Zaginione miasta, prastare grobowce. 100 odkryć, które odmieniły świat

Okładka książki Zaginione miasta, prastare grobowce. 100 odkryć, które odmieniły świat Douglas Preston, Ann R. Williams
Douglas PrestonAnn R. Williams Wydawnictwo: National Geographic reportaż
reportaż
Lost Cities, Ancient Tombs. 100 Discoveries That Changed the World
National Geographic
2021-10-27
2021-10-27
Jacek Sikora

Okładka książki Angel of Vengeance Lincoln Child, Douglas Preston
Angel of Venge... Lincoln Child, Doug...
Czternaście nocy Margaret Atwood, Jo...
Okładka książki Diabelska góra Lincoln Child, Douglas Preston
Diabelska góra Lincoln Child, Doug...

Przepiękne wydanie, stanowiące przegląd 100 różnych odkryć. Specyficzna forma przedstawienia - każdy rozdział bardzo krótki, przez co czytelnik może zapoznać się bardzo oględnie z tematem. Książka raczej służy jako katalog. Odrobina błędów, powszechna w dziedzinie archeologii, gdzie nie ma konsensusu w pewnych kwestiach. I dosyć dziwna chronologia - przyjemniej by się czytało, gdyby został zachowany większy porządek, zarówno jeśli chodzi o daty, jak i miejsca.

Bardzo fajna przeglądówka, ale trochę się frustrowałam, kiedy chciałam dowiedzieć się więcej na temat któregoś stanowiska archeologicznego

Całkiem ciekawa i wciągająca pozycja, opisująca pokrótce jedne z najważniejszych odkryć archeologicznych, które pozwoliły nam na domniemanie pewnych elementów rozwoju różnych cywilizacji.
Znajdziemy tutaj posegregowane w porządku chronologicznym opisy odkryć, zaczynając na skamieniałościach pierwszych hominidów, na wraku Titanica kończąc.
Nie jest to może najambitniejszy tytuł na rynku w zakresie starożytnych cywilizacji czy odkryć archeologicznych jednak z pewnością daje spory ogląd na wiele ciekawych, a nawet zaskakujących faktów. Polecam wszystkim ciekawym tego tematyce.

Nie jest to może najambitniejszy...

1977

Moja siostra jest historyczką i od kiedy tylko pamiętam, w moim domu było pełno książek historycznych. Miałam nawet fazę, że chciałam iść na archeologię. Szybko mi przeszło, jednak zamiłowanie do czytania o zagadkach archeologicznych mi zostało.

Od razu zaznaczam, że ta książka to nie jest kompletne kompendium wiedzy na temat tytułowych 100 odkryć, które zmieniły świat. To raczej punkt wyjścia do dalszych badań, jeśli o nie chodzi. Znajdziecie tutaj informacje o tym, kiedy tych odkryć dokonano, kto to zrobił i jaki okres historyczny dane odkrycie dotyczyło. Są tutaj także zdjęcia, dzięki którym będziecie wiedzieli, jak te miejsca/rzeźby/szczątki wyglądały.

Przyznam szczerze, że o większości tych odkryć już wcześniej słyszałam, więc nie było tutaj dla mnie większych zaskoczeń. O niektórych z nich sobie przypomniałam, bo na przestrzeni lat zatarły się w mojej pamięci. Jednak nie mogę powiedzieć, żebym znalazła w tej książce ciekawostki, które uzupełniły moją wiedzę na ten temat. Jeśli siedzicie dość mocno w archeologicznych tematach, to możecie mieć podobne odczucia po lekturze. I muszę powiedzieć, że musiałam sobie rozkładać książkę na raty, bo czułam się nieco znużona, gdy przeczytałam więcej niż 7/8 historii.

Jestem nieco rozczarowana, jeśli chodzi o treść tej książki. Liczyłam na więcej ciekawostek. Jednak muszę powiedzieć, że oczarowała mnie warstwa wizualna. Jeśli chodzi o zdjęcia, to nie ma się do czego przyczepić.

