Dziewczyna w drugim rzędzie

Okładka książki Dziewczyna w drugim rzędzie Aurelia Blancard
Okładka książki Dziewczyna w drugim rzędzie
Aurelia Blancard Wydawnictwo: Zysk i S-ka kryminał, sensacja, thriller
Zysk i S-ka
2021-06-29
2021-06-29
9788382022544
literatura polska

„Lubię zabijać ludzi, bo to świetna zabawa. To zabawniejsze niż polowanie w lesie na dzikie zwierzęta, bo człowiek jest najniebezpieczniejszym ze wszystkich zwierząt. Zabijanie dostarcza mi najbardziej ekscytujących doznań”.

Zodiak

Mój ostatni maraton z kryminałem oraz thrillerem zamyka powieść Dziewczyna w drugim rzędzie Pani Aurelii Blancard. Bardzo długo miałam ochotę przeczytać, tę pozycję, ale jakoś nigdy nie było okazji, więc kiedy w końcu się nadarzyła, postanowiłam ją wykorzystać.

To już współczesna książka w tematyce lekki thriller, z rozbudowanym wątkiem psychologicznym, po moim maratonie z pozycjami klasycznymi literatury angielskiej była, to duża odmiana. Nie wiem dlaczego, ale przed przeczytaniem myślałam, że to publikacja związana tematycznie z teatrem, nawet nie przyglądałam się okładce… Okazało się, jednak inaczej a fabuła sprawiła, że spędziłam z tą książką miłe 4 godziny.

Dziewczyna w drugim rzędzie to powieść, którą czytamy z perspektywy dwóch kobiet, Cathy oraz Lidii. Nasza bohaterka Cathy wraca w rodzinne strony, aby napisać obszerny i soczysty artykuł o śmierci swojej koleżanki ze szkoły, która ginie z rąk mordercy. Niestety dopadają ją duchy przeszłości, a w wyniku dziennikarskiego śledztwa wychodzą na jaw najmroczniejsze sekrety ofiary i jej rodziny. Lidia natomiast wraz z mężem przeprowadza się do domu jego kolegi, aby szczęśliwie doczekać porodu. Niestety sielankę w wiejskim stylu burzą tajemnicze zgony gołębi, zaduszonych pod jej domem, oraz gość widmo, który korzysta z domu pary… Jak łączą się te dwie historie, musicie doczytać sami, w ostateczności wszystko jeszcze bardziej się gmatwa, a losy obu kobiet zostają połączone.

Muszę przyznać, że ten thriller mnie zaskoczył. Uwielbiam takie klimaty, zamknięte społeczeństwo, tajemnica sprzed lat, fałsz i obłuda prowincji. Tutaj tak naprawdę nie był ważny wątek kryminalny, ale psychologiczny, ponieważ to w nim odnajdujemy całe clou powieści. Cathy, jest bohaterką odrobinę nieporadną życiowo, która nie odnajduje się w roli dziennikarki z prawdziwego zdarzenia, ale trakcie rozwoju wydarzeń nabiera odwagi i siły. Napięcie w tej książce raczej dawkowane w małych ilościach, mimo to chce się wiedzieć, co będzie dalej. Pani Blancard stworzyła powieść dla ludzi o słabych nerwach, ale ta delikatność jak na thriller jest tutaj plusem. Zakończenie oraz zwroty akcji, wynagradzają czytelnikowi oczekiwanie na konkretną akcję.

Nie sądziłam, że spodoba mi się publikacja w tym gatunku, która nie dostarcza szokujących emocji. Dziewczyna w drugim rzędzie, pisana jest w stylu Pana Kellermana tylko przez kobietę. Tutaj zarówno Pani Pisarka, jak i Pan Kellerman skupiają się raczej na umyśle, niż fabule, podobało mi się to. Książka na jeden raz, za to przeczytana z wielką ciekawością, sprawiła mi wiele przyjemności. Nie było żadnego WOW, jednak warto było sięgnąć po tę pozycję.

Zodiak

Autorka umiejętnie nakreśliła fabułę, która angażuje i niejednokrotnie zaskakuje czytelnika. Toczące się wydarzenia, choć czasem wprawiają w osłupienie, zostały opisane bardzo wiarygodnie. Pozwala to odbiorcy odnieść się do nich w sposób realny i skłania go do różnych refleksji. Dużym atutem tej powieści jest wartka akcja (choć nie taka, która od początku pędzi na łeb na szyję) oraz gęsty klimat niepokoju roztaczający się nad osobą czytającą.

