Śnieżyczka i Róża

Snow and Rose
Mamania
2021-11-24
2021-11-24
śnieżyczka i róża literatura dziecięca

Urocza baśń o odwadze, przyjaźni, sile rodziny oraz siostrzanej miłości, osadzona w magicznym lesie, pełnym niezwykłych zwierząt oraz kryjącym w sobie mnóstwo tajemnic. Przepiękną historię uzupełniają cudowne ilustracje, które jeszcze dodatkowo umilają czytanie. Polecam serdecznie wszystkim czytelnikom, bez względu na wiek.

Uwielbiam baśnie, więc gdy tyko zobaczyłam, na instastory, kiedyś u kogoś książkę, "Śnieżyczka i Róża to automatycznie stwierdziłam że "Muszę ją mieć! Muszę ją przeczytać!"

Dwie siostry, różniące się od siebie na każdym kroku, łączy mocna siostrzana miłość. Dziewczynki mieszkają w pięknej posiadłości, gdzie każda ma swoją część ogrodu. Żyją beztrosko, ciesząc się każdym dniem. Pewnego dnia jednak ich życie diametralnie się zmienia. Ich ojciec nie wraca do domu, a one, z matką muszą przenieść się do starej chatki w głębi tajemniczego lasu. Jednak nie wiedzą, że żyją w baśni.

Inspiracją autorki, Emily Winfield Martin, do napisania książki "Śnieżyczka i Róża" była baśń braci Grimm "Białośnieżka i Różyczka". Jej interpretacja mnie urzekła🖤 Autorka idealnie wyważyła emocje. Ukazała siłę siostrzanej miłości oraz przyjaźni. Dostajemy tu lekką i przyjemną historię, w której baśń miesza się z światem realnym. Jest subtelna i tajemnicza jak las, w którym przyszło zamieszkać dziewczynkom. Jest trochę nostalgiczna i odczuwa się dozę niepewności oraz szczyptę grozy. Tajemniczy, chwilami groźny las, dzikie zwierzęta, domy pod ziemią i dziwna biblioteka, w której wypożycza się... Tego sami musicie się dowiedzieć😉
Muszę jeszcze wspomnieć, że książka została wydana przez wydawnictwo mamania i ma twardą oprawę z cudowną grafikę, która właśnie zwróciła moją uwag, gdy pierwszy raz ją zobaczyłam. W środku delikatne i kolorowe ilustracje zachwycają, a są dziełem samej autorki książki.

Przyznam, że przez więcej niż połowę książki strasznie się wynudziłam. Miałam wrażenie, że specjalnie jest tak rozwleczona, by książka miała przyzwoitą liczbę stron. Końcówka nabrała za to zawrotnego tempa. Trochę jestem rozczarowana, bo nastawiłam się na prawdziwie bajkową opowieść.