To książka dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z archeologią. Są tutaj rzeczy, które mogą zaciekawić. W moim przypadku nie zadziałały, bo jestem starym wyjadaczem w tej kwestii, jednak mam nadzieję, że Wy znajdziecie tutaj coś dla siebie.

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że Ziemia i historia ludzkości potrafią zaskakiwać. Im więcej wiemy, im więcej wydaje nam się, że rozumiemy, pojawia się coś co zupełnie zmienia nasze pojmowanie. I chociaż cała przyroda jest niezwykła, to zdecydowanie najbardziej niezwykły i najbardziej tajemniczy jest człowiek i jego wytwory.

,,Zaginione miasta, pradawne grobowce" to zestawienie 100 znaczących odkryć, które mówią wiele o rozwoju cywilizacji i społeczeństw. Zaczyna się od prehistorii, pierwszych malunków naskalnych, pierwszych śladów działalności człowieka. Krok po kroku śledzimy dokonania, śledzimy kolejne stopnie jakie pokonywała ludzkość jako społeczność. Im dalej tym robi się bardziej fascynująco i bardziej tajemniczo. Bo chociaż cały czas odnajdywane są budowle, grobowce, ślady działalności to wcale nie są one finalną odpowiedzią. Ba, są dopiero wstępem. Oglądamy osiągnięcia ale nie rozumiemy jak powstały, dlaczego powstały, jakie kryją się za nimi historie. Dopiero zestawienie wielu odkryć pokazuje jak ogromna, benedyktyńska praca archeologów za tym stoi. Drobiazgowe zbieranie śladów, łączenie w jedną całość pozornie niezwiązanych elementów, budowanie spójnego obrazu. I najczęściej, im więcej wiemy, tym więcej pojawia się pytań.

,,Zaginione miasta..." porwał mnie w niezwykły świat odkryć archeologicznych. Mimo, że o większości słyszałam to ogromne wrażenie sprawia ich zestawienie obok siebie i uporządkowanie ich w porządku chronologicznym. Szok wywołuje m.in porównanie cywilizacji Ameryki Południowej gdy uświadomi się jak wtedy wyglądała Europa. Zupełne inne obrazy, mimo to w pewien sposób porażające. Zaskakujące jest także to jak wiele, mimo wszystko nie wiemy. Mimo całej wiedzy, technologii nadal nie dotarliśmy do wielu, pozornie, podstawowych odpowiedzi. Nadal otaczający świat nas może zaskoczyć. I myli się ten kto myśli, że złota epoka odkryć archeologicznych przeminęła. Fakt, może nie otworzymy już nic na miarę grobowca Tutenhamona czy nie znajdziemy miasta jak Machu Picchu ale to nie znaczy, że odkrycia się skończyły. Nadal odkrywa się miejsca, stanowiska, przedmioty, które elektryzują naukowców i może za kilka lat podobna książka będzie zawierać już zupełnie inne zestawienie. Polecam gorąco!

,,Zaginione miasta, pradawne...

Bardzo dobre jako „szkielet” dla pasjonatów historii, ponieważ opisy poszczególnych znalezisk archeologicznych ułożone są chronologicznie zgodnie z chronologią kultur, których dotyczą. Dodatkowy plus za włączenie nowszych znalezisk oraz opis nowszych metod datowania, na przykład tych opierających się na DNA. Jako minus oceniam zbyt małą liczbę ilustracji – teoretycznie ilustracji jest dostatecznie dużo (minimum jedna na rozdział),jednak po National Geographic spodziewałam się znacznie lepszego zakresu ilustracji; przydałyby się także mapy. Skoro już zdecydowano się na dobry, gruby papier, to można było iść w stronę kompletnego dzieła (tj. minimalnie więcej informacji i dużo ilustracji). Mimo to bardzo przyjemna pozycja popularnonaukowa.