W rozmowach na temat literatury zawsze podkreślam, że bardzo ważne są emocje. Mowa tu zarówno o emocjach odczuwanych przez bohaterów książki, jak również o tych wzbudzonych u czytelnika. Tutaj niczego mi nie brakowało. Mogłam zagłębić się w życie bohaterek, wniknąć w ich umysły i serca, poznać towarzyszące im odczucia, a przez to spoglądać na toczące się wydarzenia z nieco szerszej perspektywy.

„Dziewczyna w drugim rzędzie” to opowieść przedstawiona z punktu widzenia dwóch kobiet. Sposób narracji wyjątkowo przypadł mi do gustu. Jednak to, co tak naprawdę od początku zyskało w tej historii moją aprobatę, to klimat małej miejscowości. Duszny, ciasny, pełen sekretów i krętych ścieżek, z których tylko nieliczne prowadzą do prawdy.

Nie mogę powiedzieć złego słowa na temat kreacji bohaterów. Aurelia Blancard stworzyła postacie żywe, realistyczne, skrojone na miarę tej historii, a odbiorca ma wrażenie, jakby stał tuż obok i poniekąd uczestniczył w ich życiu.

Ta opowieść to moim zdaniem idealne połączenie thrillera psychologicznego, kryminału i powieści obyczajowej, gdzie zachowany jest balans pomiędzy poszczególnymi elementami. Według mnie to naprawdę udany miks gatunkowy, który zadowoli wielu czytelników. Trzyma odbiorcę w ciągłym napięciu, skłania go do stawiania własnych hipotez i snucia wniosków na temat toczących się wydarzeń. Budzi w nim szereg różnych emocji: niepokój, złość, smutek, zdziwienie, strach. Finał historii jest zaskakujący, pozostawia czytelnika w stanie konsternacji i zmusza go do przemyśleń.

Z przyjemnością stałam się uczestnikiem prowadzonego przez Cathy dziennikarskiego śledztwa. Pełna ciekawości obserwowałam również z pozoru sielskie życie Lidii, zastanawiając się nad niektórymi jej poczynaniami. Spędziłam na lekturze dwa popołudnia i absolutnie tego nie żałuję. Wręcz przeciwnie, chciałabym czuć tyle satysfakcji przy każdej książce, którą przeczytam. „Dziewczyna w drugim rzędzie” to przygoda literacka, o której długo nie zapomnę. To historia o przemocy, której niejednokrotnie doświadczamy, choć absolutnie na to nie zasługujemy. O błędach przeszłości, które prędzej czy później nas doganiają. O kłamstwach i maskach, które zakładamy w różnych sytuacjach. Ta opowieść sprawi, że widok gołębi już zawsze wywoła u was dreszcz niepokoju.

[Oficjalna recenzja dla portalu Sztukater.pl]

Dzięki uprzejmości @zysk_wydawnictwo miałam okazję zapoznać się z twórczością Aurelii Blancard i przeczytać Dziewczynę w drugim rzędzie.

To bardzo dobrze skrojony kryminał. Może faktycznie z tych lżejszych, ale myśle, że zawdzięczamy to lekkim, przyjemnym w odbiorze stylem autorki. Przez książkę dosłownie się płynie, a im więcej faktów przeszłości wychodzi na jaw tym atmosfera zaczyna się zagęszczać. Sam pomysł na fabułę i rozegranie to dwutorowo, bo koniecznie trzeba zaznaczyć, że przez książkę prowadzą nas dwie zupełnie inne osoby i to z ich perspektyw przedstawione są wydarzenia, jest spójny i idzie w jednym kierunku. Bohaterowie bardzo dobrze wykreowani, realni. Kupił mnie już sam opis. „Powieść inspirowana prawdziwymi zdarzeniami.” Zainteresowani?
Bardzo dobrze czytało mi się tą książkę i powiem szczerze, na prawdę dobrze spędziłam z nią czas 😉
Przede mną jeszcze jedna książka autorki, debiutanckie „Uściski” i ich recenzja pojawi się niebawem 😉

W miasteczku Beaufort dochodzi do morderstwa młodej lekarki. Tabloidy zaczynaja ściągać się o informacje i aktualne wyniki śledztwa. Dziennikarka Cathy czuje, że to może być temat jej życia. Teraz albo nigdy! Przekonuje naczelnego, że to ona ma największe szanse na przeprowadzenie rozmów i skłonienie do zwierzeń rodzine i przyjaciół, gdyż nie tylko pochodzi z tego miasteczka, ale też doskonale znała ofiarę. Czas zmierzyć się z przeszłością. Ale czy Cathy, klasowa szara myszka sobie poradzi? Minęły już lata, a powrót w rodzinne strony to wciąż…

