Serce Julii

Okładka książki Serce Julii Françoise Bourdin
Okładka książki Serce Julii
Françoise Bourdin Wydawnictwo: Dragon Cykl: Ogród Lorenza (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Ogród Lorenza (tom 2)
Si loin, si proches
Dragon
2021-07-28
2021-07-28
Anna Tomoń
uczucia

Podobnie jak pierwsza część ("Ogród Lorenza"): nie porywa, nie oferuje wielu emocji, ale ciekawsza od części pierwszej.

Lorenzo mimo trudności finansowych prowadzi swój Park. Kocha zwierzęta i kocha Julię, z którą trudno jest się mu porozumieć. Po tym ja straciła dziecko, zostawiała Marca, a Marck opuścił Park dziewczyna nie może dojść do siebie. Pracują ze sobą ale nie mogą się dogadać. Ich relacja jest czysto zawodowa pomimo, że oboje się kochają. Wyrósł między nimi niewidzialny mur. Mnóstwo jest niedomówień, źle odebranych gestów, słów.
Lorenzo na zaproszenie ich wspólnego znajomego ze studiów - Benoita wyjeżdża na klika tygodni do Afryki, aby na wolności w Parku w Samburu obserwować dzikie zwierzęta i poszerzyć wiedzę na ich temat oraz na temat ich leczenia. Przez ten czas zastępuje go Julia. Poznaje tam Amy i jej syna Nelsona. Amy zakochuje się w Lorenzo bez pamięci, jednak zostaje przez niego odrzucona. Valere brat Lorenzo znalazł w końcu kobietę swojego życia Elodię. Siostra Laetitia wraz z mężem Yannem spodziewa się dziecka, druga siostra Anouk prowadzi restaurację, która otrzymała gwiazdkę Michelina. I wszystko pięknie by się układało gdyby nie niespodziewana śmieć matki Lorenza i jego rodzeństwa oraz żony Xaviera - Maude.
Kontynuacja „Ogrodu Lorenza Braterska miłości między Valere a Lorenzo, który cały czas pomaga bratu przy promocji Parku. Szuka dla niego sponsorów oraz mediów. Niestety dalej Lorenzo nie może dogadać się z ojczymem Xavierem. Ich stosunki zostają zerwane po śmierci Maude. Ojczym nigdy nie mógł go zaakceptować jest po prostu o niego zazdrosny.
Autorka przedstawiła piękną braterską miłość, miłość która trwa pomimo, że nie jest akceptowana przez jednego z rodziców. Skomplikowaną miłość między Julią a Lorenzo bo brakuje w niej zaufania. Świat dzikich zwierząt, któremu zagrażają kłusownicy Kłusownicy którzy dla pieniędzy nie liczą się nie tylko z życiem zwierząt ale również ludzi, którzy je ochraniają. I najważniejsze pomimo przeciwności losu spełniaj marzenia i dąż do ich realizacji.
Jeden minusik w tej powieści ode mnie - za dużo w tej części przepychanek między Julią a Lorenzo ale takie jest życie, ono zawsze pisze swój własny scenariusz. POLECAM!!!

Po raz drugi zapraszam Was do egzotycznego świata. Choć położony w południowo-wschodniej Francji to pełen jest dzikich zwierząt w stworzonym przez Lorenza parku. W "Ogrodzie Lorenza" poznaliśmy jego trud w dążeniu do spełnienia swojego marzenia. Co zatem wydarzy się w kontynuacji - "Serce Julii"? Jak sam tytuł wskazuje - ważną rolę odegra kobieta i uczucia.

W parku dzikich zwierząt wciąż jest mnóstwo do zrobienia. Lorenzo odmawia przekształcenia do w park typowo rozrywkowy, ale walczy o fundusze i godny byt zwierzaków a także bezpieczeństwo oraz zadowolenie odwiedzających. Nieustannie pracuje - a to jako weterynarz, a to jako właściciel, a to jako "twarz medialna"...

