rozwiń zwiń

Książkowe nowości tygodnia. Patronat LC

LubimyCzytać LubimyCzytać
04.04.2022

Poniedziałki w serwisie lubimyczytac.pl to dni pełne nowych książek, które znajdziecie w swoich księgarniach. Nie inaczej jest dzisiaj. Przed Wami 14 nowych pozycji, o które możecie uzupełnić swoje biblioteczki. A wśród nich literatura dziecięca, młodzieżowa i coś dla miłośników literatury pięknej.

Książkowe nowości tygodnia. Patronat LC

„Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Dookoła świata. Szwecja. Tom 3” Agnieszka Mielech (wyd. Wilga)

Emi i Tajny Klub Superdziewczyn znowu w drodze! Malownicze biało-czerwone domki, kapryśna pogoda, jeziora pełne ryb, kiszone śledzie i cynamonowe bułeczki – to znak, że następnym przystankiem jest Szwecja.

Kiedy w centrum Sztokholmu przyjaciele spotykają sobowtóra Pippi Pończoszanki, a potem w tajemniczych okolicznościach znikają ich zapasy, zaczyna się nowa tajna misja, która prowadzi wprost do magicznego świata Astrid Lindgren. Członkinie Tajnego Klubu wraz z Frankiem i Luckiem zapraszają na spotkanie z Ronją – córką zbójnika, zwiedzanie Willi Śmiesznotki, zabawę w największym szwedzkim parku rozrywki, wspólne wędkowanie i… bliskie spotkanie z łosiami. Zapowiada się MEGAWYPRAWA!

„Czytam sobie. Fafik i kogut. Poziom 2” Dorota Łoskot-Cichocka (wyd. HarperCollins)

Nelka z mamą, tatą, bratem Stefkiem i Fafikiem spędzają upalne lato za miastem. W domku pod lasem wszystko jest cudne: i strumyk, i owoce, i miłe towarzystwo. Jednak kiedy ciekawski Fafik próbuję zaprzyjaźnić się z kurami, do akcji wkracza bojowy kogut Łobuz.

Składam zdania, drugi poziom „Czytam sobie” to propozycja dla dzieci, które rozpoczęły już swoja przygodę z czytaniem. Zdania są tu dłuższe, a w tekście jest więcej dialogów. Duża czcionka ułatwia czytanie, a wyrazy w ramkach pomagają w ćwiczeniu sylabizowania. Ciekawe, zabawne historie pióra wybitnych polskich autorów i ilustracje autorstwa najlepszych polskich ilustratorów sprawią, że czas spędzony na czytaniu, będzie czasem świetnej zabawy. Zgodne z zaleceniami metodyków.

„Czytam sobie. Kartofel i Werka Blogerka. Poziom 2” Joanna OlechJola Richter-Magnuszewska (wyd. HarperCollins)

Kogo wolelibyście zaprosić na swoje urodziny? Gruboskórnego trolla czy śliczną elfinkę?
Odpowiedź wcale nie jest oczywista. Nie od dziś wiadomo, że ZŁO czasem chodzi w brokatowym przebraniu, a DOBRO bywa trochę naiwne i nieokrzesane. Przeczytajcie tę książkę. Jest w niej mowa o tym, że pozory mylą. Bo kiedy poskrobiemy pazurkiem grubą trollową skórę i zdmuchniemy kwietny pyłek ze ślicznej elfinki, to prawda może nas zaskoczyć.

Składam zdania, drugi poziom „Czytam sobie” to propozycja dla dzieci, które rozpoczęły już swoja przygodę z czytaniem. Zdania są tu dłuższe, a w tekście jest więcej dialogów. Duża czcionka ułatwia czytanie, a wyrazy w ramkach pomagają w ćwiczeniu sylabizowania. Ciekawe, zabawne historie pióra wybitnych polskich autorów i ilustracje autorstwa najlepszych polskich ilustratorów sprawią, że czas spędzony na czytaniu, będzie czasem świetnej zabawy. Zgodne z zaleceniami metodyków.

„Czytam sobie. Przygoda w Himalajach. Poziom 1” Aleksandra FabiaKatarzyna Majgier (wyd. HarperCollins)

Poznajcie Darka – podróżnika, która zdobywa himalajskie szczyty. Cały ekwipunek pakuje do wielkiego plecaka i wspina się coraz wyżej i wyżej. Po drodze spotyka wiele zwierząt – jaka, kozy i pandę.

