Efekt Lucyfera. Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło?

Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Psychologia i życie Richard J. Gerrig, Philip G. Zimbardo
Ocena 7,8
Psychologia i ... Richard J. Gerrig, ...
Okładka książki Zimbardo w rozmowie z Danielem Hartwigiem Daniel Hartwig, Philip G. Zimbardo
Ocena 6,8
Zimbardo w roz... Daniel Hartwig, Phi...
Okładka książki Żyj lepiej, kochaj mądrzej Rosemary Sword, Philip G. Zimbardo
Ocena 6,0
Żyj lepiej, ko... Rosemary Sword, Phi...
Okładka książki Psychologia. Kluczowe koncepcje. Tom 2. Motywacja i uczenie się Robert L. Johnson, Vivian McCann, Philip G. Zimbardo
Ocena 7,5
Psychologia. K... Robert L. Johnson, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
809 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1987
137

Na półkach:

Po tę stricte psychologiczną pozycję sięgnęłam pod wpływem lektury innych dzieł tego autora. Jednak już sama obserwacja świata, a także lektura innych książek, nie tylko naukowych, zmusiły mnie do refleksji nad tym, czy aby powiedzenie „dobry człowiek” nie było tylko wyświechtanym frazesem, a nawet oksymoronem.
Profesora Zimbardo nie trzeba przedstawiać nikomu, kto choć trochę orientuje się w teoriach psychologii – jest to jeden z naczelnych współczesnych psychologów społecznych. W Efekcie Lucyfera podejmuje on kwestię „dobrych ludzi czyniących zło”. Inspiracją do napisania tej książki były wydarzenia w Abu Ghraib – irackim więzieniu, w którym doszło do znęcania się nad więźniami. Podobnie zresztą jak w Guantanamo i wielu innych więzieniach. Zimbardo wraca do swojego słynnego eksperymentu, zwanego stanfordzkim eksperymentem więziennym, przeprowadzonego w 1971 roku. Eksperyment ten wykazał, że w określonych sytuacjach zwykli, normalni ludzie mogą zmienić się w bestie. Podstawową tezą, lansowaną przez Zimbardo jest niedocenianie w tłumaczeniu zachowania człowieka znaczenia czynników sytuacyjnych, a przecenianie czynników dyspozycyjnych (tzn. związanych z indywidualnymi cechami człowieka). Człowiek posiada wbudowane cechy i mechanizmy, które w różnych sytuacjach mogą skutkować określonymi zachowaniami, zupełnie niezależnie do tego, jakie posiadamy indywidualne cechy osobowości. Wszystko dlatego, iż człowiek jest przede wszystkim istotą społeczną i ogromny wpływ mają na niego tym takie czynniki jak potrzeba akceptacji, konformizm, podporządkowywanie się autorytetom, a także oddziałujący stres. Zimbardo zwraca uwagę na to, że w zachodnich społeczeństwach, mających charakter indywidualistyczny najczęściej popełniany jest ów podstawowy błąd atrybucji, kiedy to w pierwszym rzędzie czyjeś czyny wyjaśniamy jego osobowością i jakimiś patologicznymi cechami, a nie wpływem sytuacji. (Psycholog powinien tu jeszcze dodać, że dotyczy to cudzej odpowiedzialności – jeśli chodzi o naszą własną, jest wprost odwrotnie.)
Wnioski z tego płynące są dosyć przerażające: każdy z nas jest zdolny do najcięższych zbrodni, a tego, jak postąpilibyśmy w określonych sytuacjach nie dowiemy się, dopóki rzeczywiście się w nich nie znajdziemy. Dobrzy ludzie – ci, o których mówimy zazwyczaj „był takim dobrym, spokojnym chłopcem” - mogą na czyjeś polecenie mordować, torturować, podkładać bomby... Zimbardo podaje nawet 10 „metod” na skłonienie zwykłych ludzi do zaangażowanie się w krzywdzenie innych; jedną z nich jest zaoferowanie ideologii.
Zupełnie normalnymi ludźmi byli naziści – psychologowie doszli do wniosku, że gdyby obozy koncentracyjne wybudować w Stanach Zjednoczonych, nie byłoby problemu ze znalezieniem personelu do ich obsady! Tak, prawdopodobnie byłbyś/byłabyś zdolny/a do tego również TY. Najczęściej patrzymy na zbrodniarzy tak, jakby stali oni po drugiej stronie kurtyny: ONI są źli – MY jesteśmy dobrzy. Mamy tendencję do idealizowania siebie, myślenia, że jesteśmy lepsi od innych, że zło nas nie dotyczy. Tymczasem prawda jest inna. „Bohaterów” jest niewielu.

