Magia do góry nogami. Papier, nożyczki, kamień

Okładka książki Magia do góry nogami. Papier, nożyczki, kamień Emily Jenkins, Sarah Mlynowski, Lauren Myracle
Okładka książki Magia do góry nogami. Papier, nożyczki, kamień
Emily JenkinsSarah Mlynowski Wydawnictwo: Mamania Cykl: Magia do góry nogami (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Magia do góry nogami (tom 2)
Upside-Down Magic. Sticks & Stones
Mamania
2021-10-27
2021-10-27
Aleksandra Weksej

Okładka książki Magia do góry nogami. Na pokaz Emily Jenkins, Sarah Mlynowski, Lauren Myracle
Magia do góry ... Emily Jenkins, Sara...
Okładka książki Catwoman. W blasku Księżyca Isaak Goodhart, Lauren Myracle
Catwoman. W bl... Isaak Goodhart, Lau...
Okładka książki Magia do góry nogami Emily Jenkins, Sarah Mlynowski, Lauren Myracle
Magia do góry ... Emily Jenkins, Sara...

Magia do góry nogami podobała mi się niesamowicie i nawet fakt, że minął już rok od momentu czytania, nie sprawiło to, że zapomniałam o wydarzeniach z książki. Dlatego z radością zabrałam się za czytanie drugiego tomu – Papier, nożyczki, kamień. Czy kontynuacja sprostała moim oczekiwaniom?

Na drugi tom „Magii do góry nogami” czekałyśmy ponad rok i chociaż nie jestem pewna, czy powiedzonko „oczekiwanie wzmaga apetyt” odnosi się także do ulubionych, wyczekiwanych książkowych serii, jednak w tym przypadku, kiedy już książka wpadła w nasze czytelnicze łapki, przyjemność z czytania miałyśmy ogromną! Szybko przypomniałyśmy sobie bohaterów z klasy MDGN i całej szkoły magii, bo ich zwyczajnie nie da się zapomnieć. Każdy jest wyjątkowy i każdy ma niesamowite, choć jeszcze nie w pełni rozwinięte magiczne zdolności, które jednak wyłamują się ze sztywno przyjętych ram i dlatego są źródłem problemów ich posiadaczy. Główna bohaterka to Nora, będąca Zmieniaczką. Oczywiście posiada umiejętność zmieniania, ale niezupełnie tak, jak oczekuje tego społeczeństwo. Podobnie jest z jej przyjaciółmi –Andresem, Malwiną, Wiką, Baksem czy Eliottem. Wszyscy posiadają magię, jednak ich magia jest odwrócona – i dlatego chodzą do specjalnej klasy. Klasy dzieciaków w magią do góry nogami. Z pomocą niesamowitej nauczycielki uczą się życia ze swoją innością. Jednak nie wszystkim w szkole się to podoba i z dnia na dzień klasa MDGN staje się według innych uczniów poważnym zagrożeniem dla ich bezpieczeństwa. W rozpowszechnianiu oszczerstw na temat Nory i jej klasy prym wiedzie Lila, jedna z uczennic szkoły magii. Jest zdolna, popularna i ma wielką siłę przebicia. Tym bardziej, że w szkole zaczynają dziać się naprawdę dziwne i nie zawsze bezpieczne rzeczy. Oczywiście, najłatwiej jest zrzucić winę na odmieńców, dlatego przed naszymi bohaterami nie lada wyzwanie. Aby nie rozwiązano ich klasy muszą udowodnić, że to nie oni są sprawcami wszystkich ostatnio popełnionych niesmacznych żartów. Książka jest niesamowita pod każdym względem. Czyta się lekko i płynnie. Skierowana do młodszych, ale samodzielnie już czytających dzieciaków wywołuje całą gamę emocji i porusza mnóstwo aktualnych problemów, takich jak brak akceptacji, szykanowanie, przemoc w szkole czy walka o szkolną popularność. Dużo miejsca poświęcono przyjaźni i wzajemnemu zaufaniu, ale nie zapomniano sprawach takich jak na przykład rozterki dziecka związane z rozwodem rodziców. Tematy, które zna dzisiaj każde dziecko dzięki lekturze stają się łatwiejsze do ogarnięcia i oswojenia, a inność przestaje być problemem. Wręcz przeciwnie, staje się czymś wyjątkowym. Wszystko to przekazane czytelnikowi pod płaszczykiem historii fantasy, w której na każdej właściwie stronie podkreślone zostaje, jak ważny jest indywidualizm. Dzięki Mamania mamy kawałek naprawdę dobrej i wartościowej literatury, w której dobro zwycięża to, co złe i małostkowe, a ktoś, kogo cały świat uznaje za dziwaka zaczyna wierzyć, że jest kimś wyjątkowym i na pewno nie gorszym.
Średniej grubości, z dużą ilością tekstu, bez ilustracji. Miękka, kolorowa okładka w odcieniach błękitu sprawia, że można ją wcisnąć do plecaka i sprawdzi się jako książka na podróż. Ze względu na dużą ilość tekstu i małą czcionkę polecamy dla dzieciaków 8+, ale fabułę spokojnie przyswoją sobie i młodsze dzieci. I uwaga, chociaż można czytać niezależnie, to bądźcie czujni, ponieważ będą kolejne części!

