Krajobraz strachu. Jak stres i strach kształtują życie zwierząt

Okładka książki Krajobraz strachu. Jak stres i strach kształtują życie zwierząt Adam Zbyryt
Okładka książki Krajobraz strachu. Jak stres i strach kształtują życie zwierząt
Adam Zbyryt Wydawnictwo: Marginesy Seria: EKO flora i fauna
flora i fauna
EKO
Marginesy
2021-03-10
2021-03-10

Okładka książki Bocian. Biografia nieautoryzowana Piotr Tryjanowski, Adam Zbyryt
Bocian. Biogra... Piotr Tryjanowski, ...
Okładka książki Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu Adam Wajrak, Adam Zbyryt
Ptaki Puszczy ... Adam Wajrak, Adam Z...
Okładka książki Magazyn Fantastyczny 10 (1/2007) Michał Cetnarowski, Eugeniusz Dębski, Michał Galczak, Szczepan Grzybowski, Tomasz Kaczmarek, Jerzy A. Kozłowski, Kazimierz Kyrcz jr, Tomasz Jerzy Matczak, Michał Młynarski, Tomasz Orlicz, Łukasz Radecki, Redakcja pisma Magazyn Fantastyczny, Radosław Scheller, Joanna Skalska, Łukasz Śmigiel, Henryk Tur, Roman Wala, Adam Zbyryt, Bartłomiej Zięba
Magazyn Fantas... Michał Cetnarowski,...

Auto wypełnia pewną niszę w literaturze popularnonaukowej. To duży krok naprzód w naukach ekologicznych. Wnikliwa.

Fascynująca opowieść o tym jak strach organizuje życie tych, którzy się boją. Autor opowiada przede wszystkim o ptakach, ale nie tylko. Wiele opisanych mechanizmów jest uniwersalnych, a więc dotyczy także zwierząt czy ludzi.
Jednak jest to przede wszystkim ptasia książka, pełna ciekawych informacji o ptakach, w sensie ciekawych pewnych schematów, oraz pełna fascynacji, autora, ptakami.

Autor bardzo interesująco pokazuje, jak wszystko jest ze sobą powiązane, a wiele rzeczy, wydawałoby się, oczywistych, wcale oczywistych nie jest. Opisuje zachowania ptaków w połączeniu z konkretnymi sytuacjami wywołującymi lęk; oraz sposoby, które stosują ptaki , żeby się ochronić przez niebezpieczeństwem i wychować młode.

W książce jest dużo zdjęć i rysunków, czarno białych, co dobrze pasuje do treści.

Książka przede wszystkim w 99% dotyczy tematyki ptaków - uwaga na tytuł i opis! Treść ma formę zbiorów tekstów popularnonaukowych z niewielkim komentarzem od autora. Pan Zbyryt opierając się na badaniach naukowych wyjaśnia jak ptaki działają pod wpływem stresu (głód, lęgi, wędrówki, rozród, życie w mieście, itp.). Dla osób związanych zawodowo lub pasjonatów mogą to być oczywistości, jednak przeciętnemu człowiekowi, który dopiero poznaje świat ptaków książka z pewnością dostarczy mnóstwo informacji. Biorąc pod uwagę dość trudną tematykę i to że na rynku jest to chyba pierwsza polska książka, która dotyka obszaru strachu wśród ptaków, w mojej opinii, jest to bardzo dobra pozycja. Ciężko mi wystawić konkretną ocenę. Z jednej strony książka zawiera tak wiele informacji, że trudno je zapamiętać, a z drugiej myślę że jest jeszcze wiele aspektów, które można poruszyć. 6,5-9/10

(-) Tytuł książki wprowadza w błąd, ponieważ dotyczy w 90% TYLKO PTAKÓW! Gdybym to wiedziała, nie kupiłabym jej, bo ptaków nie lubię...
Niewiele treści dotyczy ssaków oraz in. gromad zwierząt.
(-) Brak fotografii.
(+) Są rysunki, lecz wyłącznie czarno-białe.

