Opowieści o miastach i miasteczkach

Okładka książki Opowieści o miastach i miasteczkach Štěpánka Sekaninová
Okładka książki Opowieści o miastach i miasteczkach
Štěpánka Sekaninová Wydawnictwo: Amanda opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Amanda
2022-02-24
2022-02-24
Piotr Salewski

Po miastach czytelnika oprowadza kozioł Piotr i kurka Klara. Mediolan, miasto we Włoszech, które ma około 1 325 000 mieszkańców. Kurka marzy o zakupach, więc Piotr zabiera ją do Galerii Wiktora Emanuela II. Zbudowana w XIX wieku jest pierwszą we Włoszech stalową budowlą, którą pokryto szkłem. W Mediolanie warto zobaczyć także La Scalę, operę, do której zapraszani są tylko najlepsi śpiewacy, a także katedrę Narodzin Św. Mariii, którą budowano ponad 500 lat.
Jakuck, miasto w Rosji, znajdujące się na odległej Syberii. Zimą jest tu około -40 stopni, a czasami temperatura potrafi spać nawet do -70. Mała wioska założona w XVII wieku rozrosła się do 300 tysięcznego miasta, które ma nawet własny uniwersytet. Ludzie tutaj nie potrzebują lodówek, a zimą nie gaszą silników aut, bo mogliby je odpalić ponownie dopiero wiosną.
32 lokalizacje, prawie 70 stron, fantastyczne ilustracje, dużo ciekawostek i ciekawe opisy. Dla dzieci w wieku 6-8 lat. Czytam z 7latkiem, u nas hit!

Książka "Opowieści o miastach i miasteczkach" bardzo spodobała się moim wnukom, którym kilkukrotnie ją czytałam i oglądałam. Bardzo piękne ilustracje wykonał Jakub Cenkl. W podróż po pięknych miastach udajemy się z kozłem Piotrem i młoda kurką Klarą, która zasłuchana w jego opowieści o wielkim świecie oraz historie o miastach i miejskim życiu postanowiła udać się z nim w tę podróż.

"Kozioł mieszka na podwórku razem z innymi zwierzętami, ale niezbyt mu się tu podoba. Twierdzi, że na wsi nic ciekawego się nie dzieje. Więc meczy i jęczy, a pozostali mieszkańcy podwórka go unikają."

W tych opowieściach poznajemy nie tylko piękne, zabytkowe budowle w różnych miastach świata, ale również możemy się dowiedzieć o tym jak te miasta powstawały, ich historię, jakie rodzaje stylów budowy istnieją, możemy jednocześnie zaczerpnąć stąd wiele informacji o obecnych i byłych ludziach zamieszkujących te piękne, zwiedzane przez nas miejsca. We wstępie do książki autorka tłumaczy co to jest miasto i jakie są typy miast powstałych w Średniowieczu. Tak właściwie to chyba sama nie znałam takiego podziału lub może po prostu dawno wyleciało mi z głowy, za to było bardzo przyjemnie poznawać walory przedstawionych tu ponad trzydziestu zwiedzanych miejsc. Oczywiście nie ma tu wszystkich miast wartych zobaczenia, ale gdyby je autorka chciała umieścić, to wyszłoby z tego ogromne tomiszcze. Zabrakło mi w tej książce chociaż małej wzmianki o jakimkolwiek miejscu w Polsce, no ale trudno, widocznie autorka tej książki nie była w naszym kraju, bo gdyby była, również by się mogła niejednokrotnie zachwycić.

Kozioł Piotr z kurką Klarą wędrowali ponad rok po świecie i szukali najpiękniejszego miejsca do życia. Mimo przeciwnościom pogody udało im się bardzo dużo zobaczyć różnych miejsc, jednak przez ten rok stali się mądrzejsi i postanowili wrócić do domu, bo jednak tam było ich miejsce, na wsi.

"Nie na darmo mówi się, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej."

Po powrocie bardzo się ucieszyli oboje ze spotkania z przyjaciółmi a kozioł Piotr stwierdził, że najlepsza trawa i koniczyna nigdzie nie smakowała mu lepiej niż tutaj. Koleżanki kurki Klary zachwycone były prezentami z całego świata, a Klara cieszyła się gdyż zauważyła, że obdarowywanie innych sprawiło jej ogromną przyjemność.
A kozioł Piotr zaczął się zastanawiać nad tym, kogo weźmie ze sobą w podróż następnym razem...
Polecam tę książkę nie tylko dzieciom.

Dziękuję portalowi Granice.pl za możliwość przeczytania tej uroczej publikacji.

• Wygrane w konkursie/recenzenckie
  • Do biblioteki

Dodaj cytat z książki Opowieści o miastach i miasteczkach