Magiczne moce, magiczna szkoła i magiczna przyjaźń. Brzmi fantastycznie, ale magia potrafi przynieść także wiele kłopotów, a klasa MDGN ze szkoły w Dunwidel wie o tym aż nadto.

Uczniowie klasy Magii do góry nogami cechują się odwróconą magią, nad którą ciężko zapanować.
Imbir nie rozmawia ze zwierzętami, a odstrasza je. Zamiast zamieniać się w zwierzęta, Nora przemienia się w miks kilku gatunków, a Baks w wielki głaz. Malwina czego nie dotknie, natychmiast zmniejsza to do kilku centymetrów. Andres, mimo iż jest zalataczem, zamiast latać- fruwa niczym balon z helem. Elliott zamiast zapalać- mrozi, Wika wywołuje deszcz w pomieszczeniach, a Sebastian słyszy i widzi fale dźwiękowe. Dzieci przez swą odmienność nie są przez pozostałych uczniów mile widziane w szkole.
W dodatku zaczęły dziać się podejrzane sytuacje jak np. zamienianie rzeczy uczniów w kamienie. Te i inne incydenty Lila, największy wróg MDGN zamierza wykorzystać, by usunąć ze szkoły tę dziwaczną klasę. Rozpoczyna zatem zbieranie podpisów pod petycją. Czy uzyska poparcie innych? Kto odpowiada za tajemnicze sztuczki? Czy aby na pewno uczniowie MDGN są aż tak niebezpieczni?
To drugi tom serii, która jeszcze nie powiedziała dość.
Historię czyta się jednym tchem, a dynamiczna akcja przeplata się z zabawnymi wątkami, dając czytelnikowi pełen wachlarz emocji. W opowieści przedstawiona została przyjaźń, która mimo wielu kłopotów jest pełna empatii, wsparcia i akceptacji. Widzimy również problem szykanowania, wyśmiewania, oraz wykluczenia, co w szkole jest niestety na porządku dziennym.
Na szczęście dobro zło przezwycięży i to w jakim stylu!

Książka doda czytelnikowi wiary w siebie, pozwoli zaakceptować swą indywidualność i pokaże, że przyjaźń ma wielką moc. Udowodni również, że w społeczeństwie jest miejsce dla każdego!

Książka liczy sobie prawie 190 stron i brak ilustracji. Szczególnie polecam dzieciom w wieku szkolnym.
Teoretycznie tomy można czytać niezależnie od siebie, ale pojawia się wiele wątków z części pierwszej, więc czemu by jej nie nadrobić?

• Czytamy z córką
  • Literatura dziecięca
  • Recenzyjnie - 2021 r
  • Wyd. Mamania
  • Zuzi biblioteczka
  • Przeczytane Hania 2022

Dodaj cytat z książki Magia do góry nogami. Papier, nożyczki, kamień