Zanim zrozumiem

Okładka książki Zanim zrozumiem Magdalena Wala
Okładka książki Zanim zrozumiem
Magdalena Wala Wydawnictwo: Pascal Cykl: Splątane losy (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Splątane losy (tom 2)
Pascal
2021-05-19
2021-05-19
literatura polska

Drugi tom trylogii SPLĄTANE LOSY Magdaleny Wali "Zanim zrozumiem" to kontynuacja losów bohaterów, których poznaliśmy w pierwszym tomie, z tym, że teraz postaciami pierwszoplanowymi autorka uczyniła Karolinę, Konrada i jego babcię. Większość akcji toczy się w Zaborzu w hotelu Jesionowy Zakątek, który jest taką bazą i sercem całej trylogii, bo to w tym miejscu krzyżują się drogi bohaterów książki, a z godnie z tytułem serii ich losy są ze sobą w różny sposób splątane i dotyczą zarówno zdarzeń z przeszłości jak i teraźniejszych.

Jeżeli chodzi o tę część akcji, która toczy się współcześnie, to śledzimy perypetie małżeńskie, zawodowe i osobiste Karoliny, która ma za sobą bardzo dramatyczne dzieciństwo, została adoptowana przez kochających ją ludzi, którzy stworzyli jej ciepły dom. Jednak trauma z pierwszych lat życia z drastycznie zaniedbująca ją samotną matką ciągle do niej wraca i dorosła już kobieta wciąż czuje się w jakiś sposób gorsza, wybrakowana. Po rozwodzie z toksycznym mężem wyjeżdża do Zaborza i kwateruje się w Jesionowym Zakątku. Spotyka tam Niemca o imieniu Konrad, który przyjechał do Zaborza na prośbę babci pragnącej odszukać swoje korzenie. Okaże się też, że biologiczny ojciec zostawił dla niej spadek.

Jeśli po przeczytaniu pierwszej części zastanawialiście się jak potoczyły się losy siostry Ludmiły - malutkiej Alicji, która nagle zaginęła podczas zawieruchy wojennej i ku rozpaczy rodziny, już się nie odnalazła, to teraz poznacie jej przejmującą historię i dowiecie się co się z nią stało.

Książka porusza istotne tematy, takie jak adopcja czy kontrowersyjna działalność organizacji Lebensborn. Momentami ciężko było mi to czytać, gdyż takie sytuacje jak te opisane w książce działy się podczas wojny naprawdę często i spowodowały wiele ludzkich dramatów i tragedii.

Autorka umiejętnie połączyła wątki z przeszłości z tymi aktualnymi, epizodycznie pojawili się tu również bohaterowie poprzedniego tomu czyli Karolina i Aleks, ale nie można też zapomnieć o tym, iż nie tylko Jesionowy Zakątek odegrał tu ważną rolę, ale również inny tajemniczy obiekt czyli zrujnowany dworek - Walddorf zwany przez mieszkańców Zaborza Piekielnym Dworem. Historia tego dworku fascynowała mnie od pierwszego tomu i teraz dowiedziałam się o jego historii nieco więcej. Malownicze opisy Zaborza oraz tych kluczowych dla miejscowości budynków, piękno przyrody i krajobrazów dopełniło całości. Mogłabym rzec: urzekła mnie ta historia.

No, Pani Magdaleno, duży szacunek za tak dobrą powieść: ciekawą, dramatyczną, emocjonującą. O ile w pierwszym tomie zabrakło mi silnych emocji, to tutaj był ich nawet nadmiar. Wkurzałam się, wzruszałam wielokrotnie, cieszyłam i złościłam a od książki ciężko się było oderwać. Znając twórczość Pani Magdy, wiem, że w przypadku wielotomowych sag, rozkręca się z każdym tomem coraz bardziej, więc już się cieszę na myśl o tym, iż czeka na mnie trzeci tom.

Bardzo poruszająca powieść. W tej serii wątek teraźniejszy jest naprawdę dobry i nie obniża oceny książki. Splątanie losów jest dobrze ukazane. Powieść porusza temat losów dzieci w czasie wojny. Dzieci, które bywały łupem wojennym. Ale jest też o miłości i o tym, że rodzicielstwo nie musi być biologiczne. Ukazane jest też w jaki sposób rodzą się ksenofobiczne postawy. Nie można ich jednoznacznie ocenić. Po obu stronach byli zwykli ludzie i oni zawsze najbardziej cierpieli. Po obu byli kaci i ofiary. Gorąco polecam.

