UX-owa zupa instant, czyli przewodnik po UX

Okładka książki UX-owa zupa instant, czyli przewodnik po UX Agnieszka Naplocha
The Awwwsomes
2021-03-05
2021-03-05
ux projektowanie

Pierwsza książka z tematyki UX którą przeczytałam ale nie pierwsza po którą sięgnęłam. Jestem totalnym laikiem, dopiero zaczynam poszerzać swoją wiedzę w tych tematach jednakże zdecydowanie polecam tę pozycję - czyta się bardzo przyjemnie. Aga totalnie zaraziła mnie swoją pasją i sprawiła, że z wielkim zainteresowaniem dalej zgłębiam temat.

Recenzja na blogu: https://gwiezdnadziewczyna.blogspot.com/2022/04/ux-owa-zupa-instant-aga-naplocha.html

E-book autorstwa Agi Naplochy szybko zwrócił moją uwagę. Bo śliczna okładka ociekająca tym „ładnym” odcieniem różu, bo tematyka związana z zawodem, w którym pracuję, bo o projektowaniu doświadczeń warto poczytać, rozwijając swoją karierę w agencji tworzącej aplikacje i strony (albo celując we własną działalność i jednoosobowe studio projektowe). „UX-owa zupa instant” nie należy do najtańszych lektur – jak większość branżowych książek – jednak informacja o 8-letnim doświadczeniu Agi Naplochy podpowiedziała mi, że będę mieć do czynienia z wiedzą osoby, która wzięła udział w niejednym projekcie, a przejrzenie jej mediów społecznościowych ostatecznie przekonało mnie do dokonania zakupu. Okazało się również, że autorka prześwietnie wyjaśnia przeróżne zagadnienia, pozwalając sobie na odrobinę poczucia humoru, ale nie pieści się z odbiorcą jak z jajkiem i nie mówi do niego jak do kogoś, kto pierwszy raz w życiu spotyka się z pojęciem UX. Lektura jest przyjemna i przystępna. Pewne proste zabiegi, o jakich napiszę poniżej, sprawiają, że informacje zawarte w rozdziałach pozostają w głowie.

„Dlaczego UX-owa zupa? I dlaczego instant? Zupa, bo UX składa się z wielu składników i każdy może mieć na nią swój własny przepis. Instant, bo lubię przekazywać wiedzę w zwięzłej formie, bez zbędnych ceregieli”.

Aga Naplocha podzieliła proces jueksowy oraz związane z nim zagadnienia na 15 części (składników tytułowej zupy). Niezwykle ujęła mnie już na samym początku, porównując UX do Kuchennych Rewolucji – programu telewizyjnego prowadzonego przez Magdę Gessler. Ta analogia, nie tylko zabawna, ale i bardzo trafna, z miejsca obudziła we mnie chęć jak najszybszego pochłonięcia lektury i sprawdzenia, czym jeszcze zaskoczy autorka i w jakiej formie zaserwuje cenne wskazówki. Spodobało mi się to, że każdy rozdział jest zakończony zadaniem domowym i (lub) krótkim sprawdzianem z czytania ze zrozumieniem. W zadaniach domowych autorka odsyła do źródeł (na przykład polecanych przez nią artykułów),proponuje ćwiczenia pomagające zrozumieć pewne aspekty pracy UX designera albo prosi, aby przypatrzyć się działaniu jakiejś aplikacji bądź strony internetowej. Z kolei w zwieńczających rozdziały sprawdzianach wiedzy znajdują się po trzy pytania dotyczące tego, co przeczytało się na kilku wcześniejszych stronach. Utrwalanie informacji w taki sposób zdecydowanie działa i zachęcam do tego, aby nie pomijać tej sekcji. Czasem miałam wrażenie, że moje odpowiedzi są zbyt ubogie, dlatego wracałam do danej definicji i czytałam ją po raz drugi.

Myślę, że „UX-owa zupa instant” jest odpowiednią lekturą dla osób, które trochę liznęły projektowania doświadczeń, ale nie do końca jeszcze wiedzą, co z czym się je i jak rozległy jest sam proces UX. Z pewnością e-booka mogliby przeczytać i z powodzeniem przyswoić również ci, którzy chcieliby przejść do IT z innej branży. Aga Naplocha z całą mocą pielęgnuje w czytelnikach przekonanie (poparte doświadczeniem),że nie trzeba posiadać ścisłego umysłu, aby obrać ścieżkę związaną z UX. Nie trzeba też umieć rysować ani znać programów do prototypowania, aby szkicować makiety (aplikacji lub strony) i testować je z użytkownikami. UX czerpie z antropologii, psychologii i socjologii, a branża, jak opisuje to autorka, jest otwarta na różne kompetencje (w tym istotne kompetencje miękkie).

Bardzo podobały mi się rozdziały o rodzajach badań, dostępności, niepolecanych praktykach, projektowaniu formularzy i prototypowaniu. Ponadto w „UX-owej zupce instant” znajdziecie wielką garść przykładów (dobrych i złych) i rekomendacji – artykułów, książek oraz solidnie zaprojektowanych aplikacji czy stron. Na koniec dodam, że e-book jest atrakcyjny wizualnie także w środku – strony cechują żywe kolory, ręczne ilustracje i duże marginesy przyśpieszające czytanie. „UX-owa zupka instant” przygotowuje pewny grunt pod pochłanianie wiedzy z następnych źródeł, tych znalezionych na własną rękę albo tych rekomendowanych przez Agę Naplochę. Z omawianym e-bookiem zdecydowanie warto się zapoznać!

Ciekawa, przystępnie napisana książka dla zainteresowanych UX - raczej nowicjuszy, ale zaawansowani też znajdą kąsek dla siebie. Niższa ocena za stosunek jakości do ceny. Ponad 70 zł za taką e-książeczkę to gruba przesada (naprawdę profesjonalne publikacje można kupić za mniej). Autorka wykorzystuje spore zainteresowanie wokół UX, by zarobić. Trudno się dziwić, tak działa rynek, ale niesmak pozostaje...

• Kindle
  • User Experience
  • Design
  • UX i web design

Dodaj cytat z książki UX-owa zupa instant, czyli przewodnik po UX