Kobieta zawsze młoda. Jak nie przeoczyć szansy na realizację własnych marzeń

Okładka książki Kobieta zawsze młoda. Jak nie przeoczyć szansy na realizację własnych marzeń Irena Wielocha
Irena Wielocha Wydawnictwo: Agora poradniki
poradniki
Agora
2022-09-07
2022-09-07
Poradniki dla kobiet Motywacja Pewność siebie Rozwój osobisty

Bardzo mi się podobało. "Jak nie przeoczyć szansy na realizacje własnych marzeń" - ten podtytuł idealnie oddaje ducha książki. Pozytywny przekaz, do tego ciekawy opis tła kulturowego czasów prl (role społeczne),które ukształtowało Autorkę, przekraczanie granic, walka o siebie. Przyjemna i inspirująca lektura.

Książkę przesłuchałam w audiobook więc to dodatkowo dodało uroku książce. Bo miałam wrażenie, że historia jest mi opowiadana i przedstawiana jako droga do rozwoju. A że lubię treści prorozwojowe to mi się podobało. Dodatkowo podobało mi się, że było czuć że autorka z czasem pisała coraz śmielej i widać było, że wyjście ze strefy komfortu jej służy. Fajna historia o tym, jak warto słuchać swoje organizmu, nie zgadzać się na wrzucanie do szufladki jestem za stara, za poważna itp itd i dodatkowo daje mi światełko w poczuci, że w każdym momencie jest dobry moment na zmianę swojego życia. I kolejna książka w której wprost zostało powiedziane że cukier to biała śmierć i może zrobić dużo smrodu w naszym ciele. Autorka wyszła ze swojej strefy komfortu, zrobiła przetasowanie w mediach społecznościowych, mimo hejtu, mimo "ciociom i wujkom dobra rada" nie dała się i robi dalej to co ją cieszy :)

Mnie zainspirowała. Książka jak i sama autorka. Do tej pory sceptycznie podchodziłam do jej poczynań w mediach społecznościowych. Teraz już wiem, że to po prostu było moje " chamskie zazdro". Dziewczyna sama ostro wzięła się do roboty, sama pilnowała i była konsekwentna w działaniu. Nie każdy tak potrafi ciągle chcieć i robić. Opisała to w swojej książce bez zbędnego biadolenia i zadzierania nosa, pozwoliła mi bardziej zrozumieć i polubić ją samą- Irenę Wielochę. Fajna pozytywna osoba. Nikomu nie idzie do młodości, niestety. Mam zamiar od teraz, zawsze sobie o niej przypominać w chwilach kryzysu dążenia do "bycia młodą". Tak , bo to uświadomiła mi najbardziej, żem stara, a jeszcze przecież młoda. Ech.. Biorę się do roboty.

Moja Mama 60+ kupiła tę książkę i przeczytała tylko kilkanaście stron bo, jak stwierdziła, " książka jest nudna". Wzięłam więc do domu i sama próbowałam zostać "kobietą zawsze młodą".
Zrozumiałam tylko jedno: społeczeństwo się starzeje, agenci wyczuli nowy rynek i namawiają różnej maści influencerów starszego wieku do pisania książek, jak to niby są oni "wiecznie młodzi". A influencerzy, w nadziei na zysk, "piszom, co umiom", naiwni im wierzą i tak ten biznes się kręci...
Książka napisana przez osobę, która z natury wydaje się osobą sympatyczną. Pokazuje wiele z jej życia, dużo opisów doświadczeń z siłowni, ale oprócz wyświechanego przesłania: ja mogłam, to i ty możesz, nie wnosi nic nowego ani ciekawego. Literatura geriatryczna. Nie polecam!

Książka jest sympatycznie napisana, ale jeśli nie interesuje Cię opis chodzenia na siłownię, to się wynudzisz. Ja przestrzeliłam się z wiekiem, bo jestem 20 lat młodsza od autorki i bohaterki przez co absolutnie się z nią nie utożsamiam. Poza tym nienawidzę siłowni. Nie udało mi się dosłuchać audiobooka do końca.

