Rózia i jej wartości

Okładka książki Rózia i jej wartości Katarzyna Ogonowska
Okładka książki Rózia i jej wartości
Katarzyna Ogonowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Parasolka Seria: Rózia literatura dziecięca
48 str. 48 min.
literatura dziecięca
Rózia
Wydawnictwo Parasolka
2022-04-01
2022-04-01
48 min.
Rózia Wartości emocje wytrwałość akceptacja życzliwość odwaga przedszkolak dziecko rodzic

Okładka książki Sir Borys Krzepki i kapryśna królewna Becka Moor, Marc Starbuck
Sir Borys Krze... Becka Moor, Marc St...
Okładka książki Kot Moneta Cameron Becky, Lily Murray
Kot Moneta Cameron Becky, Lily...
Okładka książki Wyspa wolności Barbara Brun, Éric-Emmanuel Schmitt
Wyspa wolności Barbara Brun, Éric-...
Okładka książki Intruzi Susanna Isern, Sonja Wimmer
Intruzi Susanna Isern, Sonj...

Wartości to trudny koncept dla dzieci. Abstrakcyjny. Książeczka fantastycznie na konkretach przybliża dzieciom trudne słowa.

Rózia mieszka z rodzicami i pieskiem Skwarkiem przeżywając to, co większość dzieci na całym świecie, dlatego ta książka może stać im się bliska. W tej książce dziewczynka poznaje wytrwałość, akceptację, życzliwość i odwagę oraz towarzyszące im emocje. Rózia doświadcza wartości w codziennym życiu - wytrwałości uczy się na łyżwach, akceptacji wśród innych dzieci, które czasem sprawiają przykrość, życzliwości podczas ratowania pieska oraz odwagi w parku linowym. Przede wszystkim poznaje je w domu dzięki miłości i trosce rodziców w ich gestach i słowach. ❤️
Książka jest pięknie wydana, w twardej oprawie, a cudowna szata graficzna dodaje jej dużo uroku. Ilustracje są naprawdę fantastyczne i dla nich samych warto sięgnąć po ten tytuł. Książek, które niosą ważny przekaz nigdy za wiele, zwłaszcza jeśli mają ciekawy i oryginalny pomysł. To kolejna pozycja, która pomoże dzieciom radzić sobie z emocjami oraz uczy ich jak postępować w życiu. Może być też pomocna dla rodziców, bo wskazuje jak wspierać dzieci w różnych sytuacjach. 👪 Recenzja na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/11/rozia-i-jej-wartosci.html

Jak wytłumaczyć dziecku czym są wytrwałość, akceptacja, życzliwość i odwaga? Niby każdy z nas wie o co chodzi, ale czasami wytłumaczenie takich pojęć dzieciom bywa trudne. Dobrze, jeśli sami dajemy naszym pociechom przykład i swoim zachowaniem pokazujemy takie cechy. Z pomocą może przyjść także książka „Rózia i jej wartości”, której autorką jest Katarzyna Ogonowska.

Rózię znamy z pierwszej części, w której bohaterka uczy się rozpoznawać i nazywać emocje. Tym razem zobaczymy dziewczynkę w sytuacjach, które wyjaśnią, czym są wartości wspomniane wyżej. Na tafli lodowiska Rózia zrozumie czym jest wytrwałość. Uświadomi sobie czym jest akceptacja po tym jak zostanie wyśmiana ze względu na swój wygląd. Życzliwość przejawi się podczas pomocy zagubionemu pieskowi. A przełamanie własnych lęków w parku linowym pokaże czym jest odwaga. We wstępie autorka zauważa, że powyższe wartości są ważnymi drogowskazami i pomagają budować pewność siebie.

Czytelnicy mogą utożsamiać się z bohaterką, gdyż została ona przestawiona w zwyczajnych sytuacjach, które mogą przytrafić się każdemu.

Na uwagę zasługuje także postawa rodziców, którzy są bardzo wspierający i akceptują emocje swojego dziecka. Rozmawiają, przytulają, rozumieją, tłumaczą, nie naciskają. Po prostu są.

Całość dopełniają cudowne ilustracje, których autorką jest Joanna Czarnecka. Stonowana kolorystyka została dopasowana do każdej historii. Z ilustracji bije ciepło i bliskość. Aż chce się czytać i oglądać.

Rózię...

