Okładka książki Uzależnienie w rodzinie. Wsparcie dla bliskich - rozpoznanie problemu, emocje, zdrowienie Louise Stanger
Louise Stanger Wydawnictwo: Publicat poradniki
poradniki
Publicat
2022-03-23
2022-03-23
Paulina Kielan

Nikt nie planuje popaść w uzależnienie. Nie jest to niczyj cel. Uzależnienie to choroba, która zaczyna przejmować kontrole nad życiem. Choroba, która sprawia, że przestajemy postępować w zgodzie ze swoim systemem wartości.

„Uzależnienie wkrada się niezauważone, chwyta naszych bliskich w szpony i trzyma mocno mieszając im w głowach i zmuszając do powtarzania tych samych schematów zachowań.”
Autorka książki posiada szeroką wiedzę w zakresie uzależnień i przedstawia ją w bardzo jasny sposób. W książce porusza takie tematy jak:
• Biologiczne mechanizmy uzależnienia,
• Rola układu nerwowego,
• Fakty i mity na temat uzależnienia
• Role które przyjmujemy w rodzinie dotkniętej uzależnieniem
• Jak wspierać osoby w walce z uzależnieniem, jak wzbudzać motywację,
• Sygnały świadczące o zbliżającym się nawrocie,
• Jak dbać o siebie i gdzie szukać pomocy!

Bardzo dużo cennych merytorycznie informacji. Masa, naprawdę masa wiedzy dostępnej dla każdego. To ważne, aby budować świadomość społeczną w tak ważnym i powszechnym temacie.

Dziś zapraszam na recenzje bardzo dobrej książki, którą szczególnie polecam pracownikom społecznym (pracownikom socjalnym, terapeutom, czy psychologom). Sama autorka jest czynnym zawodowo pracownikiem socjalnym i książka ta to zbiór jej osobistych doświadczeń z osobami uzależnionymi i ich rodzinami. Ja osobiście jestem również pracownikiem socjalnym, nie pracuje w zawodzie, ale podziwiam osoby, które czynnie wykonują ten ciężki zawód.
Louise Stanger porusza ogromnie trudny temat, czyli uzależnień, które może być od alkoholu, narkotyków, hazardu czy nawet osoby. Autorka sama wychowywała się w trudnej rodzinie i zna temat z autopsji. Książka to zbiór konkretnych wskazówek, które pomogą zrozumieć osobę uzależniona oraz jej rodzine i bliskich. Autorka w 6 rozdziałach przybliża zagadnienie i pomaga znaleść drogę do uzdrowienia.
Całość oceniam bardzo dobrze, podoba mi się styl autorki i sposób przedstawienia tego trudnego zagadnienia. Widać, że autorka naprawdę zna ten temat i przedstawia go bardzo jasno i klarownie. Czyta się naprawdę szybko, a przywołane przykłady dokładnie ukazują wymiar poruszanego zagadnienia. Autorka przedstawia definicje uzależnień w sposób zrozumiały dla każdego. Kolejno omawia role rodziny i bliskich, jaką odgrywają, następnie rodzaje terapii. W dalszej części książki omawia proces zdrowienia i dbania o własne zdrowie. Autorka głównie skupia się na uzależnieniach od substancji psychoaktywnych ale zachowanie uzależnionych jest schematyczne i tak samo to wyglada i osób uzależnionych od jedzenia, hazardu czy nawet zakupów.
Jestem pozytywnie zaskoczona tą pozycją. Lubię wszelkie poradniki, a
szczególnie te wartościowe.
Polecam nie tylko osobom dotkniętych uzależnieniem, czy bliskim takiej osoby ale również kadrze wszelkich ośrodków odwykowych.
Polecam!

