Fizyka sportu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-01-16247-4
Paweł Lipiec

Dlaczego w skokach narciarskich tak duże znaczenie ma właściwe odbicie? Co decyduje o szybkości, zasięgu i wysokości? Czy istnieje kres ludzkich możliwości? Wznowienie po latach popularnej książki, w której w przystępnej formie pokazano różne aspekty sportu poprzez pryzmat zjawisk i praw fizycznych. Autor z doskonałym wyczuciem praw fizyki wychwytuje te elementy danej dyscypliny sportowej, w...

Dlaczego w skokach narciarskich tak duże znaczenie ma właściwe odbicie?
Co decyduje o szybkości, zasięgu i wysokości?
Czy istnieje kres ludzkich możliwości?

Wznowienie po latach popularnej książki, w której w przystępnej formie pokazano różne aspekty sportu poprzez pryzmat zjawisk i praw fizycznych. Autor z doskonałym wyczuciem praw fizyki wychwytuje te elementy danej dyscypliny sportowej, w które ingeruje fizyka. Są to głównie zagadnienia z takich działów fizyki, jak: kinematyka, dynamika, aerodynamika, mechanika ośrodków ciągłych. Znane ze szkolnego programu prawa fizyki, jak np. zasada zachowania energii, zasada zachowania pędu czy prawo ciągłości Bernoulliego, nabierają nowego wymiaru w tej publikacji.

Książka składa się z kilkunastu rozdziałów – każdy poświęcony innej dyscyplinie sportowej, m.in.:

* narciarstwu,
* lekkoatletyce,
* pływaniu i skokom do wody,
* piłce nożnej,
* sportom samochodowym,
* tenisowi,
* żeglarstwu.

Przedmowę do książki napisał Łukasz A. Turski.

Książka przeznaczona jest nie tylko dla sportowców i trenerów, ale również dla wszystkich zainteresowanych sportem i prawami fizycznymi, które nim rządzą. Niewątpliwie stanowi także doskonałą pomoc dla studentów i nauczycieli fizyki, chcących uatrakcyjnić swoje lekcje.

olaf898 | 2016-06-14
Chaoticreader | 2016-05-04