Najprawdziwsze zaproszenie dla dzieci i dorosłych do baśniowej krainy, w której dobro walczy ze złem, a bohaterowie uwikłani w niebezpieczne przygody muszą zmierzyć się z własnymi słabościami i zadecydować, kto stoi po jasnej, a kto po ciemnej stronie mocy. Intrygująca, klimatyczna, jedyna w swoim rodzaju – tak właśnie można podsumować książkę zatytułowaną „Śnieżyczka i Róża”. Dla znających twórczość braci Grimm to nie lada gratka, ponieważ przedstawiona opowieść stanowi na nowo odkrytą baśń o dwóch siostrach. Śnieżyczka i Róża są jak ogień i woda; jedna o włosach białych jak śnieg, oczach błękitnych jak niebo i gwałtownym charakterze, a druga ma ciemne włosy, rumiane policzki i delikatny, wyważony głos. Młodsza z sióstr jest odważna i nie brak w jej życiu brawury, natomiast starsza posiada „serce zająca” i każdy czyn musi przeanalizować. Kochają się nad życie i wraz z rodzicami stanowią zgraną, szczęśliwą rodzinę. Jednak pewnego dnia ich ojciec nie wraca do domu, a po jakimś czasie razem z mamą muszą wyprowadzić się i zamieszkać w ubogiej, maleńkiej chatce w tajemniczym lesie. Niebawem okazuje się, że w lesie dzieją się dziwne, straszne rzeczy, a jego mieszkańcami są podejrzanie wyglądające stworzenia, z których zamiarów nasze bohaterki zupełnie nie zdają sobie sprawy. Dziewczynki jednak zrobią wszystko, aby odkryć tajemnicę lasu i rozwiązać zagadkę zniknięcia taty. Dzięki dobrym, poczciwym serduszkom, wzajemnej współpracy, empatii i zaufaniu podejmą się także zadania oczyszczenia lasu z ciążącej na nim klątwy. Odkryją las z jego wspaniałymi zwierzętami i bujną roślinnością, znajdą przyjaciela na dobre i na złe, ale spotkają też Straszydło Lasu i inne potwory. Oraz tajemniczą bibliotekę i jej opiekunkę.
Trochę groźna, trochę niepokojąca, ale fantastyczna baśń o tym, że dobro, chociaż o wiele mniej popularne, zawsze zwycięża. Plastyczne opisy, które wręcz przenoszą czytelnika w niezbadane leśne knieje, ciekawe, często niebezpieczne przygody dziewczynek wspaniale oddają klimat. Podobnie jak ukazane relacje międzyludzkie; wzajemna pomoc i współpraca, a w tym wszystkim ocean miłości.
Piękne, baśniowe tłumaczenie Elżbiety Janoty oraz praca członków wydawnictwa Mamania umożliwiają młodemu czytelnikowi przeżycie czegoś niesamowitego. Wzruszającego i urzekającego, co dodatkowo podkreślają ilustracje samej Autorki – pastelowe, subtelne i nacechowane mnóstwem emocji. Podobnie jak treść, ogromnie nam się podobały.
Wydanie posiada twardą, bardzo elegancką okładkę, a fabuła podzielona została na dziewiętnaście niedługich rozdziałów. Czyta się szybko i spokojnie można ją polecić nie tylko młodszym czytelnikom, ale wszystkim, którzy kochają baśnie, bez względu na wiek.

Czarnowłosa Róża i Śnieżyczka o białych włosach to różne niczym ogień i woda siostry. Dziewczynki mieszkały kiedyś w pięknej posiadłości otoczonej wspaniałym ogrodem. Niestety pewnego dnia ich ojciec zaginął i siostry wraz z matką musiały przeprowadzić się do małej, drewnianej chatki. Ich nowy dom znajduje się w środku baśniowego lasu, w którym dziewczynki są świadkami niezwykłych zdarzeń. Czy magia tego miejsca pozwoli im odkryć tajemnicę związaną z zaginięciem ojca?

"Śnieżyczka i Róża" to napisana przez Emily Winfield Martin nowa odsłona jej ulubionej baśni braci Grimm "Białośnieżka i Różyczka". Nie miałam okazji poznać oryginalnego dzieła duetu niemieckich pisarzy, więc nie mam porównania, natomiast muszę przyznać, że urzekła mnie interpretacja autorki. W historii Śnieżyczki i Róży przeczytamy o niesamowitych, magicznych miejscach, w których nie zabraknke niezwykłych zwierząt oraz innych osobliwych stworzeń. Poznamy ciekawe, pełne przygód losy odważnych i ujmujących dziewczynek, które spodobają się zarówno tym młodszym jak i starszym czetelnikom. Dodatkowo autorka w piękny sposób przedstawiła wartości takie jak przyjaźń oraz pokazała siłę rodzinnej, a zwłaszcza siostrzanej miłości. Całość została okraszona baśniowym klimatem oraz wzbogacona uroczymi ilustracjami autorstwa samej autorki, które stanowią idealne dopełnienie tej opowieści. "Śnieżyczkę i Różę" oczywiście polecam i tak jak już wspomniałam, jest to książka, która zauroczy czytelnika w każdym wieku.

„By się dowiedzieć o czym naprawdę jest dana opowieść nie należy pytać pisarza. Trzeba zapytać czytelnika”. Zaczarowany las, przerażające zwierzęta, tajemnicza biblioteka pełna opowieści i struchlali ze strachu mieszkańcy kryjący się w podziemnych pieczarach. W tym nieprzyjaznym, lecz pociągającym tajemnicą lesie przyszło żyć dwóm siostrom – Śnieżyczce i Róży. Strapione nieznanym losem ojca i koniecznością porzucenia wygód dawnego życia, każda na swój sposób próbuje odnaleźć się w leśnej rzeczywistości. Ich niepokorność i ciekawość sprowadzą na nie liczne zagrożenia, ale w efekcie doprowadzą do szczęśliwego zakończenia.

