Wolność albo śmierć

2022-03-10
2022-03-10

Okładka książki Marsz Marcin Bałczewski, Herzyk
Marsz Marcin Bałczewski,&...
Okładka książki Własnym Głosem. Herstorie aborcyjne Katarzyna Borkowska, Magdalena Cielecka, Weronika Dobrowolska, Falauke, Marta Falkowska, Adrianna Foryś, Magda Gamrot, Herzyk, Anna Karolina Kaczmarczyk, Krysia Korczak, Kamila Król, Anna Krztoń, Zuzanna Lewandowska, Kornelia Moritz, Hanna Oloś, Natalia Reszka, Helena Smołka, Beata Smugaj, Judyta Sosna, Beata Sosnowska, SoupHA!, Ola Szmida, Marta Szu, Dominika Węcławek, Alicja Wilkowska, Patrycja Wójcik, Ewa Zaremba, kth
Własnym Głosem... Katarzyna Borkowska...

Komiksowy debiut na najwyższym poziomie

Historia zapowiada sie ciekawie. Nie ma tu czystych jak łza bohaterów. Straszne czasy, straszni ludzie. Ciekawe dokąd zaprowadzi Franciszkę/Augustę trudny los. Dawno nie czytałem komiksu:) ciekawie rysowany, oddający surowy klimat czasów i opowieści. Zdecydowanym minusem jest cena tej pozycji. Wprawdzie wydanie jest bardzo estetyczne, ja chyba jednak nie tego oczekuję po utworze tego typu.

rysunki miejscami wyglądają na dość kanciaste, fabuła ujdzie w toku, ale nie jest to komiks akcji, więc osoby szukające akcji mogą go pominąć

Ciekawy, ale raczej poprawny komiks. Widać, że autorka publikuje głównie paski w internecie, bo potencjał formy komiksowej nie jest tutaj wykorzystany.

Z wszystkich komiksów, które do tej pory przeczytałam (a pożyczony stosik jest naprawdę pokaźny),ten autorstwa Herzyk zdecydowanie spodobał mi się najbardziej!

"Wojna albo śmierć" opowiada o losach Franciszki Barre - więźniaki Spilberga, jednego z najbardziej rygorystycznych więzień w XVIII-wiecznej Europie. Więźniarkę odwiedza tam arystokrata, cesarski oficer Juliusz von Mensdorff i składa jej propozycję nie do odrzucenia. Wówczas Franciszka przyjmuje imię Augusta i opuszcza Wiedeń, by trafić w samo centrum rewolucji francuskiej. Na miejscu okazuje się, że będzie również miała okazję wyrównać prywatne porachunki...

Kreska, którą posługuje się autorka absolutnie odpowiada mojej estetyce, a przygodowy charakter tej historii nie pozwolił mi na nic innego jak łyknąć te 264 strony w jeden dzień.
Do tego historia ówczesnej Francji, pogrążonej w rewolucyjnym chaosie, dodatkowo przykuła moją uwagę i sprawiła, że nadrobiłam wiadomości ze szkolnych lekcji.

Z przyjemnością i ciekawością sięgnę po II tom! Zwłaszcza, że pierwszy kończy się w bardzo emocjonującym momencie :)

Bardzo ciekawa dekonstrukcja powieści Płaszcza i Szpady, a zarazem po prostu bardzo dobrze zrobiona historia. Z bardzo powoli rozwijającą się historią i jednym z najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości w tle.

Historia pełna niezwykle interesujących postaci, z dużą głębią charakterów, które jakoś próbują odnaleźć się w niezwykle trudnych czasach wojny wolności z monarchią. I w tym wszystkim główna bohaterka, zarazem typowa postać tego typu historii, która zostaje przypadkiem wrzucona w samo centrum intryg politycznych nowych Demokratycznej Francji i jej przeciwników, choć zarazem dość nietypowa dla tego typu historii, zaskakująco realistyczna i zwyczajna. I właśnie dzięki temu jej losy śledzi się z takim zaciekawieniem.

