Lekcje stoicyzmu

2020-03-01
2020-03-01
9788382520033
Michał Rogalski
Seneka Filozofia Poradnik Zenon z Cypru Epiktet Sokrates Diogenes Encheiridion Marek Aureliusz Chryzop cynizm cynicy stoicy

Bardzo krótka pozycja, która w kilku rozdziałach opisuje stosunek i rady stoików co do kilku aspektów życia.
Jeśli ktoś usłyszał o stoicyzmie ale nie wie nic konkretnego to ta pozycja powinna być dobra na początek.

Ta książka mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła. Przeczytałam wiele książek o stoicyzmie i wiele pism samych stoików. Jednak Sellars jak przystało na filozofa nie tylko tłumaczy nam podstawy i przedstawia fakty o stoicyzmie, ale także prezentuje swoją interpretację. Interpretacje, która uważam za bardzo udaną. Co więcej książka jest treściwa, przedstawia zarówno dość znane twierdzenia i przykłady, ale także kilka mniej popularnych. Pisana językiem prostym, ale przyjemnym, gdzie znów czuć, że to filozof (a nie pseudo ekspert) tłumaczy laikowi. Jedynym minusem, który dostrzegam to brak przypisów. Lubię wiedzieć skąd pochodzą informacje i cytaty w tekście. Jednak Sellarsowi wierzę:) Książka mimo, że króciutka może wnieść wiele w życia osoby, która pierwszy raz spotyka się ze stoicyzmem. Tak czy siak ta książka ma sens i zawiera wiele cennych myśli i informacji. Serdecznie polecam nie tylko początkującym w stoicyzmie.

Coś pięknego. Książka krótka, lecz bardzo treściwa. Można spojrzeć na pewne aspekty życia z innej perspektywy, takiej o której nie myśli się na codzień. Nie czyta się jej lekko ale naprawdę warto. Polecam

Super książka, bardzo wyróżnia się od innych książek o stoicyzmie, ponieważ skupie się też na teoretycznej podstawie praktycznych przekazań stoicyzmu (nie daje przykałdów ćwiczeń behawioralnych do nauczenia się tylko tłumaczy logikę stoików na podstawie której można potem dojść do własnych ćwiczeń praktycznych) oraz interesującym się kontekstem historycznym.

Krótka i zwięzła, bardzo dobrze się czyta i fajnie przekłada nauczania stoickie na dzisiejsze czasy.

Krótka i treściwa. W zasadzie dla ludzi, których sucha definicja w wikipedii na temat stoicyzmu nie usatysfakcjonowała, ale nie chcą od razu skakać do czytania "Rozmyślań" Aureliusza.
Jedyny rozdział, który budził moje wątpliwości to "Radzić sobie z przeciwnościami" - spodziewanie się, że coś złego może się wydarzyć przygotowuje nas do poradzenia sobie z tym zawczasu. Rozumiem co autor miał na myśli, ale trochę zbyt pobieżnie to było rzucone moim zdaniem - nic o zapobiegnięciu nabawienia się nerwicy i/lub stanów lękowych.

Ta pozycja to przede wszystkim zbiór myśli starożytnych stoików, podanych przez filozofa Johna Sellarsa w formie lekcji, które możemy zastosować w naszym codziennym życiu. Pomimo, że jest to książka o charakterze filozoficznym to jest ona napisana bardzo przystępnym dla każdego językiem. Przybliża czytelnikowi w naprawdę treściwy sposób wartości, które dla poszczególnych stoików miały szczególną wartość. Dla mnie osobiście książka była sympatycznym powrotem do początków moich studiów filozoficznych.

Bardzo dobre wprowadzenie do stoicyzmu. Krótkie, ale treściwe. Pomimo zwięzłości, znalazłem kilka ciekawostek i informacji, które prawdopodobnie przeoczyłem w innych opracowaniach. Dobre jest też, że autor pokazuje, że filozofowie starożytni czasami się nieco różnili w podejściu do różnych zagadnień. Polecam

Stoicyzm w pigułce.

Czym jest stoicyzm? Czy może on mieć realne zastosowanie w codziennym życiu? John Sellars przekonuje, że tak, a używa do tego argumentów prostych, logicznych i trudnych w swej istocie do obalenia. Ta mała książeczka nosi w sobie wiele mądrości - nie zaszkodzi zatem nie dać się zwieść jej niepozorności, a zamiast tego po prostu ją przeczytać!

Krótki i praktyczny poradnik dla nowoczesnego stoika. Od kilku lat stoicyzm cieszy się coraz większą popularnością. Ale o co tak naprawdę chodziło stoikom? By odpowiedzieć na to pytanie, filozof John Sellars na nowo odczytuje dzieła Seneki, Epikteta i Marka Aureliusza. Przygląda się nie tylko pozostawionym przez nich tekstom, ale też ich codzienności, która pomaga zrozumieć, czego starożytni mogą nauczyć nas dzisiaj. Na nieco ponad stu stronach Sellars wyjaśnia, jak według stoików radzić sobie z emocjami, przezwyciężać porażki i w końcu – jak odnaleźć swoje miejsce w życiu.

Co można doradzić każdemu, kto weźmie do ręki tę lekturę? Przede wszystkim jedno: nie spieszyć się z czytaniem. A wszystko po to, żeby zamiast przebiec oczami po literkach bez większego zrozumienia spróbować na chwilę zwolnić, zastanowić się, pomyśleć. Rozważyć to, co kryje się w tej względnie niewielkiej objętościowo książce - i (najlepiej) dogłębnie to sobie przyswoić.

Zwykło się mawiać – „stoicki spokój”. Laikom w kwestiach filozoficznych być może ten zwrot coś powie, a to ważne, bo – z grubsza – o to właśnie chodzi: o zachowanie pewnego spokoju, umiaru, pogody ducha, o pewne pogodzenie się z losem oraz z tym, na co nie ma się wpływu. Przy jednoczesnym zrozumieniu, że powinnością człowieka jest nie tylko trwać, ale także maksymalnie wykorzystać własne talenty i uzdolnienia dla szeroko pojętego dobra (innych i własnego). Kolejne rozdziały niniejszej książki pełne są ważnych i interesujących przemyśleń w tej materii.

Stoicy zwykli twierdzić, że lepiej nastawić się negatywnie i pozytywnie się zaskoczyć, niż nastawić się na coś pozytywnie i później się rozczarować. Wiele w tych słowach prawdy. Niniejsza książka to potwierdza zarówno swoją treścią, jak również... wyglądem ;) - niewielka objętość jest tutaj bowiem naprawdę złudna, a zawartość ma w sobie naprawdę wielką wartość.

Dziękuję Czarnej Owcy za egzemplarz recenzencki.

#lekcjestoicyzmu #johnsellars #czarnaowca #stoicyzm #czytamksiazki #cosnapolce #bookstagram #bookreview #lessonsinstoicism

Stoicyzm w pigułce.

Krótki i...

Wstęp do tematyki z bibliografią do dalszych poszukiwań. Pozycja przystępna językowo nawet dla uczniów szkoły podstawowej. Treść zachęcająca do poszerzania wiedzy w dziedzinie filozofii stoicyzmu. Polecam.

• Zakupione
  • Rozwój