Jak stawałem się chirurgiem

Okładka książki Jak stawałem się chirurgiem Krzysztof Bielecki (lekarz)
Okładka książki Jak stawałem się chirurgiem
Krzysztof Bielecki (lekarz) Wydawnictwo: Borgis biografia, autobiografia, pamiętnik
Borgis
2013-01-01
2013-01-01
literatura polska medycyna polska chirurgia

Niniejsza pozycja składa się z kilku przemówień znamienitych polskich lekarzy, którzy mają już za sobą wiele lat praktyki i pokaźny bagaż doświadczeń zarówno zawodowych, jak i życiowych. Wybitny chirurg, Krzysztof Bielecki, poprosił swoich kolegów po fachu, by zgodzili się wziąć udział w sympozjum, którego był organizatorem. Wielu z nich z chęcią przystało na ten pomysł i postanowiło podzielić się z młodszymi kolegami swoim doświadczeniem oraz tym, jak to oni stali się chirurgami. Opowiadają, że nie zawsze był to przemyślany wybór bo nie każdy widział siebie właśnie w takim zawodzie. Czasem po prostu zadecydował za nich los. Wspominają czasy studiów, praktyk, specjalizacji i dzielą się tym, jakie błędy popełniali będąc młodymi lekarzami. Przyznają, że i obecnie nieraz zdarzają im się pomyłki. Podpowiadają jaki powinien być dobry, ceniony, szanowany lekarz. Dzielą się swoimi przemyśleniami i uświadamiają młodsze pokolenia, że praca lekarza to nie tylko sukcesy i radości, ale też smutki, komplikacje, śmierć pacjentów. Uczą jak można sobie radzić w trudnych sytuacjach, że proszenie o pomoc jest dobre, że nie należy brać wszystkiego wyłącznie na swoje barki. A przede wszystkim, że nie można popadać w samozachwyt, nie można być zbyt dumnym, wyniosłym, bo to nigdy nie prowadzi w dobrym kierunku. Wyznają, że praca w zespole jest jedną z najważniejszych rzeczy i że zawsze liczy się ten drugi człowiek, który doradzi, pomoże, wesprze. Bielecki upomina młodsze pokolenia, że pacjenci też bywają różni i trzeba ich traktować indywidualnie. Przypomina, że mimo tego, iż każdy jest inny, to do każdego z nich należy podchodzić z tą samą empatią, powagą i wyrozumieniem.

Czerpanie z doświadczenia starszych kolegów po fachu będzie dla innych cenną lekcją i ważne jest, by uczyć się na błędach innych, a nie na swoich. Bielecki podkreśla jak ważny i poważny jest to fach i nie można go traktować lekkomyślnie czy lekceważąco! Podkreśla, że praca chirurga to nieustanne doskonalenie swoich umiejętności oraz poszerzanie wiedzy i że nigdy nie można zaprzestać tego procesu. Szkolić się nieustannie to niemalże kwintesencja bycia chirurgiem! Autorzy wspominają jak było za ich młodość, dzięki czemu zwracają uwagę na to, że w dość krótkim czasie medycyna przeszła ogromne zmiany. Ich zdaniem są to zmiany na lepsze. A oni cieszą się z tego, że byli naocznymi świadkami i widzieli te przemiany na własne oczy.

Książkę czyta się szybko i sprawnie. Nie jest naszpikowana medycznymi terminami, więc każdy nieobeznany z fachowym językiem może czytać bez obaw, że czegoś nie zrozumie. Grupą docelową dla której powstała ta pozycja są studenci oraz lekarze, zaczynający swoją medyczną drogę. Jednak każdy, kto interesuje się medycyną znajdzie tutaj coś dla siebie. Z racji, że jest to zapis wypowiedzi kilku lekarzy, niektóre rzeczy się powtarzają. Zastanawiam się, czy jest to całość wystąpień czy tylko streszczenia dłuższych wykładów bo czegoś mi tu brakuje… i mam wrażenie, że jest to trochę niepełne, niekompletne lub lekko wyrwane z szerszego kontekstu. Niemniej, nie wpływa to negatywnie na odbiór i płynność czytania.

Praca chirurgów jest dla nas niezmiernie ważna i potrzebna bo najczęściej to właśnie w ich ręce powierzamy własne zdrowie, a nawet i życie. Dlatego dobry i mądry chirurg jest na wagę złota!

• Mam wersję papierową

Dodaj cytat z książki Jak stawałem się chirurgiem