PSYCHOkompetencje. 10 psychologicznych supermocy, które warto rozwijać

Okładka książki PSYCHOkompetencje. 10 psychologicznych supermocy, które warto rozwijać Kamil Zieliński
Kamil Zieliński Wydawnictwo: Onepress, Sensus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Onepress, Sensus
2022-11-09
2022-11-09

Cały czas nie mogłem sie oprzeć poczuciu że gdybym kazał wypisać ChatGPT 10 kompetencji to zrobił by to równie dobrze jak autor jak nie lebiej. A potem pójść na Wikipedię i poczytać dokładniej o wszystkich tematach. Książka miała być w założeniu chyba taka piguła informacyjna, ale bardzo często sprowadza sie do bardzo ogólnego tematu i odesłania do bibliografii. Jak ktoś szuka spisu treści do dalszego poszukiwania lub inspiracji na książki które dokładniej opiszą temat, to OK. Jak chcemy znaleźć tutaj wiele przykładów i praktyk to raczej tego nie znajdziemy. Do każdego tematu oczywiście są jakieś przykłady, ale bardzo ogólne. Książka potwierdza moje wcześniejsze przekonania - jak coś w tytule ma "XX technik/informacji/czegoś tam o ABCD" to raczej będzie to zbieranina ogólników, które samemu można znaleźć w internecie. Może kiedyś takie książki miały sens, teraz to wszystko można bardzo szybko znaleźć samemu. Chyba że ktoś właśnie tego szuka - skondensowanej ogólnikowej wiedzy, która i tak potem wymaga doczytania, wtedy sie nie zawiedzie.

Jak ktoś już przeczytał 50 psychoefektow tego samego autora to tutaj jest powtórka. Przykłady są te same i w sumie trochę znudziła mnie. Jak już coś rozumie i wie z psychologii czytał Kahnemana to tutaj nic ciekawego nie znajdzie.

📚PSYCHO KOMPETENCJE 🖋 @kzkamilzielinski @wydawnictwo_sensus @wydawnictwo_onepress

🔹🔸🔹🔸🔹🔸

Poznajcie 10 psychologicznych supermocy, które warto rozwijać… Świetna książka, która skierowana jest do młodych ludzi, ale i nie tylko. Jest dla tych wszystkich którzy uwielbiają pielęgnować własny rozwój osobisty. Autor w swojej książce przedstawia nam psychokompetencje które w dzisiejszych czasach są na maksa potrzebne każdemu kto chce się odnaleźć w tym zwariowanym świecie. Obecna sytuacja na rynku pracy jest bardzo zwariowana. Pracodawcy na rozmowach rekrutacyjnych wymagają już od swoich kandydatów nie tylko kompetencji twardych (fachowej wiedzy) ale również bardzo mocno rozwiniętych kompetencji miękkich, czyli tych psychokompetencje o których pisze autor. Możemy wam tu powiedzieć z naszej autopsji, że tak jest, bo na co dzień mamy z tym styczność. Oczekiwania wobec kandydatów bardzo mocno się zmieniły. Nie trzeba tu sięgać po badania HRowe aby wiedzieć że dla pracodawcy obecnie bardzo mocno liczą się takie umiejętności jak budowanie relacji, skuteczna komunikacja, innowacyjne podejście do rozwiazywania problemów, współpraca, rozwiązywanie konfliktów, krytyczne myślenie analityczne no i oczywiście nie powinno tu zabraknąć umiejętności adaptacji do zmiennych warunków. Zapewne zastanawiacie się, gdzie tego wszystkiego można się nauczyć a co najważniejsze jak rozwinąć w sobie te psychokompetencje które obecnie na rynku pracy są tak bardzo pożądane. Na pewno nie uczą nas tego w szkole, a szkoda, bo dla wielu młodych ludzi byłby to dobry start do wejścia na ścieżkę kariery zawodowej. Autor w swojej książce wyselekcjonował 10 kompetencji, które oparł na swoim doświadczeniu i wiedzy, która zdobył z wielu źródeł. Dla nas osobiście jest to zbiór bardzo dobrej wiedzy, z którą powinna się zapoznać każda osoba która planuje już powoli swoją ścieżkę zawodową lub małymi krokami wchodzi na rynek pracy. Książka podzielona jest na 10 rozdziałów a każdy rozdział odpowiada konkretnej psychokompetencji. Autor bardzo szczegółowo opisuje każdą psychokompetencje posługując się prostym językiem, który trafia do czytelnika. Zbiór wiedzy w każdym rozdziale jest bardzo mocno wyselekcjonowany i nawiązuje do konkretnej wiedzy, z którą czytelnik powinien się zapoznać, aby zrozumieć znaczenie i cel jaki można dzięki psychokompetencji osiągnąć. Na końcu każdego rozdziału autor daje nam czytelnikom wskazówki, listy kontrolne, informacje które powinniśmy zapamiętać z danego rozdziału a nawet. Dodatkowo dostajemy literaturę z której możemy skorzystać, jeśli chcemy dowiedzieć się jeszcze więcej na dany temat. Znajdziecie w książce opisy takich kompetencji miękkich jak: asertywność, autoprezentacja i wystąpienia publiczne, komunikacja, kreatywność, krytyczne myślenie, motywacja, negocjacja, wywieranie wpływu i obrona przed manipulacją, zarządzanie sobą w czasie oraz zarządzanie sobą w stresie. Jeśli chcesz zwiększyć skuteczność swoich działań oraz jeszcze bardziej rozwinąć relacje z ludźmi to ta książka jest świetną skarbnicą wiedzy, która w prosty sposób przybliży Ci temat kluczowych kompetencji miękkich niezbędnych i pożądanych na dzisiejszym rynku pracy. Po przeczytaniu tek książki możemy stwierdzić, że praca nad kompetencjami miękkimi nie jest aż taka trudna. Możemy powiedzieć, że jesteśmy fanami tej książki i za całego serca ją polecamy, bo po prostu jest tego warta a ten cytat zapadł nam bardzo mocno w pamięci:

"Jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz, to nie ma żadnego powodu, żeby nie skręcać na każdym przyjemnie wyglądającym zakręcie i choć zyskasz w ten sposób miłe widoki, może się okazać, że chodziłeś w kółko."

🔹🔸🔹🔸🔹🔸

Przejrzysty i sympatyczny poradnik dla osób zainteresowanych podstawami psychologii i socjologii. Wszystkie działy w książce zostały opisane w schematyczny sposób, dzięki czemu łatwiej się w całości odnaleźć. Dodatkowo dla fanów przebijania bariery autor/odbiorca Pan Zieliński niejednokrotnie puszcza do czytelnika oczko poprzez nawiązania do popkultury czy pytania retoryczne. Czyta się przyjemnie, choć z doświadczenia radziłbym dawkować materiał, jeśli rzeczywiście chce się go dokładnie zrozumieć, zapamiętać i wykorzystać. Jedyną wątpliwość, którą wywołała u mnie lektura tej książki była jej grupa docelowa. Pojawiały się rady dla osób całkowicie nieobytych w relacjach międzyludzkich z kontrastem w formie zachęty do zakupu softbox'a. Polecam czytać z jednoczesnym filtrowaniem przydatności dla Ciebie podawanych informacji, do czego zachęca sam autor. Całość jak najbardziej na plus :)

Zaczniemy od tego czym w ogóle są te tytułowe psychokompetnecje. Tutaj przytoczę opis od wydawcy „Psychokompetencje to inaczej kompetencje miękkie. Należą do nich między innymi umiejętności: budowanie relacji, komunikacyjne, negocjacyjne, myślenia kreatywnego i krytycznego, a także adaptacji do zmieniających się warunków czy rozwiązywania konfliktów. Bez och opanowania trudno osiągnąć sukces w życiu zawodowym, a jej życie prywatne osoby, która jest od nich wolna prawdopodobnie nie będzie wyglądało różowo”.
Autor zapoznaje nas z 10 najważniejszymi, opisując każdą w osobnym rozdziale, a są nimi:
🎯asertywność
🎯autoprezentacja i wystąpienia publiczne
🎯komunikacja
🎯kreatywność
🎯krytyczne myślenie
🎯motywacja
🎯negocjacje
🎯wywieranie wpływu i ochrona przed manipulacja
🎯zarządzanie sobą w czasie
🎯zarządzanie sobą w stresie
Przeczytałam na te tematy już wiele książek, zgaduje, że Wy również jeśli interesują Was te tematy😉 Jednak jeszcze nie spotkałam się z umieszczeniem ich w jednej książce i to w dodatku na trochę ponad 200 stronach. Raczej spodziewałabym się kilku tomowej serii przy czym każdy tom miałbym około 1000 stron 😅 Tutaj ogromy plus. Nazwałabym repetytorium o jednych z najważniejszych umiejętnościach w dzisiejszych czasach. Książka jest napisana w sposób, który napewno przemówi do wszystkich wzrokowców. Mamy w niej łatwy i przyjemny język bez tzw. naukowego bełkotu, prosto i zrozumiałe. Powiedziałabym, że mam jednego minusa, ale też nie do końca. Na niektóre tematy przeczytałam zdecydowanie więcej, ale tutaj tez dostaje rozwiązanie i na koniec rozdziału znajdę spis stron internetowych z których korzystał sam autor, a my możemy przeczytać więcej jeśli dany temat interesuje nas zdecydowanie bardziej niż inne.
⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Daje zasłużone 5 gwiazdek i oklaski dla autora 👏 Książka ze mną zostaje i napewno będę do niej często zaglądać. Każdemu, kto po nią sięgnie polecam wziąć ze sobą coś do pisania i coś do zaznaczania. Uwierzcie przyda się 🤍