Rutynę dnia codziennego przerywa mail od Benoita, kolegi ze studiów, który zaprasza Lorenza do Kenii, by pokazać mu swoje miejsce pracy - rezerwat Samburu. I tutaj pojawia się problem, ponieważ Delmonte nie lubi wyjeżdżać. Opuszczając ukochany park czuje się niepotrzebny, nie chce też obarczać innych swoimi obowiązkami. Jednak pragnienie poznania zwierząt żyjących na wolności, tajemnic sawanny oraz działania rezerwatu zwyciężają!
Co Lorenzo spotka na miejscu? Kto zapragnie czegoś więcej niż relacje przyjacielskie?

Kontakt z Julią na odległość, dość oziębłe rozmowy i bezosobowe zwroty nie pomagają obojgu. Czytelnik odnosi wrażenie, że każde z nich nadal kocha to drugie, tylko z dziwnych powodów tworzą sztuczną obojętność. Czy zdołają dojść do porozumienia? Na ile przeszłość wpłynie na ich przyszłość?

Bardzo podobały mi się opisy życia zwierząt, ich zachowania w sytuacjach stresowych, reakcje na opiekunów. Chwile grozy podczas bójek, ucieczek i wzruszenia podczas narodzin. Autorka doskonale pokazała różnice w życiu gatunków zagrożonych wyginięciem, które mieszkają w parku Lorenza a tymi na wolności, w Afryce.

Szczyptę smaku dodają powieści wydarzenia rodzinne głównego bohatera - tragedia, nienawiść, współczucie i znalezione na dnie szuflady pamiątki.

Podsumowując - "Serce Julii" to piękna i poruszająca, ale jednocześnie niepozbawiona napięć historia, która potrafi skraść serce czytelnika nie tylko codziennością ludzi, ale i drapieżnych zwierząt. Wraz z bohaterami przeżywamy wzloty i upadki, miłość, źle ulokowane uczucia, żałobę, walkę o marzenia, ale również wściekłość czy nienawiść. W wielu sytuacjach czuć podenerwowanie, choć to tylko litery na kartach książki. Gorąco polecam!

W parku dzikich...

Książkę przeczytalam dzięki Book Tourowi zorganizowanemu przez bloga "Czytam dla przyjemności". W książce mamy dużo przemyśleń bohaterów na temat rodziny, przyjaciół i życiowych trudności. Jest też sporo zwrotów akcji których się nie spodziewamy. Powieść to druga część cyklu " Ogród Lorenza". Jest to kontynuacja dalszych losów głównego bohatera weterynarza Lorenza I jego parku z dzikimi zwierzętami we Francji oraz Julii jego dawnej miłości a obecnie jego współpracownicy. W drugim tomie tej pięknej obyczajowej powieści autorka skupia się na uczuciu łączącym Lorenza I Julię. A zdają sobie oni sprawę że coś ich łączy, a najbardziej wtedy gdy Lorenzo wyjeżdża w miesięczną podróż do Kenii i zostawia swój park pod opieką Julii. Dopiero to rozstanie i odległość uświadamia im jak bardzo są sobie potrzebni. Autorka poruszą w książce wiele trudnych tematów jak: miłość której się obawiamy, skomplikowane relacje rodzinne, problem ochrony dzikich zwierząt i kłusownictwa. Trudne sprawy są tutaj pokazane z wyczuciem. Nie przytłaczają nas ale raczej skłaniają do zadumy i refleksji. A finalnie widzimy że jesteśmy w stanie rozwiązać te problemy. Uważam że jest to dobra, życiowa obyczajówka i piękna, poruszająca powieść. Miłość którą znajdziemy w książce to nie tylko ta do drugiego człowieka ale też jest tu miłość do zwierząt i przyrody. Atutem książki są również piękne opisy przyrody. Gorąco polecam przeczytajcie koniecznie.