1. Rozdział - Anatomia strachu, czyli czym jest stres i strach.

2. Czy ptaki się boją? czyli o emocjonalnym życiu ptaków.

3. Krajobraz strachu, czyli jak stres i strach potrafią kształtować otoczenie.

4. Narodziny stresu czyli jak strach wpływa na rozmnażanie.

5. Najeść się strachu czyli o żerowaniu w stresie i przy braku pokarmu.

6. Stres w wielkim mieście czyli jak środowisko i jego elementy stresują ptaki.

7. Strach a płeć, wiek i inteligencja - kto boi się bardziej - on czy ona?

8. Strach a odgłosy czyli komunikacja w obliczu zagrożenia.

9. Neofobia czyli strach w obliczu nowości.

10. Strach w obronie przyrody czyli jak ratować ginące gatunki.

11. Strach w drodze czyli jak stres i strach wypływają na wędrówki ptaków.

Jak widać, książka niemal w całości przeznaczona dla ornitologów oraz ptakolubnych.
Nie dla mnie, ale przeczytałam z ciekawością, aczkolwiek z umiarkowanym zapałem.

"Nie sugeruje, że należałoby tam wprowadzić drapieżniki, jak lwy czy tygrysy, by ludzie zaczęli bardziej dbać o zdrowie, kondycję i zachowanie odpowiedniej masy ciała, a dzięki temu mogli szybciej uciekać. Pragnę tylko podkreślić, jak bardzo nasze życie się zmieniło w ostatnim czasie, i przestało być zgodne z naturalnym rytmem natury."

"My patrzymy na świat trichromatycznie, a ptaki tetrachromatycznie (ptaki wychwytują 4 rodzaje kolorów: czerwone, zielone, niebieskie i ultrafiolet)."

Niewiele treści dotyczy ssaków oraz in. gromad zwierząt.
(-) Brak fotografii.
(+) Są rysunki, lecz wyłącznie czarno-białe.

1. Rozdział - Anatomia strachu, czyli czym jest stres i strach.

2. Czy ptaki się boją? czyli o emocjonalnym życiu...

[  ] The ghosts of predators past - hipoteza duchów drapieżców
[  ] Półroczne dzieci boją się węży i pająków
[  ] Lemury boją się ptaków, choć im nie zagrażają - ale podobne, które już wymarły im zagrażały
[  ] Kapturki nie rozpoznają zagrożenia w ślimaku nawet kiedy na ich oczach zjada leg
[  ] Warunkowanie strachem

[  ] Teoria czerwonej królowej: trzeba być tak szybko jak się potrafi żeby zostać w tym samym miejscu (ewolucyjny wyścig zbrojeń m. In. na linii drapieżnik - ofiara)

[  ] Kartezjusz, XVIII w., zwierzęta-maszyny
[  ] Teoria umysłu + wiem, że Ty wiesz (drugi poziom intencjonalności),ptaki wiedzą, w którym kierunku patrzymy (nie wlecą do dziupli jak na nią patrzymy)
[  ] Zarażenie emocjonalne łączy się z empatią
[  ] Wg neurobiologow nie można mówić o strachu i ptaków, ale o obronnym obwodzie przetrwania, bo brakuje ostatniego elementu, świadomości, nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy ptak czuje (monitoruje) to co się dzieje w jej organizmie
[  ] Filogenetyka - bada pochodzenie i pokrewieństwo gatunków
[  ] Frans de Waal! + Marc Bekoff

[  ] Uciekaj albo walcz - fight or flight
[  ] Protoporfiryna - plamki na jajach; na otwartych przestrzeniach ciemniejsze jaja - łatwiej pochłaniają ciepło

[  ] Ruchy Browna - chaotyczne przemieszczanie się w różnych kierunkach z różną prędkością

[  ] Miasto - Zespół deficytu natury (Richard Louv)
[  ] Światło, np. w naszym domach dla ptaków migocze (my 50-60 Hz vs 100-150 Hz u ptaków) - jeśli ktoś trzyma ptaki w domu powinien mieć oświetlenie i wysokiej częstotliwości
[  ] Ptaki mniej boją się ludzi ubranych w kolory zbliżone do ich barw
[  ] Sama świadomość obecności drapieżnika może powodować że ptaki wychowują mniej młodych nawet o 40%

