rozwińzwiń

Zimowy świat. Jak zwierzęta radzą sobie z zimnem

Okładka książki Zimowy świat. Jak zwierzęta radzą sobie z zimnem Bernd Heinrich
Okładka książki Zimowy świat. Jak zwierzęta radzą sobie z zimnem
Bernd Heinrich Wydawnictwo: Czarne Seria: Menażeria flora i fauna
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
flora i fauna
Seria:
Menażeria
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2019-02-27
Data 1. wyd. pol.:
2019-02-27
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380498211
Tłumacz:
Michał Szczubiałka
Tagi:
zwierzęta zima
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Zagadka mysikrólika



4817 98 70

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
56 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
687
251

Na półkach: , ,

Bardzo dobra książka, przyjemnie napisana i przekazująca spory ładunek wiedzy. Zawsze interesowało mnie, w jaki sposób fauna radzi sobie z niskimi temperaturami i jak udaje się jej przetrwać wtedy, gdy wszystko wokół wydaje się martwe. W tej książce znalazłem odpowiedź na te pytania, choć opisywane w niej gatunki pochodzą raczej z Ameryki Północnej. Naprawdę sporo tu mało spopularyzowanej wiedzy o zaskakujących sposobach przetrwania mrozów, jaką stosują owady, płazy, ssaki, ptaki. Oprócz wyjaśnienia szczegółów "snu zimowego" niedźwiedzi są tu opisane inne sposoby przetrwania różnych gatunków, jak przechłodzenie (ptaki),zamarzanie (żaby, larwy owadów),zatrzymanie we wczesnym stadium rozwoju (poczwarki motyli),czy wstrzymanie wszelkich funkcji życiowych (np. żółwie na dnie zalodzonego jeziora). Autor rozdział po rozdziale prezentuje funkcjonowanie bobrów, wielu gatunków ptaków, myszy, łasic i wydr, żółwi, żab, wiewiórek, mrówek, much, pszczół, a przy okazji także drzew. Wyjaśnia fenomen stada, proces budowy żeremi, nor, gniazd, wykorzystywanie prez gryzonie "efektu igloo", tulenia się osobników, chomikowania pożywienia, specyficznej symbiozy i współpracy różnych gatunków. Pewnym leitmotivem książki jest rozwiązanie zagadki zimowego bytowania ptaszka mikroskopijnych rozmiarów - mysikrólika, który zaskakująco dobrze radzi sobie z mrozem, choć jego dieta to organizmy ledwo dostrzegalne ludzkim okiem.

Autor jest naukowcem, ale zarazem szczerym pasjonatem i gawędziarzem, co sprawia, że jego relacje z obserwacji zwierząt w lasach Maine i Vermontu nie są ani oschłe, ani banalne. Co prawda momentami przytłacza wiedzą. Zdarzało się, że musiałem sprawdzić w telefonie ten czy inny termin chemiczny albo zobaczyć jak wygląda opisywany gatunek (np. urson). Pewną wadą książki jest całkowity brak ilustracji. Nie jest to również pozycja do pochłonięcia w jeden wieczór. Osobiście dawkowałem ją sobie po kilkadziesiąt stron, żeby jak najwięcej zapamiętać. Pożyczyłem ją z biblioteki, ale chyba zakupię do kolekcji. Książka prezentuje zaskakujące, olbrzymie bogactwo natury, która mimo postępu technologicznego wciąż zaskakuje.

Bardzo dobra książka, przyjemnie napisana i przekazująca spory ładunek wiedzy. Zawsze interesowało mnie, w jaki sposób fauna radzi sobie z niskimi temperaturami i jak udaje się jej przetrwać wtedy, gdy wszystko wokół wydaje się martwe. W tej książce znalazłem odpowiedź na te pytania, choć opisywane w niej gatunki pochodzą raczej z Ameryki Północnej. Naprawdę sporo tu mało...

więcej Pokaż mimo to

avatar
252
252

Na półkach:

Po przeczytaniu napisałem do autora maila - odpisał! Jest co najmniej kilka zaskakujących faktów, szkoda, że przybliża przyrodę nie tak oczywistą dla nas, bo Ameryki północnej. Ekologicznie wiele uniwersalnych kwestii.