Dwoje ludzi, których łączy wspólny zawód- weterynarz, wspólna pasja - miłość do dzikich zwierząt i miłość ....... do siebie, do której nie chcą się przyznać.
Julia i Lorenzo byli kiedyś parą, byli w sobie bardzo zakochani.......,ale później nastąpiło rozstanie. Po kilku latach spotykają się. Każde z nich miało kogoś, ale to nie była ta osoba.......
Lorenzo spełnił swoje marzenie i stworzył piękny ogród zoologiczny. Pracuje tam też Julia. Spotykają się w codziennie w pracy, nie chcą się jednak przyznać , że ta miłość wciąż jest, tylko trzeba jej trochę pomóc...
Wyjazd Lorenzo do Afryki uświadamia tej dwójce, że brakuje im siebie........., że nie są sobie obojętni.......
Na wyjeździe Lorenzo spotyka Amy, kobieta zakochuje się w mężczyźnie, jednak jego serce należy do innej..........do Julii......

Czy będą w stanie poradzić sobie z niespodziankami jakie szykuje dla nich życie?
Czy przyznają się do tego, co czują do siebie?

Piękna powieść o miłości, która pomimo upływu lat wciąż trwa, tylko jest trochę spychana na dalszy plan. Ta książka to piękny opis przyrody. To historia o sile uczucia, które przetrwa wszystko i nie da się pokonać....
To kontynuacja historii przystojnego weterynarza, ale powiem szczerze ,ze nie przeszkadzało mi to, że nie czytałam pierwszej części.

"Serce Julii" przeczytałam dzięki udziałowi w Book Tour ,zorganizowanego przez Andżelikę @czytam_dla_ przyjemności.
Polecam z całego serca.
Dla mnie 10/10

Lorenzo spełnił swoje...

Kontynuacja historii Lorenza, która nie tylko rozwija wątek zoologiczny (gatunków zagrożonych i ich ochrony) i miłosny (utęsknionej miłości do Julii),lecz oddaje czytelnikowi również nowe wątki. W 2 tomie mamy mniej do czynienia z "pracą od kuchni" - nasi główni bohaterowie przeżywają momenty rozłamu, powody do świętowania czy zwątpienia nie tylko w siebie lecz również w innych. Lorenzo zaś oddziela "grubą kreską" część swojego życia prywatnego, chcąc ruszyć dalej i osiągnąć zamierzony cel. Po raz kolejny otrzymujemy od Francois Bourdin opowieść skłaniającą do refleksji o rodzinie, przyjaciołach i przysłowiowo rzucanych kłodach pod nogi. To co pozytywnie zaskakuje to to, iż autorka poświęca więcej uwagi Julii, a także jej potrzebom, ambicjom i pragnieniom. Dla niektórych męczące (i wciąż powracające) mętliki w głowie głównych bohaterów, możne pocieszyć fakt iż mamy kilka ciekawych zwrotów akcji. Dla spragnionych ciepłego słońca w szarą i pochmurną jesień, będzie to odpowiednia lektura.

Nie ma to jak rozpocząć czytanie od drugiej części cyklu ale czy mi to w czyś przeszkadzała ? - zupełnie nie.
Okładka z pewnością przyciąga uwagę ale jak dla nie w ogóle nie pasuje ona do fabuły książki. Sama powieść jest istną kopalnią wiedzy o zagrożonych gatunkach zwierząt. Można np. dowiedzieć się w jaki sposób żyrafa wydaje na świat młode albo, że nietoperze zjadają tyle owadów ile same ważą ?
Czytając książkę często zastanawiałam się co w niej odgrywa pierwsze skrzypce zwierzęta czy relacja między Lorenzo a Julią i doszłam do wniosku, że autorka chciała zwrócić uwagę czytelnika na problem związany z zagrożeniem wyginięcia zwierząt na świecie, historia Lorenza i Julii miała skusić do przeczytania książki i w ten sposób zapoznania się z problemem.
Książka warta przeczytania i polecenia !

