Heaven Official's Blessing #1

Okładka książki Heaven Official's Blessing #1 Mo Xiang Tong Xiu
Okładka książki Heaven Official's Blessing #1
Mo Xiang Tong Xiu Wydawnictwo: Seven Seas Entertainment Cykl: Heaven Official's Blessing (tom 1) Seria: Seven Seas Danmei fantasy, science fiction
Heaven Official's Blessing (tom 1)
Seven Seas Danmei
Tian Guan Ci Fu
Seven Seas Entertainment
2021-12-07
2021-12-07
Suika & Pengie

Pierwszy tom kolejnej serii MXTX, która jest podstawą do stworzonej później animacji i komiksu o tym samym tytule. Tym razem mamy poznać ponad 800-letnią historię Xia Liana i Hua Chenga, do tego dosyć skomplikowane zasady światów Bogów i Duchów, i jest to na początku dużo. Ogrom postaci, tajemnic i wydarzeń przytłacza. Za to po poznaniu całego obrazu, jest źródłem wszelkich nawiązań i daje ogromną radość.
Zapraszam do ogromnej przygody, bo czeka aż 8 tomów

Jest to moja pierwsza styczność z tym światem, bohaterami i autorem, z tego co widzę w komentarzach, jest to na podstawie anime... i trochę to czuć, bo miałam wrażenie, że czytam scenariusz całego sezonu anime. Czytałam też w polskim amatorskim tłumaczeniu, które mogłoby być lepsze.

Mam mieszane uczucia - z jednej strony podoba mi się świat i pokazanie azjatyckiej kultury i zaświatów, z drugiej lektura, zwłaszcza na początku, ciągnęła mi się strasznie. Po stu stronach zastanawiałam się, dlaczego to się jeszcze nie skończyło, skoro sprawa ducha załatwiona. Duża ilość bohaterów z milionem imion też nie ułatwia sprawy. Na szczęście im dalej tym troszkę lepiej i akcja przyspiesza, ale też nie pędzi.

Myślę, że jest to pozycja tylko dla fanów serii lub osób bardzo zainteresowanych wierzeniami Chin czy Azji, chociaż tutaj nie gwarantuję, bo ja siedzę w temacie i ledwo się przebiłam.

"Heaven official's blessing" bardzo mnie wciągnęło - chociaż wiedziałam już co się wydarzy, bo pierwszy tom pokrywa się fabułą z pierwszym sezonem anime, wyjaśnia też wiele kwestii i dopowiada wiele ważnych informacji, co było powieweim świeżości. Na wiele kwestii teraz spojrzałam inaczej, trochę też się wyjasniło.

Jest tu dużo akcji, bohaterowie są ciekawi, a Xie Lian jest cudowny! Naprawdę, jest on taki inny od większości bohaterów książek, na których się natykam.

Xie Lian był kochanym i podziwianym przez wszystkich księciem prosperującego królestwa Xian Le. W wieku zaledwie 17 lat dostąpił wstąpienia i zyskał rangę boga, jednak tak równie szybko spadł na samo dno - został wygnany ze świata bogów i skazany na banicję. Teraz, 800 lat później, książę trzeci raz wstąpił w rangi bogów - i choć obecnie jest jednym z najmniej lubianych w tych kręgach, a do tego nie ma w ogóle wiernych, nie przejmuje się tym. Wyrusza więc do świata ludzi, by rozwiązać problem z duchami, a później by założyć własną świątynię. Niektórym bogom byłoby wstyd zrobić coś takiego, ale przez te 800 lat Xie Lian robił już nie jedno i nie ma zamiaru przejmować się tym, co wypada. W końcu i tak jest już pośmiewiskiem Niebios.