Po przeczytaniu napisałem do autora maila - odpisał! Jest co najmniej kilka zaskakujących faktów, szkoda, że przybliża przyrodę nie tak oczywistą dla nas, bo Ameryki północnej. Ekologicznie wiele uniwersalnych kwestii.

Pokaż mimo to

avatar
120
64

Na półkach:

Książka wywarła na mnie duże wrażenie. Opowiada o przystosowaniu zwierząt do życia w ujemnych temperaturach. I jest super. Są ciekawe gatunki, jak polatuchy czy mysikróliki, jest sporo fizjologii (ale prostej!) i opisów różnych mechanizmów funkcjonowania w zimnie. Moim zdaniem jest to najlepsza książka Heinricha, najwięcej w niej konkretów i najmniej niepotrzebnych czy niepokojących opowieści. No, może poza standardowym dla niego opisywaniem okrutnych metod badawczych.

Nie polecałabym jej na zupełny początek przygody z książkami przyrodniczymi, bo pojęć jest jednak sporo i to może przytłoczyć, ale osobom praktykującym się spodoba. Ja dowiedziałam się wielu rzeczy, a uważam, że ciężko mnie zaskoczyć.

Książka wywarła na mnie duże wrażenie. Opowiada o przystosowaniu zwierząt do życia w ujemnych temperaturach. I jest super. Są ciekawe gatunki, jak polatuchy czy mysikróliki, jest sporo fizjologii (ale prostej!) i opisów różnych mechanizmów funkcjonowania w zimnie. Moim zdaniem jest to najlepsza książka Heinricha, najwięcej w niej konkretów i najmniej niepotrzebnych czy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
333
310

Na półkach:

Ogrom przekazywanej wiedzy sprawia, że trzeba ją czytać w skupieniu. Dowiedziałem się z niej naprawdę dużo, ale raczej to nie jest książka dla kogoś, kto dopiero zaczyna zaznajamianie się z tematami przyrodniczymi. Poza tym nieco nie odpowiada mi styl pisania Autora (typowy dla amerykańskich pisarzy) mam wątpliwości co do etyki jego technik badawczych.

Ogrom przekazywanej wiedzy sprawia, że trzeba ją czytać w skupieniu. Dowiedziałem się z niej naprawdę dużo, ale raczej to nie jest książka dla kogoś, kto dopiero zaczyna zaznajamianie się z tematami przyrodniczymi. Poza tym nieco nie odpowiada mi styl pisania Autora (typowy dla amerykańskich pisarzy) mam wątpliwości co do etyki jego technik badawczych.

Pokaż mimo to

avatar
3138
1426

Na półkach: ,

Autor przedstawia sporo ciekawych informacji dotyczących zimowego świata w przyrodzie, ale jakoś mam wątpliwości co do jego metod "badawczych" (może przejętych po ojcu). Walenie w pień drzewa, żeby wypłoszyć z dziupli wiewiórki, rozkopywanie gniazd, czy wywabianie z ula pszczół, żeby sprawdzić czy zamarzną? Ciekawość poznawcza ciekawością, ale biologa powinna charakteryzować też empatia w stosunku do badanych stworzeń.

Autor przedstawia sporo ciekawych informacji dotyczących zimowego świata w przyrodzie, ale jakoś mam wątpliwości co do jego metod "badawczych" (może przejętych po ojcu). Walenie w pień drzewa, żeby wypłoszyć z dziupli wiewiórki, rozkopywanie gniazd, czy wywabianie z ula pszczół, żeby sprawdzić czy zamarzną? Ciekawość poznawcza ciekawością, ale biologa powinna...

więcej Pokaż mimo to

avatar
120
69

Na półkach:

Uwielbiam przyrodę, w szczególności ptaki. Z tego powodu po lekturę sięgałam z zapałem zachęcona opiniami. Tym bardziej zdziwiłam się gdy początek książki (pierwsze 100 stron) był dla mnie nudny i ciężki do przejścia. Już chciałam odkładać lekturę z niska oceną. Jednak od rozdziału 7 (102 strona ;)) autor zaserwował najciekawsze elementy podane w „lekko strawny” sposób. Później książka (z jedną przerwą) wciągnęła mnie swoimi ciekawostkami na temat zimowych zmagań zwierząt. Informacje w niej zawarte były dla mnie nowe i zaskakujące. To sprawiło ze sięgnęłaby po lekturę ponownie i daje taką, a nie inną ocenę ogólną.