Kiedy Vincent otrzymuje propozycje zamieszkania w domu przyjaciela, jego żona Lidia nie widzi ku temu nic złego. Wręcz przeciwnie, wkrótce rodzina się powiększy i będą potrzebowali dodatkowego metrażu. Niepokojące sygnały dopadają Lidię już na początku, stada gołębi nawiedzające ulice, ich martwe ciała leżące w ogrodzie. Ślady.
Obie kobiety dopada przeszłość, Lidia odkrywa przeszłość swego męża, mroczną część Beaufort, Cathy wraca do przeszłości na własny życzenie przypominając sobie to, co wyparła dawno, dawno temu zostawiajac miasteczko daleko w tyle.
Co jest prawdą, a co iluzją? Czy przeszłość może być dla nich niebezpieczna? Im bliżej prawdy, im więcej faktów tym wiedza
staje się ona coraz bardziej dotkliwsza…

Polecam 🖤

Gdy pewnego dnia w Beaufort dochodzi do morderstwa znanej farmaceutki, Cathy, dawna koleżanka z klasy, postanawia wykorzystać ten fakt i napisać gorący artykuł. Zamiast jednak wzbić się na piedestał sławy, odkrywa tajemnice śmierci Samanthy.
W tym samym czasie zupełnie okazyjnie do miasta sprowadza się młode małżeństwo spodziewające się dziecka. Wszystko wydaje się układać idealnie oprócz niezliczonej liczby krążących wkoło domu gołębi napawających lokatorów nutką grozy.
Małżeńską sielankę skutecznie rujnują dziwne sytuacje niepokojące Lidię. Tajemniczy sąsiedzi, pan Antoni ze swoimi sekretami, martwe ptaki oraz uczucie czyjejś obecności w domu zaburzają spokój młodej kobiety.
Wszystkie nietypowe zdarzenia sprawiają, że przyszła matka przestaje ufać już nawet własnemu mężowi.
Strach przed mordercą pozostającym na wolności, makabryczne znalezisko w czeluściach piwnicznych ścian oraz wrażenie codziennego nachodzenia nieproszonego gościa, mobilizuje małżeństwo do opuszczenia wynajmowanego od "zaufanego" kolegi domu.
Gdy jednak równocześnie Lidia i Cathy zbliżają się do poznania prawdy, sytuacja nabiera tempa.
Czy uda się kobietom wyjść cało z niebezpieczeństwa? Na kogo tak naprawdę poluje morderca? Na kim i za co się mści? Czy napewno Samantha jest jedyną ofiarą?
Doskonały thriller trzymający w napięciu. Im głębiej w książkę, tym więcej pytań, emocji i akcji.
Przede wszystkim nurtujące pytanie o to, kim jest tak naprawdę dziewczyna w drugim rzędzie?
Może to właśnie Twoja koleżanka z klasy? Może siedziała tuż za Tobą w ławce? Pomysł. Przypomnij sobie.
Jeśli nie boisz się powrotu do przeszłości i szkolnych lat, z pewnością odnajdziesz swoje miejsce w tej...historii.

Polecam lekturę każdemu miłośnikowi dobrej książki.

Zaczytana Rolniczka

W rodzinnym miasteczku głównej bohaterki - dziennikarki Cathy - dochodzi
do morderstwa jej szkolnej koleżanki. Artykuł na ten temat to świetna okazja
Wydaje się, że im bliżej jest prawdy, tym ma coraz mniejszą chęć o niej napisać.

Książkę fajnie i szybko się czyta, napisana jest bardzo prostym językiem.
Czy mi się podobała? Owszem, ale jakoś super zachwycona nie byłam, nie trzymała mnie w napięciu i troszkę rozczarowało przewidywalne zakończenie.
W zasadzie od połowy książki można było domyśleć się, kto zabija, mimo,
iż autorka na końcu próbuje trochę zamieszać. No, ale podobno inspirowana prawdziwymi zdarzeniami, więc nie jest źle. Duży plus za fajne i przejrzyste opisy oraz niezłe kreacje bohaterów. Być może jeszcze kiedyś sięgnę bo jakąś pozycję tej autorki.

Zapraszamy: http://klub-tworczych-mam.blogspot.com/2021/09/mama-czyta-aurelia-blancard-dziewczyna.html

W rodzinnym miasteczku głównej bohaterki - dziennikarki Cathy - dochodzi
do morderstwa jej szkolnej koleżanki. Artykuł na ten temat to świetna okazja
dla młodej dziewczyny, żeby zabłysnąć, dlatego przekonuje swojego szefa i jedzie na miejsce rozeznać co się stało. Spotkanie z dawnymi znajomymi ze szkoły sprawia, że powracają wspomnienia i to nie tylko te przyjemne....