[  ] Habituacja - przyzwyczajenie
[  ] Hoacyn
[  ] Endokrynologia konserwatorska

KORTYKOSTERON

[  ] Człowiek nie zawsze i nie przez każdy gatunek jest postrzegany jako zagrożenie: teoria ludzkiej tarczy
[  ] Szlamniki samice przeleciały około 10000 km z legowisk na Alasce na zimowiska u wybrzeży Nowej Zelandii i wschodniej Australii w ciągu 6-9 dni, niemal cały Ocean Spokojny w linii prostej, bez żadnego odpoczynku.
[  ] Gdy kortykosteron przekroczy przeciętny poziom, ptaki zaczynają ustawiać się we właściwej linii i podążać wzdłuż utartego szlaku migracyjnego. Od tego momentu w nawigacji pomagają inne czynniki, jak położenie gwiazd i Słońca,pole magnetyczne Ziemi, punkty orientacyjne na ziemi a nawet węch.

[  ] The ghosts of predators past - hipoteza duchów drapieżców
[  ] Półroczne dzieci boją się węży i pająków
[  ] Warunkowanie strachem

[  ] Teoria czerwonej królowej: trzeba być tak szybko...

Jak na tyle stron, to liczyłam na to, że dowiem się więcej tego grubego, a tu niestety dużo zupy. Wyłowiłam z niej kilka smacznych kęsów, a reszta mnie skutecznie usypiała.
A może ja po prostu nie byłam odpowiednim dla tej książki czytelnikiem.

A może ja po prostu nie byłam odpowiednim dla tej książki czytelnikiem.

Książki o ptakach ostatnio robią furorę, to kolejna pozycja jednak dużo cięższy temat - strachu, stresu i o tym jak negatywne emocje wpływają na jednostki i całe populacje.

Książka na 7 z plusem. Poruszony bardzo ważny temat, jeszcze słabo zaznaczony w literaturze popularnonaukowej, a tym bardziej prawie nieistniejący w świadomości ludzi. Tytuł nieco mylący, bo książka jednak przede wszystkim o ptakach, mam nadzieję, że powstanie książka omawiająca podobną tematykę w szerszym kontekście świata zwierząt.

Jeden z moich ulubionych autorów książek popularnonaukowych Robert Sapolsky, swoją genialną książkę o stresie zatytułował Dlaczego zebry nie mają wrzodów. Choć w swojej pracy wyjaśnił, że zebry w pewnych warunkach mogą jednak w wyniku stresu nabawić się choroby wrzodowej, to chodziło jednak o pewien ogólny koncept. Stres ewolucyjnie ma znaczenie przystosowawcze – pomaga zareagować i uniknąć zagrożenia. Zwierzęta w środowisku naturalnym reagują stresem na zagrożenie atakiem drapieżnika, po czym wracają do swoich codziennych czynności. Zupełnie inaczej jest w przypadku człowieka, który cywilizacyjnie doprowadził do stanu ciągłego narażania się na stres, to zaś jest szkodliwe dla naszych organizmów.

Jeszcze dobrze nie zagłębiłem się w lekturze Krajobraz strachu, Adama Zbyryta – to był ledwie wstęp – gdy już miałem refleksję – SAPOLSKY NIE MIAŁ RACJI! Co więcej w dalszej części książki, sam Adam Zbyryt przywołuje Sapolsky’ego.
[...]
całość:

Zdecydowanie pozycja obowiązkowa na półce każdego miłośnika przyrody. Chociaż polecam również tym mniej zainteresowanym przyrodą. Autor w lekki dla czytelnika sposób opowiada o stresie wśród zwierząt, bazując głównie na ptakach. Po przeczytaniu tej książki dużo dowiemy się o nas samych. Znajdziemy tu dużo odniesień do wyników badań wykonanych przez autora ale również naukowców z całego świata oraz z ich opracowań. Dużo przydatnej i interesującej wiedzy przekazanej w przyjazny sposób. Z pewnością będę czytał kolejne pozycję Pana Adama.

• Zwierzęta
  • Przyroda
  • Do kupienia
  • Nauka
  • Popularnonaukowe

Adam Zbyryt Krajobraz strachu. Jak stres i strach kształtują życie zwierząt Zobacz więcej