Znalezione - przywłaszczone: Eseje wybrane 1971 – 2001

Finders keepers: Selected prose 1971 - 2001
83-240-0325-8
esej, literatura, krytyka literacka
Snoopy

Tom Znalezione - przywłaszczone obejmuje eseje pisane przez Seamusa Heaneya w latach 1971-2001, niektóre z nich publikowane we wcześniejszych zbiorach. W pierwszej części książki przeważają kwestie autobiograficzne związane z rodzinną Irlandią, w części drugiej - dotyczącej dokonań poszczególnych poetów - pomieszczone zostały szkice krytycznoliterackie. Jak wyjaśnia autor w przedmowie, większość esejów w tym zbiorze ma swoje źródło w doświadczeniu czytelniczym: w zachwycie, jakie budzi zetknięcie z poezją, i w chęci zachowania zawartego w niej dobra, wszystkie zaś teksty łączy poszukiwanie odpowiedzi na zasadnicze pytania o sposób życia i pracy poety, o związek, jaki powinien łączyć twórcę z jego własnym miejscem, literackim dziedzictwem i współczesnym mu światem.

Sartor | 2013-05-31
damageshealth | 2011-12-26