Et dukkehjem

Okładka książki Et dukkehjem Henrik Ibsen
Okładka książki Et dukkehjem
Henrik Ibsen Wydawnictwo: Amazon Digital Services utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Et dukkehjem
Amazon Digital Services
2020-03-09
2020-03-09
duński

XIX-wieczna nowatorska sztuka o dorastaniu, która jest aktualna od czasów sufrażystek. :)

Stłamszenie kobiecej sprawczości. Minimalizacja. Infantylizacja. W tym dziele, aby porzucić bytność lalki; rolę ozdoby wyzbytej z własnej woli, kobieta musi zaryzykować wyzwoleniem swojego głosu nawet kosztem rozburzenia domniemanego szczęścia.
W "Upiorach" Ibsen dokonał bezlitosnej dekonstrukcji tradycyjnie ujmowanej rodziny (kwestionując konieczność rodzinnej miłości); tutaj robi to samo ze związkiem małżeńskim jednoznacznie stawiając swoje karty na wyzwolenie się, jednostkowe, niczym nie wstrzymywane, poszukiwanie szczęścia i godności.

Uwielbiam Ibsena za najświętsze obowiązki wobec samej siebie, jeszcze przed tymi wobec męża i dzieci.

To mój pierwszy dramat od dawna i jestem zachwycona - wspaniale wykreowana postać kobieca, z pełnym spektrum zachowań, zupełnie nie płaska. Do tego kulminacja akcji nie pozostawiająca rozczarowania i co najważniejsze: dramat ma przesłanie i morał, nie pozostawia nas tylko z uczuciem chwilowej rozrywki.

„Nora” zrobiła na mnie naprawdę duże wrażenie. Świetnie wykreowana postać kobieca, rzeczywiste problemy, trudne relacje — wszystko to zobrazowane mistrzowsko. Ostatnia scena rozmowy Nory i Halmera doprawdy mnie poruszyła i nie mogę przestać o niej myśleć. Ten dramat skłania do refleksji, bo jest przerażająco aktualny. Chapeaus bas!

Nora tańczy i nic z tego nie wynika.

Nora tańczy i nic z tego nie wynika.

W czasach Ibsena kobiety oprócz bycia matką, domową siłą roboczą lub w bogatszych domach ozdobą, nie miały wielu innych ról. Brak praw wyborczych, czy możliwości załatwiania spraw bez wiedzy męża czy ojca, przedstawiał kobietę jako istotę bezwolną i niezdolną do samodzielnej egzystencji. Ibsen swoją sztuką zszokował ówczesnych odbiorców choćby tym, że kobieta, by dostąpić samorealizacji jest w stanie porzucić najbliższych. Z pewnością przyłożył tym rękę do nieśmiałego wtedy ruchu emancypacji kobiet, choć sam się zarzekał, że nie było to jego zamysłem. Najbardziej niepokojącym aspektem sztuki, jest końcowa refleksja, która mówi że często zdarza się nam dzielić życie z ludźmi, których tak naprawdę nie znamy. Dlatego "Nora" jest aktualna nawet dziś.

Nora jest niesamowitą bohaterką. Oczywiście jest naiwna, zachowuje się jak dziecko, choć sama jest matką. Ale Ibsen pokazuje przyczyny tego zachowania. Całe społeczeństwo jest uwikłane w te role i niepoważność. Nora może i bywa irytująca, ale ma odwagę postawić wszystko na jedną kartę, żeby poznać prawdę o sobie samej i rzeczywistości. Czy dobrze robi? Nie wiem, ani ona sama tego nie wie. To jest również zaletą autora, który nie ocenia swoich bohaterów, a wiele kwestii pozostawia niedopowiedzianych.

Książkę przeczytałam, ponieważ była moją lekturą szkolną. Zaczyna się dziwnie, byłam zirytowana głównymi postaciami i nie mogłam się jakoś w tym dramacie odnaleźć.

Po głębszej analizie - zwłaszcza psychologicznej - stwierdzam, że książka jest naprawdę książką dobrą. Transgresja postaci i ich przemiana są niesamowite, mimo że do przewidzenia. Bardzo dobry dramat pokazujący siłę wiktoriańskiego patriarchatu - chociaż sama książka może być uznawana za uniwersalną - w końcu patriarchat obowiązuje aż do dziś...

Krótka i przyjemna, do popołudniowej kawki/herbatki. Skłaniająca do przemyśleń.

7/10 za brak jakiegoś przełomu, akcja była dosyć oczywista i bez większego wow.

Świeżo po przeczytaniu "Moralności Pani Dulskiej" sięgnęłam po "Norę" - jeszcze mocniejsza. Domowe, mroczne pielesze za fasadą wzorowego mieszczańskiego domu.

• Klasyka
  • Dramat