rozwiń zwiń

Księżniczka

Okładka książki Księżniczka
Jean Sasson Wydawnictwo: Albatros Cykl: Księżniczka (tom 1) biografia, autobiografia, pamiętnik
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Cykl:
Księżniczka (tom 1)
Tytuł oryginału:
Princess
Wydawnictwo:
Albatros
Data wydania:
2004-02-20
Data 1. wyd. pol.:
2004-02-20
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
8388722212
Tłumacz:
Irena Chodorowska
Tagi:
Księżniczka Sułtana obyczaje
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
665 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1208
1155

Na półkach: ,

Pierwsza część niezwykłych losów księżniczki Sułtany z rodu Al Sa'udów.

Prawdziwa historia życia księżniczki Sułtany z królewskiego rodu Sa'udów - władców współczesnej Arabii Saudyjskiej. Książka, której wydanie w 1992 roku wywołało międzynarodowy skandal dyplomatyczny, zakazana w większości krajów arabskich. Pozbawiona prawa wyborczego, kontroli nad własnym życiem, z twarzą ukrytą za długim, czarnym welonem, Sułtana jest więźniem swego ojca, męża i brata, swojego kraju. Kraju, w którym trzynastoletnie dziewczęta są nierzadko zmuszane do poślubienia mężczyzn pięciokrotnie od nich starszych, a młode kobiety zabijane w okrutny sposób przez własnych ojców za "wykroczenia przeciw miejscowym zwyczajom" lub zamykane dożywotnio w celach bez światła i okien. Kraju, w którym swoboda wypowiedzi jest karana śmiercią, a seksualna perwersja na porządku dziennym. Jean Sasson mieszkała w Arabii Saudyjskiej ponad 10 lat, stając się bliską przyjaciółką i powiernicą Sułtany. Opowiadając historię jej życia i małżeństwa, a także losów osób z najbliższego otoczenia księżniczki - sióstr, przyjaciół i służących - daje czytelnikowi możność wejrzenia w samo serce tej niezwykłej społeczności, w której seks, pieniądze i tradycja dominują nad wszystkim.

Sułtana decydując się na ujawnienie swego życia światu, pozwoliła nam poznać Arabię, tak egzotyczną i niezrozumiałą dla Zachodu. Odsłaniając intymne szczegóły życia arabskiej kobiety, pełne cierpienia i chwały, pomaga rozwiać wiele rozpowszechnionych na świecie negatywnych stereotypów o swych rodakach. Ci, którzy przeczytają dzieje Sułtany, z pewnością zrozumieją, że tak jak w każdym innym kraju, i tutaj dobro przeplata się ze złem. Ludzie Zachodu znali dotąd Arabię Saudyjską tylko ze złej strony. Ale należy zdać sobie sprawę, że pomimo prymitywnych obyczajów, które tak okrutnie zniewalają kobiety, jest też wiele kobiet zasługujących na podziw za swoją walkę z wielowiekową niewolą.