Emerytura to nowy etap w naszym życiu, to nasz czas. Skoro to nasz czas, to zróbmy coś dla siebie, dla zdrowia i lepszego samopoczucia.

Motywacją do zmian w życiu autorki była wycieczka w góry. Brak oddechu podczas wchodzenia na szczyt, zmęczenie, pot lejący się po czole, z każdym krokiem było coraz ciężej, totalne wycieczenie. Wtedy zrozumiała, że jej ciało i organizm zaczynają być niepełnosprawne. Drugim motorem były wyniki, 24 kilo nadwagi, cholesterol i podwyższony poziom cukru, groziła jej cukrzyca, przyszłość zapowiadała się nieciekawie.
Zmiana diety, eliminacja słodyczy i wszystkiego, co było napakowane węglowodanami, regularne ćwiczenia na siłowni, pomogły w schudnięciu i poprawie kondycji. Walka o siebie i zdobyte doświadczenie uzmysłowiło bohaterce, że jadłospis musi być bardzo starannie dobierany. Dostosowany do stanu organizmu, a przede wszystkim musi być modyfikowany. Słowo „dieta” nie powinno nam kojarzyć się z wyrzeczeniem czy głodówką. Jadłospis powinien być dopasowany do każdej osoby indywidualnie. To ma być dieta zbilansowana, musi dostarczać organizmowi odpowiednią ilość białka, węglowodanów, tłuszczu i mikroelementów.

Co nas ogranicza, żeby pójść w ślady autorki? Powiedzmy sobie szczerze, nie ma zbyt wielu miejsc, gdzie czulibyśmy się swobodnie. Czy na sali fitness lub siłowni niezdarna emerytka, babcia po sześćdziesiątce nie drażniłaby bardziej wysportowane i młodsze osoby? Bo młodzi myślą innymi kategoriami, dla nich starość nie istnieje. Autorka udowadnia, że możemy i musimy przełamywać stereotypy. Jeśli chcemy zadbać o swoją kondycję i zdrowie, to nie szukajmy wymówek, podejmijmy wyzwanie.

Irena Wielocha w bardzo prosty sposób przekazuje nam swoją wiedzę. Nie barwi, nie upiększa, pisze szczerze o swoich doświadczeniach. Nie możemy odpuścić, nie możemy spocząć na laurach, musimy ciągle szukać i wprowadzać urozmaicenia w naszym życiu. Bo stagnacja podcina skrzydła, a nowe wyzwanie jest motorem napędowym i pobudza do działania.
Na uwagę zasługuje jeszcze fakt, że jest w tej książce sporo zamieszczonych fotografii, które dodatkowo uprzyjemnią nam lekturę.
,, Musisz znaleźć czas na trening i na przygotowywanie posiłków. Bez wymówek.! Grasz o swoje zdrowie!’’ Polecam.

Autorka i jednocześnie bohaterka książki stała się dla mnie wielką inspiracją (podobnie jak Barbara Prymakowska, którą w mediach poznałam trochę wcześniej). To kobiety, które pokazują, że nie ma rzeczy niemozliwych, niezależnie od wieku. Budujące.

Niby nic, a jednak ciekawie się czyta. Historia tej pani jest inspirująca

Niby nic, a jednak ciekawie się czyta. Historia tej pani jest inspirująca

Szacunek za formę i to ze Pani sie chce ćwiczyć i dawać przykład. Ale wystarczy przeczytać wpisy na instagramie czy wywiady w gazetach. Książki nie warto. Kupiłam mamie w prezencie i potem się wstydziłam poziomu tej „literatury”

• Poradniki
  • Wokół Azji Południowo-Zachodniej (Bliskiego Wschodu)
  • Publio

Irena Wielocha Kobieta zawsze młoda. Jak nie przeoczyć szansy na realizację własnych marzeń Zobacz więcej