W domu

Okładka książki O bracie, który nie opowiadał bajek Magda Lic, Agnieszka Żelewska
O bracie, któr... Magda Lic, Agnieszk...
Okładka książki Koteczek Kiciuś Małgorzata Strzałkowska, Agnieszka Żelewska
Koteczek Kiciuś Małgorzata Strzałko...

Książeczki z okienkami bardzo skutecznie przyciągają dziecięcą uwagę, są czymś obok, czego nie możemy przejść obojętnie. A wszystko przez to, że pięknie aktywizują dziecko, zachęcają do sprawdzania, podglądania, odkrywania i bazują na prostej zabawie dla najmłodszych: pozornie znikających rzeczach (tu ilustracjach),które przez zakrycie stają się niewidoczne, więc w pewien sposób dla młodego badacza świata nieistniejące. Nie wiem, na czym polega fenomen tego typu zabaw i okienek, ale jest każde dziecko przechodzi przez etap fascynacji, przez którą poświęca tego typu zabawie dużo czasu. To przekłada się też na książki z tego typu chwytami i to sprawia, że młody czytelnik wertuje, przegląda nawet jeśli na inną lekturę nie ma ochoty. I właśnie z tego powodu są to rewelacyjne pomoce dla wszystkich tych rodziców, którzy chcą, aby ich dzieci zaczęły interesować się czytaniem. Publikacje dla najmłodszych przede wszystkim powinny być nastawione na ilustracje. Dużo ilustracji i mało a nawet wcale tekstu, bo w samym oswajaniu z książką nie chodzi o to, żeby zalać słowami, ale aby rozwinąć nawyk sięgania po lektury, a słowa i coraz dłuższe teksty wprowadzać stopniowo. Takie właśnie są książki z serii „Moja pierwsza encyklopedia polsko-angielska z okienkami”. Pewnie niektórzy zbuntują się, że encyklopedie powinny mieć alfabetyczny układ haseł i dużo tekstu. Z tym pierwszym niekoniecznie, ponieważ są takie, w których mamy do czynienia z tematycznym układem haseł i te też możemy w takich wpisać. A encyklopedia to po prostu kompendium wiedzy w danym obszarze. I tu mamy pole bardzo wąskie, bo ograniczające się do najbliższego otoczenia dziecka: jedna do domu, druga do miasta. Obie pozwalają na poznanie najbliższego otoczenia. Piękne w tych publikacjach jest to, że mamy zarówno słowa po polsku, jak i po angielsku, więc może one służyć początkowo do poszerzania ojczystego języka, a później wprowadzania w obszar języka angielskiego.
„W domu” zabiera nas oczywiście do naszych domów i pozwala na bliższe przyjrzenie się różnym sprzętom. Nim do niego wejdziemy zobaczymy, co znajduje się dookoła. Wejdziemy do ogrodu, w którym rosną kwiaty, krzaki, trawa i jest drzewo z huśtawką, a nawet sadzawka z żabą. Przez drzwi możemy zajrzeć do środka. Znajdziemy tam rodzinę, a w oknie kota. Następnie przeniesiemy się do dziecięcego pokoju pełnego zabawek, miejsc do różnych aktywności i wypoczynku. Kolejna strona to salon, w którym znajdziemy liczną rodzinę w czasie przyjęcia urodzinowego, na którym nie może też zabraknąć smakołyków, ozdób, dodatków i naczyń. Czwarta scenka przenosi nad do kuchni, a tam tata pichci potrawę, dzieci sięgają ciastka i dzielą się nimi z rodzina myszek. Po aktywnym dniu wylądujemy w łazience, w której będziemy mogli zadbać o relaks i higienę, a także świetnie się bawić z gumową kaczką w wannie. Szósta rozkładówka pozwala zajrzeć do garażu i przedpokoju. W pierwszym znajdziemy wszelkie rodzinne pojazdy: od samochodu, przez rower po hulajnogę. Są tu też narty, odkurzacz, narzędzia, słoiki z zaprawami. Przedpokój natomiast to królestwo ubrań, które pozwalają uchronić nas przed wpływem warunków atmosferycznych.
„W mieście” pozwala nam zobaczyć to wszystko, co znajduje się poza domem i nadal jest naszym najbliższym otoczenie. I tu przyglądamy się jak ono wygląda o różnych porach dnia. Mamy poranek, kiedy ludzie udają się do pracy, autobus odwozi ludzi, śmieciarka sprząta ulice, kominiarz czyści komin, a niektórzy jeszcze jedzą śniadanie. Później wędrujemy na skrzyżowanie z wieżowcami i stacją benzynową, hotelem, linią tramwajową. Kolejna rozkładówka poświęcona jest pracy. Mamy tu strażaków, kwiaciarnie, sklepy z zabawkami, odzieżą, bibliotekę, aptekę, weterynarię, plac budowy. Dalej wejdziemy do sklepu i zobaczymy, co znajduje się w markecie. Po obowiązkach przyjdzie czas na przyjemności, czyli wizytę na placu zabaw, a na koniec przyglądamy się nocnemu życiu z kinami, restauracjami, teatrem, ale też i zwyczajną kolacją w rodzinnym gronie. Książka „W mieście” wprowadza dzieci w świat słownictwa, które nie tylko w tym obszarze znajdziemy. Wiele słów oraz zjawisk jest też na wsi, dlatego jest to w pewien sposób publikacja uniwersalna zabierająca najmłodszych do przestrzeni publicznej.
Całość bardzo prosta, pięknie rozrysowana, wprowadzająca w obszar świadomości i umiejętności dopasowania określonych przedmiotów do pomieszczeń. Do tego każda rzecz podpisana jest po angielsku i polsku, dzięki czemu pomoże dziecku w nauce języka angielskiego, wprowadzi w obszar obcych słów, pozwoli na swobodniejsze oswajanie się z nimi. Warto z pociechami sięgać po takie książki, ponieważ nie tylko uczymy języka obcego, ale też wykorzystujemy dziecięcą ciekawość, swobodę dążenia do wiedzy.
Piękne, proste ilustracje zamieszczono na kartonowych, bardzo dobrze sklejonych stronach. Każda rozkładówka to dwie sąsiadujące strony, dzięki czemu z jednej strony na każdej znajdziemy dużo informacji, a z drugiej są dobrze rozmieszczone, wszystko jest przejrzyste, dzięki czemu łatwiej się skupić i odnaleźć. Zdecydowanie polecam wszystkim przedszkolakom i uczniom, którzy dopiero zaczynają przygodę z językiem angielskim. Z tą publikacją będzie to dużo łatwiejsze.