Po więcej moich recenzji zapraszam na mojego Instagrama https://instagram.com/_sweet.pink.flamingo_?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Trochę przydatnych informacji choć jak ktoś już trochę siedzi w psychologii to "gdzieś to już było" :-) Autor sporo cytuje poprzednią swoją książkę (widać że pisane trochę na szybko),za to obniżam ocenę, bo ta byłoby 7

Być może są wśród Was osoby, które nie czują się pewnie na polu sztuki komunikowania się, asertywności, negocjowania, wystąpień publicznych czy zarządzania emocjami i stresem? Są to niezwykle ważne kompetencje, których powinno uczyć się w szkole, ale niestety masz system edukacji pomija naukę tych umiejętności, bez których trudno jest radzić sobie we współczesnym świecie.

Czym są psychokompetencje? Są to inaczej kompetencje miękkie. Należą do nich między innymi umiejętności: komunikacyjne, negocjacyjne, budowania relacji, myślenia kreatywnego i krytycznego, a także adaptacji do zmieniających się warunków czy rozwiązywania konfliktów.
Zdecydowałam się sięgnąć po książkę, by odświeżyć sobie część wiedzy, którą zdobywałam na przedmiotach psychologicznych podczas studiów pedagogicznych. Znalazłam w niej jednak sporo ciekawostek i ciekawych wskazówek.

Książka @kzkamilzielinski opisuje 10 psychokompetencji, które są szczególnie istotne, aby osiągnąć sukces i które warto rozwijać. Poza wspomnianymi wcześniej kompetencjami znajdziecie w niej również rozdziały poświęcone wywieraniu wpływu oraz obronie przed manipulacją, tak powszechną w dzisiejszych czasach.
Książka napisana jest prostym, zrozumiałym dla każdego językiem.
W rozdziale na temat zarządzania sobą w czasie, który notabene zainteresował mnie najbardziej z całej książki, poznałam nowe pojęcie - "prokrastynacja", które jednym słowem ujmuje coś, co od dawna próbuję sama wyeliminować z wachlarza moich zachowań. 😉 Jeśli ktoś, jak ja, notorycznie próbuje odwlekać w czasie to, co powinien wykonać, warto sięgnąć po gotowe rozwiązania jak sobie z tym radzić. 🙂

Na koniec zostawię Was z cytatem, który szczególnie mi się spodobał.

Czy wiesz, że psychokompetencje to szalenie ważne kompetencje, które pozwalają nam nie tylko osiągać sukcesy, ale również dbać o swoje prawa? 🤔

Psychokompetencje, które opisuje Kamil Zieliński w swojej książce to:
➡️ asertywność
➡️ autoprezentacja i wystąpienia publiczne
➡️ komunikacja
➡️ kreatywność
➡️ krytyczne myślenie
➡️ motywacja
➡️ negocjacje
➡️ wywieranie wpływu i obrona przed manipulacją
➡️ zarządzanie sobą w czasie
➡️ zarządzanie sobą w stresie

Już na samym początku autor pisze: "Ćwicz, zginaj rogi w ważnych dla Ciebie miejscach, bazgraj, podkreślaj i opisuj". To zdanie spowodowało, iż już na wstępie polubiłam tę książkę, ponieważ w trakcie czytania
uwielbiam notować, zaznaczać ważniejsze fragmenty, do których będę wracała w późniejszym czasie 😊

Na początku każdego rozdziału, poszczególne psychokompetencje zostały opisane, a następnie autor przedstawia narzędzia do opanowania umiejętności i postaw. Lektura ta, to nie suche fakty, ale przydatna wiedza dla każdego człowieka, którą można wykorzystać nie tylko w życiu zawodowym, ale również w prywatnym! Dodatkowo wzbogacona jest ćwiczeniami, tabelkami, wykresami oraz grafikami, aby czytelnik mógł od razu wykonać konkretne działania, przybliżające go do zdobycia pożądanej kompetencji!

