Wujaszek Wania. Trzy siostry. Wiśniowy Sad

Wydawnictwo: Świat Literacki
83-88612-22-0
tostaky

Zawarte w tomie trzy najwybitniejsze dramaty Antoniego Czechowa (1860-1904)- Wujaszek Wania (1897), Trzy siostry (1901), Wiśniowy sad (1904) – choć tematycznie związane z życiem rosyjskiej inteligencji schyłku XIX wieku, w uniwersalny sposób zgłębiają tragizm powszedniej, monotonnej egzystencji ludzkiej i zarysowują złożone portrety psychologiczne. Nowatorskie formalnie, polifoniczne i...

Nowatorskie formalnie, polifoniczne i wieloplanowe sztuki Czechowa, w których komizm nierozerwalnie splata się z tragizmem, zajmują ważne miejsce w kanonie światowej dramaturgii, nie tracąc siły oddziaływania na nowe pokolenia widzów i czytelników.

Marcin | 2015-08-14

Antoni Czechow pisze o sprawach, które bolą. Każdy z zawartych w niniejszym tomie dramatów jest wielkim dziełem, każdy z nich nasycony jest ludzkim cierpieniem, poczuciem pustki, bezsensu i jałowości istnienia. Jedynym sposobem na wyrwanie się z tego zaklętego kręgu jest praca. Tylko ona wyzwala, jedynie ona pozwala karmić się złudzeniem nadziei. Jednak człowiek zapracowany szybko staje się zaledwie wspomnieniem samego siebie sprzed lat, traci umiejętność władania obcymi językami, których znajomością niegdyś się chlubił, przestaje czytać, rozmyślać, rozmawia jedynie o kwestiach przyziemnych, "życiowych". Kołakowski napisał kiedyś, że można przeżyć życie nie wychodząc poza bezpośredniość. Otóż nie każdemu jest to dane. Ludzie wrażliwi zazwyczaj grzebią swoje aspiracje, starają się o nich zapomnieć, a jeśli nie to próbują przyswoić je na nowo, odnaleźć swoje miejsce na przekór bezmiarowi absurdu i zwykłej głupoty. Bohaterowie Czechowa to zazwyczaj zdeklasowani ziemianie i podupadli...

Justyna Ka | 2011-12-16

Od tego weekendu - moja miłość. Czechow. Słowo - synonim ciepła, tkliwości, czułości i liryzmu okraszonego ironicznym, czasem wręcz sarkastycznym humorem, co pozwala na dystans wobec człowieka i spraw tego świata, obiektywne, ale i ciepłe spojrzenie na ludzką kondycję, tragizm i śmieszność.Dziwne, ale miałam jakieś przeczucie co do wizji i klimatu jego dramatów i zawsze mnie ciągnęło do przeczytania ich, zawsze przeszkadzał brak czasu i nareszcie... I nie żałuję. "Wiśniowy sad" to najpiękniejszy dramat, jaki czytałam w życiu. Bardzo, bardzo chciałabym zobaczyć go na scenie. Wzruszyłam się, gdzieś tam głęboko w sercu. Bo Czechow porusza właśnie takie struny serca - liryczne, estetyczne, refleksyjne...

"Niech na scenie wszystko będzie równie proste i równie zawiłe jak w życiu. Ludzie jedzą obiad, a tymczasem rozstrzyga się ich szczęście, łamie ich życie."

Sławka | 2011-07-13

Genialne!!!!

Sebastian | 2011-08-08

Przeczytane wszystkie utwory w tym tomie. Choć sam Czechow nazywał je komediami, są to po prostu dramaty codziennego życia zwykłych ludzi.
Jego sztuki, nie są dynamiczne, jak zwykły być utożsamiane utwory sceniczne, ale raczej statyczne, bez akcji, co było nowatorstwem, które nie wszyscy rozumieli i szanowali jak również to, że jego dramaty były psychologiczne.

Absolutnie polecam każdemu, kto jest fanem teatru. Czechow, będąc nowatorem w zakresie tworzenia sztuk teatralnych, nie powinien być pominięty a widząc jak często mlodzi rosyjscy dramaturdzy wracają do jego utworów, jestem przekonany, że jego sztuki będą wiecznie żywe.

Gripper | 2015-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Zastanawiam się, czy więcej jest w tych dramatach tęsknoty za "rajem utraconym" (albo właśnie traconym), czy krytyki bierności, nieróbstwa... Poza tym, dały mi do myślenia. Jak kierować swoim życiem, żeby nie tracić "raju"?

Krzysztof Frątczak | 2011-01-09

"Płatonow" powinien jeszcze się w tym zbiorze znaleźć, choć widziałem go w tylko w teatrze TV...zresztą; odwieczny problem: czytać dramaty czy chodzić do teatru?...i co jest właściwsze?

Oenovich | 2011-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2011

Mistrzowsko skonstruowane postaci. Tematy, poruszane w tych trzech dramatach, nie zestarzały się. Może nawet więcej - wyprzedziły epokę?
Myślę, że jeszcze wiele razy będę wracał do tych dzieł Czechowa.

| 2012-02-02
Przeczytana: 03 września 2011

Tu oceniam wiśniowy sad. Bardzo dobra książka, opisuje upadek gniazda szlacheckiego. Świetnie zarysowane charaktery, mistrzowskie dialogi. Polecam.
Czytane w oryginale.

GabrielL Kamiński | 2010-11-20
Przeczytana: 02 grudnia 1972

Literatura z najwyższego rzędu, czasem wydaje się, że Czechow "wyprzedził" swoją epokę,a to o czym pisał, dzieje się aktulanie na naszych oczach

Hub | 2011-08-27
Przeczytana: lipiec 2007

Jedna z najświeższych, wiecznie zielonych pozycji klasyki literatury, jaką znam.