Rózia i kolorowe emocje

Okładka książki Rózia i kolorowe emocje Katarzyna Ogonowska
Okładka książki Rózia i kolorowe emocje
Katarzyna Ogonowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Parasolka literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo Parasolka
2021-01-01
2021-01-01

Umiejętność nazywania emocji i ich akceptowania to jeden z najistotniejszych elementów rozwoju człowieka. Przez wieki nie przykładano do tego wagi, a wręcz uważano, że okazywanie emocji nie jest czymś pożądanym. Cieszy mnie ta wyraźna zmiana w podejściu do wychowania, która tworzy przestrzeń na naukę odczuwania i akceptowania tego, co dziecko (ale i my sami) czuje. Cieszy, tym bardziej że dbając o dobrostan psychiczny dzieci, zaczęliśmy sobie też dawać prawo do odczuwania emocji, i to nie tylko tych pozytywnych, ale również tych trudniejszych. Niejako wspólnie podążamy z dzieckiem tą ścieżką nabywając nowe kompetencje.

Książek o emocjach powstało wiele, jednak ja najbardziej cenię te, które odnoszą się w swej treści do realnych, bliskich dzieci sytuacji i bazują na przykładach zaczerpniętych z życia. W ten nurt z pewnością wpisuje się Katarzyna Ogonowska z książką pt. „Rózia i kolorowe emocje”. Prezentuje 8 emocji, których doświadcza kilkuletnia dziewczynka: lęku, zdziwienia, złości, radości, miłości, obrzydzenia, wstydu i smutku. Każda emocja to odrębna historyjka, która ukierunkowana jest wyłącznie na poruszany temat, tak aby wyraziście zaprezentować daną emocję wraz z towarzyszącymi jej odczuciami (w tym też reakcjami ciała na nie).

W książeczkach o Rózi, poza przepiękną szatą graficzną stworzoną przez Joannę Czarnecką i starannym sposobem wydania, zachwyca mnie bliskościowa, otwarta i wspierająca postawa rodziców głównej bohaterki, którzy mogą stanowić wzór do naśladowania dla czytających dzieciom rodziców.

Powracając jeszcze na chwilę do ilustracji, warto podkreślić, że wnoszą one do książki tchnienie spokoju, lekkości i przyjemnego otulenia. Są przepełnione subtelnymi kolorami i delikatnością.

Książka pisana jest wierszem, którego nie jesteśmy wielbicielami. Wersy są momentami zbyt długie, a płynność tekstu zaburzona. Mi się po prostu ciężko czyta. Mimo to na docenienie zasługuje wartość merytoryczna tej książki, która naprawdę wiele wnosi.

Istna perełka literatury dziecięcej traktującą o emocjach. Sporo książek o emocjach już przeczytałam, takich dobrych i tych słabszych. Ta zdecydowanie należy do tych dobrych.
To bardzo dobrze napisana książka o emocjach. Pomyślicie co w niej takiego dobrego?

Otóż jest po pierwsze pięknie wydana. Ma twardą, satynową oprawę, kwadratowy format i grube strony. Ilustracje według mnie genialne, utrzymane w pięknej kolorystyce.

Po drugie tekst jest rymowany, dobrze i płynnie się go czyta.

Po trzecie historie, które zostały przywołane do poszczególnych emocji idealnie je oddają i są bardzo życiowe. Takie jakie mogą spotkać każdego z nas.

Znajdziecie w niej następujące emocje:
- Lęk
- Zdziwienie
- Złość
- Radość
- Miłość
- Obrzydzenie
- Wstyd
- Smutek
Historia jest płynna, to znaczy, że pierwsza emocja lęk jest związana z przeprowadzką rodziny Rózi, każda kolejna opisywana jest z perspektywy kolejnych zdarzeń w jej życiu następujących po przeprowadzce. Obrzydzenie wzbudziło najwiecej zainteresowania u mojego syna. Pierwszy raz spotkał się z jej opisem w książce.

Rozpoznawanie, zrozumienie i zaakceptowanie własnych emocji to trudna umiejętność. Jeszcze trudniejsze bywa radzenie sobie z nimi. Zwłaszcza dla dzieci, które każdego dnia poznają świat, znajdują się w nowych sytuacjach i nie zawsze potrafią się w nich odnaleźć. Ważne jest, aby pokazać dzieciom, że wszystkie emocje są równie ważne i żadne nie są gorsze. Owszem - niektóre są trudne, ale to nie znaczy, że są złe.

Z pomocą małym czytelnikom przychodzi Katarzyna Ogonowska, autorka książki „Rózia i kolorowe emocje”. Razem z bohaterką nasze pociechy będą miały okazję poznać różne emocje - lęk, zdziwienie, złość, radość, miłość, obrzydzenie, wstyd oraz smutek. Wszystkie zostały przedstawione z perspektywy dziecka. Rózia opowiada różne historie ze swojego życia i opisuje co czuła w danym momencie. Opisuje lęk przed przeprowadzką, złość, gdy musi założyć kask, radość ze wspólnego czytania czy smutek związany z wyjazdem dziadków. Dzieci mogą utożsamiać się z bohaterką, bo to dziewczynka taka jak one, miewająca podobne troski oraz radości. I co najważniejsze - mająca wsparcie swoich bliskich, którzy akceptują jej emocje i ich nie umniejszają.

Całość została pięknie zilustrowana przez Joannę Czarnecką. Ilustracje dobrze współgrają z tekstem i uzupełniają rymowany tekst. Kolory są dopasowane tak, aby pasowały do konkretnej historii. Książka została wydana naprawdę ładnie, jednak to tekst jest tutaj najważniejszy. Dziecku pokazuje, że jego emocje są ważne, zaś rodzicom podpowiada jak wspierać swoje pociechy. To książka pełna bliskości, zrozumienia, czułości i troski.

