Dramaty wybrane. Tom 2

Wydawnictwo: Czuły Barbarzyńca
literatura piękna
LubimyCzytać

Drugi tom Dramatów Ibsena.
Hedda Gabler, Budowniczy Solness, John Gabriel Borkman, Gdy wstaniemy z martwych.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

czytający | 2017-09-01
Przeczytana: 01 września 2017

W jednej chwili zostałem oskarżycielem i obrońcą dusz, których najskrytsze zakamarki stanęły przede mną otworem. Jednocześnie dostałem możliwość obserwacji pociągających i przerażających ludzkich wyborów. Mogłem nawet stanąć niczym sędzia, przed cieniami stworzonymi rękoma Henrika Ibsena i bezkarnie się im przyglądać. Dystyngowanymi oczami pisarza widzieć ich miotanie się pośród wątpliwości. Z chłodną elegancją przechodzić wokół niezliczonych "węzłów gordyjskich", nawet nie domyślając się, ile siły trzeba aby je rozwiązać. Wyrafinowanym i zdystansowanym trzymaniem się na uboczu, zaznaczać swoją daleką obecność pośród rodzinnych dramatów. Mając tak wielką czytelniczą władzę nad marionetkami Ibsena, nie mogłem im jednak dać tego najważniejszego. Nie potrafiłem podać im klucza do przeżywania życia. Wytrychu, dzięki któremu dostaliby szczęście, od którego braku aż dusi podczas lektury.

Odniosłem wrażenie, że większość bohaterów Ibsena jest martwa. Podczas długiej, emocjonalnej zimy w...

Dociekliwy_Kotek | 2017-07-30
Przeczytana: lipiec 2017

Skarżyłam się już przy okazji tomu pierwszego, że nie mogę poradzić sobie z myślą, że dramaty Ibsena pozostają tak boleśnie aktualne. Mogę dokładnie to samo napisać w przypadku tomu drugiego - a przynajmniej jeśli chodzi o jego pierwszą połowę.

"Pani z morza", "Hedda Gabler" i "Kiedy wstaniemy z martwych" przenoszą ciężar "tematyki kobiecej" z podwójnej moralności na kwestię znacznie delikatniejszą i trudniejszą do uchwycenia - poczucie wolności jednostki, jej potrzebę niezależności i samostanowienia. Zdumiewa mnie jak Ibsen, żyjący przecież w czasach mało dla kobiet przyjaznych (matka, żona, najczęściej bezmyślna) potrafi na swoje bohaterki popatrzeć z takim zrozumieniem, z taką wrażliwością i przy niezwykłej delikatności tak precyzyjnie opisać stany, o których trudno jest mówić.
Najmniej ze wszystkich bohaterek lubię i rozumiem antypatyczną, egocentryczną i bezmyślnie destrukcyjną Heddę Gabler, ale myślę, że ona właśnie najbardziej zapada w pamięć.

Nie do końca przemawiała...

Grot | 2016-02-15

Drugi tom nieco słabszy niż pierwszy. Nie ma tu tak genialnych utworów jak „Dom lalki” czy „Dzika kaczka”. Jednak cały czas są to wybitne dramaty. Charakteryzuje je niesamowitość przekazu, pewna swego rodzaju metafizyczność pomimo, iż nie jest to fantastyka.

„Pani z morza” to jak dla mnie chyba najlepszy utwór w tym zestawieniu. Jest to niebywały hymn ku wolności. Kobieta nie czuje się dobrze w związku z wdowcem i jego dziećmi z pierwszego małżeństwa. Pojawia się jej dawny kochanek z niechlubną przeszłością, domagający się ucieczki z ukochaną. O wszystkim dowiaduje się obecny partner, który jest temu przeciwny. Tytułowa „Pani z morza” staje przed dylematem - co zrobić? Podejmuje ostateczną decyzje dopiero gdy czuje się wewnętrznie wolna, bez nacisków ze strony rywalizujących o nią mężczyzn. W pewnym sensie można porównać bohaterka z Norą z „Domu Lalki”, choć fabuła zupełnie inna.

„Hedda Gabler” to najsłynniejszy dramat z wszystkich utworów zawartych w tym tomie. Jest to...

makatka | 2018-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2018

Uwielbiam dramaty Ibsena. Pora na tom I.

Andży | 2018-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2018