Dziewczyna z wnęki

Okładka książki Dziewczyna z wnęki Agnieszka Peszek
Okładka książki Dziewczyna z wnęki
Agnieszka Peszek Wydawnictwo: 110 procent Cykl: Dorota Czerwińska (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Dorota Czerwińska (tom 2)
110 procent
2021-10-11
2021-10-11
Kryminał Dziewczyna z wnęki Peszek

"Dziewczyna z wnęki" Agnieszka Peszek

Druga część serii kryminalnej z Dorotą Czerwińską i już widać jak autorka rozwija swój warsztat. Jest wyraźnie lepiej niż w "Przez pomyłkę", choć znów wątek obyczajowy pcha się na plan pierwszy.

Główna bohaterka to policjantka Dorota Czerwińska. Tym razem zmierzyła się z tajemniczą zbrodnią popełnioną w hostelu prowadzonym przez jej przyjaciela (którego poznałam w pierwszej części),ale też ze sprawą z Archiwum X - zniknięciem dziewczyny sprzed 25 lat. Te dwa wątki zręcznie się ze sobą splatały, żeby doprowadzić do ciekawego zakończenia. Może zbyt pospiesznego i pozostawiającego pewien niedosyt, ale z pewnością ta historia wciągała i trzymała w napięciu. Było sporo zwrotów akcji i nieoczekiwanych wydarzeń. To na plus.

Znalazłam tu też coś co przykuło moją uwagę, a mianowicie sposób, w jaki autorka poruszała kwestie związane z równością płci i stereotypami społecznymi. Pokazała, że mimo upływu lat, niektóre przekonania i poglądy wciąż są obecne w społeczeństwie, co powinno wzbudzić w czytelnikach pewne refleksje. Być może niektórzy będą uważać, że "tego LGBT" jest już w książkach za dużo, ale mnie to nie przeszkadzało. Wszyscy jesteśmy ludźmi, różnimy się i najważniejsze jest jakim jest się człowiekiem, a nie z kim się "spotyka w łóżku".

Oczywiście są też pewne mankamenty, ale przymknęłam na to oko, bo sam kryminalny wątek mnie satysfakcjonował. Nie zwracałam zbytniej uwagi na pewne powtórzenia czy drobne błędy, które były wytykane przez innych czytelników. Nie przeszkadzało mi to zbytnio w poznawaniu fabuły i bohaterów.

Myślę, że warto dać szansę tej książce, zwłaszcza jeśli lubi się nietuzinkowe zagadki kryminalne i trochę "innych" bohaterów.

"Dziewczyna z wnęki" Agnieszka Peszek

Ojojoj, jeszcze lepiej niż było w tomie pierwszym. Początkowo miałam lekkie skojarzenia z powieścią Jussi Adler-Olsena "Kobieta w klatce" (swoją drogą, rewelacyjną:). Jednak Autorka poprowadziła intrygę inaczej, to było tylko pierwsze wrażenie.
Powieść świetna, wciągająca, napisana prostym językiem, z dobrym tłem obyczajowym.
Szczerze polecam.

Szczerze polecam.

Cykl powieści o Dorocie Czerwińskiej. Przeczytałam ciągiem całą serię. Po datach wydania widzę, że to wcześniejsze powieści autorki.
Ogólnie, bardzo polecam cały cykl! Do tego autorka pochwaliła się ostatnio na Facebook`u, iż skończyła pisać piąty tom. Chętnie po niego sięgnę ;)

Czyta się bardzo dobrze, ale zaczęłam od późniejszych książek autorki i widzę zmianę. Jednak te wcześniejsze - choć są ciekawe - mają bardziej przewidywalne rozwiązania. W tych późniejszych powieściach widać bardziej dopracowany warsztat....

"Dziewczyna z wnęki" Agnieszka Peszek

Psychopata zamurowuje dziewczynę, ona umiera w męczarniach. A zbrodniarz szuka kolejnej ofiary... Jest też zabójstwo sprzed lat, zaginęła kuzynka prowadzącej śledztwo Doroty Czerwińskiej, ciała niestety nie znaleziono.
Akcja toczy się dynamicznie, szybko się czyta.
W książce jest jedno zdanie z wulgaryzmami- mnie kłuje w oczy niesamowicie. Zupełnie tam niepotrzebne, nic do treści nie wnosi. Znowu są błędy, które w trakcie czytania psują trochę przyjemność z lektury.

"Dziewczyna z wnęki" Agnieszka Peszek

Akcja toczy się dynamicznie, szybko się czyta.
W książce jest jedno zdanie z wulgaryzmami- mnie kłuje w oczy...

Językowo dużo lepiej niż w pierwszej części, fabuła daje radę

Językowo dużo lepiej niż w pierwszej części, fabuła daje radę

Ocenę podbił Filip Kosior - słuchałam audiobooka. Zakończenie - na szybko , bez pomysłu , zdecydowanie ją obniżyło.

Drugi tom dostaje taką samą ocenę, choć w moim odczuciu jest trochę słabszy. Wątek kryminalny jest dobry, ale… za dużo niewiarygodnych splotów, np. odgrzebanie śledztwa sprzed lat akurat w idealnym momencie (można było sprytniej zderzyć te dochodzenia),sprawca (aby za dużo nie powiedzieć) nie przekonał mnie do swoich motywów i potrzeby okrucieństwa, sporo zaczętych i niedokończonych pytań; trochę tego jest – niby drobne rysy, ale… No i zakończenie, jakby pisane na kolanie, aby jak najszybciej dobrnąć do finału, zupełnie bez pomysłu.
Za to wątek obyczajowy wydał mi się lepszy; nie dominuje, realny i zrównoważony.
Może sporo krytyki tu się znalazło, ale to nie jest taka zła pozycja – można czytać.

Dużo lepsza od pierwszej części. Nawet jakoś wciąga ta intryga.

Dużo lepsza od pierwszej części. Nawet jakoś wciąga ta intryga.

Polecam. To druga część serii ale dla mnie pierwsza. Nie wiem czy to ma znaczenie. Wysłuchałam wersji audio i lektor (Filip Kosior) podbił ocenę. Wcześniej nie słyszałam o autorce a szkoda bo zasługuje na rozreklamowanie.

Intryga dobra, nawet bardzo. Niestety jak na polskie realia postacie zbyt ugłaskane, idealnie dobre dla siebie - jak dla mnie obyczajówka z elementem kryminalnym.

• Audiobooki

Agnieszka Peszek Dziewczyna z wnęki Zobacz więcej