Moje dzieci pokochały Rózię. Zwłaszcza Hania się domaga czytania tej książki. Jest u nas ostatnio w ciągłym użyciu!

Jest to osiem różnych opowiadań o emocjach opowiedzianych przez dziewczynkę o imieniu Rózia. Dziewczynka na swojej drodze spotyka nie tylko radość i miłość, ale również złość czy obrzydzenie. Ze wsparciem taty i mamy uczy się jak rozróżniać i oswajać emocje. Książka jest bogato ilustrowana. Nada się nie tylko dla dzieci w wieku przedszkolnym. Poleciłabym ją każdemu rodzicowi, którego dziecko ma problem z emocjami. Dzięki niej nasza mała misia w końcu wie, co to złość i uczymy się sobie z nią radzić 🥰

Książka jest fantastyczna. W genialny sposób ukazane są wszystkie emocje, które przeżywa dziecko. Autor książki w prosty sposób ukazuje jak można poradzić sobie z niektórymi emocjami, zaznaczając że złych emocji nie ma i wszystkie są potrzebne. Ilustracja jest przepięknym dodatkiem do tej fantastycznej treści.

IG: mamcia_tomusio_lilusiowa

Rózia i kolorowe emocje" to nowość wydana przez rodzinne wydawnictwo Parasolka @bajki_pod_parasolka

Książka ma przepiękne ilustracje wykonane przez @zojka_ilustracje, które bardzo mnie urzekły.

Wierszowany tekst autorstwa @katarzyna_ada_ogonowska opisuje 8 różnych emocji, które odczuwa i poznaje bohaterka książki, tytułowa Rózia.

Emocje z którymi stykamy się w książce to: lęk, zdziwienie, złość, radość, miłość, obrzydzenie, wstyd i smutek.

Dziewczynka odczuwa lęk, przed przeprowadzką, obrzydzenie próbując nowego smaku, złość ponieważ nie chce założyć kasku na głowę.
Podoba mi się bardzo opis wstydu, ponieważ podobna historia, często się u nas dzieje. Jedziemy gdzieś, do rodziny, moje dzieci się bardzo cieszą, ale gdy dojeżdżamy na miejsce zaczynają się wstydzić, cioć, wujków czy nowych osób. To bardzo częste zjawisko u nas, ostatnimi czasy głównie z prawie 6 letnim Tomusiem.

W ciekawy sposób pokazane emocje, życiowe przykłady. Bardzo piękne jest to, że Rózia zawsze ma obok siebie kogoś, czy to mamę, czy tatę czy kolegę. Nigdy nie pozostaje sama ze swoimi emocjami, zawsze ma kogoś, kto pomaga jej zrozumieć to, co czuje.

Jeśli lubicie wierszowane teksty z pięknymi ilustracjami, polecamy. A książek o emocjach, nigdy dość. Dodam, że książka jest zafoliowana i ma dodatkowo przepiękną zakładkę😍

IG: mamcia_tomusio_lilusiowa

Emocje z...

Emocje u dziecka.
Temat, o którym warto mówić głośno. W maleńkiej główce dziecka pojawiają się skrajne emocje, a dziecko często ich nie rozumie i nie umie nazwać.
Nam na szczęście od kilku dni pomaga wspaniała książka "Rózia I kolorowe emocje". Pomaga dzieciom zrozumieć czym są emocje i jak ważne są one w naszym życiu. Nie tylko te dobre, jak miłość, czy radość, ale także te ciężkie to ugryzienia, jak złość, smutek czy lęk.
Najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że pomocna dłoń podawana jest także nam, rodzicom. Dowiadujemy się bowiem jak trwać przy dziecku, gdy ono jest w tym zagubione, jak pomóc mu przejść przez te różne momenty i potrafić je nazwać.
Jako mama małej, energicznej dziewczynki, wiem, że bywa ciężko. Mną samą niejednokrotnie targają emocje i doskonale rozumiem, jak trudno nad nimi zapanować. Dlatego jestem postokroć wdzięczna, że Rózia zagościła w naszym domu i mogę powiedzieć, że jest u nas honorowym gościem. Rozśmieszy, złapie za rękę, a nawet, gdy trzeba mocno przytuli. Cudowna dziewczynka, cudowna książka.
W tym wszystkim trzeba wspomnieć o przepięknych ilustracjach Pani Joanny Czarneckiej. Czy ułatwiają przejść trudne chwile? Zdecydowanie. Są kolorowe i delikatne. Są jak plaster miodu, gdy pojawią się gorycz. Są tak śliczne, że czasem nie czytamy, tylko wpatrujemy się w te tęczowe obrazki i znajdujemy spokój.
Zdecydowanie polecam książeczkę.

Emocje u dziecka.

Cudowna książeczka o emocjach ❤️ czyta się bardzo przyjmnie, malutki czytelnik z chęcią słucha zawartych w niej opowieść o kolorowych emocjach. Bardzo edukacyjna, wprowadza dzieci w trudny temat

Książka jest cudowna, wielkie brawa dla autorki, za wierszowaną fabule o emocjach. Wiele cennych wskazówek i mądrości. Skąpane w cudownych ilustracjach. Do dziś czytamy nałogowo!
Polecamy serdecznie

Polecamy serdecznie

Emocje to bardzo ważny temat w obecnym świecie. Rózia to książka, która od malucha zaznajamia dzieci z obecnością emocji w życiu.

• Dla Dzieci
  • Książki Igusi i Adusi
  • Dla Mai
  • Dzieci-Kupione
  • Kupione 2022

Dodaj cytat z książki Rózia i kolorowe emocje