Anatomicum. Muzeum Anatomii

Okładka książki Anatomicum. Muzeum Anatomii Jennifer Z. Paxton, Katy Wiedemann
Okładka książki Anatomicum. Muzeum Anatomii
Jennifer Z. PaxtonKaty Wiedemann Wydawnictwo: Dwie Siostry Seria: W Muzeum popularnonaukowa
popularnonaukowa
W Muzeum
Anatomicum
Dwie Siostry
2021-11-01
2021-11-01
2019-09-19
Agnieszka Walulik

Książka „Anatomicum. Muzeum Anatomii” autorstwa Jennifer Z. Paxton i Katy Wiedemann to kolejna pozycja z serii Welcome to the museum, wydana przez Dwie Siostry. Po świetnych tomach o zwierzętach, roślinach, grzybach i kosmosie przyszła pora na zgłębienie tajemnic ludzkiego ciała.

Autorki książki – wykładowczyni anatomii na Uniwersytecie Edynburskim oraz ilustratorka naukowa i tatuażystka Katy Wiedemann – stworzyły nietypowe popularnonaukowe dzieło, które odpowiada na pytanie – jak wygląda ludzkie ciało od środka?
Anatomicum wprowadza czytelnika w świat ludzkiego organizmu. Książka podzielona jest na rozdziały – sale muzealne opisujących kolejne układy, zaczynając od układu ruchu, a kończąc na hormonalnym i rozrodczym. Kolejne strony ukazują dokładne opisy poszczególnych część organizmu – wymienione są ich cechy, funkcje oraz działanie, wzbogacone o precyzyjnie przygotowane ilustracje. Wszystkie elementy ryciny są ponumerowane, nazwane oraz opisane, niczym w podręczniku do anatomii dla studentów medycyny.

Ten, kto widział szkolny podręcznik do biologii, ten po przewertowaniu kilku stron Anatomicum, poczuje spokój i harmonię. Jednolite barwy, realistyczne ilustracje, bez krzykliwych kolorów, przypominają stare plansze widywane w gabinetach lekarzy. Ilustratorka doskonale ukazała piękno ludzkiego ciała.
Nie polecam tej pozycji osobom szczególnie wrażliwym, gdyż ilustracje przedstawiają przekroje narządów w sposób tak dokładny, że mogą przyprawiać o gęsią skórkę.

Anatomicum jest pozycją skierowaną do dzieci w wieku szkolnym, młodzieży, a nawet dorosłych. Książka jest szczególnie przydatna dla rodziców, którzy chcą wyjaśnić dzieciom sekrety działania ludzkiego organizmu, albo kiedy pojawiają się pierwsze pytania – mamo, a skąd się biorą dzieci? Tato, a ile człowiek ma kości? W życiu każdego młodego człowieka przychodzi taki moment, że zaczyna interesować się tym, jak zbudowane jest jego ciało. Anatomicum, poprzez ilustracje, pozwala zajrzeć w głąb ludzkiego organizmu.

Książka jest idealnym dopełnieniem wiedzy szkolnej – to czego nie dopowiedział nauczyciel, jest szczegółowo opisane na kartach Anatomicum. Kiedy szkolna książka do biologii nie odpowiada na wszystkie pytania, z pomocą przychodzi Anatomicum, która niczym wykładowca z Oxfordu, w rzeczowy i prosty sposób tłumaczy zawiłości ludzkiej anatomii. Autorka używa przystępnego języka, nie robi uników i przemyca naukowe terminy, które odpowiednio objaśnia. Wszystko to dostosowane do wieku czytelnika.

Zauważyłam dwa minusy Anatomicum – format książki nie jest zbyt poręczny, twarda okładka, waga oraz niespotykanie duże wymiary sprawiają, że nie nadaje się do czytania w biegu, oraz w innej pozycji niż siedząc przy stole. Przed zakupem warto zmierzyć swój regał na książki, żeby mieć pewność, że będzie na nią miejsce w naszej biblioteczce.
Drugim minusem jest to, że jest zbyt krótka, nie wszystkie tajemnice ludzkiego ciała zostały odkryte. Zdaję sobie sprawę, że jest to pozycja dla dzieci i młodzieży i nie może być przeładowana informacjami. Należy mieć nadzieję, że książka rozbudzi wśród młodych ludzi ciekawość i chęć dalszego poszukiwania odpowiedzi.
Anatomicum to pozycja zdecydowanie godna polecenia. Jest mniej obszerna niż typowe atlasy anatomiczne, ale wyczerpująco objaśnia najważniejsze zagadnienia budowy ludzkiego organizmu. Język jest na tyle prosty, a przy tym nie tracąc naukowego tonu, że już 8-letnie dziecko poradzi sobie ze zrozumieniem działania poszczególnych narządów. Zdecydowaną zaletą książki jest indeks, który ułatwia wyszukiwanie terminów.