Zacznę tę recenzję dedykacją samej Autorki: „Wiem, że żaden człowiek nie wybiera takiej książki, jeśli jego serce nie cierpi, jeśli nie martwi się o ukochaną osobę, krewnego lub przyjaciela”. Ja również wiem, że ta książka może nie przydać się wielu z Was i pewnie nie wzbudzi takiego entuzjazmu jak poprzednie. JEDNOCZEŚNIE - pracując w moim zawodzie widzę jak wiele ludzi pochodzi z rodzin alkoholowych, mowa o Polsce. Jeśli ten problem dotyczy Ciebie lub Twoich bliskich albo pracujesz z osobami uzależnionymi i ich rodzinami - ta książka jest dla Ciebie.
Książka „Uzależnienie w rodzinie” Louise Stanger jest moją ulubienicą spośród pozostałych. Tutaj amerykański styl w ogóle nie przeszkadza - wręcz przeciwnie. Autorka mówi o osobach chorych (uzależnienie jest chorobą!) z dużym szacunkiem, a o ich więziach z bliskimi jako o sile do życia w trzeźwości. W polskim sposobie pracy z partnerami i partnerkami osób uzależnionych podkreśla się fakt wspóluzależnienia jako coś jednoznacznie niepożądanego. Autorka również nazywa sprawy po imieniu - współuzależnienie bardziej szkodzi niż pomaga - jednocześnie podkreśla, że WIĘZI RODZINNE i WZAJEMNA TROSKA są wielką siłą do pokonania nałogu. Jak do tej pory nie spotkałam się z takim podejściem do tematu.
Książka jest pięknie wydana. Napisana jest przystępnym językiem, mając przy tym dużą wartość merytoryczną. Ze spokojem sumienia będę polecać ją nie tylko moim pacjentom ale również specjalistom pracującym w obrębie terapii uzależnień.
„Uzależnienie w rodzinie” skupia się nie tyle co na osobie uzależnionej co na całym systemie rodzinnym. W przystępny sposób tłumaczy sposób funkcjonowaniu uzależnionego mózgu, mechanizmy obronne osoby uzależnionej i jej otoczenia, rodzaje terapii a przede wszystkim - konieczność zadbania o siebie pośród chaosu.
Mega polecam ❤️

Książka przede wszystkim jest wsparciem dla osób, które mają w otoczeniu osobę, która jest uzależniona i potrzebuje pomocy. W treściwy sposób omawia rodzaje uzależnień, źródła ich pochodzenia oraz wszelkie fakty i mity. Książka wzbogacona jest o metody trzeźwienia i 5 faz zdrowienia. Każda strona jest ważna i pomocna. W trakcie czytania zrezygnowałam z ołówka i oznaczania fragmentów. Lekko się czyta, nie przytłacza bardzo trudnymi definicjami klinicznymi a jednocześnie jest bardzo konkretna. Konkretna pomoc. Wiola

"Uzależnienie w rodzinie" to pozycja bardzo potrzebna i ważna w dla osób pragnących dowiedzieć się, jak pomóc osobie z zaburzeniami spowodowanymi używaniem substancji psychoaktywnych oraz bliskim uzależnionego napisana przez Louise Stranger pracownice socjalną prowadzącą własną praktykę kliniczną specjalizującą się w terapii zaburzeń spowodowanych używaniem substancji psychoaktywnych, jak również uzależnień behawioralnych, zaburzeń zdrowia psychicznego, przewlekłego bólu oraz problemów wynikających z traumatycznych przeżyć- nagłej śmierci bliskiej osoby, urazu, żałoby i poczucia straty dorastającą w rodzinie borykającej się z uzależnieniem i chorobą psychiczną mająca swoją premierę 23.03.2022 roku wydaną przez Wydawnictwo Publicat

Poradnik odnosi się głównie do zaburzeń spowodowanych używaniem substancji psychoaktywnych, ale sprawdza się także w przypadkach uzależnień behawioralnych ( np. od urządzeń cyfrowych, zakupów, hazardu, jedzenia czy seksu) oraz wszelkich zaburzeń współistniejących.

Tytuł wyróżnia się na polskim rynku wydawniczym tym, że nie skupia się na osobie uzależnionej, ale na funkcjonowaniu rodziny i potrzebach jej członków. Odnosi się do wszystkich zaburzeń spowodowanych używaniem substancji niezależnie od jej rodzaju, stanowi praktyczną pomoc zarówno w przypadku uzależnienia od alkoholu, jak i narkotyków. Położony jest nacisk na poszanowanie potrzeb członków rodziny i więzi między nimi a uzależnionym, ochronę rodzin przed stygmatyzacją społeczną.