Wszelkie czyny, jakie kiedykolwiek popełniła jakaś istota ludzka, nawet te najstraszniejsze może popełnić każdy z nas – w dobrych lub złych okolicznościach społecznych. Wiedza o tym nie usprawiedliwia zła – raczej czyni je demokratycznym, rozdzielając odpowiedzialność za nie wśród zwykłych ludzi, a nie uznając, że jest ono domeną jedynie dewiantów i despotów – Ich, a nie Nas.

Zimbardo zwraca uwagę na to, że czynniki sytuacyjne oraz systemowe powinny być brane w większym stopniu pod uwagę w procesach sądowych – obarczanie odpowiedzialnością jednostki, tak jakby była ona odizolowana od okoliczności, w ramach których funkcjonuje – jest przestarzałym modelem. Nie chodzi tu przy tym o usprawiedliwianie zła, lecz o zrozumienie, iż świat nie jest czarno-biały, a ludzie w przeważającej większości nie są po prostu dobrzy albo źli. Mogli po prostu znaleźć się w niewłaściwym miejscu i niewłaściwym czasie.
Efekt Lucyfera jest książką dosyć ciężkiego kalibru – nie ze względu na język, bo Zimbardo znany jest z lekkości pióra – ale ze względu na opisywane okrucieństwa oraz ogólny wydźwięk. Nie jest to lektura dla każdego – to pozycja raczej z kręgu literatury specjalistycznej; mam nadzieję, że stanowi lekturę obowiązkową dla studentów psychologii. Jak dla mnie Efekt Lucyfera jest trochę przegadany – bardzo obszernie mówiony jest eksperyment stanfordzki, następnie także w wielu szczegółach mowa jest o Abu Ghraib. Wiele informacji – typowo po amerykańsku podawanych jest kilkakrotnie. Wolałabym aby te części książki skrócić, podać streszczenie wydarzeń oraz konkluzje z nich płynące.
Co można zrobić żeby samemu nie wpaść w pułapkę zła? Zimbardo zwraca uwagę, iż istotne w ograniczaniu zła jest przeciwdziałanie sytuacjom, jakie są katalizatorem złych czynów u ludzi: złych systemów, ideologii bazujących na bezwzględnym posłuszeństwie i anonimowości, żądających wyrzeczenia się części naszych swobód w zamian za złudną obietnicę bezpieczeństwa, dehumanizujących istoty ludzkie.
No dobrze, ale co, jeśli na kogoś nie oddziałują żadne czynniki sytuacyjne? Znowu wracam do Breivika - jego raczej nie można wytłumaczyć w ten sposób. Nadal pozostaje pytanie dlaczego zło wybiera ktoś – pozornie dobry, normalny – i do niczego nie zmuszany?

Jak Hannibal w Milczeniu owiec, który chce ponosić pełną odpowiedzialność za wszystkie swoje czyny. Nic się ze mną nie działo. Ten czyn popełniłem ja sam. Nie redukuj mnie do okoliczności.

Gorąco polecam wszystkim tę książkę!!!

Po tę stricte psychologiczną pozycję sięgnęłam pod wpływem lektury innych dzieł tego autora. Jednak już sama obserwacja świata, a także lektura innych książek, nie tylko naukowych, zmusiły mnie do refleksji nad tym, czy aby powiedzenie „dobry człowiek” nie było tylko wyświechtanym frazesem, a nawet oksymoronem.
Profesora Zimbardo nie trzeba przedstawiać nikomu, kto choć...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6 298
  • Przeczytane
    1 671
  • Posiadam
    476
  • Teraz czytam
    274
  • Psychologia
    134
  • Chcę w prezencie
    77
  • Ulubione
    76
  • Do kupienia
    24
  • Popularnonaukowe
    15
  • 2018
    15

Cytaty

Więcej
Philip G. Zimbardo Efekt Lucyfera. Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło? Zobacz więcej
Philip G. Zimbardo Efekt Lucyfera. Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło? Zobacz więcej
Philip G. Zimbardo Efekt Lucyfera. Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło? Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także