Jeśli podobnie jak ja, poszukujesz odpowiedzi na takie pytania, jak: po co człowiekowi migdałki? Jak rozróżnić szczery uśmiech od fałszywego? Co oznacza strzelanie w kolanie? Dlaczego często podczas płaczu cieknie nam z nosa? to warto sięgnąć po książkę Anatomicum.

Książka przepięknie wydana: ilustracje wykonywała artystka, przez co ogląda się je z przyjemnością. Duży format, analogia do zwiedzania muzeum, ciekawe informacje w pigułce, sprawiają, że z zainteresowaniem można czytać tę książkę wraz z dzieckiem (ośmiolatek był zafascynowany... i ja też :-) ).

Ludzkie ciało jest pełne sekretów i nawet najnowsze technologie nie są w stanie wyjaśnić, jak zachodzą w nim niektóre procesy. Na ciało człowieka składa się ponad sto dwadzieścia tysięcy kilometrów naczyń krwionośnych, miliardy komórek nerwowych i ponad dwieście kości. Jest to misterna konstrukcja, którą możemy poznać krok po kroku dzięki Anatomicum.

W Muzeum Anatomii autorki odkrywają przed nami złożony mechanizm ludzkiego ciała, wyjaśniają, jak zbudowane są komórki, tkanki i narządy. Książka jest podzielona na sześć głównych części – sal, w którym poznamy szczegółowo: układ ruchu, układ krwionośny i oddechowy, pokarmowy i moczowy, nerwowy i narządy zmysłów, układ limfatyczny oraz hormonalny i rozrodczy.

Nasz starszak jest już w czwartej klasie podstawówki i właśnie na przyrodzie uczy się o budowie komórek, jak łączą się w tkanki, narządy i układy. Książka trafiła do nas w najlepszym momencie, bo mogliśmy uzupełnić wiadomości z omawianego w szkole zakresu.

Niestandardowy format książki sprawia, że najwygodniej rozłożyć się z nią na podłodze. Kiedy tylko zwrócicie na nią swój wzrok, wpadniecie w świat nauki i nie będziecie mogli się od niej oderwać.

Przepiękne ilustracje, jakby wyjęte z dawnych podręczników medycznych, dodają tej pozycji uroku oraz autentyczności. Na rynku jest wiele pozycji o anatomii człowieka skierowanych dla dzieci i młodzieży, ale rysunki są infantylne, lub bardzo udziwnione. Tutaj kreska jest genialna w swej prostocie, oddająca rzeczywistość jak najdokładniej.

Książka Anatomicum jest pełna fachowej wiedzy, dowiecie się z niej między innymi, dzięki czemu możemy robić miny, co ucho ma wspólnego z równowagą, czy ile krwi dziennie przepływa przez nasze tętnice i żyły. Ponadto odkryjecie, jak działa mózg, serce oraz wątroba, która jako jedyny narząd potrafi się regenerować. To prawdziwa kopalnia wiedzy, w dodatku przekazana bardzo przystępnie i zrozumiale dla młodego czytelnika.

W Muzeum Anatomii...

Podróż w nieznane na przykład w głąb ludzkiego ciała. Odważylibyście się? Czy starczyłoby Wam odwagi, by poznać tą żywą maszynę?
Dzięki wydawnictwu Dwie Siostry możecie zajrzeć do naszego wnętrza, zobaczyć jak bije nasze serce, przyjrzeć się wzrastającym komórkom lub odszukać tę część mózgu, która odpowiada za myśli.
Witajcie w Muzeum Anatomii.
„Anatomicum”, to kolejna książka popularno–naukowa dla dzieci z serii „W muzeum”. Właśnie poznajemy Planetarium i jest równie fascynująca.
Ponad 200 kości, 120 tysięcy kilometrów naczyń krwionośnych i miliardy komórek nerwowych – to ludzkie ciało. Dzięki Anatomicum poznacie wszystkie jego sekrety.
oprócz ogromu wiedzy dotyczącej każdego z układów ludzkiego organizmu, dostaniecie przepiękne ilustrację i instrukcje jak to się dzieje, że nasze ciało się porusza- genialne porównanie ludzkiego ciała do maszyny, gdzie widzimy dokładnie wszystkie stawy i ich ruch.
Najprostsze porównanie ciała do klocków, budujemy je od najmniejszego do największego. Od komórek, poprzez naczynia krwionośne do narządów.

