Opowieści Zuzanny

2021-07-28
2021-07-28
9788381955713
literatura polska

Dużo miłości, rodzinnego ciepełka i sentymentalizmu. Czasem takie lektury bywają przydatne.

Nie doczytałam do końca. Zabrakło mi emocji bohaterów. Trochę jakbym czytała podręcznik

Dwa pokolenia ,Zuzanna- Babcia i Jej wspomnienia,lubię czytać o tamtych czasach , kiedy wspomina je osoba żyjąca. Artur -wnuk i jego odmiana po wysłuchaniu wspomnień babci . Bardzo fajnie się czyta, rodzinna, wzruszająca. Polecam

Opowieści Zuzanny to historia babki Artura, który zainteresował się losami przodków. Opowieści babci pozwalają mu na spojrzenie na wiele spraw z innej perspektywy. Mamy tu sentymentalną opowieść o trudnych losach od czasów wojny przez różne wyzwania, z jakimi mierzyła się Zuzanna i jej bliscy w czasach PRL po najnowsze wydarzenia. Czyta się szybko i przyjemnie.

Zuzanna jest już wiekową, starszą panią, która niejedno widziała i przeżyła. Gdy jej wnuczek Artur zaciekawiony dziejami jej życia zaczyna spędzać z nią więcej czasu wysłuchuje jej historii i pod jej wpływem sam zaczyna zmieniać swoją rzeczywistość. Jest to opowieść o przeplatających się ze sobą losach, trudnych przeszkodach do pokonania i o miłości, która scala wszystko w jeden piękny obraz.

Na początku gdy zorientowałam się, że poznamy całą historię rodziny Zuzanny, zaczynającą się daleko w przeszłości, trochę zapał mi opadł. Nie liczyłam tutaj na dynamicznie rozwijającą się fabułę. I się nie pomyliłam. Może na początku ta historia troszkę i mnie nużyła, jednak potem wciągnęłam się w perypetie życia głównej bohaterki. Słuchało się tego całkiem przyjemnie. Nie musiałam się tutaj jakoś mocno skupiać by nic mi nie umknęło. Fajnie przeplatały się losy Zuzanny i jej wnuka Artura. Pod wpływem babci zaczął bardziej świadomie żyć i znalazł swoje szczęście. Miłą niespodzianką były też tereny na których rozgrywała się fabuła. Poznań i Swarzędz to miejsca, które znam osobiście i często tam bywam. Na pewno miłośnikom takiej literatury książka przypadnie do gustu. Ja pewnie nie zapamiętam jej na dłużej.

Ciekawa opowieść, chociaż bieżące wydarzenia okazały się nieco przewidywalne, w przeciwieństwie do akcji, która rozgrywa się w odległej przeszłości i dotyczy losów tytułowej bohaterki.
Niestety, minusem jest dla mnie nieco infantylny sposób przedstawiania wydarzeń historycznych - jak z podręcznika dla uczniów podstawówki.
Czyta się jednak dobrze i można się zrelaksować przy lekturze.

Czyta się jednak dobrze i można się zrelaksować...

Będąca u schyłku życia kobieta opowiada wnukowi historię swojego życia na tle wydarzeń w XX wiecznej Polsce, począwszy od II wojny światowej, ucieczki na ziemie odzyskane przed prześladowaniami banderowców, potem Rosjan, przez wydarzenia w Poznaniu, stan wojenny aż do współczesności. Warto przeczytać tą ciepła i zruszajaca opowieść.🌹

Sto parę stron dało nadzieję, że to będzie emocjonująca lektura, ale niestety kolejne trzysta tego nie spełniło. Książkę przeczytałam bez emocji, po prostu prześledziłam losy bohaterów, którzy tak naprawdę byli mi obojętni. Żałuję, bo w czytaniu chodzi o to, aby wczuć się w fabułę, przeżywać, a tu czułam się, jakbym czytała miejscami sprawozdanie. I jeszcze to uprzedzenie faktów, odbieranie czytelnikowi zaskoczenia, np. pewien młodzieniec wziął od Zuzanny adres i obiecał, że napisze i co od razu czytamy, zamiast wraz z bohaterką czekać niecierpliwie na korespondencję.
,,Nie napisał"
Szczerze, wolałabym, żeby tego zdania nie bylo. A takich zdań w tej książce sporo się znajduje.
Styl ładny, ogólnie szybko się czyta, historia w tle, szczególnie na początku przyciąga, jest też wątek psychologiczny zawarty w przemianie wnuka głównej bohaterki. Pod wpływem opowieści babci powoli wychodzi z depresji i zaczyna mierzyć się z rzeczywistością. Ten wątek może zainteresować kogoś, kto boryka się z podobnymi problemami.

Książka o przeszłości i teraźniejszości. Zuzanna opowiada historię rodziny oraz swoją wnukowi. Od momentu poznania się swoich rodziców poprzez ucieczkę w czasie wojny z domu rodzinnego na Wołyniu. Snuje opowieści o dorastaniu, miłości i podejmowaniu nie zawsze łatwych decyzji. Jednocześnie jej wnuk Artur patrząc przez pryzmat opowieści babci zastanawia się nad swoim życiem. Bardzo ciekawa historia, która zmusza nasze pokolenie do zastanowienia się nad tym czy faktycznie mamy tak ciężko. Szukamy odpowiedzi jak my byśmy się zachowali w danej sytuacji. Czy faktycznie mamy tak źle. Polecam książkę jest idealna na jeszcze zimowe wieczory 🙂

🤍Bardzo dobra książka! Piękna, choć nie wciągnęła mnie totalnie, to bardzo miło mi się ją czytało.

🤍Zdecydowanie skłania do przemyśleń, do przycupniecia na chwilę w tej chaotycznej, internetowej rzeczywistości. Skłania do zatrzymania się i zastanowienia się co tak naprawdę w naszym życiu się liczy i jest najważniejsze.

🤍Czy los kieruję naszym życiem? Czasem postawi na naszej drodze osobę, która może całkowicie zmienić całe nasze życie.
Tak jak ostatnio wspominałam miłość zwycięży wszystko!

🤍Podczas czytania często towarzyszył mi uśmiech na twarzy, ale nie raz polały się także łzy wzruszenia.
"Opowiesci Zuzanny" to historia dwudziestosześcioletniego Artura przeplatana wspomnieniami babci Zuzanny z czasów wojny. Pokazane zostały wybory młodej Zuzanny, wybory, które ukształtowały całe dalsze jej życie. Wspomnienia opowiadane przez babcie bardzo wypływają na dotychczasowe życie Artura, który zaczyna brać sprawy w swoje ręce. Jak skończy się ta piękna historia, dowiecie się tylko po przeczytaniu!

🤍Czy los kieruję naszym życiem? Czasem postawi na...

• Przeczytane 2021

Katarzyna Janus Opowieści Zuzanny Zobacz więcej