Kobiety niedoskonałe

Prószyński i S-ka
2021-10-19
2021-10-19
Tomasz Wilusz

Jest to jedna z tych książek, gdzie całkiem ciekawy pomysł przestaje być ciekawy przez nudno poprowadzoną narrację. Mamy wprawdzie wątek kryminalny, ale bez fajerwerków. Jest dużo zagłębiania się w charaktery postaci, autorka wciąż odkrywa przed nami nowe, brzydkie prawdy o nich. Niestety, całość jest opisana w taki sposób, że trudno się w tę książkę wciągnąć. Do przeczytania raz.

“Przyjaźń mam na imię kobieta, a te nie zawsze są doskonałe”.

Nancy, Eleanor i Mary przyjaźnią się od pierwszego dnia na studiach.
Zawsze razem, z wielkimi marzeniami na przyszłość, miały podbijać świat, sięgać po księżyc i być na szczycie.
Jak jest teraz?
Nancy- piękna, zamożna i znudzona żona. Mimo na pozór idealnego życia, czuje się niespełniona, niepotrzebna, mało znacząca.
Mary- utknęła z trójką dzieci i mężem babiarzem. Umordowana, szarpie się pomiędzy ogarnianiem domu, wychowywaniem dzieci, dogadzaniem małżonkowi a świadomością, że jest notorycznie zdradzana. Ale za “rękę nie złapała”.
Chociaż jej mąż, to taki typ, którego złapiesz za rękę, a on i tak powie, że to nie jego ręka.
Eleanor- jeździ po świecie z misjami humanitarnymi, pełno ludzi wokół niej, ale wciąż czuje się samotna. Jej związki zawsze są pobieżne, szybkie, na chwilę. Bez sensu.

W dorosłym życiu drogi przyjaciółek trochę się rozchodzą. Niby mają kontakt, ale ich życie codzienne toczące się na zupełnie innych płaszczyznach sprawia, że nie mają ze sobą tyle wspólnego co kiedyś.
Ich teraźniejszość tak daleka jest od snutych na studiach marzeń.

Kiedy Nancy zostaje zamordowana, Mary i Eleanor powoli zaczynają odkrywać sekrety, które miała ich przyjaciółka. To co zaczyna wypływać na powierzchnię może zniszczyć życie wielu osobom i wywrócić ich świat do góry nogami.

Wciągnęła mnie ta książka.
Przyjaźń,miłość, zdrada, zemsta. Wszystko to znamy, ale za każdym razem odkryjemy jakiś nowy element i kolejny smaczek.
Sprytnym zabiegiem ze strony autorki było ukazanie tej historii z perspektywy trzech kobiet. To pozwoliło czytelnikowi spojrzeć na bohaterki z każdej strony, a ich relację i relacje z bliskimi, rozebrać na czynniki pierwsze.
Co prawda od pewnego momentu fabuła zrobiła się przewidywalna, ale i tak dobrze się ją czytało. Nie określiłabym tego jako thriller psychologiczny, bardziej jako książkę obyczajową z mocnym wątkiem kryminalnym. I jeśli tak do tego podejdziecie czeka was dobra lektura.

“Przyjaźń mam na imię kobieta, a te nie zawsze są doskonałe”.

Nancy, Eleanor i Mary przyjaźnią się od pierwszego dnia na studiach.
Jak jest teraz?

Uwielbiana przez wszystkich piękna i zamożna Nancy zostaje zamordowana. Jej przyjaciółki Eleanor i Mary są zrozpaczone. Gdy na jaw wychodzą tajemnice z życia Nancy okazuje się że tak naprawdę nikt jej nie znał.

"Kobiety niedoskonałe" to książka która miała być thrillerem psychologicznym i muszę przyznać że nie ma z nim za dużo wspólnego. Autorka w większości skupiła się na emocjach, wzajemnych relacjach, nie brakuje tu zdrady, zemsty, winy czy przyjaźni. Niewątpliwym plusem jest dobrze nakreślony portret psychologiczny bohaterek ale to jak dla nie za mało zwłaszcza że nudnawe opisy i rozterki bohaterek niewiele wnosiły do przebiegu samej akcji. Tak naprawdę to nie polubiłam żadnej z nich. Samo zakończenie również mnie nie porwała ani nie wywołało żadnych emocji. Jak dla mnie ta książka to idealny przykład dzielenia włosa nawet nie na czworo ale na dużo więcej. Mimo wszystko warto sięgnąć nawet by wyrobić sobie własną opinię.