Każdy z nas kieruje się w żuciu własną hierarchią, a jednak są pewne piękne wartości, które niezależnie od otaczających nas warunków, chcielibyśmy wpoić dzieciom za wszelką cenę. Mają one za zadanie wzmocnić poczucie własnej wartości, pomóc spełniać marzenia, by szczęśliwie czerpać z życia pełnymi garściami, a także, pomóc stać się po prostu dobrym człowiekiem. Najlepszym sposobem będzie własna postawa, nie może jednak zabraknąć refleksyjnej rozmowy, która pozwoli lepiej poznać emocje dziecka i wczuć się w jego rolę. Tu z pomocą przybywa przepiękna, jakże wyjątkowa pozycja "Rózia i jej wartości", która pod postacią rymowanej, niebywale przyjemnej opowiastki przemyca cenne lekcje, zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców.

W książce znajdziemy 4 odrębne historie na temat różnych wartości. Począwszy od wytrwałości poprzez akceptację, aż do życzliwości oraz odwagi. Każda z nich została opisana w sposób zrozumiały i przyjazny małemu czytelnikowi, który błyskawicznie zostaje wciągnięty do świata uroczej bohaterki, momentalnie się z nią utożsamia, zarazem przywracając w pamięci podobne sytuacje z własnego życia.

Najbardziej urzekło mnie to, iż relacja Rózi z rodzicami opiera się na rozmowie, miłości, szacunku i pełnej akceptacji. Dziewczynka zawsze może im się zwierzyć, ale nie jest do tego zmuszana wbrew własnej woli. Rodzice zawsze oferują jej całkowite wsparcie i czas na wyciągnięcie wniosków, nigdy niczego nie wymuszają, pragną, by samodzielnie wyciągnęła wnioski i obrała własną drogę. To zdecydowanie postawa, jaka daje nam wiele do myślenia, nakazuje zatrzymać się i zastanowić nad swoim postępowaniem, a przede wszystkim wprowadzić zmiany, które nie tylko umocnią relację z pociechą, ale i pozwolą jej na samodzielność czy rozwój.

Piękna szata graficzna, cudowni, godni naśladowania bohaterowie i ciepłe, przyjemne opowieści, jakie dotykają duszy! Ta cenna książeczka nie tylko przekazuje dzieciom paletę najważniejszych życiowych wartości, ale przede wszystkim kształtuje u nich poczucie własnej wartości, pomaga zaakceptować siebie i pokochać z całą paletą zalet i wad. Nasze serca skradła błyskawicznie i na pewno będziemy do niej często powracać! Polecamy!

Kim jest Rózia ? Małą dziewczynką, która poznaje świat, emocje i wartości życiowe. To wszystko zasługa rodziców którzy są przy niej zawsze bez względu na to jaką podejmie decyzje.
Rózia w książce poznaje cztery bardzo ważne wartości: wytrwałość, akceptację, życzliwość i odwagę.
Wytrwałość: Rózia pragnie jeździć na łyżwach. Wybiera się wiec z mamą i tatą na lodowisko. Niestety przewraca się co powoduje smutek i rozczarowanie.Zrezygnowana dziewczynka poddaje się i nie chce dłużej uczyć się jeździć na łyżwach. Z pomocą przychodzi mama, która spokojnie tłumaczy dziewczynce, czym jest wytrwałość. Rózia chociaż nie robi piruetów świetnie radzi sobie na łyżwach.

Akceptacja - dziewczynka była bardzo smutna ponieważ w szkole wyśmiewali się jej piegów. Na pomoc oczywiście rusza mama, która Na odpowiedz na wszystko. Tłumaczy córce, że każdy z nas jest inny, różni się wyglądem. Ale najważniejsze jest to co mamy w środku i to co my sami w sobie i innych lubimy.

Życzliwość -Tym razem Rózia wybiera się na przejażdżkę rowerową z tatą. Po drodze spotykają brudnego, kulawego pieska, tatuś zatrzymuje się przy nim i sprawdza na obroży adres pieska. Razem z córką odwożą go do jego właścicieli. Tutaj Rózia dostała od taty lekcje życzliwości dla drugiej osoby bądź stworzenia.

Odwaga - dziewczynka wraz z rodzicami udała się do parku linowego co było jej marzeniem id zawsze, niestety gdy zobaczyła liny bardzo się wystraszyła i nie chciała próbować. Byli przy niej ukochani rodzice którzy ją wspierali. Dziewczynka widząc zadowolone miny dzieci chodzą tych po linie, odważyła się i spróbowała. Spełniła tym samym swoje marzenie.

Kochani nigdy wcześniej nie czytaliśmy tak wspaniałej książki o emocjach. Naprawdę warto, niekiedy nasze dzieci maja identyczne dylematy jak Rózia. Ta książka pomoże naszym dzieciom utożsamić się z bohaterką i uwolnić swoje emocje. Bardzo ważną rolę odgrywają tu rodzice którzy są „ instruktorami” i „nauczycielami” wartości w życiu dziewczynki.

