Humanizm Saint-Exupéry'ego

Okładka książki Humanizm Saint-Exupéry'ego Władysław Kwiatkowski
Okładka książki Humanizm Saint-Exupéry'ego
Władysław Kwiatkowski Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX językoznawstwo, nauka o literaturze
47 str. 47 min.
językoznawstwo, nauka o literaturze
Humanizm Saint-Exupéry'ego
Instytut Wydawniczy PAX
1969-01-01
1969-01-01
47 min.

Ta niewielka objętościowo książeczka jest próbą rekonstrukcji świata myśli o człowieku zawartym w dziełach Saint- Exupery'ego. Przy czym nie mamy tu do czynienia z próbą zewnętrznej oceny krytycznej, gdyż nie konfrontuje się jego humanizmu bohaterstwa i humanizmu więzi międzyludzkich z innymi koncepcjami człowieka i świata. Autor opowiadając o postaciach z dzieł francuskiego pisarza nieustannie przeplata je z wydarzeniami z życia samego autora. Władysław Kwiatkowski wskazuje, że cała twórczość autora "Małego Księcia" jest niczym innym, niż apoteozą wielkości człowieka, który podporządkuje swoją fizyczność duchowości, która spełnia się najpełniej w bohaterskiej walce z z przyrodą i własnymi słabościami. W filozofii Saint- Exupery'ego taka postawa ma chronić człowieka przed zniewoleniem wypływającym zarówno z konsumpcjonizmu, jak i kolektywizmu. A właściwie "Człowieka," bo w świetle twórczości francuskiego pisarza jednostka jest zaledwie zaczynem, który dzięki tkwiącemu w niej niezniszczalnemu pędowi do wielkości wzrasta w bohaterskich zmaganiach do idealnego wzorca archetypicznego "Człowieka." Jest w tym owszem, ewidentne pokłosie "woli mocy" Nietzschego, ale w przeciwieństwie do niemieckiego filozofa, wielkość ta jest dostępna dla każdego. Nie da się zaprzeczyć, że dla Francuza ta filozofia nie była pustymi słowami, gdyż przez całe swoje dorosłe życie konfrontował się z doświadczeniami granicznymi, zwłaszcza gdy walczył przeciw III Rzeszy jako najstarszy pilot w siłach Wolnych Francuzów, jeśli nie nawet całej koalicji antyhitlerowskiej, za co zapłacił najwyższa cenę. Swoim życiem dążył do perfekcjonistycznej idei przerastania samego siebie, której nie można osiągnąć, ale w tych zmaganiach wykuwał samego siebie zgodnie z własną wymagającą filozofią filozofią - jak to stwierdził "Mierząc się z przeszkodą, człowiek poznaje samego siebie."
Myślę, że książka Władysława Kwiatkowskiego przetrwała próbę czasu i do dziś może służyć jako zgrabna synteza myśli francuskiego pisarza. Wiele z niej dowiedzą się zwłaszcza ci, którzy znają jedynie "Małego Księcia" (zwłaszcza, że nie zajmuje w tej pozycji wiele miejsca). Jednakże należy mieć na uwadze, że "Humanizm Saint-Exupéry'ego" nie jest konfrontacyjny, bo też nie było zamiarem autora podejście krytyczne do twórczości francuskiego pisarza. Jednak z wiedzą pozyskaną podczas lektury książki Kwiatkowskiego można bardziej świadomie czytać inne monografie twórczości pisarza.

• Literaturoznastwo

Dodaj cytat z książki Humanizm Saint-Exupéry'ego