Gdy na naszym rynku ukazała się debiutancka książka autorki, sądziłam, że mam do czynienia z zagraniczną pisarką, zmyliło mnie obco brzmiące nazwisko. Okazało się, że to Polka pochodząca ze Śląska, tworząca kryminały we francuskich klimatach.

Lidia (bohaterka "Uścisków") jest Polką i zajmuje się tłumaczeniem tekstów. Wraz z mężem Vincentem spodziewają się dziecka. Dlatego też, gdy nadarza się okazja zamieszkania w przestronnym domu pod Beaufort, czynią to bez zbędnej zwłoki.

Gdy w miasteczku dochodzi do morderstwa, sprawę ma opisać pracująca w paryskiej redakcji Cathy. Ofiarą jest jej dawna koleżanka z klasy, a powrót do rodzinnego miasta spowoduje powrót do przeszłości, o której wolałaby zapomnieć.

Z niemałym zdziwieniem przeczytałam, że "Dziewczyna w drugim rzędzie" to powieść inspirowana prawdziwymi zdarzeniami. Muszę przyznać, że ta informacja była dla mnie na tyle elektryzująca, że czym prędzej postanowiłam poznać tę historię, napisaną prostym i przyjemnym językiem.

Od początku lektury czułam dziwny niepokój. To namacalne uczucie zagrożenia jest dowodem, że autorce udało się stworzyć nieprzeciętny klimat, który towarzyszył mi do samego końca.

Opowieść prowadzona z perspektywy obu bohaterek w narracji trzecioosobowej, ukazuje ich emocje oraz pozwala nam spojrzeć szerzej na rozgrywające się wokół nich wydarzenia.
Cathy jest dziennikarką śledczą i nie znosi pisać o przemocy w rodzinie, gdyż sama z takiej rodziny pochodzi. Powrót do wspomnień ze szkolnej ławy okaże się dla niej dość traumatycznym doświadczeniem.
Równolegle obserwujemy wszystko to, co dzieje się wokół Lidki, a zaiste mają tu miejsce dość niejednoznaczne sytuacje: dom z naprzeciwka, który mógłby stać się planem wydarzeń dla niejednego horroru, martwe gołębie, podejrzani osobnicy, zaginiona starsza pani i szereg dziwnych zbiegów okoliczności, to wszystko sprawia, że nie mogę się oderwać od lektury, za wszelką cenę pragnąc poznać jej finał.

Urzekła mnie dość mroczna małomiasteczkowa atmosfera, pełna bolesnych sekretów i kłamstw, skrzętnie poukrywanych w zakamarkach przeszłości.

#dziewczynawdrugimrzędzie, autorstwa @aureliablancard, od @zysk_wydawnictwo to moje drugie spotkanie z autorką, które okazało się być bardzo udane. Poprzednia książka (#uściski) była genialna, jednak ta jest jeszcze lepsza. Zaskakująca, tajemnicza i nieprzewidywalna. Tak w skrócie można ją opisać. Jednak ją postaram się Wam ją nieco lepiej przybliżyć.
Historię tu przedstawioną poznajemy z dwóch perspektyw. Dwie różne kobiety, które właściwie nic nie łączy. Jednak to wszystko tylko do czasu...
Lidia, ciężarna kobieta wraz z mężem przeprowadza się do domu znajomego, który wynajął im go na dwa lata. Początkowy entuzjazm z nowego miejsca zamieszkania szybko pryska, gdyż czyhajace z każdej strony gołębie, ich odchody, pierze i nieprzyjemny zapach mocno zakłócają spokój. Jak się okazuje to jednak nie wszystko. Namolny sąsiad i nieodparte wrażenie, że ktoś podczas ich nieobecności przychodzi do domu dodatkowo budzą niepokój przyszłej matki. O co tu chodzi? Czy nowi lokatorzy mają powody do obaw?
Poznajemy również Cathy. Dziennikarkę paryskiej gazety. Kobieta wyjeżdża do rodzinnego miasta Beaufort, gdzie ma przeprowadzić śledztwo w sprawie morderstwa Samanthy Fourier, która przed laty chodziła z Cathy do jednej klasy. Powrót w rodzinne strony nie jest dla dziennikarki łatwy. Dawne demony i koszmary odżywają i sprawiają, że musi ona na nowo zmierzyć się z przeszłością, która była dość trudna. Czy Cathy uda się rozwiązać zagadkę śmierci szkolnej koleżanki? Co wydarzyło się dwadzieścia lat temu i jakie sekrety skrywają dawni uczniowie?
#dziewczynawdrugimrzędzie to świetnie skonstruowany thiller. Pełen niebezpiecznych zwrotów akcji, nieprzewidywalności i czyhającego z każdej strony niebezpieczeństwa. I do tego te gołębie. Duże, grube i tajemnicze... Naprawdę mocna i zaskakująca historia, która pochłonęła mnie bez reszty i udowodniła, że błędy przeszłości prędzej czy później i tak mają swoje konsekwencje... Polecam