Tak samo jak w części o emocjach jest tutaj rymowany tekst, które świetnie się czyta. Książka ma obłędne ilustracje i te kolory ahh ja uwielbiam 😍 Genialna aksamitna oprawa i przyjemny papier. To naprawdę dobra lektura.

W książce znajdziecie 4 odrębne historie na temat różnych wartości.
1. Wytrwałość - czasami aby coś osiągnąć potrzeba czasu. Rózia chce zrezygnować z marzenia, poddać się. Rodzice tłumaczą jej czym jest wytrwałość oraz wspierają niezależnie od decyzji.
2. Akceptacja - ludzie wyglądają różnie, ale każdy jest wyjątkowy. Rózi jest smutno bo ktoś wyśmiewał jej piegi. Mama jej tłumaczy, że każdy jest inny, ale również wyjątkowy. Jedni szybko biegają inni są bardzo bystrzy.
3. Życzliwość - warto pomagać. Rózia z tatą znajdują na wycieczce rowerowej małego pieska, który okazuje się psem sąsiadów. Odwożą go do domu, a córeczka właścicieli pieska przestaje rozpaczać nad zgubą.
4. Odwaga - czasami warto próbować nowych rzeczy. Rózia marzyła o zabawie w parku linowym. Po przybyciu na miejsca straciła odwagę. Mama z nią porozmawiała, podała przykład jak kiedyś bała się innej rzeczy i przekonała dziewczynkę aby chociaż spróbowała.

W książce znajdziecie 4 odrębne historie na temat różnych wartości.

Jak wytłumaczyć dziecku coś co jest abstrakcyjne i niematerialne? Co funkcjonuje w społeczeństwie, choć nie jest w żaden sposób usankcjonowane? Jest tylko jeden sposób – pokazać na przykładzie. Najlepiej poprzez swoje zachowania. Ale oczywiście można podpierać się literaturą, która operuje zrozumiałym i adekwatnymi do możliwości dzieci przykładami.

Jednym z takich zagadnień są wartości. Można mówić o nich wiele, używać górnolotnych słów, ale bez odniesienia do przykładu zastosowania wartości w codzienności, mogą to być tylko puste, chociaż piękne słowa.

Cztery wartości: wytrwałość, akceptacja, życzliwość i odwaga. Każda z nich niezwykle ważna i każdą z nich chcielibyśmy pielęgnować w naszych dzieciach. O tym, czym one są opowiada Katarzyna Ogonowska wplatając je w życie małej dziewczynki Rózi. Młody czytelnik wybierze się z Rózią na łyżwy by poznać czym jest wytrwałość, dozna smutku z powodu wyśmiewania wyglądu i poczuje czym jest akceptacja, uratuje pieska by uzmysłowić sobie czym jest życzliwość, aby w finale pomknąć przez park linowy, w którym zrodzi się odwaga.

Wiele jest w tej książce czułości, bliskości, wsparcia i zrozumienia. Opływa w najczystszą i najbardziej bezinteresowną miłość świata – tę między dzieckiem a rodzicami. Niesie dobro i dobra uczy wskazując, że te górnolotne wartości bardzo łatwo można wpleść w naszą codzienność. Że chociaż wytrwałość, akceptacja, życzliwość i odwaga brzmią bardzo poważnie, to przejawiają się w prostych gestach i słowach. Są na wyciągnięcie ręki i każdy, nawet mały, może się nimi szczycić.

Ważną treść w subtelny sposób zilustrowała Joanna Czarnecka. Skreśliła je z łagodnością podkreślając bliskościowy charakter treści i otuliła przyjemnymi kolorami.

„Rózia i jej wartości” to książka (co mnie bardzo zaskoczyło) pisana wierszem. Nie jesteśmy fanami tej formy, ale wiem, że są dzieci, które lubią rymowane opowieści. W moim odczuciu niekiedy wersy są zbyt długie, a dążenie do zachowania rymu sprawia, że wypowiedzi bohaterów są nieskładne. Jednak całościowo odbieramy ją pozytywnie. Lubimy wracać do zaczerpniętych z niej przykładów w rozmowach o wartościach.

Jednym z takich...

