Okładka książki Dyskoteki, chłopaki i ogólnie takie takie. Historie z życia wzięte o (nie)udanych randkach, seksie i związkach Piotr Grabarczyk
Piotr Grabarczyk Wydawnictwo: Znak Koncept poradniki
poradniki
Znak Koncept
2022-06-29
2022-06-29
lgbt związki

Okładka książki Prawo w filmie Piotr Grabarczyk, Tomasz Stempowski
Prawo w filmie Piotr Grabarczyk, T...

Udawana rozmowa dwóch niedojrzałych osób.

Udawana rozmowa dwóch niedojrzałych osób.

Pewnie jako podcast treść jest całkiem przyjemna do posłuchania, natomiast jako książka czyta się ciężko - dowód na to, że to co sprawdziło się w jednym formacie niekoniecznie zagra w innym.
Dużo oczywistości i nic odkrywczego.

Dużo oczywistości i nic odkrywczego.

Przemęczyłem tę książkę do końca tylko po to, żeby z czystym sumieniem napisać o niej opinię.
Książka jest obrazem tego jak ludzie są głupi i jak w Polsce brakuje edukacji seksualnej.
Dwie osoby, z przerośniętym ego, przechwalają się jak się puszczają na lewo i prawo. Na prawdę mają powody do dumy... Momentami aż było przykro czytać jak traktują innych przedmiotowo. Oczywiście jeśli to oni zostają potraktowani tak samo to wielki dramat, bo jak to?

Grafomania po całości

Grafomania po całości

"Dzień dobry, dobry wieczór, witajcie w kolejnym odcinku podcastu ..." Tymi słowami zaczyna się każdy odcinek "... Dyskoteki chłopaki i ogólnie takie takie". Autorskie show Piotrka i Irene która dzięki Bogini została współprowadzącą na pełen etat zapisane na kartach książki, które zostaną zachowane dla potomnych. Poniedziałki nigdy nie były tak przyjemne jak teraz kiedy to możemy zrobić sobie herbatkę, otulić kocykiem i posłuchać kolejnej rozmowy. Dziękuje Wam za to. Cieszę się, że książka została wydana na takim samym poziomie co podcast. Czytając w głowie miałem głosy Grabariego i Kobiety na skraju. Czyta się lekko i przyjemnie. Ludzie - seks jest obecny w naszym życiu. Nikt nie każe go nikomu uprawiać jeśli nie ma na to ochoty. Nie rozumiem hejtu jaki się wylał pod waszymi ocenami. Powiem tak ludziki, więcej luzu. Więcej dystansu. A ja chce więcej odcinków i czekam na drugą część książki. Publikacja nie jest dla wszystkich to trzeba sobie powiedzieć szczerze, ale dla nastolatków 16+ już jak najbardziej. Seks trzeba znormalizować i trzeba o nim rozmawiać. Ta książka to nie tylko seks. To książka również o poszukiwaniu siebie, przyjaźni, związkach, randkach i rozstaniach.

Ta książka jest straszna. Kompletne dno. Jest jak dziewczyna, z której zaczerpnięto tytuł