W książce Louise Stranger:
- opisuje fakty i mity dotyczące uzależnienia.
- wyjaśnia czym są zaburzenia spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych, jakie są objawy i skutki oraz w jaki sposób wpływają na życie uzależnionych i ich bliskich
- omawia mechanizmy towarzyszące uzależnieniu: zaprzeczanie, obwinianie, manipulowanie, ukrywanie
- uczy nas rozpoznać różnicę między współuzależnieniem a pozauzależnieniem,
- pomaga zrozumieć zachowania i role w rodzinie dotkniętej używaniem substancji psychoaktywnych,
- pokazuje sposoby dojrzałego i konstruktywnego wspierania bliskich w ich zdrowieniu oraz jak rozmawiać z bliskimi o konieczności szukania profesjonalnej pomocy,
- podkreśla znaczenie dbania o własne zdrowie i potrzeby w rodzinie borykającej się z uzależnieniem
- kładzie nacisk na poszanowanie potrzeb członków rodziny i więzi między nimi a uzależnionym oraz ochronę rodzin przed stygmatyzacją społeczną
- wskazuje 8 zaleceń pomocnych w zdrowieniu, 7 prawd trzeźwienia, 5 faz zdrowienia

Wskazówki zawarte w poradniku:
- ułatwiają zrozumieć blokady emocjonalne związane ze zdrowieniem uzależnionego,
- pomagają rozpoznawać swoje role w rodzinnym dramacie,
- uczą jak wspierać bliskich w ich próbach wyjścia z nałogu.

Patronat:
Hello zdrowie
Hello mama

Serdecznie polecam tę książkę.

@animos_inspiracje

Książka skupia się na kilku aspektach początkowo tłumaczy, czym jest uzależnienie, obala mity i prezentuje jasne sygnały sugerujące nam o uzależnieniu. Autorka przedstawia też kilka sposobów radzenia sobie z mechanizmami uzależnienia oraz omawia dostępne rodzaje terapii. Co najważniejsze książka namawia i pokazuje jak w tym wszystkim się nie zatracić i podczas pomocy osobie uzależnionej dbać o siebie i swoje zdrowie zarówno psychicznej, jak i fizyczne.

"Uzależnienie w rodzinie" z pewnością będę polecać swoim pacjentom, ma ona wartość bardzo edukacyjną, co skutkuje obniżeniem poziomu lęku, ponieważ osoby współuzależnione dzięki tej książce nie będą czuły aż takiego poziomu osamotnienia i będą wiedziały, jak sobie mogą pomóc.

Dużą zaletą książki oprócz przepięknego wyglądu jest styl pisania autorki trochę naukowy jednocześnie lekki w odbiorze i nie mam moralizatorskiego wydźwięku

Na samym końcu umieszczono solidną bibliografię oraz literaturę w polskiej wersji językowej, która jeszcze bardziej zgłębia temat uzależnień oraz liczne numery telefonów i strony internetowe świadczące konkretną pomoc dla uzależnionych i współuzależnionych

Louise Stranger jest pracownicą socjalną, która prowadzi własną praktykę kliniczną. Specjalizuje się w terapiach, które pomagają radzić sobie z uzależnieniami.
Ma również swoje własne doświadczenie życiowe, bo wychowywała się w rodzinie z uzależnieniem i chorobą psychiczną.

Skłamię jeśli napiszę, że wielu rzeczy nie wiedziałam.
Książka sama w sobie mnie nie zaskoczyła, pewnie dlatego, że już od dawna zgłębiam ten temat.🙂
Na pewno przeczytanie jej będzie pomocne dla wielu osób.
Jeśli zmagasz się z uzależnieniem w rodzinie i jeszcze nie wiesz co z czego wynika, nie wiesz jak pomóc bliskim, którzy są uzależnieni oraz nie rozumiesz różnych mechanizmów, to książka zdecydowanie Ci w tym pomoże, bo moim zdaniem ukazuje pełen obraz uzależnienia.
Nie bije z niej takie samo ciepło jak z poprzednich książek, ale czyta się bardzo dobrze.
Jest w niej dużo wskazówek, które pokażą od czego zacząć, jakie formy pomocy wybrać.
Dla mnie jest dość emocjonalna, w końcu dotyczyło mnie to bardziej niż cokolwiek innego.

Sięgajcie po książkę, polecam! ❤️

Skłamię jeśli napiszę, że wielu rzeczy nie wiedziałam.
Książka sama w sobie mnie nie zaskoczyła,...

Bardzo potrzebna książka, polecam!

Bardzo potrzebna książka, polecam!

Bardzo dobra książka na temat współuzależnienia, uzależnień. P

Bardzo dobra książka na temat współuzależnienia, uzależnień. P

• Poradniki
  • Rozwój osobisty
  • Psychologia
  • Do kupienia
  • Moonstone
  • Psychologia i rozwój osobisty (książki które posiadam)
  • Biblioteczka