Cztery kroki do szczęśliwego życia

Okładka książki Cztery kroki do szczęśliwego życia John Sellars
Okładka książki Cztery kroki do szczęśliwego życia
John Sellars Wydawnictwo: Czarna Owca filozofia, etyka
filozofia, etyka
The Fourfold Remedy: Epicurus and the Art of Happiness
Czarna Owca
2022-09-07
2022-09-07
9788382520057
Michał Rogalski

To dobra książka z nieco mylącym tytułem. Dodałabym do tytuły "według Epikura". Co do treści to przyjemnie czyta się o Epikurze i w książce znajdziemy mniej popularne informacje, ale mimo to mam niedosyt.

Książka może zachęcić do poznawania starożytnej filozofii. Mnie zainspirowała do głębszego poznania Lukrecjusza. Ciekawym tematem również była atomizacja.
Jeśli chodzi o poszukiwanie książek, które mają pełnić rolę pewnego drogowskazu to polecał bym inne pozycje, chociażby książki pani Pauliny Felicji Seidler.

Czego potrzebujemy do szczęśliwego życia?
Własnego mieszkania, samochodu, dobrej pracy?
Czy może elektronicznych gadżetów lub ekskluzywnych dodatków?

Epikur to grecki filozof, żyjący ponad dwa tysiące lat temu. To właśnie on zastanawiał się czego tak naprawdę pragniemy i czego potrzebujemy aby te pragnienia zaspokoić. Wniosek jego był prosty - przyjemność, ale głównie ta wewnętrzna i umysłowa. Filozof skupił się na spokoju wewnętrznym, bo kiedy odkryjemy przyczyny naszych lęków, to przestaniemy się martwić. Możemy żyć prosto, cieszyć się z małych przyjemności i tym samym osiągnąć pogodę umysłu.

Warto sięgnąć po tę skromną objętościowo książkę ale zawierającą tak wiele cennych słów i rad. Zabiegając o to aby mieć w życiu coraz więcej, nie dostrzegamy tego, że wszystko czego potrzebujemy już mamy, wystarczy tylko to zauważyć i cieszyć się pełnią życia.

Czego potrzebujemy do szczęśliwego życia?
Własnego mieszkania, samochodu, dobrej pracy?
Czy może elektronicznych gadżetów lub ekskluzywnych dodatków?

Dzień dobry 😁

Od wieków uczeni, filozofowie, a teraz również chyba każdy z nas poszukuje szczęścia i dla każdego jest ono czym innym. Czym jest dla was szczęście?

,, Rodzimy się tylko jeden raz. Nie można urodzić się dwa razy. Nie będziemy mogli żyć wiecznie. Ty jednak, chociaż nie jesteś panem swego jutra, ciągle odwlekasz przyjemności na potem. Tym sposobem, gdy tak ciągle z tym zwlekamy, życie nam umyka i niejeden z nas umiera pośród różnych zajęć, pozbawiony odpoczynku ''.

Post w ramach współpracy reklamowej z @wydawnictwoczarnaowca

Słoneczna aura złotej jesieni sprzyja pozytywnemu nastrojowi, a on z kolei pozwala przyjemnie spędzić czas. Często jednak właśnie pochmurna, szaro-bura jesień sprawia, że w naszej głowie zaczynają się wręcz kłębić myśli na temat tego, co jest dla nas ważne, czego potrzebujemy, lub co straciliśmy i za czym, bądź za kim tęsknimy.

Kto przynajmniej raz nie był w dołku, nie miał gorszego nastroju i dlatego też nie zazdrościł innym ludziom ich uśmiechów, fajnego - przynajmniej z naszej perspektywy w danym momencie spędzania czasu, ten chyba nigdy nie myślał nad tym, czym w zasadzie szczęście jest.

Dla jednych szczęściem będzie posiadanie pasji i możliwość oddania się jej po pracy/ nauce. Jeszcze inni za szczęście uznają spędzenie czasu z ważnymi dla siebie ludźmi i zjedzenie wspólnie pysznego, ciepłego posiłku.

Część osób podpisze się rękami i nogami, że szczęściem są dla nich dobre zarobki, fajne samochody i możliwości dalekich podróży. W opozycji zapewne pojawią się ci, którzy będą wychwalać potęgę uczuć.

O ile zbytnio za czystą filozofią nie przepadam, o tyle postanowiłem na koniec października sięgnąć po krótką książeczkę '' Cztery kroki do szczęśliwego życia '' - autor przeprowadza nas przez świat Filozofii i próbuje odpowiedzieć nam na pytanie, czym jest szeroko pojęte szczęście.

Dużym plusem tej krótkiej książeczki są według mnie cytaty filozofów i krótka próba ich interpretacji.