Zastanawiam się po co została wydana ta książka. Czyżby z czystej próżności autora? Bo nadażyła się okazja? Znam podcast, na którym oparta jest książka. Uważam, że można go posłuchać, dla zabicia czasu, dla pośmiania się, ale nic więcej. Jako czysta rozrywka - tak. Jestem natomiast daleki od traktowania go, jak i tej książki jako poradnika, który ma pomóc nam w jakikolwiek sposób polepszyć nasze relacje i związek. Dlaczego? Ano dlatego, że koncept tej książki jak i podcastu jest oparty na podstawie rozmów dwóch zupełnie przeciętnych i zwyczajnych osób, które wymieniają się po prostu swoimi doświadczeniami. Doświadczeniami, które są ich doświadczeniami i nie muszą się pokrywać z naszymi. Doświadczeniami osób, które nie są żadnymi specjalistami w kwestii związków i spraw miłosnych, bez względu na to jak bardzo chcieliby pretendować do tego miana.
Nie zgadzam się natomiast z opinią, która padła na tym portalu, że książka ta może zniechęcić do osób LGBT. Jeśli ktoś się zniechęci przez jedną osobę, to sorry, ale mnie nie zależy na akceptacji kogoś tak głupiego, kto całą grupę społeczną ocenia na przykładzie jednej osoby. Będę to do upadłego powtarzać - osoby nieheteronormatywne są bardzo zróżnicowane, tak jak i osoby heteronormatywne. I uważam, że głupotą jest wymaganie od kogokolwiek, żeby zachowywał się w taki czy inny sposób, tylko dlatego bo ktoś uważa, że szkodzi całemu środowisku. Jeśli komuś przeszkadza, że ktoś jest innej orientacji seksualnej, to choćby ta osoba była najspokojniejszym człowiekiem na ziemi to i tak się do niej przyczepi. Właśnie dlatego, bo jest osobą queerową, nieheteronormatywną, bez względu na to co będzie mówić.
A jeśli ktoś szuka dobrego poradnika dla osób nieheteronormatywnych, to polecam np. książkę "Jak facet z facetem", której współtwórcą jest certyfikowany edukator seksualny. To jest naprawdę dobra pozycja.

Widzę, że nie tylko ja jestem wstrząśnięta tą "książką"

Widzę, że nie tylko ja jestem wstrząśnięta tą "książką"

oj nie. porażka

oj nie. porażka

Tytuł tej książki pewnie wielu skojarzy się, słusznie zresztą, ze swego czasu słynną dziewczyną o imieniu Oksana, która, zaczepiona przez prezenterkę pewnej muzycznej stacji telewizyjnej, tak streściła swoje główne życiowe priorytety.

Autorzy w szczerych rozmowach bez skrępowania opowiadają o swoich (w znacznej mierze, choć cudzych też jest kilka) doświadczeniach z cielesnością oraz miłosnych patentach, podbojach i porażkach. Całość jest utrzymana w tonie żartobliwym, przez co miałam wrażenie spędzania czasu w gronie najbliższych przyjaciół, dla których tabu nie istnieje.

Grabari i Irene nie mają oporów nawet wspominając bardziej krępujące chwilę, co się ceni, bo pokazuje, że każdy popełnia błędy i najlepiej jest traktować je na zasadzie lekcji na przyszłość, zwiększania cennego doświadczenia. Jednocześnie odniosłam wrażenie, że gdyby miłosne podboje i udział w imprezach były wyznacznikiem za*ebistości, to moje życie jako singielki było do bólu nudne. W tym przypadku narratorzy zdawali się nie mieć ani chwili przerwy od randek, one-night standów i związków.

Myślę, że historie tutaj opisane mogą być świetną lekturą dla singli i kręgu Young Adult, a także LGBTQ+. Pomijając, że sam Grabari jest gejem, znajdziemy tu treści wspierające osoby mające różne preferencje seksualne. Bo każdy zasługuje na miłość i szacunek. Poza tym narratorzy poruszają tematykę Tindera, zdrady, seksturystyki czy kryzysu w związku – dla każdego coś się znajdzie.

Sporo jest zapożyczeń z języka angielskiego, co momentami mnie wręcz przytłaczało, ale rozumiem, iż jest to współczesny styl mówienia ludzi młodych. I chociaż momentami czułam przesyt, to jednak czasem nie sposób ich pominąć (sexting, ghosting).

Podsumowując: książka lekka, przyjemna i, w pewnych aspektach także odkrywcza (przynajmniej dla mnie),pokazująca, że seks i randkowanie to nie oznaka rozwiązłości czy braku szacunku do siebie, ale sposób na bogate życie towarzyskie i traktowanie życia z przymrużeniem oka, otwartość na to co nowe, dystans i odkrywanie siebie.

• Insta polecajki
  • LGBT+