Wygrałem z księdzem pedofilem

Okładka książki Wygrałem z księdzem pedofilem Kornelia Chojecka
Okładka książki Wygrałem z księdzem pedofilem
Kornelia Chojecka Wydawnictwo: Wydawnictwo POD PRĄD Kościoła Nowego Przymierza w Lublinie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wygrałem z księdzem pedofilem
Wydawnictwo POD PRĄD Kościoła Nowego Przymierza w Lublinie
2021-10-15
2021-10-15
wywiad wywiad rzeka pedofilia kościół katolicki Bartek Pankowiak Kornelia Chojecka Zabawa w chowanego pedofil ksiądz kler

Okładka książki Wielka przygoda z Biblią. 101-dniowy eksperyment Kornelia Chojecka, Paweł Chojecki
Wielka przygod... Kornelia Chojecka, ...

Filmy braci Sekielskich bardzo mnie poruszyły i uważam, że były bardzo potrzebne. Z ciekawości sięgnęłam po tę książkę - wywiad z jednym z molestowanych braci, których historię przedstawia drugi z filmów pt. "Zabawa w chowanego". Smutna to lektura, jednak pociesza fakt, że Bartek Pankowiak ułożył sobie życie. Dzięki jego odwadze wiele osób zdecydowało się ujawnić prawdę o molestowaniu. Poleskie prawo nadal jednak niewiele robi, żeby im pomóc.

Wiele krzywd spotyka dzieci w naszym świecie. Najtrudniejszą z nich, mam takie wrażenie, jest molestowanie. Urodziłam się w latach ’90 i dokładnie wiem, jak wygląda kwestia statutu księdza, szczególnie gdy mieszka się na wsi. Ja miałam sporego farta i NIGDY nie odczułam żadnych złych zachowań ze strony duchownego – wręcz przeciwnie. Spotkałam się z dobrocią i pozytywizmem. Księża, przychodząc na „kolędę” nie brali od nas pieniędzy, wiedząc, że się nie przelewa. Zawsze porozmawiali i byli prawdziwymi duchownymi z powołania. Jednakże ile dzieciaków jak ja ma takie szczęście? Choć czy można w tym przypadku mówić o szczęściu, kiedy człowiek w sutannie ma być przykładem dobra?

Rzadkością jest, abym sięgała po książki, które opowiadają o krzywdzie. Jaka by ona nie była, zawsze mam złamane serce, a kiedy mowa o dziecku, które doświadczyło bestialstwa, to mam złamaną także i duszę. Z czystego przypadku przeglądałam oferty recenzenckie na serwisie Nakanapie.pl – tam też ujrzałam książkę dotyczącą Bartka Pankowiaka. Uznałam, że może warto ją poznać, w końcu samego bohatera kojarzę z filmu Sekielskich. Zaryzykowałam, mimo że byłam pewna, iż ta lektura zaboli ogromnie. Wiele się nie pomyliłam.

Bartek udziela wywiadu pani Kornelii Chojeckiej. Bez żadnego TABU, obdziera swoją historię z intymności, rumieńców, wywala kawę na ławę, a my możemy jedynie dać upust poprzez łzy. Tak, płakałam. Płakałam i bolało mnie, że chłopiec, którym był Bartek, doznał takiego zezwierzęcenia i krzywdy, mając raptem dziesięć lat. Nie mieści mi się w głowie i nie umiem sobie nawet wyobrazić, czego doświadczył. Opowiada nam to, co się wydarzyło, prosto z mostu. Dziennikarka również zadaje pytania, które są trudne, a Bartek nie poddaje się i odpowiada na nie. Mówi, jak Ksiądz wykorzystał swoją pozycję, by go obmacywać. Jak został „dobrym wujem” i to działało na jego korzyść. Wspomina, jak w końcu stanął na nogi, jak „miłość do życia” wygrała.

To ogromnie wzruszający tytuł. Nie wiemy, ile jest na świecie ludzi, kórzy doznali krzywdy z rąk człowieka, który powinien być przykładem. To, co przeczytamy, jest ogromnie delikatne i intymne, a jednak Bartek mówi o tym bardzo otwarcie. To ogromne wyzwanie i bardzo dziękuję Pankowiakowi, że miał odwagę, miał tyle samozaparcia, by jego historia, zupełnie naga – ujrzała światło dzienne. Dodatkowo, będąc tym obserwatorem z boku, doświadczamy również tego, że nasz bohater na nowo układa sobie życie, po terapii, po wspomnieniach, po ogromnej traumie, staje na nogi i pokazuje światu, że nie zależnie od wszystkiego, można iść do przodu.

Mega szczery wywiad. Ludzie bardzo rzadko mówią o tak osobistych i delikatnych kwestiach publicznie. Dało mi to mocno do myślenia. Do niedawna był to temat tabu, kompletnie zamilczany. Bartek jest jednym z niewielu odważnych, tym bardziej warto przeczytać. Gorąco polecam!

Mocna strona tej książki to skupianie się na pozytywach. Bohater przeżył traumę, trochę mrocznej strony oglądamy, ale w zdecydowanej większości obserwujemy, jak układa sobie życie mimo niej. Pankiewicz - jak sam przyznaje w książce - pokazuje swoją historią jak wyjść z roli ofiary i polubić siebie, swoje życie. Myślę, że to dobra pozycja nie tylko dla osób skrzywdzonych przez pedofili.

Poruszająca i pouczająca. Chłopak skrzywdzony przez księdza-pedofila opowiada jak to się wydarzyło. Ale też jak poradził sobie z traumą. Jak przestał być ofiarą. Ciekawe, wciągające.

• Empik Premium/Go Max
  • Różne
  • Biografia
  • 52/2022

Dodaj cytat z książki Wygrałem z księdzem pedofilem