Naprawdę świetny książka w pomysłowy sposób wykorzystująca okienka. Zawiera słownictwo związane z domem, pogrupowane pomieszczeniami. Rzeczy na ilustracjach podpisane są po polsku i po angielsku. Dziecko otwierając okienka może się dowiedzieć przy okazji, gdy przechowuje się niektóre rzeczy - świetnie się to sprawdza na stronie o kuchni i łazience, gdzie można zajrzeć na przykład do lodówki, pralki czy do sedesu. Ładne ilustracje, przyjemne dla oka.

Już od dawna szukałam dla córki edukacyjnej pozycji, wspierającej naukę języka angielskiego w przystępny, przyjemny i angażujący sposób. Z pomocą przyszła nam książka „W domu. Moja pierwsza encyklopedia polsko-angielska z okienkami”, która oczarowała nas już od pierwszego spotkania. Znajdziemy tu ponad 200 słówek, począwszy od nazw pomieszczeń i charakterystycznych dla nich sprzętów, poprzez członków rodziny, zabawki, ubrania, aż do części ciała i wielu innych drobnostek, które można spotkać w domu. Dodatkowo, książka została dopieszczona 50 okienkami, których szukanie i otwieranie funduje dzieciom niesłychaną rozrywkę i ekscytację. Ciekawość, jakie przedmioty zostały ukryte sprawia, że ujawnianie ich dostarcza naprawdę mnóstwo emocji i silnie angażuje młodego czytelnika.

Encyklopedia dzięki wspaniałej formie udowadnia, iż poznawanie świata i angielskich słówek może być fascynującą zabawą, a nie wyłącznie nużącą koniecznością. Nauka poprzez zabawę przynosi najwspanialsze efekty, a codzienne przeglądanie tej pozycji sprawia, że młody czytelnik błyskawicznie poszerza swój zasób słownictwa. Dzięki kojarzeniu przedmiotu z ilustracją, język angielski przestaje być trudnym do zgryzienia orzechem, dziecko tak naprawdę nieświadomie przyswaja nowe słówka, które pozostaną w głowie już na długo.

Na ogromne brawa zasługuje cudowna, zachwycająca szata graficzna, jaka nie tylko skutecznie przyciąga wzrok, ale i wspaniale ilustruje poznawane słownictwo. Po zapoznaniu się z książką, dziecko chętnie będzie poszukiwać i nazywać przedmioty, będące w jego otoczeniu, dzięki czemu utrwali całą nową wiedzę. Bezsprzecznie, przystępna, bliska maluchowi tematyka ma ogromny wpływ na prędkość przyswajania informacji. Idealnie dobrana została także ilość słówek, nie jest ani za duża, ani za mała, dzięki czemu książeczka nie nudzi się szybko, ale też nie przytłacza nadmiarem na razie nieprzydatnych wyrazów.

Urocza, solidnie wykonana, dopieszczona okienkami, które tak bardzo kochają wszystkie dzieci! Moim zdaniem pozycja idealna na rozpoczęcie przygody z językiem angielskim.

Encyklopedie do angielskiego dla dzieci - u nas jeszcze żadna się "nie przyjęła" tak w 100%. Jednak bardzo się cieszę, że mamy dwie, z których najnowsza to właśnie "W domu".

Liczbowo: ponad 50 okienek, ponad 200 słówek w 7 miejscach, 4 osobowa rodzina, 1 dom, 1 rodzina myszy. I kosmici (dwóch)

Pełniej: podstawowe słownictwo (z tematu dom, rodzina, kształty i jedzenie). Jasne, ładne i wyraźne obrazki z estetycznymi i czytelnymi podpisami. Okienka trwałe (ale nie dawajcie ich 1,5 roczniakom. Z autopsji wiem, że nie wytrzymują). Kolory żywe, przyjemne.

A emocjonalnie? Uwielbiam. Za dziewczynkę budowniczą (feminatywy!),za rodzinę myszek do wyszukiwania, za nieoczywiste okienka (pociąg w pralce to mistake, a żaba w zlewie - suprise). Za to, że jak już wszystko się obejrzy, można to zrobić jeszcze raz i poszukać zgubionej skarpetki, guzika czy owoców z kuchennej miski. Za estetykę - te proste rysunki przyjemnie się ogląda. Nic mi nie zgrzyta, że za pstrokato, czy za mdło. Po prostu bardzo ładna i dobrze przygotowana książka z okienkami dla dzieci.

Gorąco polecam Waszej uwadze. A druga encyklopedia, też z Naszej Księgarni, i też super, to "Tak wiele rzeczy"

Pełniej: podstawowe słownictwo (z tematu dom, rodzina, kształty i jedzenie)....

• Dziecko
  • Dla Anieli
  • Dla przedszkolaka
  • Dla Malinki
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki W domu