Od początku byłam zaintrygowana historią! Postawa Xie Liana, który przeżył już wiele upokorzeń, znosił biedę i liczne nieszczęścia, więc teraz chce po prostu żyć spokojnie i nie martwi się niepotrzebnymi rzeczami jest naprawdę świetna, a nie raz dość komiczna. A gdy spotyka młodego San Langa robi się jeszcze ciekawiej! Uwielbiam relację tych dwojga - choć dopiero się poznają, już mnie kupili. Choć San Lang jest dość tajemniczy, Xie Lian nie zamierza się tym przejmować i po prostu cieszy się miłym towarzystwem.

Nie mogę się doczekać, by dowiedzieć się co będzie dalej! Ja chcę już kolejny tom. I mam nadzieję, że pozostali bohaterowie upilnują, by w najbliższej przyszłości Xie Lian pozbył się nawyku jedzenia czegokolwiek i nie podnosił brudnego jedzenia z ziemi xD

Jest tu dużo akcji, bohaterowie są ciekawi, a Xie Lian...

Uwielbiam i może dzięki temu przymykam oko na niedociągnięcia. Czasem sposób przedstawiania sytuacji wydaje się z lekka uproszczony, brakuje mi opisów, w szczególności wyglądu bohaterów, miejsc, szczególnie w sadze Banyue, sporo wyrażeń jest wielokrotnie powtarzanych, ale to wcale nie sprawia, że nowelkę sie porzuca. O nie! Historia jest oryginalna, ciekawa, wciągająca, a bohaterowie nie tylko przeuroczy, ale i dobrze napisana (szczególnie dla osoby, która już przeczytała całość i czyta książkę po raz trzeci, w końcu legalnie i z ilustracjami!). Bo prawda jest taka, że to dopiero początek historii. Tian Guan Ci Fu to długa, skomplikowana historia, pozostawiające spore wrażenie i w sumie... mega przyjemna!

Książka przepiękna. Czytam już drugi raz i za każdym razem zapiera dech w piersi. Niesamowity klimat i wątek pomiędzy głównymi bohaterami to po prostu arcydzieło. Myślę że nigdy nie przeczytałem i raczej nie przeczytam lepszej książki

To tego typu historia, że należy ją oceniać tylko w całości, bo pierwszy kawałek pewnie nie spełni wygórowanych oczekiwań. Dodatkowo może być ciężko się wciągnąć, osobiście nie czytałam pierwszego tomu tylko wszystkie kolejne: pierwszy w całości (?) pokrywa anime.
(Podobnie nie spędziłam wiele czasu nad tomem bodajże 3cim, który dotyczy przeszłych wydarzeń.)
Najbardziej zaskoczyło mnie to, że wszystko, te wszystkie małe głupie questy z pierwszego tomu mają sens, mimo że całość jest bardzo długa i wielowątkowa to wcale się nie rozłazi. Kocham obu głównych bohaterów, zwłaszcza Xie Liana, który jest ponadosiemsetletnim bogiem (czyli de facto skrzyżowaniem wampira z superbohaterem: nieśmiertelnym człowiekiem od którego Społeczeństwo Wymaga Wielkich Rzeczy). Oraz jego x Hua Chenga jako parę; są idealni.
Sposób prowadzenia narracji jest specyficzny, 'niezachodni', ale mi osobiście nie przeszkadzał + dobrze odpowiada nastrojowi wydarzeń, a niekiedy stanowi dla nich przeciwwagę (np kiedy wydarzenia są podniosłe, ale ton narracji niekoniecznie, ufff)

Najbardziej...

🎭RECENZJA🎭

Q: Jak myślicie, które z polskich wydawnictw mogłoby podjąć się wydania serii Heaven Official’s Blessing w Polsce?

