Krótka historia Japonii. Od samurajów do Sony

Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
A Short History of Japan. From Samurai to Sony
historyczna
Luc Wawrzyniak

Japonia to kraj sprzeczności i skrajności: kraj zwyczajów starych jak świat i nowoczesnych technologii, silnych tradycji wojskowych i wyrafinowanych dokonań artystycznych. Japończycy są narodem wyspiarskim, którego tożsamość ukształtowała sie w poczuciu izolacji, pomimo niewielkiego oddalenia od stałego lądu azjatyckiego. Przez wieki przejmowali zarówno z Azji, jak i z Zachodu nowe idee, z których zrodziły się jedyne w swoim rodzaju dokonania. Curt Andressen śledzi przewijające się przez wieki wątki historyczne i kulturalne. Książka jest wspaniałą lekturą dla studentów, biznesmenów i dla wszystkich zafascynowanych jego bogatą kulturą i historią.

barwinka | 2012-06-04
Przeczytana: 03 czerwca 2012

Autor pisał ta książę na przełomie wieków, kiedy Japonia od paru lat przechodziła kryzys gospodarczy. We wstępie zaznaczona jest obecna sytuacja Japonii oraz tak specyficzne cechy Japończyków, które dla Europejczyków mogą być czasem niezrozumiałe. W kolejnych rozdziałach mowa o położeniu geograficznym., wierzeniach oraz historii od pierwszych archeologicznych zabytków do końca lat 90-tych XX wieku.

Autor bardziej skupił się na historii współczesnej, dlatego też pierwsze wieki są bardziej zaznaczone niż opisane w sposób pełny. Jest podjętych wiele ciekawych tematów, które zostawiły u mnie niedosyt. Natomiast im bliżej współczesności tym poszczególnym okresom poświęconych jest więcej stron. Widać to wyraźnie w objętości - od prehistorii do czasów II wojny historia zajmuje niecałe pół książki. Natomiast okres powojenny jest bardzo szczegółowo opisany. I Andressen poświęca bardzo dużo miejsca historii gospodarczej, co w pewnym momencie zaczęło mnie nużyć.

Mam taki dziwny charakter...

Alicja | 2016-02-21
Na półkach: Azja, Przeczytane
Przeczytana: 21 lutego 2016

Książka pewnie wartościowa dla osób chcących dokładnie, ale i w skrócie zagłębić się w historię Japonii. Ja spodziewałam się większej ilości ogólnych opisów, jakiś komentarzy autora. Coś takiego można było znaleźć praktycznie dopiero w ostatnim rozdziale. Cała reszta była jakaś taka niezachęcająca. Garść suchych faktów, dat i liczb.
Niektórym ma szansę się spodobać, ja szukałam czegoś innego.

Shirocat | 2011-12-06
Na półkach: Przeczytane, Japonia
Przeczytana: 02 listopada 2011

Jeśliś ambitny i wprost każda informacja o Japonii potrafi Cię zaciekawić to ta książka jest właśnie dla Ciebie. Albowiem zawiera ona nie tylko historię, ale i pozostałe walory jakże wpływające na to jak Japonia zmieniła się na przestrzeni lat. Jednakże jeśli poszukujesz w tej książce ciekawostek dotyczących Japonii, powinieneś sięgnąć po książki typu 'Bezsenność w Tokio' czy 'Japoński wachlarz', gdyż lektura może być ciężka, bowiem tenże książka zajmuje się generalnie faktami historycznymi i ekonomicznymi. Wystawiłam 8, gdyż w większości momentach książki język jest pisany w stylu podręczników do gimnazjum, dając na przykład książkę do historii, która ma zaciekawić ucznia, a zdarzały się momenty jakbym czytała książkę do ekonomii i gdybym nie studiowała powiązanego z tym kierunku pogubiłabym się w tych wszelkich opisach o tej tematyce. Niektóre ciekawe fakty historyczne zostały opisane bardzo krótko ( jak np. okres meiji ) albo też nawet w ogóle ominięte. Sama okładka może zmylić...

Anita | 2011-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2011

Książka jest bardzo dobra dla miłośników Karju Kwitnącej Wiśni. Super w niej jest to, ze wszystkie istotne informacje o wydarzeniach, wychowaniu, kulturze, mitach i religii są podane w krótkej i zwięzłej formie.
Jest to książka w sam raz dla osób które dopiero zaczęły swoją przygodę z Japonią...
Nie powinna ich zrazić ;)
I nie ma się co bać, że będzie nudna i sztywna jak niektóre podręczniki do historii ;)
Chociaż muszę przyznać, że dla osób "głębiej siedzacych" w tej tematyce może być "rozczarowaniem"

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: maj 2008

„Krótka historia Japonii. Od samurajów do Sony” Curtisa Anderssena, która zostawiła mi jednak pewien niedosyt: epoki przed erą Meji potraktowane został po macoszemu- nie da się inaczej nazwać upchnięcia tysiąca lat historii na 70 stronach- zaś okres nowożytny poddany został drobiazgowej analizie. Przebrnięcie przez te wszystkie wykresy, analizy przyrostu PKB, wydatków rządowych, prognoz gospodarczych nie było zajęciem tak karkołomnym, jak mogłoby się wydawać, tylko i wyłącznie dlatego, że autor dysponuje całkiem niezłym warsztatem literackim, tak to sobie nazwijmy. Co prawda znacznie lepiej opracowała ten temat Ewa Pałasz-Rutkowska w swojej historii Japonii, ale książka Anderssena jest niezłym kompendium wiedzy, jednocześnie stawiając czytelnikowi znacznie niższe wymagania- nie mnie sądzić, czy to źle, czy dobrze.

Dawid | 2010-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2010

Niestety nie tego oczekiwałem. Zdecydowanie bardziej polecam "Życie po japońsku" J. Rubach-Kuczewskiej.

wisniowyglan | 2012-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2012

Krótko, zwięźle i na temat! Świetna. Czyta się szybko i z przyjemnością. :)

Kikaxfob | 2016-08-28
91fille | 2015-11-15