Tym razem historia Kingi, kosmetyczki i masażystki. Kończy małżeństwo z Tymkiem. Otrzymuje spadek od ojca, którego nie zna, gdyż jest dzieckiem adoptowanym. Bierze urlop i wyjeżdża do Zaborza. Tam spotyka młodego mężczyznę Niemca, którego babcia ma wspomnienia związane z tym miejscem. I tak historia wojenna znów wplata się w losy Jesiennego Zakątka. Polecam gorąco: romans, historia, przyjaźnie, piękne miejsca.

Odnoszę się do całej serii. Wątek historyczny ciekawy i porażający. Natomiast to co się dzieje tu i teraz raczej mdławe i nieciekawe. Można z łatwością przewidzieć co się dalej będzie działo. Daję 7 gwiazdek za wątek historyczny i za lekkość piora autorki. Może 3 tomy to za dużo ?

Zdecydowanie najsłabsza część całej trylogii. Choć opisy przyrody i miejsc nadawały klimat, to jednak, są jakby przewleczone, podobnie jak przemyślenia.To jedyne minusy.
Całość czyta się przyjemnie.

Całość czyta się przyjemnie.

Poznajemy Kingę ma za sobą toksyczne,nieudane małżeństwo,dom dziecka.
Stara się być silna samodzielna.W życiu kobiety wkrada się przeszłość dawna.
Zdecydowana jest wyjechać do pięknego Jesionowego zakątka zacząć życie od nowa.
Poznaje w Zagórzu Niemca,który chce odnaleźć dokumenty odszukać losy swoich przodków.
Historia wzruszająca,wzruszyłam się jak ją czytałam,ciekawa fabuła przedstawiona w tej książce,zwroty akcji dynamiczne,trzymała mnie bez przerwy w napięciu.
Mnóstwo emocji przekazała mi pisarka piórem pięknym napisana powieść obyczajowa i to bardzo dobrze.
Zachwyca i pochłania tą książka,mnie pochłonęła od początku do końca lektura,fajnie się czytało.
Wywarła na mnie dobre wrażenia,opowieść to o skrywanych tajemnicach rodzinnych sekretach,o miłości i o życiu opowiada powieść.
Pod urokiem,zachwytem jestem książki.
Dałam się porwać i urzekłam się tą książką,lubię takie historie,a tu sporo się działo.
Pozytywny odbiór książki mam zachwycona jestem książką.
Bardzo się mi podobała,z przyjemnością przeczytana cudna,przyjemna lektura.

Poznajemy Kingę ma za sobą toksyczne,nieudane małżeństwo,dom dziecka.
Stara się być silna samodzielna.W życiu kobiety wkrada się przeszłość dawna.
Zdecydowana jest wyjechać do pięknego Jesionowego zakątka zacząć życie od nowa.
Historia wzruszająca,wzruszyłam się jak ją czytałam,ciekawa...

Nie lubię książek z historią w tle, ale tu ciekawsza była ta historia sprzed lat, a nie to, co działo się u Kingi. W ogóle dwa tygodnie opisywane w książce dłużyły mi się niemiłosiernie. Było nudno. Za dużo opisów, mało akcji, ona lekko infantylna i chyba stara- tak wywnioskowałam po lekturze.

Dla mojej babci lub mamy byłaby to idealna powieść. Ja mówię nie.

Dla mojej babci lub mamy byłaby to idealna powieść. Ja mówię nie.

Bardzo dobra książka, wątek z książki obyczajowej splata się z koszmarem doświadczeń okołowojennych doświadczeń, daje do myślenia, można pokusić się o refleksję nie chodziłeś w czyichś butach, nie oceniaj jego życia.

Wspaniała ciepła historia o splatanych losach i trudnym czasie wojny.

Wspaniała ciepła historia o splatanych losach i trudnym czasie wojny.

Polecam!
Zaskakujące wątki!
Zobaczyć historie z innej strony - bezcenne.
Wydaje się komuś ... była wojna i po wojnie?! Bardzo realistyczne ujęcie jak to mogło wyglądać.
Trudne tematy. Podane w przystępnej odsłonie.

Polecam!
Zaskakujące wątki!
Zobaczyć historie z innej strony - bezcenne.
Trudne tematy. Podane w przystępnej odsłonie.

Magdalena Wala Zanim zrozumiem Zobacz więcej
Magdalena Wala Zanim zrozumiem Zobacz więcej