Chociaż Koran naucza, że kobiety są gatunkiem drugorzędnym i podobnie jak Biblia upoważnia mężczyzn do sprawowania nad nimi władzy, to prorok Mahomet zachęcał do łagodności i uczciwości wobec kobiet. Ale ci, którzy nadeszli po Nim, woleli postępować zgodnie ze zwyczajami i tradycjami ponurego okresu głębokiego średniowiecza, niż stosować się do Jego nauk i zaleceń. Mahomet potępił dzieciobójstwo dokonywane na niechcianych dzieciach płci żeńskiej. W Jego słowach wyczuwa się niepokój o los kobiet: "Tego, który obdarzon jest córką, a nie pogrzebie jej żywcem ani nie będzie czuł gniewu wobec niej, ani przedkładał nad nią męskiego potomstwa, Bóg wprowadzi do raju".
A przecież nie ma takiej rzeczy, jakiej mężczyźni nie uczynili i nie uczynią w tym kraju, aby zapewnić sobie narodziny męskiego potomka. Wartość dziecka narodzonego w Królestwie Arabii saudyjskiej mierzy się posiadaniem lub brakiem męskiego organu.
Mężczyźni w tym kraju wierzą, że są tym, czym się stać musieli. W Arabii Saudyjskiej męski honor jest ściśle związany z kobietami jego domu, tak więc pan musi narzucić swoją władzę swym kobietom- w przeciwnym wypadku okryje się hańbą. W związku z przekonaniem, iż kobiety nie panują nad swym popędem płciowym, staje się nieodzowne, aby mężczyzna stał na straży seksualizmu kobiet. Ta całkowita kontrola kobiet nie ma nic wspólnego z miłością, lecz jedynie z obawą przed zszarganiem męskiego honoru.
Władza saudyjskiego mężczyzny jest nieograniczona: jego żona i córki przetrwają tylko wtedy, jeśli takie jest jego życzenie. W saudyjskich domach on jest jedyną siłą sprawczą. Inaczej rzecz wygląda w przypadku wychowywania chłopców. Od wczesnych lat dziecku płci męskiej wpaja się przekonanie o niewielkiej wartości kobiet: są one po to jedynie, aby zapewnić mu wygodę i komfort. Dziecko jest świadkiem lekceważenia okazywanego jego matce i siostrom przez ojca; ta jawna pogarda prowadzi do lekceważenia wszystkich osób płci żeńskiej i czyni niemożliwą przyjaźń z nimi. Od wczesnego dzieciństwa syn jest przyuczany do roli pana, trudno się zatem dziwić, że gdy już na tyle dojrzeje, aby wziąć sobie towarzyszkę życia, traktuje ją jak swoją własność, a nie partnerkę.
W wyniku takiego wychowania kobiety w tym kraju są ignorowane przez ojców, pogardzane przez braci i wykorzystywane przez mężów. Trudno przerwać ten łańcuch, a mężczyźni, którzy narzucają kobietom taki los również nie są szczęśliwi w życiu małżeńskim. Jakiż bowiem mężczyzna może odczuwać zadowolenie w tak smutnym otoczeniu? toteż szukają rekompensaty biorąc sobie kolejne żony i mając mnóstwo kochanek. Niewielu zdaje sobie sprawę, że mogliby zaznać szczęścia we własnym domu z żoną-partnerką. Traktując kobiety jak niewolnice, jak przedmioty, uczynili miłość i prawdziwe partnerstwo między płciami czymś nieosiągalnym.
Historia kobiet saudyjskich jest ukryta za czarnym welonem, tak jak ich twarze. Ani ich narodziny, ani śmierć nie figuruje w żadnym oficjalnym rejestrze, podczas gdy narodziny dzieci płci męskiej są odnotowywane w kronikach rodu czy zapiskach plemion. Powszechnie wyrażanym uczuciem przy narodzinach dziewczynek jest smutek lub wstyd. Rośnie wprawdzie liczba narodzin w szpitalach i ich rejestr w aktach rządowych, jednak większość narodzin na obszarach wiejskich odbywa się w domu. Rząd Arabii Saudyjskiej nie dysponuje żadnym spisem ludności.

Pierwsza część niezwykłych losów księżniczki Sułtany z rodu Al Sa'udów.

Prawdziwa historia życia księżniczki Sułtany z królewskiego rodu Sa'udów - władców współczesnej Arabii Saudyjskiej. Książka, której wydanie w 1992 roku wywołało międzynarodowy skandal dyplomatyczny, zakazana w większości krajów arabskich. Pozbawiona prawa wyborczego, kontroli nad własnym życiem, z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 182
  • Chcę przeczytać
    809
  • Posiadam
    208
  • Ulubione
    58
  • Literatura faktu
    16
  • Chcę w prezencie
    11
  • Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
    11
  • Biografie
    10
  • 2014
    9
  • 2012
    8

Cytaty

Więcej
Jean Sasson Księżniczka Zobacz więcej
Jean Sasson Księżniczka Zobacz więcej
Jean Sasson Księżniczka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także