historia rodziny Carasco opowiedziana z perspektywy najmłodszej z córek Frasquity- Soledad. Znajdziemy tu pełen wachlarz emocji i uczuć- miłość, radość smutek, ból. Opowieść o rodzinie pełna magii, zabobonów i przesądów. Polecam

Tytułowa Soledad wprowadza nas w losy swojej rodziny, podróży, która okazuje się również podróżą w głąb siebie. Znajdziemy tu: przepiękne, barwne opisy, poetycki język. Doskonale nakreślone postaci, tak wyraźne i różnorodne, niezwykłe (nawet te negatywne przypadły mi do gustu). Suchy klimat Hiszpanii, drzewa oliwkowe, trud życia, zapachy, które doskonale działają na wyobraźnię. Wspaniała! Należy się nią delektować jak dobrym winem.

Książka pełna magii, wędrówki i miłości w jej różnych odcieniach. Gorąco polecam

Realizm magiczny, szczególnie w wydaniu latynoamerykańskim, był modny w Polsce w latach 70. ubiegłego wieku. W książce Carole Martinez mamy raczej odgrzewany styl pisarski. Książka ma wysokie oceny, ale ja przedzierałem się przez nią z trudem.

W opisie są błędy merytoryczne:
1. Frasquita nie jest wiedźmą;
2. Frasquita nie została wygnana z wioski - sama odeszła (dlaczego? - trzeba przeczytać);
3. Drewniana skrzynka przewijająca się przez opowieść nie zawiera przyrządów do szycia przekazywanych między pokoleniami, tylko przeznaczenie konkretnej kobiety, kolejnej według starszeństwa w rodzinie; tylko dla Frasquity przeznaczeniem było szycie.

Ostatnia z kobiet, najmłodsza z córek Frasquity tytułowa Soledad, zrywa z tradycją i wynosi skrzynkę na pustynię, żeby nie przekazać jej siostrzenicy.

W opisie są błędy merytoryczne:
1. Frasquita nie jest wiedźmą;
2. Frasquita nie została wygnana z wioski - sama odeszła (dlaczego?...

Nie pamiętam żebym czytał kiedykolwiek tak beznadziejną książkę. Przyznaję , nie skończyłem . Było to zadanie ponad moje siły. Literacki kicz. Książka do bólu pretensjonalna , nie wiadomo o czym, czytanie tych koślawych metafor to tortura. Wydaje się że to dzieło średnio uzdolnionej , ale ambitnej i rozemocjonowanej pensjonarki ... Trzymajcie się od tego dzieła z daleka ...

Chyba juz wyrosłam z takich książek gdzie dominuje realizm magiczny. Książka jest dobrze napisana, na pewno zachwyci fanów tego gatunku literackiego. Mnie nie zachwyciła. Jednak ja zdecydowanie przedkładam realizm nad magię.

• Literatura piękna
  • Przeczytane 2022