Składam słowa, pierwszy poziom serii „Czytam sobie”, to wspaniały początek nauki czytania. Proste i zabawne historie są dziełem wybitnych polskich autorów. Opowiadania napisane są krótkimi zdaniami. Bardzo duża czcionka ułatwia czytanie, a zamieszczone po bokach stron wyrazy w ramkach służą do ćwiczenia głoskowania. Ilustracje najlepszych polskich twórców są harmonijnym uzupełnieniem czytanego tekstu. Forma książek zgodna jest z zaleceniami metodyków.

„Czytam sobie. Jabłko Newtona. Poziom 1” Anna Czerwińska-RydelAgata Kopff (wyd. HarperCollins)

Wielki fizyk Izaak Newton był kiedyś małym chłopcem, który uwielbiał obserwować otaczający go świat. Ponieważ lubił zwierzęta i wieś, wszyscy myśleli, że zostanie rolnikiem. Historia mówi, że stało się inaczej. Opowieść o małym chłopcu, dzięki któremu wiemy, że fizyka i matematyka to fascynujące dziedziny nauki.

Składam słowa, pierwszy poziom serii „Czytam sobie”, to wspaniały początek nauki czytania. Proste i zabawne historie są dziełem wybitnych polskich autorów. Opowiadania napisane są krótkimi zdaniami. Bardzo duża czcionka ułatwia czytanie, a zamieszczone po bokach stron wyrazy w ramkach służą do ćwiczenia głoskowania. Ilustracje najlepszych polskich twórców są harmonijnym uzupełnieniem czytanego tekstu. Forma książek zgodna jest z zaleceniami metodyków.

„Baśnie dla nieustraszonych dziewczynek” Myriam Sayalero, tłumaczenie: Barbara Bardadyn (wyd. Dwukropek)

Po „Baśniach, których nie czytano dziewczynkom” to kolejna propozycja autorki Myriam Sayalero która zawiera kompilację klasycznych historii o mocno feministycznym wydźwięku. Bohaterki „Baśni dla nieustraszonych dziewczynek” to kobiety, które ratują siebie; kobiety, które ratują swoich mężów; wojownicze królowe i mądre dziewczyny, które rozwiązują zagadki i dzielnie zmagają się z przeciwnościami losu. W pięknym prezentowym, bogato ilustrowanym, wydaniu piętnaście bohaterek stawia czoła złodziejom, olbrzymom, klątwom i uprzedzeniom oraz przeżywa tysiące zaczarowanych przygód.

„Zapomniany. W matni strachu” Adrian Bednarek (wyd. Zaczytani)

Kontynuacja Zapomnianego - zdobywcy tytułów THRILLER ROKU 2021 oraz ZŁOTY KOŚCIEJ 2021*

Patryk Kamiński nie jest już anonimowym „Zapomnianym”. Mężczyzna, który spędził dziesięć lat w zamknięciu, przetrzymywany przez nieznanego sprawcę, robi teraz karierę medialną u boku youtuberki Diany Mazur. Nie podejrzewa, że ludzki odruch, jaki powstrzymał go przed zabiciem Jędrka Sokołowskiego, już wkrótce przyniesie opłakane skutki. Seryjny morderca ucieka bowiem z przygotowanego dla niego więzienia, a Patryk i Diana muszą go odnaleźć, zanim on odnajdzie ich. Nie wiedzą jednak kto i dlaczego pomógł mu uciec…

„Brzydcy” Scott Westerfeld, tłumaczenie: Paulina Braiter-Ziemkiewicz (wyd. Nowa Baśń)

Światowy bestseller i jedna z najważniejszych powieści dystopijnych, demaskująca prawdę o nas samych

Tally z niecierpliwością wyczekuje szesnastych urodzin, by stać się śliczną. Tego dnia każdy przechodzi skomplikowaną operację, która zmienia go z przeciętnego dzieciaka w doskonałego nastolatka, mieszkającego w futurystycznym raju, gdzie głównym zajęciem jest zabawa. Tymczasem Shay, przyjaciółka Tally, nie jest zwolenniczką panującego systemu i zamiast poddać się przemianie, woli zaryzykować ucieczkę z miasta.