Właśnie TAKIEJ książki ostatnio mi się chciało! Lubię, a już od dawna niczego takiego nie przeczytałam bo i jakoś trafić nie mogłam. A tu proszę nie dość że pięknie wydane (aż przyjemnie się w ręki trzyma) dobry papier, druk który nie zostaje na paluchach oraz zdjęcia. To jeszcze wszystko ciekawie acz zwięźle opisane. Rzeczywiście wyszło trochę takie….kompendium wiedzy taka mała encyklopedia ale to w ogóle nie przeszkadza w ogólnym odbiorze. 100 odkryć które pomogły zrozumieć nasz świat a przede wszystkim historię, każde opisane na kilku stronach zatem jak ktoś ciekawy pogłębienia wiedzy w temacie to może sobie potem poszukać innych znacznie szerszych publikacji na temat który go zaciekawił. Jak dla mnie lektura przy której się odpoczywa pod warunkiem że lubi się chociaż odrobinę historię. Książka wydana przez National Geographic więc pierdół i bzdur rodem z kanałów tv o ufoludkach tutaj nie będzie tylko same twarde fakty podane w ciekawy sposób. Swoją drogą świetnie się też nada na prezent. Ciekawa rzecz i jak wspomniałam pięknie wydana.

Zastanawiam się zawsze jaki jest cel podobnych publikacji. Przegląd 100 odkryć archeologicznych siłą rzeczy musi być subiektywny, ale nawet pozostając przy wyborach autorów książka może co najwyżej stanowić zbiór bardzo ogólnych informacji. Założeniem chyba było zainteresowanie osób, które z archeologią i historią wcześniej nie obcowały zbyt często.

Osobiście przeglądając poszczególne znaleziska czy stanowiska przypomniałam sobie parę ciekawych faktów, ale całość nie wzbogaciła mojej wiedzy o nic nowego. Każde odkrycie jest opisane na tyle ogólnikowo, że nie wiem czy laik będzie w stanie zrozumieć faktyczną historyczną wartość pewnych zbiorów. Siłą rzeczy autorzy musieli ograniczyć ilość stron na jeden zabytek, więc tym większy niedosyt, gdy jakieś zagadnienie szczególnie zainteresuje.

Nawet nie wiedziałabym, komu tę publikację warto polecić. Trafiałam już na lepsze i bardziej wyczerpujące opracowania, nie brakuje też ciekawych materiałów, filmów i to tworzonych również przez National Geographic. Dość przeciętną książka.

Osobiście przeglądając...

Większość z tego, co obecnie wiemy o przeszłości, ewolucji człowieka i zalążkach cywilizacji - ktoś kiedyś musiał odkryć. Odkopać w ruinach miast, które dawno zaginęły w mrokach historii, powoli, warstwa po warstwie zdejmować pędzelkiem kurz dziejów ze starożytnych artefaktów, odcyfrowywać niezrozumiałe manuskrypty, podążać w głąb dżungli za starymi legendami. I o tym właśnie jest ta książka.

Niektóre z przedstawionych tu odkryć są bardzo znane (jak grobowiec Tutenchamona albo terakotowa armia),jednak z wieloma z nich spotkałam się po raz pierwszy. A nawet te najbardziej rozpoznawalne pomniki historii zostały przedstawione w nieoczywisty sposób - na przykład zamiast skupiać się na piramidach, autorzy mówili o realiach życia ludzi, którzy je zbudowali!

I tak oto całe cywilizacje, kultury i budowle minionych tysiącleci, o których nigdy wcześniej nie słyszałam, wyłaniały się ze stron tej książki - tak samo, jak wcześniej z mroków historii wydobywali je archeolodzy.

Polecam zaopatrzyć się podczas czytania w mapę, żeby móc śledzić tereny, na których powstawały i upadały kolejne kultury. Polecam też dawkować sobie lekturę, bo nie jest to książka, którą się połyka, a raczej chłonie.