Natomiast do minusów mogę zaliczyć fakt, że autor zagłębia się troszkę według mnie zbytnio w życiorys filozofów, epokę w której się urodzili, taki sposób opisywania tematu nie przypadł mi zbytnio do gustu - liczyłem raczej na opis zagadnienia, interpretację i jeszcze więcej cytatów, co zmusiłoby również nas do myślenia.

Nie mniej jednak - jest to moja prywatna opinia i chętnie przeczytam wasze opinie zarówno na temat tego tytułu, jak i na temat tego, czym jest właściwie szczęście :)

Dzień dobry 😁

Czego naprawdę potrzebujemy by wieść szczęśliwe życie?

Każdy z nas chciałaby być szczęśliwy. Drogi ku temu szukamy gdzie się tylko da. A gdyby tak zajrzeć do filozofii?
Epikur mówił o przyjemności, o wszystkim czego chcemy. W tej książce poznajemy historię epikureizmu, tego żeby mieć przyjemności psychiczne i unikać bólu. Pokazuje nam to inny sposób myślenia zarówno o świecie, jak u i przyjaźni, miejscu na świecie czy nawet śmierci.

Mamy tu wiele starożytnej filozoficznej wiedzy, ale także rady i podejście do życia które obecnie może nam pomóc cieszyć się życiem. Dokładnie I ciekawie przygotowana książka. W sam raz dla poszukiwaczy szczęścia i zainteresowanych filozofia

Czego naprawdę potrzebujemy by wieść szczęśliwe życie?

Tytuł to coś co widzimy od razu, na samym początku zainteresowania się daną pozycją. Mocno wpływa na nasze nastawienie do niej i to czy będziemy chcieli ją poznać bardziej. Nie powinno się oceniać książki po okładce i tak samo nie powinno się jej oceniać po tytule.

Tak się składa, że w przypadku „Czterech kroków do szczęśliwego życia” ani okładka ani tytuł, nie są moim zdaniem fortunne. Kiedy dostałem propozycję przeczytania tej książki, moja pierwsza myśl była, że to jakiś badziewny poradnik w stylu: uśmiechaj się codziennie, nie przejmuj się i głowa do góry. Dopiero kiedy przeczytałem opis i zobaczyłem w rogu okładki napis „Filozofia i sztuka Epikura”, wtedy moja ciekowość wzrosła. Nie ukrywam, że lubię pofilozofować i poczytać o filozofii, jednak mój poziom wiedzy w tej dziedzinie nadal oceniam nisko.

„Cztery kroki do szczęśliwego życia” jest ciężką książką do jednoznacznej oceny. Z jednej strony sucho opisuje filozofię Epikura na tle różnych obszarów życia, bez stronniczości i opinii autora. A z drugiej to krótka notka na ledwie ponad 100 stron, która nie zagłębia się mocniej w tematykę i równie dobrze mogłaby być artykułem prasowym.

Dla mnie był to umiarkowanie ciekawy czas spędzony na konfrontacji myśli własnych z myślami Epikura.

Instagram: Mateusz o książkach

Moje podejście mocno zbiega się z podejściem epikurejskim. W książce #czterykrokidoszczesliwegozycia autor przybliża nam w dość skondensowanej formie filozofię Epikura i jego wyznawców. Pokazuje różnice w postrzeganiu tej filozofii obecnie i w czasach odległych. Daje wskazówki jak dostrzec szczęście i cieszyć się nim każdego dnia.

Poradnik jest krótki i bardzo przyjemnie się go czyta. Nie ma tu zawiłych zwrotów i długich regułek. Jest to prosty przekaz, trochę w stylu opowieści, której słuchamy z ciekawością.

Autor stara się pokazać nam zmiany jakich dokonało społeczeństwo i grożące nam niebezpieczeństwa na drodze do szczęścia.

"Kłopot w tym, że my sami za często próbujemy komplikować sobie życie."

Polecam każdemu, kto szuka drogi do radosnego i pełnego wdzięczności życia.

Poradnik jest krótki i bardzo przyjemnie...

Czytacie poradniki? Jeśli tak, to jakie? Polecicie coś co ostatnio wam wpadło w ręce i było wartościowe?

———————
Cztery kroki do szczęśliwego życia - John Sellars.
Część z was zna określenie epikureizm, ale czy wiecie czym był? Jest? Z czym kojarzy się w pierwszej chwili? Z pewnością z wesołym, rozkosznym życiem. Autor pokazuje nam jednak, że najważniejsze było dla nich po prostu spokojne życie.

„W istocie bowiem nie ma nic strasznego w życiu dla tego, kto sobie dobrze uświadomił, ze przestać żyć nie jest niczym strasznym” - strona 73. Autor przywołuje słowa Epikura i tłumaczy.

Sellars prowadzi nas przez historię epikureizmu. Dzięki tej książeczce możemy spojrzeć na sprawę z innego punktu. Dowiedzieć się więcej i zastanowić się nad swoim życiem. W jaki sposób żyjemy? Do czego dążymy? Co nas napędza? Czym się kierujemy w przyjaźni i miłości? Jak traktujemy siebie i to, co dostaliśmy, czyli krótkie życie?