Po zniknięciu towarzyszki Tally odkrywa, że w tym sztucznie stworzonym raju wszystko tylko pozornie jest śliczne. Musi wybierać: albo zdradzi przyjaźń, albo nigdy nie stanie się piękna. Decyzja, którą podejmie, zburzy istniejący porządek.

Jaka jest prawdziwa cena urody?

„Spacerujący z książkami” Carsten Henn, tłumaczenie: Danuta Fryzowska (wyd. Marginesy)

Wzruszająca opowieść o tym, co łączy ludzi i sprawia, że książki są takie cudowne.

Carl Kollhoff jest księgarzem niezwykłym. Łączy go z książkami miłość, która wykracza poza granice gustu. Co wieczór podczas spaceru nosi książki swoim klientom. Klienci także są wyjątkowi. Dla Carla są prawie jak przyjaciele, choć nic o nich nie wie i nie chce mieszać się do ich życia.

Pewnego dnia przyczepia się do niego Schascha, strasznie wygadana dziewczynka w żółtej kurtce. Chociaż Carl z początku nie lubi jej towarzystwa, ona nie daje się zbyć. Jest przebiegła i sprytna...

A kiedy Carl niespodziewanie traci pracę, za sprawą książek i tej nietuzinkowej dziewięciolatki wszyscy zdobywają się na odwagę, żeby porzucić bezpieczną anonimowość i zbliżyć się do siebie…

„Uciekinierka i ułan” Joanna Wtulich (wyd. Lira)

Czasy kampanii napoleońskiej w Prusach Wschodnich. Émilie de Berier, tajemnicza Francuzka, szantażowana przez politycznych wrogów z Polski, pragnie odzyskać porwaną córkę. Lekkoduch pułkownik Antoni Podolski, dziedzic rodzinnego majątku, szuka szpiega, który wykradł dokumenty francuskiemu generałowi. Jego i Émilie łączy wspólna podróż do Warszawy zajętej przez Wielką Armię Napoleona. Choć nie pałają do siebie sympatią, ich ścieżki nieustannie się krzyżują. Szukając pomocy u księcia Józefa Poniatowskiego, obydwoje zostają wplątani w wir wielkiej polityki. Tymczasem Warszawa odbita z rąk Rosjan bawi się na balach i hucznie świętuje przybycie Cesarza.

Czy tych dwoje może połączyć coś więcej? Czy mogą sobie pozwolić na uczucia? Czy pokonają wszystkie przeszkody, jakie na ich drodze postawi los?

Rozgrywki i intrygi na zapleczu wielkiej historii, afera szpiegowska i dwoje uwikłanych w nią młodych ludzi... Joanna Wtulich, autorka bestsellerowej „Trylogii lwowskiej”, tym razem wraca do swoich czytelniczek i czytelników z pełną rozmachu „Sagą napoleońską”!

„Podpalaczka” Zoraida Córdova, tłumaczenie: Agnieszka Fulińska (wyd. IUVI)

Nazywam się Renata Convida. Przeżyłam setki ukradzionych żywotów... Teraz nadszedł czas, żeby przeżyła własne życie…

Renata była jeszcze dzieckiem, kiedy została porwana przez ludzi króla. Jako złodziejka wspomnień, najrzadsza i najbardziej przerażająca z magicznych Moriów została wykorzystana do wykonania Królewskiej Furii, oblężenia, które spowodowało śmierć tysięcy jej pobratymców.

Teraz Renata jest jedną z Szeptów, rebelianckim szpiegiem, działającym przeciwko koronie. Kiedy jej dowódca – a zarazem chłopak, w którym się zakochała – Dez, zostaje jeńcem przerażającego Złotego Księcia, Renata musi wrócić do pałacu i samodzielnie wykonać ściśle tajną misję. Czy zdoła utrzymać tajemnicę, skoro sama płonie żądzą zemsty na okrutnym tajemniczym księciu? Od tego zależy jej życie i los Moriów.

Powrót do pałacu ożywia dawno skrywane wspomnienia. Kiedy Renata coraz mocniej zżywa się z dworem królewskim, odkrywa tajemnicę, która może zmienić los całego królestwa – i zakończyć wojnę, która tak drogo ją kosztowała.

„Gwiazda Przewodnia” Shannon Messenger, tłumaczenia: Monika Nowak (wyd. IUVI)

Sophie Foster wróciła do Zaginionych Miast – ale Zaginione Miasta nie są już takie same. Nad tym lśniącym światem wisi groźba wojny. A Niewidziani powodują zamęt, gdzie tylko się da.