Lubię gdy bohaterowie opowieści dorastają. I chodzi mi tu o dorastanie wewnętrzne, swoistą dojrzałość.
A jeśli książka też dojrzewa, to mamy sytuację idealną. I tutaj tak właśnie jest. Mamy książkę, którą chce się czytać, oglądać, chłonąć. Taką, gdzie po pierwszej części poprzeczką była zawieszona bardzo wysoko, a autorki nie tylko ją przeskoczyły, ale też wywindowały jeszcze bardziej z górę. Pisząc autorki mam na myśli i tę od tekstu, i tę od ilustracji - które grają tutaj nie mniejszą rolę niż sama historia.
Ale tak się rozpisuję, a jeszcze nie padł tytuł 😁 mowa o książce 'Rózia i jej wartości' Katarzyny Ogonowskiej z ilustracjami Joanny Czarneckiej. Ukazała się nakladem małego, rodzinnego Wydawnictwa Parasolka.
Rózię możecie kojarzyć z książki 'Rózia i kolorowe emocje'. Teraz jesteśmy dalej w jej świecie, ale mierzymy się z tematem wartości. I pierwsza rzecz o którą zapytał mnie syn po usłyszeniu tytułu tyczyła się właśnie owych wartości, tego czym są. Kiedy już mu wyjaśniłam, odparł, że dla niego największą wartością jest bycie razem. A do tego potrzebne są wszystkie wartości wymienione w książce, czyli: wytrwałość (bo czasem wszyscy sobie działamy na nerwy właśnie będąc razem),akceptacja (bo trzeba akceptować bąki brata i to, że mama lubi seriale 😂),życzliwość (bo ona jest zawsze ważna) i odwaga (by mówić kiedy nam coś nie pasuje).
Rózia z rodzicami i pieskiem Skwarkiem mieszka w Rogalowie. To tam przyszło jej korzystać z wartości, które tu porównane są w pewnym momencie do drogowskazów. Bardzo nam się to spodobało. Mój syn stwierdził, że to bardzo trafne porównanie i, że on takie drogowskazy szanuje. Bo dzięki nim łatwiej pokonywać zakręty, które możemy na swojej drodze spotkać.
Najbardziej chyba polubiliśmy opowiadanie/wiersz o akceptacji. To temat aktualnie na czasie u nas. Każde dziecko chce być akceptowane, a w przedszkolu bywa z tym różnie. Dzieci są okropnie szczere, a czasem też złośliwe. I wyśmiewają innych. Mój syn, jako dziecko wysoko wrażliwe, przejmuje się nie tylko słowami skierowanymi w jego kierunku, ale też tymi, które dotykają inne dzieci. Spodobało mu się wymienianie tego, co w sobie lubi. Powiedział, że będzie to praktykował codziennie wieczorem - i póki co nieźle mu idzie.
Jesteśmy też zachwyceni ilustracjami. Syn powiedział, że mimo iż to opowieść o dziewczynie, to zarówno ona sama, jak i kolory użyte na rysunkach nie są w ogóle dziewczyńskie. I on to szanuje 😁
Bardzo polecamy, to książka która powinna być w każdym domu!

"Rózia i jej wartości" to kolejna pozycja od @bajki_pod_parasolka opowiadająca o perypetiach Rózi, uroczej dziewczynki z niebieską grzywką. Tym razem bohaterka zabiera czytelników w świat swoich wartości. Wiek Rózi nie jest sprecyzowany, co umożliwia zaprzyjaźnienie się i utożsamienie z nią dzieciom w różnym wieku. Książka Katarzyny Ogonowskiej jest bliskościowa, rymowana i przepięknie zilustrowana przez Joannę Czarnecką.
Z czym zatem przyszło się zmierzyć Rózi tym razem? W tej książce Rózia zabiera nas do świata wartości i relacji, w którym odkryje wytrwałość, życzliwość, odwagę, akceptację. W tej podróży towarzyszą jej kochający, mądrzy i uważni rodzice, którzy wspierają ją codziennymi rozmowami.

Bardzo polecam tę książkę Waszej uwadze, bo niezależnie od wieku, każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Piękna książka - kontynuacja poprzedniczki pt. "Rózia i kolorowe emocje" (aczkolwiek można czytać obie niezależnie od siebie ;)). Zapoznaje dzieci ze światem wartości, które nierozerwalnie związane są z emocjami. Doskonała pozycja dla przedszkolaków, którym chcemy wyjaśnić, czemu warto być wytrwałym, co zrobić, gdy inni w przedszkolu stroją sobie z nich żarty, dlaczego warto pomagać innym czy pokonywać własne lęki.
Ogromną zaletą są przewspaniałe akwarelowe ilustracje - pełne szczegółów, które wypatrzą dociekliwe oczy malucha. Cztery pory roku, oddane malowniczo przez ilustratorkę, budują nastrój.
Rymowana, rytmiczna opowieść wciąga i nie nudzi się czytanie jej nawet trzydziesty raz. ;) Warto mieć ją w swojej biblioteczce - polecam dla dzieciaków od 2. roku życia. <3

• Książki Igusi i Adusi
  • Dla Mai
  • Przeczytane 2023 Iga
  • A Posiadam
  • Dla Anieli
  • Luiza na później
  • Kupione 2022

Dodaj cytat z książki Rózia i jej wartości