Kocham pozycje z cyklu National Geographic - zachwycają od strony wizualnej, są kopalniami ciekawych informacji i za każdym razem poruszają tematy, które niezwykle mnie interesują. Ale mam z nimi jeden przeogromny problem - jest w nich sporo błędów. Tu niepoprawny szyk zdania, tam dziwna składnia, z jednej strony atakują nas powtórzenia, z drugiej źle odmienione wyrazy, błędna kolejność przymiotników, albo w ogóle nieodpowiednio użyte słowa. Wspominałam o tym już przy "Pytaniach z kosmosu" i, choć tym razem było trochę lepiej, dalej niesamowicie mnie to raziło. Czasem brakowało mi też wyjaśnienia pewnych terminów.

"Koniec końców w odkryciu nie chodzi o rzeczy czy przedmioty - bez względu na ich piękno czy wyjątkowość - lecz o istoty, które je stworzyły, oraz zrozumienie, jak kiedyś żyły, co myślały i czuły."

Jak tylko natrafiłam na książkę na stronach księgarni, długo nie zastanawiałam się, wiedziałam, że ze względu na poruszaną tematykę po prostu musi trafić w moje ręce. I nie zawiodłam się, publikacja sprawia mnóstwo przyjemności, dostarcza bazowej wiedzy, przypomina znane fakty, inspiruje do dalszego zagłębiania się we wspaniały świat archeologii i paleoantropologii. Fascynujące, jak wiele dowiadujemy się o naszych przodkach, funkcjonowaniu w aspekcie społecznym i kulturowym, ujęciu morfologicznym i porównawczym, z różnorodnych ruin, pozostałości i artefaktów. Każde odkrycie wnosi coś nowego, poszerza horyzonty tez, podaje odmienną perspektywę, zmusza do rewizji założeń, wywraca do góry nogami dotychczasowe przypuszczenia i idee. Zmienia się sama archeologia, na przytoczonych przykładach wyraźnie widać, czym kiedyś była, a jak przedstawia się teraz, jaką formę przyjmie w przyszłości. Nie ulega wątpliwości, że wobec tajemnic i sekretów, jakie odkrywa, wciąż będzie to wyjątkowa pasja poznawania przeszłości ludzkości.

Jestem zachwycona, kiedy mogę zajrzeć przez okno historii do dawnych cywilizacji, zrozumieć reguły nimi rządzące, wyobrazić sobie ducha czasów, czy codzienność zwykłego człowieka. Zajmująco brzmią opisy świadectw tego, co było, wielką radość sprawia ich oglądanie w muzeach, czy czytanie o nich na łamach artykułów, prasy i książek. Publikacja "Zaginione miasta, prastare grobowce" jest zbiorem stu odkryć o przeszłości, odkryć, które w pewien sposób odmieniły świat. Każdy rozdział to jedno odkrycie, zrelacjonowane w skondensowanej formie, jak do niego doszło, jakie wrażenia wywołało, jaki wpływ wywarło na tezy nauki. Rys historyczny, kluczowe daty i nazwiska, jedno lub dwa zdjęcia. Oprawa graficzna przejrzysta, ujednolicona szata, wyróżnione ciekawe cytaty, dbałość o podpisy. Oś czasu obejmuje od 3,6 milionów lat przed naszą erą, czyli od kości naszych przodków, do współczesności, w tym odnalezieniu "Titanica". Książkę można czytać zgodnie z rosnącymi wskazaniami numeracji stron, ale też wybiórczo, w czym przydaje się zamieszczony na końcu indeks. Cieszę się, że po nią sięgnęłam, wielokrotnie będę do niej wracać, przyjemna dla oka, wyobraźni, wiedzy i ekscytacji odkrywania. Jeśli lubicie tego typu klimaty, zachęcam też do zapoznania się z "Zaginionym Miastem Boga Małp" Douglasa Prestona, nie przypuszczałam, że dam się tak zaangażować w poszukiwanie i odkrywanie zaginionego prekolumbijskiego miasta w dziewiczej, zdradzieckiej i nieprzystępnej honduraskiej dżungli.

bookendorfina.pl

• Do kupienia
  • 0_chcę przeczytać - legimi
  • MBP

Dodaj cytat z książki Zaginione miasta, prastare grobowce. 100 odkryć, które odmieniły świat