Historię tu...

Wiele mnie w tej książce zaskoczyło. Po pierwsze, autorka jest Polką. Nigdy bym na to nie wpadła. Po drugie, polskie wątki (patrz: punkt pierwszy). Po trzecie, wielowątkowa historia. Po czwarte, barwni bohaterowie.

Cienie przeszłości

Wczoraj narzekałam, że brakowało mi thrillera w recenzowanej książce, za to dziś mogę powiedzieć Wam, że powieść pani Blancard zapewniła mi emocji, dreszczyku niepokoju i strachu aż z nadwyżką.

Uwielbiam takie książki, po zakończeniu których, nadal rozmyślam o tym, co tam się wydarzyło. A uwierzcie, że zakończenie "Dziewczyny w drugim rzędzie" jest majstersztykiem. Zostaje z czytelnikiem ta nuta niepewności, lekkiej grozy i sekretu.
Ale zacznijmy od początku...

Małe miasteczko, Beaufort, w którym wszyscy się znają. Pewnego dnia na wszystkich pada blady strach, bo dochodzi do morderstwa. Ofiarą jest Samantha, dawna koleżanka z klasy Cathy. Jako dziennikarka, pracująca w paryskiej gazecie, przyjeżdża do rodzinnego miasta by przeprowadzić dziennikarskie śledztwo i odkryć kto stoi za śmiercią Samanthy. Powrót w rodzinne strony będzie trudnym przeżyciem dla Cathy. Rozmowy z rodziną, znajomymi ofiary przypomną przeszłość, od której Cathy chciała uciec jak najdalej. Ale przyjazd ten stanie się także okazją do pogodzenia się z ową przeszłością.

Lidia, znana czytelnikom z poprzedniej książki autorki, "Uściski", przeprowadza się z mężem, Vincentem, do Labarthe, mieściny pod Beaufort. Ten przestronny dom miał być idealnym miejscem do wychowywania dziecka, które Lidia niedługo urodzi. Nie spodziewa się, że martwy gołąb znaleziony pod oknem, będzie początkiem przerażających zdarzeń z udziałem jej i jej męża.

"Dziewczyna w drugim rzędzie" to doskonały thriller, który trzyma w napięciu do samego końca. Świetnie wykreowani bohaterowie, główne bohaterki, z którymi czytelnik może się utożsamić, odczuwa ich emocje i niepokój. Atmosfera małego miasteczka i jego mrocznych sekretów spowitych mgłą przeszłości. Wspaniałe pióro autorki, które przyciąga i nie pozwala oderwać się od książki ani na chwilę. I to zakończenie, które pozostawia czytelnika w stanie zmieszania i zadumy. Nie mogę zapomnieć aby wspomnieć o gołębiach, które grają w tej książce ważną rolę, można powiedzieć, że są motywem przewodnim powieści. Po tej książce czy "Zobacz, co zrobiłam" gołębie, te pocieszne ptaki nie kojarzą mi się już tak dobrze. Jestem zachwycona i koniecznie muszę przeczytać wcześniejszą powieść autorki.

"Dziewczyna w drugim rzędzie" to powieść o tym, że przeszłość czasami wraca i uderza w nas niespodziewanie. A także o tym, że pozory mogą mylić, a niektórzy ludzie nie są wcale tacy, na jakich się kreują. To książka, która porusza ważne tematy, takie jak: prześladowania w szkole, przemoc domowa czy zaburzenia psychiczne. Świetny thriller i polecam Wam go z całego serca !

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka.

Cienie przeszłości

To moje drugie spotkanie z twórczością tej autorki. Drugie równie udane jak pierwsze. Bardzo podobają mi się historie jakie powstają z pod ręki tej pisarki. Historia wciągająca i fajnie wykreowani bohaterowie. Z niecierpliwością czekam na kolejną książkę autorki.

• Kryminały
  • Recenzenckie