Expertuś wdraża nawyki

Expertuś wdraża nawyki
Expertia
2021-06-01
2021-06-01
bajki rozwój wiedza biznes nauka edukacja

Jak poprzez zabawę przekonać dziecko do oszczędzania i zdrowego trybu życia.

Ostatnie dwa wieczory spędziłyśmy z córką z książeczkami wydawnictwa Expertia i przesympatycznym misiem Expertusiem. Oliwkę, urzekł główny bohater, a nas-rodziców- oczarował styl bycia małego Misia.

„Miś Expertuś oszczędza” to pierwsza cześć cyklu Tomasza Krupy. Historia opowiada o Misiu Expertusiu, który w prezencie urodzinowym otrzymał dziwną pozytywkę. Początkowo był zawiedziony podarunkiem, jednak okazało się, że pozytywka jest …magiczna. Mieszka w niej duszek o trudnym do wypowiedzenia imieniu. Pozwolił do siebie mówić Gulden. Duszek ma za zadanie pomóc nowemu właścicielowi wesprzeć radą w razie potrzeby. W tej części Miś borykał się z problemem oszczędzania. Potrzebował więcej pieniędzy, aby kupić hulajnogę. Ale czy aby na pewno Expertusiowi dana rzecz materialna była potrzebna? Czy nie był to powód do tego, aby ktoś na niego zwrócił uwagę? Gulden dawał misiowi bardzo mądre rady, które miały nauczyć go zaradności i trzeźwego myślenia. Miś słuchając rad Guldena sam wyszukiwał wiedzy aby zadbać o swój i rodzinny budżet. Zasady oszczędności, których uczy się Expertuś są ważne nie tylko dla dzieci ale również w dorosłym życiu warto tę naukę wykorzystać. Jakimi radami podzieli się Expertuś ze swoimi czytelnikami, aby nauczyć ich oszczędzania? Jakie wyzwania stoją przed misiem dążącym do wyznaczonego celu? Co zyskamy poprzez oszczędzanie?Na te wszystkie pytania Miś Expertuś w pierszej części odpowiada 

Druga część serii to „Expertuś wdraża nawyki”. Historia przedstawia znanego nam już misia, który przez swoją nadwagę stracił energię do zabawy i często skarżył się na ból brzucha. Lekarz zalecił zmienić dotychczasowy styl życia i zrzucić kilka kilogramów- więcej się ruszać, ograniczyć słodycze i często myć ręce. Łatwo powiedzieć ale czy też tak łatwo wprowadzić w życie nowe zwyczaje? Expertuś sporządził listę zdrowych nawyków i chciał aby stały się one rutyną. Jakich sposobów użyje Expertuś aby osiągnąć cel? Jaki udział w tym zadaniu będzie miał jego wierny doradca- duszek Gulden? Czy uda się Misiowi zrzucić kilogramy i wrócić do formy? Kogo jeszce zarazi zdrowym stylem życia i nowymi nawykami nasz Miś? Expertuś utwierdził naszą córkę w przekonaniu, że postępuje właściewie- jedząc warzywa i owoce, myjąc ręce, unikając zbyt dużej ilości słodyczy. Mimo, że stosuje się do tych zasad to po nauce płynącej z książki jest w pełni świadoma słuszności tych czynów. Mało tego- wskazówki Expertusia i duszka Guldena – zaowocowały w tym, że córka chce zaangażować całą rodzinę do zdrowych przyzwyczajeń.
Książki składają się z kilku rozdziałów. Zawierają tzw „MIŚje specjalne”, które zachęcają dzieci do twórczego myślenia i pogłębiania wiedzy w temacie oszczędzania i zdrowego uzależnienia.
Książki Tomasza Krupy wzbogacone są kolorowymi ilustracjami przyciągającymi oko małego czytelnika. Książki, w których główną postacią jest Expertuś, są książkami obok których nie da się przejść obojętnie. Każda historia niesie przesłanie, które ma wszczepić w nasze pociechy pewne schematy właściwego postępowania. Nie są to książki, które się przeczyta, odłoży i zapomni. Morał pozostaje z dziećmi na zawsze . Po naukę od Expertusia powinni sięgnąć nie tylko mali czytelnicy ale i dorośli, którzy czasami zapominają o tych postawach uczących zaradności 

Tu możesz nabyć egzemplarze dla swojej pociechy :

YERBO POCZYTALNI
POLECAJA !

Jak poprzez zabawę przekonać dziecko do oszczędzania i zdrowego trybu życia.

„Miś Expertuś oszczędza” to pierwsza cześć cyklu Tomasza Krupy....

Jest to kiepska reklama książki Macieja Wieczorka "Nawyki 2.0". Dla dzieci za trudna, dla nastolatków i dorosłych zbyt infantylna. W dodatku seksistowska i niemożliwa do zrozumienia bez przeczytania części pierwszej o oszczędzaniu.

Niesie pewne pozytywne wartości, np. podobało mi się to, że Miś Expertuś i jego przyjaciele wzięli udział w zawodach sportowych i żaden z nich nie stanął na podium, co i tak nie zniechęciło ich do dalszych treningów i zgłoszenia do kolejnych zawodów, ale o tym, że życie to nie wyścigi są lepsze książki - i dla dzieci, i dla dorosłych.

Jest to książka dla nikogo, bo które dziecko chce czytać o ciele migdałowatym w mózgu i co kilka stron mieć przypominany tytuł "Nawyki 2.0"? Które dziecko zainteresuje "fajny kanał Maćka Wieczorka na You Tubie"? Który nastolatek chce czytać o przygodach Misia i jego zwierzęcych przyjaciół?

Jest to książka strasznie seksistowska. Mama włącza pranie, gotuje, tylko mamę można poprosić o przygotowanie soku, siostra jest przewrażliwiona na punkcie swojego wyglądu i figury, a do tego trochę pusta, za to tata pracuje i pali papierosy. Seksistowski przekaz wzmacniają ilustracje.

Poza tym książka jest kierowana tylko do jednej warstwy społecznej - przedsiębiorców, którzy zarabiają, gdy pracują, a przecież w naszym społeczeństwie są również pracownicy etatowi, którzy powinni być objęci ubezpieczeniem. Chyba że trafią na nieuczciwych przedsiębiorców...

To, co w książce "Miś Expertuś oszczędza" było dla mnie lekko wyczuwalne i trochę irytujące, to w tej części zostało mocno uwydatnione. Bez pierwszej części nie da się zrozumieć, kim jest duszek Gulden, za to po lekturze pierwszej części trudno zrozumieć motywację duszka do pomagania wciąż tej samej osobie... Autorowi zabrakło pomysłu...?

Uważam, że taka broszura reklamowa mogłaby być dawana gratis do zakupów w wydawnictwie lub być dystrybuowana wewnątrz firmy, gdzie skojarzenia z Kacprem zaprzyjaźnionym z Guldenem byłyby jeszcze bardziej oczywiste.

Bardzo dobra książka, pomaga w wyrabianiu nawyków w życiu naszego dziecka, polecam każdemu kto ma dzieci w wieku 5-10 lat, sam wdrożyłem kilka nawyków!

• Finanse dla dzieci 👶🏻
  • 📑📑 0<200 stron
  • Dla dzieci
  • Literatura dziecięca

Dodaj cytat z książki Expertuś wdraża nawyki