Uwielbiam przyrodę, w szczególności ptaki. Z tego powodu po lekturę sięgałam z zapałem zachęcona opiniami. Tym bardziej zdziwiłam się gdy początek książki (pierwsze 100 stron) był dla mnie nudny i ciężki do przejścia. Już chciałam odkładać lekturę z niska oceną. Jednak od rozdziału 7 (102 strona ;)) autor zaserwował najciekawsze elementy podane w „lekko strawny” sposób....

więcej Pokaż mimo to

avatar
743
668

Na półkach:

Doskonała "zimowa" książka. Fascynujące opowieści o najróżniejszych zwierzętach i ich strategiach radzenia z chłodem. Erudycja i znajomość przyroda autora porywają.

Doskonała "zimowa" książka. Fascynujące opowieści o najróżniejszych zwierzętach i ich strategiach radzenia z chłodem. Erudycja i znajomość przyroda autora porywają.

Pokaż mimo to

avatar
833
208

Na półkach: ,

Książka pełna wiedzy na temat przeróżnych ptaków, niedźwiedzi, wiewiórek, bobrów, myszy, żab, żółwi i owadów wszelakich. Zdecydowanie polecam miłośnikom przyrody i ciekawym świata. Oprócz wielkiego szacunku, jaki czytelnik powinien wynieść po lekturze wobec wszelkich zwierząt - pozostanie również ogromne zaskoczenie. Jak one to robią, że potrafią wprowadzić się w stan hipotermii, spalać własne sadło, znajdować pożywienie, przetrwać najgorsze śnieżyce i... przeżyć! Świat, który nas otacza jest niebywały :)

Książka pełna wiedzy na temat przeróżnych ptaków, niedźwiedzi, wiewiórek, bobrów, myszy, żab, żółwi i owadów wszelakich. Zdecydowanie polecam miłośnikom przyrody i ciekawym świata. Oprócz wielkiego szacunku, jaki czytelnik powinien wynieść po lekturze wobec wszelkich zwierząt - pozostanie również ogromne zaskoczenie. Jak one to robią, że potrafią wprowadzić się w stan...

więcej Pokaż mimo to

avatar
395
246

Na półkach:

Zbiór felietonów naukowych podanych w lekkostrawnej treści. W sam raz na zimę, bez nadmiaru statystyki, lekkie pióro

Zbiór felietonów naukowych podanych w lekkostrawnej treści. W sam raz na zimę, bez nadmiaru statystyki, lekkie pióro

Pokaż mimo to

avatar
409
42

Na półkach: , ,

Książka zaskakująco naukowa :) Spodziewałam się czegoś bardziej w stylu "Dwanaście srok za ogon", okazuje się, jednak że o zwierzętach można pisać na różne sposoby. Książka napisana przez człowieka z pasją, bardzo rzetelna. Pokazuje też trudy pracy biologa oraz uświadamia czytelnika jak wiele o naturze jeszcze nie wiemy.

Książka zaskakująco naukowa :) Spodziewałam się czegoś bardziej w stylu "Dwanaście srok za ogon", okazuje się, jednak że o zwierzętach można pisać na różne sposoby. Książka napisana przez człowieka z pasją, bardzo rzetelna. Pokazuje też trudy pracy biologa oraz uświadamia czytelnika jak wiele o naturze jeszcze nie wiemy.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    224
  • Przeczytane
    67
  • Posiadam
    33
  • Teraz czytam
    8
  • Przyroda
    6
  • Zwierzęta
    5
  • Przyrodnicze
    4
  • 2020
    2
  • Do kupienia
    2
  • 2021
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zimowy świat. Jak zwierzęta radzą sobie z zimnem


Podobne książki

Przeczytaj także