„Urodzony jako następca tronu zamożnego królestwa, Xie Lian był znany ze swojego piękna, siły i czystości. Lata poświęcone studiowaniu i czynieniu szlachetnych czynów pozwoliły mu wznieść się ku boskości. Ale ci, którzy powstaną, mogą również upaść, a on upada – zrzucany z niebios i wygnany do świata śmiertelników. Osiemset lat po swoim śmiertelnym życiu, Xie Lian po raz trzeci wstąpił do Nieba, rozgniewając większość bogów. Aby spłacić swoje długi, zostaje wysłany do Krainy Śmiertelników, aby polować na agresywne i nieprzyjemne duchy, które żerują na żywych. Podczas swoich podróży poznaje fascynującego i błyskotliwego San Langa, młodego człowieka, z którym czuje natychmiastową więź. Jednak San Lang jest wyraźnie kimś więcej, niż się wydaje... Jakie tajemnice kryją się za jego beztroskim uśmiechem?”

Pierwszy tom serii jest swoistym wprowadzeniem do świata wykreowane przez autorkę. Poznajemy też bohaterów - w tym najbardziej główną postać o imieniu Xie Lian. Akcja w tym tomie płynie bardzo powoli, ale nie jest to minusem, a dość dużym plusem ze względu na to, że dzięki temu poznajemy uniwersum, o którym czytamy i wszystko staje się zrozumiałe dla odbiorcy.

W książce znajdują się również przepiękne grafiki, a na samym końcu znajdziemy index z trudnymi pojęciami - wiele z nich tłumaczy aspekty kulturowe z Chin, których my moglibyśmy nie zrozumieć.

Książkę czytało mi się przyjemnie. Podobała mi się i wiem, że sięgnę po kolejne tomy.

🎭RECENZJA🎭

Pewnie się narażę, ale na razie po pierwszym tomie muszę stwierdzić, że Heaven Official's Blessing nie w pełni dorósł do moich oczekiwań, podbijanych wysoko "hypem" na główną parę wszechobecnym w mediach społecznościowych. Bohaterowie są przeuroczy a przygody pełne dreszczyku emocji, ale widać wyraźnie, że powieść dopiero się rozkręca i nabiera tempa, w związku z czym na razie ciężko oceniać ją pod kątem fabuły.

Trochę przeszkadza mi stosunkowo ubogie słownictwo - nie czytałam powieści w oryginale więc nie potrafię powiedzieć, czy to wina autorki czy tłumaczenia, ale te same słowa/zwroty czasem w kółko i w kółko się powtarzają. Brakuje mi też porządnych opisów wyglądu bohaterów, miejsc czy emocji, powieść naprawdę wiele by na tym zyskała.

Wydanie samo w sobie jest naprawdę ładne - podoba mi się zarówno design okładki, jak i ilustracje wewnątrz, których jest całkiem sporo. Bardzo ucieszył mnie też glosariusz, w którym można znaleźć krótkie przedstawienia bohaterów, znaczenia ich imion, przybliżenie miejsc akcji czy specyficznych kulturowo informacji, jak m.in. symbolika czy sufiksy honoryfikatywne. Jest nawet wskazówka, jak wypowiadać imiona głównych bohaterów.

Koniec końców myślę, że fanom autorki tudzież całego gatunku nie trzeba tej powieści polecać. Ja sama chętnie sięgnę po kolejny tom, bo pomimo drobnych wad jest to wciągająca i przyjemna lektura.

Uwielbiam tą parkę, a akcja intensywna, wciągajaca, ekscytujaca. Polecam.

Uwielbiam tą parkę, a akcja intensywna, wciągajaca, ekscytujaca. Polecam.

Hualian to moja ulubiona para od MXTX, dlatego cieszę się, że mogę sobie przypomnieć ich historię w wersji książkowej. W pierwszym tomie poznajemy Xie Liana i Hua Chenga. Ich relacja dopiero się rozwija, ale i tak angażuje czytelnika. Wzbudzający emocje bohaterowie i ekscytująca akcja, to niejedyne plusy tej nowelki. Myślę, że to dobra książka na rozpoczęcie przygody z danmei.

• Po angielsku

Mo Xiang Tong Xiu Heaven Official's Blessing #1 Zobacz więcej