Słomka - kotek, który chciał być sobą

Okładka książki Słomka - kotek, który chciał być sobą Katarzyna Ogonowska
Wydawnictwo Parasolka
2023-08-26
2023-08-26
40 min.

Najpiękniejsze książki powstają z pasji. Tworzone ze starannością i uwagą, oferują wartościową rozrywkę.

Jak "Słomka - kotek, który chciał być sobą".

Jesień daje nam subtelne znaki, że jest już coraz bliżej. Czas żegnać się z latem - z tej okazji w Cebulakowie odbywa się festyn, na który zaproszony zostaje specjalny gość - malarz Hugo Koktajl.

Artysta prowadzi zajęcia z malarstwa. Słomka nie może się doczekać, aż zacznie w nich uczestniczyć i z entuzjazmem zabiera się do pracy. Maluje z zapałem, gdy Pazur, niezbyt miły kolega, wyśmiewa się z dzieła naszego bohatera. Robi to "głośno i nieprzyjemnie". Słomka reaguje jednak bardzo dobrze - staje w obronie swojego zdania. Zwątpienie przychodzi później, okazuje się, że przykre słowa dotknęły go na tyle mocno, że Słomka rozważa rezygnację z finałowego przyjęcia. Jak skończy się ta historia i jaki udział w tym wszystkim będzie mieć sam Hugo Koktajl?

"Słomka - kotek, który chciał być sobą" to nasze pierwsze spotkanie z sympatycznymi mieszkańcami wioski Cebulaków. To już trzecia część przygód uroczego kotka - bohatera książek, które dają dzieciom odwagę, do tego by być sobą.

Każdy z nas jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Każdy ma swój gust, swoją opinię i ma prawo do wyrażania swojego zdania, nawet jeśli będzie ono wbrew innym. Bo krytyka też jest ok! Pod warunkiem, że jest konstruktywna i wyrażona z szacunkiem. Właśnie tego uczy nas nowa część przygód Słomki.

Książka jest pieknie wydana, napisana płynnym, przyjemnym rymem i do tego fanastycznie zilustrowana. Kierowana do wszystkich, którzy niepewni siebie, wciąż walczą o swoje zdanie.

Myślę, że niejeden mały czytelnik (a może nawet dorosły) odnajdzie w niej kawałek siebie.

Jak "Słomka - kotek, który chciał być sobą".

Artysta prowadzi zajęcia z...

Jesteś wspaniały, dokładnie taki, jaki jesteś. Nie musisz się zmieniać. Twoja wyjątkowość jest twoją siłą! Masz prawo do własnego gustu i własnej opinii, o ile pamiętasz przy tym o szacunku do drugiego człowieka.

Właśnie taka ważna lekcja samoakceptacji płynie z tej pięknej książki. To trzecia część przygód kotka Słomki, który podbił serca polskich przedszkolaków.

Z okazji festynu Pożegnanie Lata do Cebulakowa przyjechał słynny artysta - Hugo Koktajl. Słomka bardzo się ucieszył, bo Hugo miał poprowadzić lekcje malarstwa, a musicie wiedzieć, że malowanie było wielką pasją kotka. Jednak, gdy Słomka stworzył swój obraz, spotkał się z nieprzyjemną krytyką kolegi. Pies Pazur wyśmiewał jego dzieło i obrażał kotka. I chociaż Słomka potrafił powiedzieć mu STOP - „masz prawo do własnego zdania, ale nie możesz mnie obrażać”, to gdzieś w głębi serca, Pazur zasiał w nim wątpliwości. Czy Słomka zmieni swój obraz? A może jednak znajdzie w sobie odwagę i pokaże wszystkim, co namalował? Jaką rolę odegra w tym artysta Hugo? Koniecznie przekonajcie się sami!

Ta melodyjna, rymowana opowieść pozwoli dzieciom dostrzec własną niepowtarzalność. Zrozumieć, że piękno świata tkwi w różnorodności, a także poradzić sobie z krytyką ze strony innych ludzi. A przede wszystkim nauczy je, że ludzie, którzy myślą o sobie dobrze, to ludzie szczęśliwi!

Gorąco polecam Wam tę książkę! Szczególnie, jeśli Wasze dzieci mają trudności z radzeniem sobie z krytyką. To wyjątkowa i absolutnie pięknie zilustrowana pozycja. Jak zresztą wszystkie trzy tytuły w tej serii.

Z...