Granice między byciem przyjacielem a wrogiem uległy rozmyciu i Sophie nie ma pewności, komu może zaufać. Kiedy jednak dowiaduje się, że osoby, które kocha najbardziej na świecie, staną się kolejnymi ofiarami, wie, że musi działać.

Kluczem może być tajemniczy symbol – gdyby tylko wiedziała, jak go odczytać… – a każda nowa wskazówka potwierdza rozmiar mrocznego spisku. Nie tylko Czarny Łabędź coś sobie zaplanował. Niewidziani opracowali własną broń i jeśli Sophie ich nie powstrzyma, możliwe, że w końcu uda im się zdobyć narzędzie do sprawowania nad nią kontroli.

W piątym już tomie serii „Zaginione Miasta” testowana jest lojalność – złoczyńcy przystępują do gry, której Sophie może wcale nie wygrać.

„Echowa góra” Lauren Wolk, tłumaczenie: Teresa Tyszowiecka-Tarkowska (wyd. IUVI)

Kiedy podczas wielkiego kryzysu rodzina Ellie traci dorobek życia, okoliczności zmuszają ją do opuszczenia miasta i zamieszkania na Echowej Górze. Ellie korzysta z bliskości natury, która odsłania przed nią swoje tajemnice. Ale jedna zagadka nadal domaga się rozwiązania: skąd się biorą miniaturowe drewniane figurki zwierząt i kwiatów, które dziewczynka znajduje w okolicy?

Niestety ojciec Ellie zapada w śpiączkę po poważnym wypadku, o którego spowodowanie jest oskarżana. Wyruszywszy na poszukiwanie lekarstwa dla taty, spotyka żyjącą na odludziu wiedźmę Cate i Larkina, dzikiego chłopca z gór. Od nich właśnie uczy się uzdrawiania, odwagi i tego, że w ocenie ludzi pozory często mylą.

W tych czasach, kiedy wszyscy borykamy się z różnymi trudnościami, ta książka działa jak kojący balsam. „The Wall Street Journal”

„Ona i jej kot” Naruki NagakawaMakoto Shinkai, tłumaczenie: Dariusz Latoś (wyd. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Cztery kobiety, cztery koty, cztery przeplatające się ze sobą historie.

Miyu czuje, że jest inna niż wszyscy, i dlatego żyje samotnie. Pewnego deszczowego wiosennego dnia w kartonowym pudle znajduje kota i zabiera go do domu.
Reina, tak samo niezależna jak jej kotka Mimi, wkracza w dorosły, nie zawsze przyjazny świat.

Aoi to młoda kobieta, której życie naznaczyła śmierć najlepszej przyjaciółki.

Staruszka Shino i jej kot wspierają bratanka, który szuka swojego miejsca w życiu.

Życiowym zmaganiom bohaterek dyskretnie przyglądają się koty, a z tej czułej obserwacji rodzi się szczególna, głęboka więź. Bo przecież świat koci niewiele się różni od ludzkiego, a wsparcie, jakie zapewnia druga istota, pozwala zmagać się z małymi i wielkimi problemami.

Ona i jej kot to cztery pełne uroku i zachwytu nad życiem opowieści, które powstały dzięki kotom zabranym z ulicy. To także nowa odsłona jednej z pierwszych prac znanego japońskiego reżysera filmów animowanych Makoto Shinkaia.

[kk]


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Deutschland91 04.04.2022 15:27
Czytelniczka

Jedynie przykuł moją uwagę. Zapomniany. W matni strachu

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Zapomniany. W matni strachu
Paulina 04.04.2022 13:45
Czytelniczka

Wspaniałe książki. Właśnie się dowiedziałam, że "Gwiazda przewodnia" to już piąty tom serii "Zaginione miasta". Ależ mam do nadrobienia - czytałam tylko pierwszy.  😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agnieszka Żelazna 04.04.2022 11:37
Czytelniczka

Nie nnalazłam w tych propozycjach niczego dla siebie i całe szczęście, bo książek w biblioteczce wciąż przybywa, a nie jest ona z gumy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Myszka 04.04.2022 10:15
Czytelniczka

Mam już kilka z tych nowości na swoim czytniku.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 04.04.2022 10:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post