Witajcie w Muzeum Anatomii.
„Anatomicum”, to...

Literatura dziecięca?
Literatura wszystkich nas ❤
Popularnonaukowa?
Piękna ❤
Przybiegam do Was między myciem małych, zabrudzonych rączek, a wrzucaniem warzyw do garnka. Lecę, pędzę, szukam wolnej sekundy, bo chcę Wam pokazać to cudo. Wydawnictwo Dwie Siostry szumi mi w głowie już kolejny raz. Wszystko jest tu tak jak trzeba. Tekst i drobiazgowe ilustracje, niczym wyjęte z dawnych medycznych ksiąg. Ogół i detal. Każda najmniejsza żyłka, kość i organ umościły się wygodnie. Są komórki, tkanki, układy i scalające je w jedną machinę procesy. Człowiek w całej okazałości.
Odwiedźcie koniecznie to Muzeum Anatomii. Nie ma tu nużących ekspozycji, czy wystaw, o których zapomina się zaraz po wernisażu. To Muzeum Żywe. Z wypiekami na twarzy, ze zdumieniem i fascynacją. To właśnie MY ❤

Literatura dziecięca?
Literatura wszystkich nas ❤
Popularnonaukowa?
Piękna ❤

Ludzkie ciało? To niesamowite

Że też za moich czasów nie było takich pomocy naukowych. Byłabym prymusem z biologii!

Jeśli znacie siedmio-, ośmio-, dziewięciolatka (albo duuużooo starszego osobnika, bo przyznaję, że sama chętnie przypomniałam sobie to i owo),który przejawia zainteresowanie tym, jak funkcjonuje jego ciało, to „Anatomicum” będzie dla niego lekturą idealną. W książce znajdują się bowiem podstawowe informacje z zakresu budowy ludzkiego organizmu, przedstawione w sposób dostosowany do wieku odbiorcy. Dawka informacji, co bardzo ważne, została odmierzona tak, by z jednej strony zaspokoić głód wiedzy, a z drugiej rozbudzić apetyt na więcej. Przygotujcie się więc solidnie do dalszych rozmów, bo kierowany ciekawością młody czytelnik zapewne zada wam kilka wnikliwych i zaskakujących pytań np. o to czym jest inżynieria tkankowa, dlaczego nie doceniamy węchu, jak to jest z tą adrenaliną i dlaczego sekcje zwłok były kiedyś zakazane.

Nie obawiajcie się, że podjęty w książce temat jest zbyt trudny i złożony dla dziecka i że może się ono w nim pogubić. Przyjazny i pobudzająco działający na wyobraźnię jest już bowiem sam pomysł podania treści. Wykładowczyni, Jennifer Z. Paxton, zabiera nas na wspaniałą wyprawę do Muzeum Anatomii, w którym proponuje nam zwiedzanie przeróżnych sal. W kolejnych pomieszczeniach możemy poznać: układ ruchu, układ krwionośny i oddechowy, układ pokarmowy i moczowy, układ nerwowy i narządy zmysłów, układ limfatyczny oraz układ hormonalny i rozrodczy. Jak się pewnie domyślacie, nie trzeba podziwiać wszystkich muzealnych atrakcji naraz, ani nie trzeba robić tego w określonej kolejności. Można spacerować zgodnie z potrzebą chwili i we własnym rytmie. Pamiętając przy tym jednak cały czas, że to właśnie dzięki mięśniom, kościom, nerwom, płucom, oczom, skórze, zmysłom itd. cała ta nasza wycieczka może w ogóle się odbywać.