„Śnieżyczka i Róża” to tajemnicza, skreślona z kobiecą subtelnością i delikatnością baśń oparta na tradycyjnej niemieckiej opowieści spisanej przez braci Grimm. Emily Winfield Martin skreśliła ją na nowo, zachowując baśniowy klimat i podtrzymując typowy dla tego gatunku nastrój grozy, niepokoju i poczucia niesprawiedliwości, jednak wplotła w tradycyjną baśń elementy, które sprawiają, że nabiera ona nieco łagodności. Jak przystało na baśń, toczy się w niej walka dobra ze złem – złem, które opanowało las czyniąc go niebezpiecznym i dobra, którego uosobieniem są dwie niewinne dziewczynki.

Dzięki swej dociekliwości bohaterki pokonując strach łamią zły czar spowijających leśną głuszę. Przezwyciężają go poprzez swoją dobroć, empatię i czyste, kochające serca. Opowieść kończy się szczęśliwie, czyli baśniowo.

Tekst jest liryczny, oparty na pięknych słowach i porównaniach (wspaniała praca tłumaczki Elżbiety Janoty),ma magiczną moc, która pochłania czytelnika i poprzez umiejętne budowanie suspensu każe mu tkwić w historii, aż do szczęśliwego końca. Uzupełniają go subtelne, delikatne i osadzone w opowieści ilustracje. W odpowiednich momentach budują niepokój (mimo pastelowych, łagodnych barw),by w innych ukoić rozdygotane czytelnicze serce subtelnością tych barw i miękkością kreski.

Całości dopełnia piękne wydanie – niewielki format, twarda okładka, dobrej jakości papier. Zadbało o nie Wydawnictwo Mamania, w ofercie którego znajdziecie tę wyjątkową, baśniową opowieść nie tylko dla dzieci.

Cześć.

🍄 Dziś chciałbym Was zabrać do świata baśni. I to nie byle jakiej, bo czymże byłoby dzieciństwo bez emocjonujących przygód ulubionych bohaterów, którzy zwalczając przeciwności losu, mogą potem żyć długo i szczęśliwie?

🍄 I tak oto tym wstępem, zapraszam Was moi drodzy do świata "Śnieżyczki i Róży". Dwie dziewczynki, tajemniczy las i paleta wszelakich emocji.

🍄 Od czasu do czasu lubię oderwać się od rzeczywistości, zapomnieć o problemach i zanurzyć w czymś niezwykłym. Świat baśni idealnie się do tego nadaje. W przypadku omawianej przeze mnie książki, oczywiście nie mogło być inaczej. Gdy po raz pierwszy dowiedziałem się, że jest tak wspaniała historia ( a odbyło się to za sprawą blogerki Moniki z bloga Żyj bardziej ) wiedziałem, że muszę ją mieć. Konieczna konieczność zmusiła mnie do napisania do wydawnictwa Mamania w celu pozyskania egzemplarza książki do recenzji. Udało się (dzięki za pomoc Monia 😉).

🍄 Zaczynamy od początku, czyli okładka. Pierwsze co się rzuca w oczy to to, że okładka jest w sztywnym wydaniu. Aż miło się trzyma taką książkę w dłoni. Po drugie, magiczne rysunki. Grafika tytułowa, czyli ta która zdobi przód jest fenomenalna i to właśnie ona mnie uwiodła, że postanowiłem mieć tę baśń.
W środku znajdziemy wiele, wiele pięknych pod każdym względem rysunków. Z tego czego się dowiedziałem to autorką tych zjawiskowych obrazków jest sama pisarka Emily Winfield Martin. To dodatkowy plusik w kierunku do niej ode mnie. Ale o Pani Martin za chwilę poniżej.

(...) Trudno było uwierzyć, że w jednej chwili człowiek jest, a w następnej już go nie ma i nigdy nie będzie. (...)

