Katechizm katolicki św. Piusa X

2020-01-01
2020-01-01
Marcin Karas
katechizm katolicym Pius X wiara religia Kościół Katolicki

Bardzo prostym językiem jest napisany ten katechizm. Jasno są wytłumaczone wszystkie rzeczy w nim zawarte. Katechizm posiada formułę pytanie i odpowiedź na nie. Polecam tę lekturę Katolikom w tych trudnych czasach.

Najlepszy katechizm, skondensowany wykład doktryny katolickiej.

Sięgając do dziedzictwa nauczania katolickiego przypominamy ogłoszony w początkach dwudziestego wieku z polecenia św. Piusa X (pontyfikat w latach 1903-1914) katechizm, który stał się popularnym wykładem zasad wiary katolickiej i w jednolitej formie był studiowany na całym świecie przez wiernych świeckich. Katechizm ten był wpierw wykorzystywany do nauczania wiernych w prowincji rzymskiej, a później w innych regionach Włoch. Nie został nakazany przez papieża całemu Kościołowi, ale św. Pius X wyraził życzenie, aby biskupi wprowadzali go do użycia na terenie swych diecezji. Publikacją tego katechizmu papież pragnął spełnić powszechną potrzebę wiernych posiadania łatwo zrozumiałego, pięknego w swojej prostocie wykładu katolickiej nauki o wierze, modlitwie, przykazaniach, sakramentach i cnotach.
Oby to wydanie Katechizmu katolickiego św. Piusa X było pomocne dla księży, nauczycieli i rodziców w dziele przekazywania wiedzy i miłości do nauki Kościoła katolickiego ich uczniom i dzieciom w całej pełni i pięknie. Mamy nadzieję, że katechizm ten pomoże również dorosłym katolikom odnowić i pogłębić ich własną znajomość wiary. Dla katechumenów byłoby nader pomocnym, gdyby towarzyszył im na drodze pełnego poznawania jedynej, prawdziwej wiary. Oby czysta wiedza na temat wiecznych prawd naszej wiary dała wszystkim czytelnikom mocną pewność, że prawdy te są fundamentem niezachwianych cnót. Niech Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wyprasza wszelkie łaski dla czytelników tego tomu.

Najlepszy katechizm, skondensowany wykład doktryny katolickiej.

W mojej ocenie najlepszy katechizm na rynku. Pozwala zrozumieć jakie przekręty są w obecnym katechizmie. Najlepszym przykładem jest liturgia. W Katechizmie Piusa X liturgia należy do Tradycji Apostolskiej, w nowym katechizmie posoborowym nie należy do Tradycji Apostolskiej. To nie Duch Święty zmienił zdanie, tylko Kościół został zdradzony przez wielu biskupów na II Soborze Watykańskim.

Fenomenalny, skondensowany wykład doktryny katolickiej, każdy wierzący powinien go koniecznie przeczytać. Jedyny minus za to, że źródłem dla tłumacza było tłumaczenie australijskie, a nie oryginał łaciński.

• Religia
  • Teologia/psychologia/religia