A do tego bardzo interesujący styl rysunków autorki, z wyraźnymi, mocnymi konturami i dość płaskim kolorowaniem, idealnie wpasowujący się w atmosferę tej historii. No i co jeszcze bardzo warte docenienia jest to, jaką wagę do zgodności historycznej przywiązuje autorka.

Jeśli jest jakaś rzecz, którą mogę zarzucić tej historii, to dość powolne tempo historii, które dla mnie jest zdecydowaną zaletą, ale podejrzewam, że dla kogoś może stanowić wadę.

Herzyka bardzo lubię jako rysowniczkę i wiele z jej historii obrazkowych do mnie przemówiło. A tu się trochę wynudziłam. Niby się tyle działo, ale w ogóle nie czułam emocji. Jakbym czytała przepis na babkę ziemniaczaną. Ładnie narysowana historia rewolucji francuskiej skupiona wokół sieroty która z głupoty wpada w wielkie problemy. Moze kolejne tomy mnie porwą?

Ciekawa historia wpleciona w przemiany społeczno- polityczne końca 18 w. Interesująca kreska. Czegoś jednak zabrakło, stąd ocena tylko "dobra".

To co w mojej opinii wyróżnia ten komiks to świetnie napisane dialogi. Reszta jest dla nich przyjemnym dla oka tłem. Historię dzięki nim pochłania się bardzo szybko. Czekam na następny tom.

Nie czytuję powieści historycznych. Nie ma ku temu jakiegoś większego powodu, po prostu rzadko kiedy ich temat wydaje mi się porywający. Więc pewnie się zastanawiacie, dlaczego do diabła sięgnęłam po książkę historyczną i to jeszcze w formie komiksu? Powód był prosty: pierwsza aseksualna postać w polskim komiksie, jaką miałam okazję poznać. Tak, szukanie reprezentacji w literaturze to moje nowe ulubione zajęcie, które prowadzi do odkrywania wielu fantastycznych tytułów. I tak właśnie było tym razem.

Ale do rzeczy, bo Wolność albo Śmierć, to nie jest powieść graficzna, która opiera się tylko wyłącznie na osobie queerowej. Wręcz przeciwnie, to pełna intryg i przygód opowieść spod znaku płaszcza i szpady, której tłem jest Wielka Rewolucja Francuska. I to co autorka zrobiła w kwestii historycznej, to jest istny majstersztyk. Nie wyobrażam sobie ogromu pracy jaki włożyła, by przekazać swoją opowieść w tak przystępny i ciekawy sposób. Bo w fabule nie ma miejsca na nudę, mimo, że sama akcja jest dość powolna, to jej wielowymiarowość i szczegółowość sprawiają, że jest to lektura nieodkładalna. I choćbym chciała się do czegokolwiek w tej kwestii przyczepić, to cóż, nie mam do czego. Nawet same postacie są tak stworzone, że czuje się ich charaktery i zachowania. W tym Franciszka, nasza główna bohaterka. (Franciszko, zostajesz moją aseksualną ikoną <3)

Ale to co urzekło mnie w tym komiksie najbardziej, to jego strona graficzna. Bo rysunki Aleksandry Herzyk są po prostu piękne. Nie mam na myśli tylko ich strony wizualnej, którą zachwyciłam się od samego początku. Ale sama prostota tych ilustracji sprawia, że historia ma miejsce na oddech, że jedno się nie wybija ponad drugie, a fabuła i kreska idealnie się dopełniają. I to może głównie dzięki nim całość nie pędzi, a pozwala z wolna zatopić się w opowieści, przemyśleć wydarzenia, wyrobić swoje zdanie o bohaterach, czy nawet zaczerpnąć dodatkowej wiedzy. Choć jak przypuszczam, wiele osób nie będzie fanami strony graficznej powieści, to ja jestem nią zachwycona. Rozczarowuje mnie tylko jeden fakt, ze na kontynuację historii Franciszki, przyjdzie nam poczekać dłuższą chwilę..

O, jak mi się to spodobało!

O, jak mi się to spodobało!

• Komiks
  • Komiksy
  • Komiks/Manga

Dodaj cytat z książki Wolność albo śmierć