Książka przeciętna i dość nużąca. Miałam nadzieję, na zdecydowanie inną historię, bardziej dynamiczną, trzymającą w napięciu i zaskakującą. Dostałam jednak długie, nudnawe opisy i rozterki bohaterek, które niewiele wnosiły do przebiegu samej akcji, jedynie ją opóźniały. Żadna z bohaterek nie zyskała mojej sympatii.
Cała powieść jest przytłaczająca i smutna, wręcz dołująca. Ciężko było mi ją doczytać do końca.

Cała powieść jest przytłaczająca i smutna, wręcz dołująca....

"Kobiety niedoskonałe" to historia trzech kobiet, które były niemal jak siostry. Mary, Nancy i Eleanor, poznały się na studiach i połączyła je bezgraniczna przyjaźń na dobre i na złe. Każda z nich jest inna, jednak wiele ich łączy. Powierzały sobie najskrytsze sekrety, wiedziały o sobie wszystko do czasu, gdy jedna z nich zostaje zamordowana. Nancy Hennessy- piękna i zamożna, przez wszystkich uwielbiana, wiodła cudowne i dostanie życie. Jednak po jej tragicznej śmierci na światło dziennie zaczynają wychodzić mroczne tajemnice dotyczące jej życia. Przyjaciółki są zrozpaczone i próbują odkryć, kto zabił Nancy. Czy dowiedzą się prawdy?

Kiedy zobaczyłam zapowiedź tej książki, wiedziałam, że to coś, co muszę przeczytać. Trzy kobiety, morderstwo, brzmi lepiej niż mogłoby się wydawać. Jednak kiedy wiedzę wzmiankę "thriller" oczekuje od książki przede wszystkim napięcia i emocji. W przypadku "Kobiet niedoskonałych" nie czułam ani jednego ani drugiego. Prawdą jest, że autorka w powieści skupia się na emocjach głównych bohaterek, łączącej ich relacji, jednak w żaden sposób nie łączy się to z gatunkiem, do jakiego zaliczona została ta pozycja. Owszem, mamy wątek kryminalny, dostajemy jak na tacy zdradę i miłość, zemstę i winę, jednak według mnie jest to powieść o przyjaźni, miłości. Dużym plusem tej historii jest bardzo dobrze nakreślony portret psychologiczny bohaterek, ale to nie wystarczy bym mogła określić tę książkę mianem dobrego thrillera.
"Kobiety niedoskonałe" to powieść właśnie o takich kobietach, niedowartościowanych, nieidealnych, pełnych wad, skaz.
Cóż, ja spodziewałam się czegoś innego i ta książka niczym mnie nie zaskoczyła, no może troszkę zakończeniem, nie porwała, nie wywołała we mnie żadnych emocji. Podczas czytania nawet przez moment nie poczułam się skonna do refleksji. Jak wspomniałam, zakończenie może i zaskakujące, jednak bez fajerwerków. Ale jak to mówią, ile osób tyle opinii. Wiem, że ta książka na pewno znajdzie swoich fanów, więc tradycyjnie, polecam sprawdzić samemu. A może akurat Wam przypadnie do gustu.

Pod płaszczykiem kryminału z mocnym wątkiem obyczajowym kryje się historia o przyjaźni, kobiecej sile, ale i ograniczeniach, wszelkiego rodzaju "to nie wypada", które nadal krępują kobiety. Naprawdę dobrze czyta się tę książkę.

Książka bardzo dobra, ale z kryminałem niewiele ma wspólnego.

Książka bardzo dobra, ale z kryminałem niewiele ma wspólnego.

Dobry, ciekawy, trzymający w napięciu thriller, od pewnego momentu trochę przewidywalny ale wart przeczytania.

Fajnie i lekko się czyta i przyznam, że czuję niedosyt jednak rozgryzłam zagadki zanim odpowiedź stałą się oczywista ... i to jest największy minus z mojej strony.

Ja jestem wielbicielem kupowania książek razem z gazetami. Tym razem również tak było i oczywiście jak zawsze książka okazała się bardzo dobra.
Szybka akcja, zwrotne tempo i historie kobiet, które mnie urzekły.

Szybka akcja, zwrotne tempo i historie kobiet, które mnie urzekły.

• Legimi powieści
  • Szukam