Szkice antyspołeczne

Universitas
2022-03-15
1997-01-01
Polityka Historia

Szkice antyspołeczne to zbiór przemyśleń wybitnego intelektualisty. Erudycja oraz różnorodność omawianych tematów sprawia, że pozycję czyta się bardzo przyjemnie.
Chociaż przemyślenie były pisane ponad dwie dekady temu to płynące z nich wnioski są w wielu przypadkach wciąż aktualne i bardzo trafne. Zdecydowanie polecam!

Jest to nowe (pierwsze w 1997 r.) i zmienione wydanie wybranych tekstów z publicystyki B. Łagowskiego z lat 90. i początku dwutysięcznych. Jak sam w Przedmowie tłumaczy, są to teksty "antyspołeczne", bo skierowane przeciw "intelektualnemu kolektywizmowi", odpowiedzialności zbiorowej i zniewoleniu jednostki przez "podmiotowość społeczną". Mamy tu zatem od Sasa do Lasa jeśli idzie o tematykę kapitalne wojowanie ze zbiorowymi mitami, masowymi emocjami oraz powszechnymi opiniami, np. przeciw przepraszaniu za przeszłość, medialnym manipulacjom, upolitycznianiu religii, ślepemu naśladownictwu Zachodu, uleganiu mitomanii narodowej, niebezpieczeństwom wydumanych idei idącym wbrew naturze człowieka, przeciw demontażowi instytucji państwowych i podstawowych zasad prawa, tromtadrackiemu antykomunizmowi, bezmyślnej antyrosyjskości itd. Krakowski profesor, filozof i historyk idei to nade wszystko orędownik racjonalnego i trzeźwego myślenia. Nie zawsze się można z nim zgodzić (patrz krytyka dążenia do NATO, obaw przed Rosją, czy ocena obozu solidarnościowego),ale jest to naprawdę ożywcza porcja zdrowego rozsądku.

• Polityka
  • Chcę przeczytać (będę miał)
  • Zainteresowany
  • 2011