🍄 Sama historia, którą uraczyła nas autorka jawi się nostalgią połączoną z emocjonalnym kołowrotkiem. Jak poradzić sobie z życiem, gdy znika nagle ukochana osoba? Jak radzi sobie z taką sytuacją dziecko (a nawet dwoje dzieci). W książce autorka bardzo dobrze przedstawiła sprawy emocjonalne, które aż buzowały w dwóch młodych bohaterkach. Rzecz jasna, Śnieżynka i Róża były całkiem inne charakterystycznie przez co każdy mógł sam oszacować, która z postaci bardziej mu pasuje i jaką się identyfikuje. Ale... Moim skromnym zdaniem nie chodzi tu tylko o faworyta opowieści. W sercu tej historii dżemie prawdziwa ludzka natura, egzystencjalny wabik. Drugie dno opowieści ukazuje świat jeszcze bardziej rozleglejszy niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Dodatkowo mamy spektakularny efekt świata baśni, który łączy się z realnym dając nam niesamowity obraz współistniejących różnic i wspólnych cech.

⭐ Dla dziecka : książka ta, to niezwykła podróż do magicznej krainy, gdzie tęcza obrazów jest na wyciągnięcie ręki. Gdzie wyobraźnia podczas czytania szaleje, a emocje bohaterów przeżywają też nasze pociechy.
⭐ Dla dorosłego : to prawdziwa i ekscytująca huśtawka emocjonalnych zawirowań, różnokolorowych odblasków bycia rodzicem (bo tu także jest wewnętrza walka matki dziewczynek). "Śnieżyczka i Róża" doskonale pokazuje rodzicom, co przeżywa ich dziecko w chwilach stresu.

🍄 Tuż po lekturze miałem wrażenie, że nadal siedzę po środku polanki w lesie, w którym zamieszkały bohaterki. Zacząłem się zastanawiać co tak naprawdę się tam wydarzyło? Książka ta ma moc kształtowania przeróżnych pytań, zwłaszcza w przypadku najmłodszych. Mamy tu dużo smutku, który ściska za serce. Miłości jaką skrywają w sobie bohaterowie. Złości, która drzemie w postaciach, aby w końcu w jakiś sposób wydostać się i oczyścić.

🍄 Siadając do lektury, nie myślałem, że dostanę w tym przyjemnym dla oka opakowaniu, tyle. Aż tyle!

🍄 Wspomniałem, że wrócę jeszcze do autorki. Oprócz tego, że jej tekst jest piękny i każde dziecko bez względu na wiek przyswoi sobie każde słowo, to jeszcze te cudowne rysunki. Emily Winfield Martin doskonale opowiedziała tę historię za pomocą swoich pięknych grafik, które jeszcze bardziej pokazały piękno tej opowieści.

(...) Róża starała się nie patrzeć na portret zbyt często. Sprawiał jej ból niczym okno wychodzące na miejsce, którego nie mogła odwiedzić. Teraz jednak zerknęła w górę i się uśmiechnęła, widząc ojcowskie oczy błyszczące tak samo jak łańcuszek zegarka, który lśnił w jego na malowanej kieszeni. (...)

🍄 Podsumowując, polecam z całego serca lekturę "Śnieżynki i Róży". Z pewnością spodoba się młodszemu czytelnikowi jak i starszemu. To ponadczasowa, uniwersalna historia w której zakocha się duży i mały.

Pozdrawiam!

Cześć.

🍄 Od...

Czytacie dzieciom baśnie? Muszę się przyznać, że rzadko sięgamy po tego rodzaju lekturę, jednak ta książka nas oczarowała. Ta piękna adaptacja baśni braci Grimm opowiada o niezwykłej przyjaźni dwóch sióstr, które różni nie tylko kolor włosów, ale też usposobienie i temperament.

Los ich rodziny i nagłe zniknięcie ojca sprawiają, że dziewczynki wraz z mamą przenoszą się do małej chatki w środku lasu. Miejsce to okazuje się niezwykle magiczne, a jego mieszkańcy - skrywający się w lesie ludzie, zwierzęta i tajemnicze postacie, otacza aura magii i tajemnic.

Książka ukazuje szereg uczuć i emocji, które dotykają każdego z nas - smutek, strata, tęsknota, lęk, nadzieja, czy miłość. Zatem warto pokazać je dzieciom, by pomóc im uporządkować te emocje, a może nawet znaleźć sposoby na rozwiązanie pewnych trudności.

Nie zdradzę więcej szczegółów o książce, bo chciałabym Was zachęcić do sięgnięcia po nią. Jednak mogę Was zapewnić, że znajdziecie tu zakończenie, w którym dobro zwycięży zło.

