Saragossa 1808-1809

Bellona
2021-08-11
2021-08-11
wojskowość powszechna wojny napoleońskie

Książka popularno-naukowa, więc nie ma co oczekiwać wodotrysków, to tak na początek.

Plusy: 1) widać sprawne dziennikarskie pióro, pisane z biglem, choć czasem styl może się wydać zbyt natarczywy; 2) dość dokładny opis walk w mieście; 3) bez natrętnych wzmożen moralnych, autor nie terroryzuje czytelnika

Wady: 1) za dużo wstępnej pisaniny typu tło historyczne, polityka, kontekst; 2) zbytnia koncentracja na polskich wspomnieniach, za długie cytaty; 3) marna krytyka źródeł – autor traktuje relacje które cytuja jako całkowicie wiarygodne; 4) za mało map, a te co są słabo czytelne; 5) drobne duperele, np. nazwy miejscowości raz są w polskiej konwencji, raz w hiszpańskiej.

I jeszcze jedna rzecz, którą postanowiłem wyróżnić. Walki o Saragossę stanowią jeden z kluczowych mitów hiszpańskiej historii w jej popularnym rozumieniu, może coś jak u nas Bitwa pod Olszynką Grochowską (nie, bardziej). Związanymi z nimi jest szereg postaci, funkcjonujących jako symbole w kulturze hiszpańskiej, jak Agustina de Aragón, coś jak nasza Emilija Plater, już nie mówiąc o Virgen del Pilar. Ja wiem, to jest książeczka z serii „historyczne bitwy”, a nie z serii „mity narodowe”, ale jednak, jakiś mały rozdziałek na końcu by nie zawadził.

Wady: 1) za dużo wstępnej pisaniny typu tło historyczne, polityka,...

Książka dobra, choć opierająca się głównie na kompilacji kilku pamiętników oraz bardzo długich niekiedy cytatach. Brakuje w niej wielu informacji, między innymi o ludności Saragossy, strategii działań podczas samych walk oblężniczych czy stratach obu stron.

Takie Historyczne Bitwy to ja rozumiem! Ciekawie przedstawione tło, wspomnienia i wartka akcja, a nie same suche fakty. Brak jednak czegoś o taktyce oblegających.

• Historyczne Bitwy
  • Historyczne bitwy