Cadáver exquisito

2020-08-18
hiszpański
9788420433424
Inne

Zastanawiam się, czy jest to już Powieść, czy wciąż powieść. Nie mogę zadecydować, czy jest to dla mnie historia ponadczasowa, czy raczej historia naszych czasów.

Jest to z pewnością powieść trudna, szokująca, brutalna. Krążąca wokół tematu, ale nie zagłębiająca się w niego dostatecznie dobrze. Miejscami dłużąca i miałka, a przede wszystkim chaotyczna, jakby bez większego pomysłu na rozwinięcie.

Pojawiają się tematy, które nigdy nie zostają rozwinięte oraz takie, które muskają nas szponami zainteresowania, by niepostrzeżenie gdzieś zniknąć.

Przerażająca wizja, odsłaniająca mankamenty ludzkiej psychiki. Ukazująca w sposób dosadny problemy społeczeństwa. Ludzi. Trochę nas, mimo że odległych.

Brakowało mi środka. Rozwinięcia, na które ta historia zasługiwała. Zbyt dużo było tu wszystkiego, co szokuje, zbyt mało tego, co realnie powinno nas szokować.

Mocna, dystopijna, odrażająca, prowokacyjna opowieść o ludzkiej moralności.

Mocna, dystopijna, odrażająca, prowokacyjna opowieść o ludzkiej moralności.

Kompletnie nie spodziewałam się tego, co właśnie przeczytałam. Książka na przestrzeni tych właściwie niewielu stron wzbudziła we mnie tyle emocji, że ciężko mi się aż o niej wypowiedzieć.

Na pewno to, co zostało w niej zawarte zostanie ze mną na długi czas, niektóre momenty były druzgocące, a zakończenie tak szokujące, że nie mogę wyjść z podziwu.

Historia, którą zaserwowała nam autorka była tragiczna, ale jednocześnie tak świetnie napisana, że nie byłam w stanie się oderwać i pochłonęłam ją w zastraszającym tempie.

Historia, którą...

Przeraża, bo ludzie ? Nie przerażałoby, jeśli zwierzęta ? Tak samo czujące, rudymentarnie myślące. Ludzkie mięso budzi obrzydzenie i wstrząs. A zwierzęce ? Traktujemy je jeszcze gorzej, niż to co w tej książce dotyczy hodowlanych ludzi.
A wracając do samej książki. Pomysł na nią przekracza pewne tabu, chociaż opiera się na nielogicznym założeniu. Jeśli powodem zjadania się nawzajem ludzi było przeludnienie planety, to hodowla w żadnym stopniu go nie zmniejsza, a wręcz przeciwnie. Sama lektura z pewnością nie dla każdego. Jednych przerazi, innych odrzuci już na wstępie, bo nie szczędzi dosadnych opisów. Innym każe się zastanowić.

Dla mnie przede wszystkim jest to książka alegoryczna o przemocy systemowej, zwłaszcza seksualnej. Dużo zyskuje na takim odbiorze.

Jak ocenić te książkę? Przecież dobre to nie jest, co się dzieje w tej książce. Przedstawienie świata przyszłości? Nie! To przecież się już dzieje, tylko zamiast ludzi są zwierzęta. Laboratoria, hodowcy, poszukiwanie rarytasów smakowych ....
Książka dla osób z mocnymi żołądkami.

Książka dla osób z mocnymi żołądkami.

Sluchalam tej ksiazki trzy lata temu a mimo to ja pamietam dosyc dobrze. Jest ona obrzydliwa, opisuje zachowania ludzi i jak dziala ludzka psychika. Koncowka mna wstrzasnela.

Potraficie sobie wyobrazić taki świat? Dla mnie początkowo choć trudne, to szybko uwierzyłam autorce, że jest to możliwe. Opisane reguły "nowego świata" wydają się wcale nie takie niemożliwe, w końcu moralność to pojęcie względne. Nawet dziś jest mocno związane z szerokością geograficzną czy czasem. I głównie o moralności jest to książka. I w tym kontekście ciężko mi ocenić bohaterów, ba, nawet nie zamierzam. Bo któż z nas wie co by było gdyby to nas dotyczyły takie dylematy? Nie czuję się na siłach oceniać kogokolwiek, jednak cieszę się, że takie książki powstają, bo dają nam przestrzeń do refleksji nad samym sobą. Całe szczęście tylko w teorii, obyśmy nie musieli nigdy tych rozważań przenosić do rzeczywistości.
Ponadto książka jest dobra. Krótka, treściwa, prowadzona jak po linijce, ale podobało mi się to. Autorka bardzo dobrze poradziła sobie z ukazaniem świata, głównego bohatera, nie próbowała zrobić z tego historii o rozbudowanej fabule i wielu wątkach, co tutaj sprawdziło się świetnie.
Jeśli odrzuca was tematyka, to polecam się nie zrażać.

Sporo naprawdę dobrych pomysłów, które w mojej opinii nie zostały dobrze wykorzystane. Jakby ktoś nieporadnie zszył ze sobą kawałki naprawdę dobrej tkaniny.
Na plus zaliczam zakończenie; niespodziewane i groteskowe.
Cała akcja wydarzyła się jednak trochę zbyt szybko, autorka momentami przesadzała też z podawaniem faktów na tacy. Całość w moim mniemaniu powinna być znacznie dłuższa, by porządnie rozwinąć każdy z rozpoczętych wątków. Tak czy inaczej, dla konkretnej grupy czytelników jak najbardziej polecam tę książkę.

Na plus zaliczam zakończenie; niespodziewane i groteskowe.

Sięgnęłam po tę książkę ze względu na jej makabryczny motyw i z przykrością stwierdzam, że jest to jedyne co ta książka posiada dobrego.

Wygląda to tak, jakby autorka uznała, że sam ciekawy motyw się obroni i nie potrzeba tu czegoś takiego jak fabuła. Cała książka wygląda jak przedstawienie świata i praw, które nim rządzą. Brakuje tu historii, żeby ta książka faktycznie była o czymś.

Praktycznie całość, to poznawanie relacji biznesowych. Jeździmy z miejsca do miejsca i słuchamy jak nasz „I don’t care” bohater robi interesy z ludźmi, którymi gardzi. Drugą opcją jest słuchanie o tym jak Marcos miał źle i co mu się złego przydarzyło, co szczerze mówiąc mało mnie obeszło w całej tej historii. Wyglądało to jak „yyy, to może teraz coś o głównym bohaterze, żeby nie było że jest nikim”.

Rozumiem, że przez wydarzenia, jakie go spotkały w życiu i przez to jak wygląda teraz świat mógł stać się beznamiętny, ale przez to jak to jest pisane, robi się to nieangażujące i miałkie.

Uważam, że styl pisania jest mdły, nieciekawy, niewciągający. Nie wywołuje emocji, a chyba o emocje chodzi. O obrzydzenie, niepokój i dyskomfort podczas czytania o zjadaniu ludzi.

Autorka miała dobry pomysł, ale na tym się skończyło.

• Horror