Droga do Raju

Okładka książki Droga do Raju Iwona Gajda
Okładka książki Droga do Raju
Iwona Gajda Wydawnictwo: BPC GROUP POLAND Seria: Raport Ziemia literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Raport Ziemia
BPC GROUP POLAND
2021-05-03
2021-05-03
izrael ziemia obiecana raport ziemia raport

Tym razem wyruszamy w podróż do Izraela. Państwa, w którym społeczność żyje z piętnem wiecznej wojny. Wojny o wszystko. O dostęp do wody, o ziemię, o religię. Jedynie co łączy tych ludzi to wiara w Raj, do którego wejdą po śmierci. Neo wraz z przyjaciółką Sarą są w Jerozolimie. Tam dziewczyna ma zapoznać się z rodziną swojego chłopaka. Niestety różnice religijne jak i kulturowe w końcu zaczynają przytłaczać dziewczynę.
Wyższe Duchy natomiast, spotykają na swojej drodze Ducha Miłości. Ten niestety nie chce współpracować zarówno z Duchami by ratować Planetę, jak i samymi ludźmi, bo wierzy, że dla nich jest za późno na to uczucie. Mało tego życie z Ziemi zaczyna uchodzić. Święte drzewa chcą przejść do Raju i żyć tam w dostatku. Nie obchodzi ich, że to zniszczy wszystko na Planecie...

Muszę przyznać, że ta część równie mocno mi się podobała jak poprzednie. Autorka przedstawiła parę faktów nt. wojny na Bliskim Wschodzie. Wskazała na różnice kulturowe i religijne pomiędzy nami a ortodoksyjnymi Żydami. I powiem Wam, że się przeraziłam. Fanatyzm religijny to najgorsze zło na tym świecie i nie chciałabym, żeby do takiego czegoś doszło w naszym Państwie... Książka ta dała mi dużo do myślenia i dzięki temu póki co jest to najlepsza część Cyklu.

Książkę otrzymałam w ramach współpracy.

Kolejna podróż prowadzi czytelnika do Izraela, gdzie w niewyjaśnionych okolicznościach znika woda. Taki stan rzeczy nieuchronnie doprowadzi środowisko do samozniszczenia. Wokół wysychają koryta rzek, co prowadzi do katastrofy. Przyrodzie oraz całej cywilizacji grozi zakłada. Widmo końca świata jest więc wciąż aktualne.

W tym momencie znów do akcji wkracza Neo, któremu przydzielono zadanie zbadania sprawy. W tym samym czasie mężczyzna poszukuje również Sary, której nie widział od dłuższego czasu.

Dzięki niezwykłym opisom, jakie zawarła autorka w tej części serii, możemy poznać urok oraz klimat rozgrywających się wydarzeń. Odkrywamy bogactwo niezwykłej kultury Izraela. Dowiadujemy się o nieco więcej o kulturze, religii oraz o podejściu do kobiet.

To miejsce zarazem szokuje i zaskakuje. Tutaj konserwatyzm miesza się ze współczesnością. Świętość i laickość funkcjonują obok siebie, zupełnie sobie nie przeszkadzając. "Droga do Raju" jest zatem próbą zrozumienia tej niezwykłej historii, w której łączą się trzy największe światowe religie.

Autorka jest więc za pośrednictwem Neo przewodniczką nie tylko fizyczną, ale też duchową. Jako interpretatorka pomaga zrozumieć czytelnikowi podstawowe kwestie związane z funkcjonowaniem tego historycznego państwa.

"Droga do Raju" to mądra książka, która mimo tylko na pozór regionalnego charakteru objaśnia nie tylko istotę religii oraz regionu, ale też tłumaczy przez pryzmat przeszłości tego specyficznego państwa współczesny nam świat.

Mimo wielu niewygodnych prawd Gajda jednak świadomie unika oskarżeń czy gorzkich refleksji. Nie ocenia, a jedynie interpretuje fakty i zaistniałą rzeczywistość.

Książka została napisana w sposób lekki, ale nie obyło się tutaj bez elementów fantastycznych, co czyni tę historię jeszcze bardziej intrygującą. Nie jest to bynajmniej kronika wydarzeń historycznych, ale jedynie rysem przeszłości.

Ogromne znaczenie ma delikatne przedstawianie wielu na pozór sprzecznych stanowisk, punktów widzenia i poglądów, co pomaga czytelnikowi w wyrabianiu własnej opinii na poruszane tematy. Istotne uzupełnienie opowieści stanowią liczne fotografie, które powiększają wiedzę i oddziałują na wyobraźnię czytelnika.

W tym momencie znów do akcji wkracza Neo, któremu...

Na co dzień coraz trudniej mi znaleźć czas na czytanie książek, jednak ta seria bardzo mnie wciągnęła. Jest świetnym uspokajaczem myśli przed snem, szybko się ją czyta, a pełna zwrotów akcja pozwala oderwać się od codzienności. Przedstawiona historia znikającej wody jest ciekawa i nieoczywista. Czytając, trudno jest ocenić, co wydarzy się dalej, jak autorka poprowadzi dalej historię. Wielka zaletą tej serii jest spora ilość faktów na temat kultury i historii miejsc, w których znajdują się bohaterowie. W tej części dowiadujemy się bardzo wiele na temat religii, zarówno islamu, jak i chrześcijaństwa. Autorka zwraca uwagę na problem, jakim jest brak zrozumienia wobec osób innego wyznania. Oczywiście, podobnie, jak w poprzednich częściach mamy też wątek dotyczący duchów Androrodu tworzących Raport Ziemi. Tym razem nie jest on zbyt obszerny, ale wciąż równie znaczący.
Polecam, jeśli szukacie przyjemnej w odbiorze, krótkiej lektury do przeczytania przed snem czy w drodze do pracy.

Droga do Raju przenosi nas w podróż do Izraela. Jest to trzecia część serii Raport Ziemia. Czytałam dwie poprzednie książki z tej serii, niemniej jednak ta skradła moje serce. Autorka dużą staranność przykłada do opisu otoczenia, dzięki czemu można wczuć się w klimat rozgrywających się wydarzeń. Książka idealna do pociągu.

• Współpraca
  • EBOOK