Książka jest świetnie napisana, lekkim i zrozumiałym dla dzieci językiem, a jej integralnym elementem są ilustracje, które rozgrzewają wyobraźnię czytelnika. Nas zachwyciła ta opowieść.

Z oryginalnymi baśniami jakoś mi nie po drodze. Przyznam się szczerze, że niektóre trochę mnie nawet przerażają i nie przeczytałabym ich córce. Lubię za to współczesne, skrócone wersje, albo opowieści nimi inspirowane. Nie trudno zatem zgadnąć, że do "Śnieżyczki i róży" podeszłam w wielką ciekawością. I nie zawiodłam się! 🥰

To przepięknie poprowadzona nastrojowa historia pełna magii, tajemnic, dziwnych szeptów, strachu, ale i wielkiej miłości, przekraczającej mury racjonalizmu. Czytając wielokrotnie miałam gęsią skórkę a moje myśli galopowały razem z bohaterami po mrocznym lesie. Samo wyobrażenie tych dziecięcych wędrówek pośród zaklętych drzew wywołuje we mnie ogromne emocje.

Dwie, niezwykle różniące się od siebie siostry zostają wraz z matką zmuszone do przeprowadzki do małej chatki pośrodku lasu. Ich ojciec zaginął, tak jak wielu innych ludzi właśnie pośród tych drzew. Dziewczynki z każdym dniem lepiej poznają swoje otoczenie i zapuszczają się coraz dalej w swoich wędrówkach. Zaczynają też zauważać tajemnicze i groźne ogromne zwierzęta. Spotkanie z dziwnym małym karzełkiem wywołuje w nich strach i pogłębia chęć zrozumienia tego, co dzieje się z lasem.
Co stało się z ludźmi, którzy nigdy nie powrócili ? Dlaczego w lesie jest pełno ogromnych zwierząt? Gdzie czai się groza? I najważniejsze, czy ich ojciec kiedykolwiek wróci do domu?

Książka wciąga od pierwszych stron. Otula czytelnika swoją niezwykłą aurą i nie pozwala mu się z niej uwolnić. Tak, jak Róża i Śnieżyczka, chcemy znaleźć odpowiedzi na coraz więcej nasuwających się pytań.
W tej historii piękna jest jeszcze siła uczucia łączącego siostry. Ich miłość i przywiązanie do siebie jest tak wielkie, że pozwoli stawić czoło atakującemu je złu. Ogrom wiary pcha ich przed siebie i chroni przed tym, co tajemnicze i niebezpieczne 🥰

Jest wspaniała ❤️

Instagram: @biblioteka.malych.czytaczy

To przepięknie poprowadzona nastrojowa historia...

Piękna interpretacją baśni braci Grimm z subtelnymi ilustracjami autorki zabierze Was w magiczną wyprawę do lasu, w którym nic nie jest oczywiste.

Las potrafi być mroczny i kryć w sobie tajemnice, o których w ciszy szepczą drzewa. Przepowiednia, którą znały już niebawem miała się wypełnić za sprawą dwóch dziewczynek, które zamieszkały w lesie wraz z matką, niedługo potem jak ich zaginął ich ojciec.
Śnieżyczka i Róża to siostry, różne niczym noc i dzień. Każda na swój sposób przeżywa bolesną stratę oraz zmiany jakie zaszły w ich życiu. Tajemnicza aura lasu stopniowo odkrywa przed nimi swoje sekrety i prowadzi ścieżkami ku niezwykłym miejscom i stworzeniom. Z jednej strony dziewczynki podążają dróżkami wyznaczonymi przez las, poznając to co nowe, z drugiej strony znamiona przeszłości wciąż dają o sobie znać i nie pozwalają o sobie zapomnieć.
Ciekawość, czasami bardzo silna pokazuje siostrom, że w lesie czyha na nie wiele niebezpieczeństw, ale też daje okazję, aby poznać nowych przyjaciół, których los staje się im niezwykle bliski.
Odwaga i miłość, nieodłącznie towarzyszące siostrom będą musiały pomóc im podążyć kręta ścieżką w walce dobra ze złem, prosto ku szczęściu rodziny.

To bajeczne wydanie od Wydawnictwa Mamania z pewnością Was zachwyci!

• Dla dzieci
  • Przeczytane w 2021