Jezus. Historia największej miłości

WAM
2022-04-27
2022-04-27
Magda Sobolewska
chrześcijaństwo judaizm kultura żydowska biblistyka

Bóg to Oblubieniec, Kościół to jego oblubienica. Ten związek jest nierozerwalny jak nierozerwalne jest sakramentalne małżeństwo. Opowieść o Mesjaszu jest opowieścią zanurzoną w tradycji zaślubin starożytnych Żydów. To historia wielkiej miłości; to historia, która toczy się każdego dnia aż do skończenia świata. Przepięknie i poetycko opowiedziane.

Dla mnie to bardzo zaskakujące podejście do miłości Jezusa dla nas grzeszników.
Co prawda słyszałam o Oblubieńcu i Oblubienicy, ale nie rozumiałam tych pojęć, były to dla mnie tylko słowa. Dzięki tej książce dowiedziałam się, o co tak naprawdę w tym chodzi, a wyjaśnienie znajduje się w ówczesnej żydowskiej tradycji, ich życiu codziennym. Było to jakby olśnienie, którego doznała m podczas tej lektury.
Ponadto jest ona napisana w taki sposób, że czyta się ją lekko i przyjemnie mimo tego, że omawia tak ważne dla nas wierzących relacje Boga z człowiekiem.
Zdecydowanie polecam.

Dla mnie to bardzo zaskakujące podejście do miłości Jezusa dla nas grzeszników.

Niezwykle ciekawe ukazanie historii stworzenia i zbawienia jako zaślubin Boga z oblubienicą (Izraelem, a współcześnie z Kościołem). Od stworzenia, aż po apokalipsę. Z wieloma odniesieniami do Starego Testamentu, pism tradycji żydowskiej, ojców Kościoła i wielu papieży. Sam studiowałem teologię, ale na wykładach tego nie było. Cieszę się, że dziś mogę przybliżyć sobie tę wiedzę. Wiem, że po lekturze tej książki inaczej patrzę na sakramenty, szczególnie na chrzest i Eucharystię. Inaczej patrzę na zaproszenie do życia i codzienności. Książka niezwykle poruszająca. Może stanowić punkt wyjścia do osobistych rekolekcji lub po prostu stanowić dobrą lekturę duchową w codzienności. Na stronie wydawcy można pobrać darmowy fragment: https://wydawnictwowam.pl/prod.jezus-historia-najwiekszej-milosci.31432.htm?sku=89918

Plusem jest brak dyrektywności i konfesyjnego moralizatorstwa autora. :) Ktoś kto "siedzi" w kulturze żydowskiej i zna proroctwa dot. Jezusa może być zadowolony z syntetycznego ujęcia tematu Jezusa jako Oblubieńca i zgrabnej płynności wyjaśniania zagadnień. Myślę, że każdy może znaleźć w książce perełkę, która pobudzi jego duchową strunę miłości do Boga.

1944

Historia Jezusa opowiedziana z perspektywy żydowskiej tradycji i historii. Przepiękna opowieść Oblubieńca i Oblubienicy.

• Religia
  • Na półce