"Poruszająca opowieść o potędze natury, podążaniu własną drogą i miłości, która wymaga odwagi"
Dwójka głównych bohaterów - Julia i Lorenzo - kiedyś już stworzyli związek, który jednak rozpadł się, gdy jedno z nich podążało za głosem marzeń i pasji. Teraz spotykają się znów w niezwykłym miejscu stworzonym przez Lorenza. Jest nim ogromny ogród zoologiczny, w którym zwierzęta żyją w naturalnych dla nich warunkach. Julia obejmuje tu posadę weterynarza. Dawne uczucie między tym dwojgiem zaczyna dochodzić do głosu, ale wtedy Lorenzo otrzymuje propozycję spędzenia miesiąca w kenijskim rezerwacie. Wyjeżdża, zostawiając swój ogród pod opieką Julii. Czy ponowna pogoń za marzeniami zniweczy po raz drugi relację z kobietą, której zaufanie już raz zostało zawiedzione? A może Julia odnajdzie w sobie siłę, by zaufać i pozwolić ukochanemu mężczyźnie realizować swoje największe, życiowe plany?
"Serce Julii" to mądra opowieść o miłości do natury i miłości do drugiego człowieka opartej na zaufaniu i stworzeniu mu możliwości podążania własną drogą. Polecam na jesienne, coraz dłuższe wieczory.

Pierwsza część bardzo mi się podobała, ale druga jest równie ciekawa i przyjemna w czytaniu.
Kolejne losy Lorenza - weterynarza, który poświęca swój czas na opiekę nad dzikimi zwierzętami w ogromnym parku we Francji. Kolejna porcja walki o spełnienie marzeń i planów, nie tylko zawodowych, a chyba przede wszystkim tych osobistych. Bo to właśnie w drugiej części, dużo dojrzalszy już Lorenzo, dostrzega swoją miłość do Julii, widzi sens ich wspólnej pracy na rzecz ginących gatunków dzikich zwierząt.
Do ciekawych wątków obyczajowych, pełnych ciepła rodzinnego, dołączają również momenty smutku i pożegnań na zawsze. Są tu też piękne wyprawy w egzotyczne zakątki Kenii, gdzie Lorenzo zbiera nowe, fascynujące doświadczenia zawodowe, gdzie przekonuje się o sile swojej miłości do ukochanej ze studenckich lat. A Julia dzięki chwilowej rozłące z Lorenzo dostrzega u siebie siłę, spełnia się zawodowo i może uwierzyć w moc miłości ukochanego, który do tej pory na pierwszym miejscu stawiał zawsze pracę i poświęcenie ginącym gatunkom zwierząt.
Polecam zdecydowanie.

„Serce Julii” Francoise Bourdin to drugi tom cyklu „Ogród Lorenza”.
Główni bohaterowie to Lorenz i Julia, których niegdyś łączyło ogromne uczucie, jednak każde z nich poukładało sobie życie „bez siebie”.
Lorenz – ambitny weterynarz, który spełnił swoje marzenie i stworzył ogród zoologiczny.
Do pracy w ogrodzie zoologicznym Lorenza trafia Julia.
Oboje próbują odbudować relacje, chociaż Julia jest w tym ostrożna.
Niespodziewanie Lorenzo dostaje propozycję wyjazdu do Kenii, którą przyjmuje, a ogród pozostawia pod opieką Julii.
Czy rozłąka wpłynie na ich uczucia?
Czy dzielące ich kilometry uświadomią im, co tak naprawdę w życiu jest ważne?
Książka jest przepełniona emocjami, pięknymi opisami natury i przyrody. Jest bardzo wzruszająca, piękna. Cudowna.
Polecam
Za możliwość przeczytania dziękuję Andżelice Jaczyńskiej z bloga Czytam dla Przyjemności.

„Serce Julii” Francoise Bourdin to drugi tom cyklu „Ogród Lorenza”.
Do pracy w ogrodzie zoologicznym Lorenza trafia Julia.
Oboje próbują odbudować...

• Lipiec