Góra Tabor

Góra Tabor
Arcana
2020-02-11
2020-02-11

Okładka książki Arcana nr 159 Szymon Babuchowski, Wiesław Helak, Andrzej Nowak (historyk), Olga Płaszczewska, Jakub Polit, Andrzej Waśko
Ocena 9,0
Arcana nr 159 Szymon Babuchowski,...
Okładka książki Nowe Książki nr 10 / 2019 Jan Gondowicz, Wiesław Helak, Adam Poprawa, Redakcja miesięcznika Nowe Książki, Maria Sokołowska
Ocena 6,0
Nowe Książki n... Jan Gondowicz, Wies...
Okładka książki Arcana nr 148 Leszek Elektorowicz, Jerzy Gizella, Wiesław Helak, Olga Płaszczewska, Tomasz Szczerbina, Krzysztof Tyszka-Drozdowski, Andrzej Waśko, Bronisław Wildstein
Ocena 8,0
Arcana nr 148 Leszek Elektorowicz...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Pięknie napisana. Trzyma poziom "Nad Zbruczem". Niesamowicie głęboki obraz przeżyć i myśli głównego bohatera. Zapada w pamięć. Helak to mistrz kreowania świadomości bohatera. I to tło. II RP, wojna, Polacy tamtych lat. "Nad Zbruczem" oceniam na 10/10, "Górę" 9/10.

Bardzo dobra powieść historyczna z dziejami Polski i Kresów w tle.
Jedyny minus to początek książki- dość toporny i według mnie niezbyt pasujący do całości.

Bardzo dobra powieść historyczna z dziejami Polski i Kresów w tle.

Książka pisana pięknym językiem poruszająca ważne wydarzenia i tematy. Tam gdzie jest akcja to nawet wciąga i czuć klimat. Niestety na tym plusy się kończą. Większa część książki a zwłaszcza początek utrzymany w pseudo biblijnej narracji. Przez pierwsze sto stron miałem wrażenie, że czytam scenariusz niskobudżetowego filmu familijnego z telewizji Trwam. Postacie występujące w książce są miałkie i aż do bólu sztampowe. Ta książka idealnie nadaje się na kolejną lekturę szkolną do gnębienia młodzieży wzorcem przegranego Polaka, patrioty i katolika.

Przepiekna ksiazka, bardzo smutna, ale madra i bardzo polska. Wspanialy jezyk polski jakiego juz prawie nigdzie zaden autor nie uzywa.
Nasza historia...

Nasza historia...

Po przeczytaniu „Nad Zbruczem” musiałem sięgnąć po „Górę Tabor”, po prostu musiałem. I nie zawiodłem się. Nie jest to ani sequel, ani prequel. Może bardziej powieść osadzona w tym samym uniwersum – przedwojennej Polsce, kresowej i katolickiej.

„Góra Tabor” to miejsce, a raczej proces przemienienia. Z człowieka zwykłego, młodego artysty, najpierw w żołnierza, potem w ziemianina, na końcu w chrześcijanina. Główny bohater dochodzi do pieniędzy swoją ciężką pracą, do honorów i poważania wśród sąsiadów. Potem powoli traci wszystko, na końcu zostaje wygnańcem z kresów, jedzie rozklekotaną furmanką w nieznane. Ale jedzie uśmiechnięty, z kochaną kobietą przy boku. Pozbył się ziemskiego statku, ale w niebie ma skarby nieprzebrane.

Helak utrwalił swój specyficzny styl, który był już w „Nad Zbruczem”. Nie jestem polonistą, ale jak czytam Helaka to na myśl mi przychodzi Kochanowski, Mickiewicz i Sienkiewicz. Kontakt z tą literaturą to kontakt z całym naszym dziedzictwem – języka, Ojczyzny i Wiary.

Helak opowiada o utraconym świecie ziemiaństwa na kresach, jak majątki i kultura budowane i odbudowywane na nowo przez pokolenia nagle po prostu się rozpadają pod kołami historii. Nie ma tu zbytniej nienawiści do komunistów czy Niemców. Bohater kilkakrotnie rozmyśla, że sami sobie zgotowaliśmy ten los, ale nie rozwija zbytnio tej myśli.

Tak sobie myślę, że obecnie przeżywamy coś podobnego – rozpadają się kolejne „kresy” polskie. Tym razem jednak duchowe. Wielu z nas już wsiada na furmanki, na których odjedzie precz, zostawiając w tyle dziedzictwo ojców. Obyśmy mogli mieć tak czyste sumienie jak Janio.

Książkę czytam,i myślę.Jaki to piękny język,polszczyzna.Stara ,piękna,mądra.Nie ta dzisiejsza. Gdzie nie wiem,czy ktoś mnie kocha czy obraża.
Wiesław Helak,to pisarz,na którego już dawno czekaliśmy.
Bawi się,słowem.Uczuciem,miłością do Ojczyzny.
Doświadczonej przez dwa wrogie nam obozy,ideologie.
Tu fikcja łączy się z prawdą historyczną.
Od Zamachu Majowego ,po koniec wojny.I nadejście nowego ustroju.

Góra Tabor jest nawiązaniem,do Nad Zbruczem.
W Górze Tabor,szczególną niechęcią darze Towarzysza Czarnego.On wie dlaczego...

Wiesław Helak,to pisarz,na którego już dawno czekaliśmy.
Bawi się,słowem.Uczuciem,miłością do Ojczyzny.
Doświadczonej przez dwa wrogie nam obozy,ideologie.
Tu fikcja łączy się z prawdą historyczną.
Od Zamachu Majowego ,po koniec...

Dodaj cytat z książki Góra Tabor