Dla kogo dedykowana jest ta książka? Moim zdaniem dla każdego, ponieważ wszyscy mierzymy się z obroną naszego terytorium psychologicznego, tworzeniem komunikatów, autoprezentacją, negocjacjami czy też sytuacjami stresowymi. Skorzysta z niej właściciel małej firmy, pracownik korporacji, a także każdy rodzic, który chce nauczyć dziecko kreatywności oraz komunikować asertywne komunikaty.

Psychokompetencje, które opisuje Kamil Zieliński w swojej książce to:
➡️ asertywność
➡️ autoprezentacja i wystąpienia publiczne
➡️ komunikacja
➡️ kreatywność
➡️ krytyczne myślenie
➡️ motywacja
➡️ negocjacje
➡️ wywieranie wpływu i...

To bardzo wartościowa pozycja napisana prostym językiem, krótko i na temat ← czyli właśnie tak jak powinny wyglądać tego typu pozycje by były rzeczywiście efektywne i pomocne 💪🏼

Znajdziemy tu wszystko, co powinniśmy wiedzieć o podstawach kompetencji miękkich 👌🏼

Psst.. i czytałoby się ją naprawdę szybko gdyby nie tworzenie dodatkowych notatek i oznaczanie wartościowych fragmentów 😅

Bardzo podoba mi się to, że rozdziały rozpoczyna spis zagadnień - dzięki czemu od razu wiem, czego możemy się spodziewać i znacznie ułatwia to odnalezienie konkretnych treści 📔➕

Autor w swej książce skupia się na kwestiach takich jak:
- asertywność (czyli coś więcej niż mówienie ,,nie")
- autoprezentacja i wystąpienia publiczne
- komunikacja (która ma być efektywna a nie toksyczna)
- kreatywność (czyli coś co można w sobie nieustannie rozwijać)
- krytyczne myślenie (czyli efektywniejsze myślenie)
- motywacja (tak ważna w osiąganiu własnych celów)
- negocjacje
- wywieranie wpływu i obrona przed manipulacją
- zarządzanie sobą w czasie
- zarządzanie sobą w stresie (czyli coś co jest niemałym wyzwaniem)

Każdy z tematów omówiony jest tu w sposób przystępny, mogący zainteresować czytelnika 😉

Jeżeli chcesz popracować nad swoimi kompetencjami miękkimi, które przydają się nie tylko w pracy ale również w codziennym życiu, to jest to pozycja właśnie dla Ciebie 😀📖

Kompetencje miękkie są niezwykle istotne! Pomagają nam zarówno w życiu codziennym, jak i w zawodowym. To one pozwalają odnosić sukcesy. Jednak jak się ich nauczyć, skoro system edukacji ewidentnie o nich zapomniał? Z pomocą przychodzi książka ,,PSYCHOkompetencje”!

Autor zadbał o przekazanie rzetelnej wiedzy. Książka zawiera wiele grafik, które pomagają przyswoić nowe informacje. Książka porusza tematy, takie jak asertywność, autoprezentacja, negocjacje i wiele innych. Jako studentka psychologii jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy zawartej w książce. Wszystkie tematy są napisane zrozumiałym językiem i przekazują wiedzę w sposób, który zainteresuje czytelnika. Jest to pozycja zawierająca wszelkie podstawy dotyczące kompetencji miękkich w jednym miejscu! Książka nakreśli najważniejsze koncepcje poszczególnych myśli przewodnich i pozwoli stać się lepszym w codziennych zadaniach.

Polecam ,,PSYCHOkompetencje” dla każdego kto chce poprawić swoje kompetencje miękkie. Przydadzą się one zarówno w pracy, jak i w codziennym życiu. Książka zdecydowanie potrafi przekazać rzetelną wiedzę w przystępny sposób.

• Popularnonaukowe
  • Rozwój / biznes / finanse
  • Rozwój
  • Chciałbym kupić

Dodaj cytat z książki PSYCHOkompetencje. 10 psychologicznych supermocy, które warto rozwijać