Słomka to taki bohater, na jakiego zasługuje każde dziecko. Może być przyjacielem, może być przewodnikiem. Może stać się też wzorem do naśladowania. Czy jest idealny? Nie. Ma wady, boi się różnych rzeczy, czasem zbyt bardzo przyjmuje do siebie krytykę. Ale to dobrze. Bo tym samym jest podobny do nas. Szczególnie do małych nas. I to właśnie im, czytanie o rozterkach małego kotka przynosi najwięcej spokoju. I układa w głowie.
Dziś premierę ma kolejna, trzecia już część (nie licząc audiobooków) serii o tym sympatycznym kotku pt. 'Słomka. Kotek, który chciał być sobą'. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Parasolka, autorką tekstu jest Katarzyna Ogonowska, a ilustracji - Katarzyna Zielińska.
Tym razem Słomka bierze udział w plenerze malarskim na pożegnanie lata organizowanym w wiosce Cebulaków przez malarza Hugo Koktajla.
Wszyscy malują jeżyka, a ich obrazy mają być dziełem wyobraźni. I wszystko jest okej, do czasu, kiedy obraz Słomki krytykuje pies Pazur. Słomka co prawda broni się i wychodzi mu to dobrze, ale już po plenerze narasta w nim ochota by coś w obrazie poprawić. Wtedy na jego drodze staje malarz Hugo...
Fajnie, że książka akcentuje to, jak ważna jest wiara w siebie. Ale pokazuje też, że czasem potrzebujemy jeszcze kogoś, by się w tej wierze upewnić. I nie ma w tym nic złego. Podobnie jak w tym, że się od siebie różnimy. Każdy z nas jest wyjątkowy I każdy ma prawo być sobą. Nawet wbrew temu, co twierdzą ci, którzy nas krytykują. Bo krytyka jest czasem okej, ale pod warunkiem, że jest konstruktywna. A nie tylko ma na celu to, by komuś dopiec.
To chyba naszą ulubiona część przygód Słomki. I czekamy na kolejne!

Niektórzy z Was znają już bohatera najnowszej książki Wydawnictwa Parasolka.
"Słomka. Kotek, który chciał być sobą" to nasze pierwsze spotkanie z mieszkańcami Cebulakowa. Jest to książka autorstwa Katarzyny Ogonowskiej z przeuroczymi ilustracjami Katarzyny Zielińskiej i z bardzo ważnym przekazem.

Ta wierszowana opowieść zaczyna się wraz z przybyciem do Cebulakowa światowej sławy malarza, wzbudzającego powszechny szacunek i uznanie, a jest nim Hugo Koktajl. Z okazji festynu Pożegnania Lata, Hugo ogłasza plener malarski, na który zaprasza wszystkich zainteresowanych.
Po ogłoszeniu motywu przewodniego pracy, artyści ochoczo zabierają się do pracy. Każdy z nich z zapałem przelewa na płótno własną wizję pamiętając o wskazówkach mistrza - "Bądźcie dziś odważni, niech obrazy będą dziełem wyobraźni".

Kotek Słomka uwalnia swój talent i tworzy to, co mu w duszy mieni się kolorami. Jest zadowolony ze swojej pracy do momentu, gdy podchodzi do niego piesek Pazur i wyśmiewa jego obraz, ujmując mu talentu. Słomce robi się przykro, ale wprost stawia granice Pazurowi prosząc, by ten go nie obrażał. Mimo swojej stanowczości, Słomka zaczyna wątpić w siebie. Nosi się z myślą, by nie pokazywać swojego obrazu na wernisażu, który ma się odbyć następnego dnia. Słowa Pazura podkopały jego wiarę w siebie i poczucie własnej wartości.

Czy Słomka odnajdzie w sobie odwagę i zaprezentuje swoją pracę na wernisażu?
Czy będzie potrafił zajrzeć w głąb siebie i odnaleźć wiarę we własne JA?

Niezwykle mądra opowieść o tym, jak ważne jest bycie sobą, wiara w siebie, swoją wartość i własne możliwości, a także o szacunku względem innych.

Dziękuję za egzemplarz recenzencki wydawnictwu Parasolka @bajki_spod_parasolki

Niektórzy z Was znają już bohatera najnowszej książki Wydawnictwa Parasolka.

Ta wierszowana opowieść zaczyna się wraz z przybyciem do Cebulakowa...

Uwielbiam całą serię Słomki. Ta będzie mi szczególnie bliska - porusza temat konfrontowania swoich myśli o sobie z tym, co mówią o nas inni ludzie. Baaaardzo potrzebna pozycja.

• Dziecko
  • Dziecięce
  • Dla Miśka
  • Dla dzieci do przeczytania

Dodaj cytat z książki Słomka - kotek, który chciał być sobą