Jeśli lubicie poradniki o życiu to polecam. Dla mnie była to lekka lektura, dzięki której mogłam zastanowić się nad swoim życiem.

———————
Cztery kroki do szczęśliwego życia - John Sellars.

☑️Jak to jest, że ludzie zarabiajacy kilkadziesiat tysiecy zlotych popadaja w dlugi i narzekaja, ze nie maja wystarczająco dużo pieniędzy na życia, a inni z małymi pensjami żyją pełnią życia.
☑️Dlaczego martwimy sie, co będzie gdy nas zabraknie, a kompletnie nie obchodzi nas życie, które było zanim się urodziliśmy.
☑️I najważniejsza myśl - najlepsze rzeczy w życiu są za darmo.

Bardzo fajnie czyta sie ta króciutką książkę. Zmusza do myślenia - szczególnie tych, którzy ciągle się zamartwiają o swój los na zapas.

Zyj pełnią życia i nie bój się śmierci😍
Pielegnuj przyjaźń, anue pieniądze = niby prosta podstawowe rzeczy, a często o nich zapominamy

☑️I najważniejsza myśl - najlepsze rzeczy w życiu są za...

Prawdziwe szczęście.

Szczęście - czym ono w zasadzie jest? Tak naprawdę? Czego nam potrzeba, abyśmy mogli nazwać samych siebie szczęśliwymi? John Sellars przekonuje, że źródła szczęścia powinniśmy szukać w epikureizmie - aczkolwiek przy zastrzeżeniu, że odrzucimy jego hedonistyczną część... Jak tego jednak dokonać? Tego dowiemy się (być może) z książki pt. "Cztery kroki do szczęśliwego życia".

Czego naprawdę potrzebujemy, by wieść szczęśliwe życie? Ponad dwa tysiące lat temu grecki filozof Epikur prosto odpowiedział na to pytanie: przyjemności. To wszystko, czego chcemy. Dzisiaj mamy tendencję do kojarzenia słowa „epikurejski” z rozkoszowaniem się wyśmienitym jedzeniem i piciem oraz dekadenckim dogadzaniem sobie. Ale, jak pokazuje filozof John Sellars, te rzeczy są dalekie od wizji przyjemnego życia opracowanej przez Epikura i jego zwolenników, którzy byli bardziej zainteresowani przyjemnościami psychicznymi i unikaniem bólu. Krótko mówiąc, ich celem było spokojne życie.

Sellars przekonuje, że dzisiejsze pojmowanie epikureizmu powinno być nieco odmienne, niż pierwotnie, a jednak czerpiące ze źródeł i z głównych założeń wspomnianej filozofii. Skupić się tu należy na leżącej u podstaw epikureizmu etyce (w sferze mentalnej) oraz na takim działaniom, które zawiodą nas ku szczęściu poprzez unikanie cierpienia (które od zawsze jest w tym kierunku filozoficznym największą przeszkodą do osiągnięcia szczęścia).

Upraszczając sprawę, według Sellersa chodzi o to, aby drogą intelektualnej przyjemności, estetyki i życia w zgodzie z samym sobą dążyć do spokoju (rozumianego jako negacja bólu i negatywnych zjawisk w naszym życiu),który może dać radość, a tę z powodzeniem można utożsamiać z poczuciem szczęścia. Może nieco to pokrętne i naciągane, jednak takie są właśnie propozycje autora.

Zatrzymać warto się w tym wszystkim na tym, że Sellars podkreśla, iż w jego propozycji nie chodzi wcale o hedonizm. Ten jest bowiem czymś ulotnym, a w swej istocie chaotycznym, co z kolei jest negacją idei spokoju. Także jeśli sądziliście, że chodzi tutaj o rozpasane hulanki i swawole, to wypada niniejszym rzecz sprostować.

W żywej, eleganckiej prozie Sellars prowadzi nas przez historię epikureizmu, by odkryć zupełnie inny sposób myślenia o przyjemności, przyjaźni, naszym miejscu na świecie i znaczeniu śmierci. Czerpie ze starożytnej mądrości, która jest dziś niezwykle aktualna, oferując nowy sposób myślenia o tym, co naprawdę ma znaczenie w naszym życiu.

Czarna Owca - dziękuję.

#czterykrokidoszczęśliwegożycia #johnsellars #epikureizm #filozofia #czarnaowca #wydawnictwoczarnaowca #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks

Prawdziwe szczęście.

• Etyka, filozofia, religia 👼🏻
  • 🌷 my birthday
  • 🕸️ Planeta Książek Nieodkrytych
  • 🌱 Rozwój duchowy
  • 2023.06
  • Samodzielne
  • 📑📑 0<200 stron

Dodaj cytat z książki Cztery kroki do szczęśliwego życia