Muzeum byłoby niepełne i nie spełniałoby swojego zadania, gdyby zabrakło w nim wizualnych bodźców. Pod tym względem „Anatomicum” to wyborna uczta dla oczu. Utrzymane w wiktoriańskim stylu ilustracje tatuażystki Katy Wiedemann są hipnotyzująco wręcz realistyczne, a zarazem nie są przesadzone ani sterylne. Dzięki nim łatwiej zrozumieć, jak perfekcyjnie zbudowaną maszyną jest ludzki organizm. I jaki w swojej złożoności jest piękny. Piękny bez względu na to czy przyglądamy się czaszce, sercu, mięśniom dłoni, czy przekrojowi mózgu. Moim zdaniem warto w tej materii kłaść większy nacisk właśnie na „och” zamiast na „fuj”. Wydaje mi się, że wtedy jakoś prościej i prędzej przychodzi nam zrozumienie, jak ogromne mamy szczęście być częścią natury i polubić siebie takimi jakimi jesteśmy.

W skrócie: „Anatomicum” to pięknie wydana – już sama okładka powala na kolana – i wartościowa pozycja, dla ciekawych świata, którzy zaczynają swoją przygodę z nauką.

Ludzkie ciało? To niesamowite

Uwielbiam, uwielbiam pięknie wydane książki. Takie, które oczywiście są nośnikiem ciekawych, wartościowych treści, a jednocześnie pięknie prezentują się na regale i cieszą oko za każdym razem. To dlatego tak bardzo cieszy mnie, że na polskim rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej cudownych wydań, a wśród nich mnóstwo przepięknych książek dla dzieci, które bawią, uczą i przy okazji pomagają kształtować gust estetyczny. Jednym z wiodących dostawców takich książek jest dla nas wydawnictwo Dwie Siostry, którego nakładem ukazało się właśnie "Anatomicum", czyli kolejna książka z serii "Muzeum".

Po wspaniałych, okazałych "Animalium", "Botanicum", "Dinozaurium", "Fungarium" i "Planetarium", tym razem wybieramy się do Muzeum Anatomii. To będzie niesamowita, pouczająca wyprawa, którą możemy odbyć z własnej kanapy. Podróż w głąb ludzkiego ciała, przez układy, narządy, aż do komórki.

Zaczynamy od podstaw - czyli informacji o tym, co jest podstawowym budulcem naszego ciała. Od tych podstawowych klocków - czyli komórek - przechodzimy do całych układów. To im poświęcona jest każda z sześciu kolejnych sal naszego muzeum. Wędrujemy więc, poznając układy: ruchu, krwionośny i oddechowy, pokarmowy i moczowy, nerwowy z narządami zmysłów, limfatyczny oraz hormonalny i rozrodczy. W każdym z rozdziałów dowiadujemy się co nieco o działaniu omawianego układu oraz najważniejszych z tworzących go narządów.

Ta książka to kopalnia wiedzy z zakresu anatomii podana w bardzo przystępnej formie, bez infantylizacji, ale w sposób zrozumiały. Jennifer Z. Paxton nie popisuje się tu erudycją, a przekazuje najważniejsze fakty związane z tematem w takim zakresie, że zaspokaja ciekawość młodego (i nie tylko) czytelnika, ale też może obudzić pragnienie dalszych poszukiwań. W ten sposób Anatomicum staje się rzeczywiście źródłem podstawowej wiedzy anatomicznej, z którą możemy zapoznawać już młodsze dzieci, te rozpoczynające przygodę ze szkołą. Z drugiej strony Anatomicum może pozostać ciekawą lekturą także dla starszych odbiorców, dla której będzie przypomnieniem czy utrwaleniem już zdobytej wiedzy.

Ogromnym atutem publikacji są oczywiście ilustracje przygotowane przez Katy Wiedemann. Nawiązują one kreską do tradycji rysunkowej dawnych wspaniałych atlasów anatomicznych - z których część wykonywana była na podstawie drzewo- i linorytów - i prezentują omawiane układy i narządy możliwie najwierniej, z dbałością o proporcje i szczegóły. W tym względzie książka znacząco przewyższa ilustracje ze szkolnych podręczników i jakością zadowoli niejednego pasjonata tematu. Biorąc pod uwagę duży format, w którym ilustracje prezentują się w pełnej krasie, oraz sztywną oprawę i dobrej jakości papier, otrzymujemy książkę wyjątkową.

Wspaniała książka, dużo wiedzy, świetne ilustracje. Polecamy starszym dzieciom, młodzieży, również dorośli mogą zaczerpnąć trochę wiedzy na temat naszego organizmu :)

• Popularnonaukowe
  • Dla dzieci