Jak naprawić swoje geny w cztery tygodnie

Okładka książki Jak naprawić swoje geny w cztery tygodnie Ben Lynch
Okładka książki Jak naprawić swoje geny w cztery tygodnie
Ben Lynch Wydawnictwo: Znak Koncept zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Znak Koncept
2021-01-01
2021-01-01

Mimo, że wiadome jest, iż możemy zmianami stylu życia wpływać na geny, to informacje w książce nie wydają się wiarygodne (znalazłam co najmniej jeden fragment, który ewidentnie mija się z prawdą). Odniosłam wrażenie, że każdą niedogodność można przypisać do mutacji w genach. Dodatkowo minusem jest dla mnie bezsensowne powtarzanie historii pacjentów.

Na plus oceniam podejście autora, że styl życia ma znaczenie i od zmiany tego aspektu należy zacząć. To przyniesie korzyść każdemu. Poza tym szkoda czasu na czytanie.

Na plus oceniam...

Trochę inne spojrzenie na wszelkiego rodzaju niedobory. Plus za to ze nie ma wciskania na siłę wszelkiej farmakologii. Nie do końca biorę to na poważnie, na pewno do niektórych rad można by było się zastosować.

Dlaczego nie weryfikuje się wiarygodności autora książki?

Na okładce imię i nazwisko autora poprzedza DR (doktor) pod nazwiskiem mamy napisane ekspert w dziedzinie epigenetyki. Dlatego sięgając po tą pozycję sądzimy, że napisał ją naukowiec, który ma za sobą publikacje naukowe i jest szanowany w świecie nauki dotyczącej epigenetyki. Ale czy Lynch jest naprawdę ekspertem i czy możemy zaufać temu co pisze?

Lynch ukończył biologię molekularną i komórkową na uniwersytecie w Waszyngtonie zdobywając tytuł licencjata. Jest to całkiem dobre miejsce na rozwinięcie wiedzy z zakresu genetyki. Ale czy zdobywając licencjat stajemy się ekspertami w danej dziedzinie? Następnie Lynch ukończył medycynę z zakresu naturopatii na uniwersytecie Bastyr z tytułem doktora. Szkoła ta jest w USA uważana, za bardzo kontrowersyjną, propagującą tematykę pseudonaukową, stojącą w sprzeczności z nauką medyczną. Dlatego stopień doktora na pewno nie kwalifikuje się do uznania, że osoba z takim tytułem ma wiedzę z zakresu genetyki, mutacji genetycznych, leczenia chorób o podłożu genetycznym. Z tego, co mi się udało ustalić autor nie jest członkiem żadnej renomowanej organizacji zrzeszającej ekspertów genetycznych. Na PubMed nie widnieją żadne jego publikacje. Jest bardzo prawdopodobne, że w ogóle nie opublikował żadnych badań. Czy taką osobę można nazwać ekspertem epigenetyki?

Co do samej książki, według mnie ma błędny tytuł. Powinna być zatytułowana: „Jedz zdrową żywność, aby być może rozwiązać niektóre problemy zdrowotne” ale rozumiem, że wtedy nie była by taka chwytliwa. Wczytując się coraz dalej w książkę można odnieść wrażenie, że autor zaleca do wszystkich problemów z genami podobne rozwiązanie: zdrowe jedzenie (organiczne),dobry sen, filtrowanie wody, filtrowanie powietrza w domu itp. Dla całościowego zdrowia człowieka pewnie są to dobre rady. Niewiele jest dowodów na to, że określone pokarmy (lub ich brak) będą miały efekty epigenetyczne, których konsekwencje będą wyraźne, natychmiastowe i zauważalne dla przeciętnego człowieka. Te zagadnienia są tak naprawdę dopiero badane, a Lynch raczej nie prowadzi uznawanych przez naukę badań w tym zakresie.
Generalnie książkę się czyta przyjemnie ale raczej nie należy jej traktować zbyt poważnie, tylko bardziej coś na zasadzie czytania horoskopu dla zabawy.

Dlaczego nie weryfikuje się wiarygodności autora książki?

Lubię od czasu do czasu zagłębić się w konkretną tematyczną wiedzę, o której mało obecnie się rozmawia, a jest, myślę, że ważna, potrzebna, gdyż możemy ją bardziej zrozumieć po dokładnym zapoznaniu się z literaturą przedmiotu.

Do tej pory było tak, że nie każde zagadnienie medyczne było dla nas zrozumiałe, gdyż wiedza jest taka ogólnikowa i przekaz bywa, nie do końca taki jak powinien być pojęty przez nas.

Tym razem odpowiadającą mi i moim zainteresowaniom medycznym, które lubię, poznawać od jakiegoś czasu są, geny pojęłam się z miłą chęcią w wyzwaniu czytelniczym, do którego nie było mnie długo namawiać do przeczytania tej książki autorstwa Dr Ben Lynch pt. ''Jak naprawić swoje geny w cztery tygodnie''.

Książka ta składa się z trzech części.

W każdym z opracowanych przez autora w zamieszczonych w tychże rozdziałach czytelnik będzie mógł dostrzec jak ważne dbanie o własne zdrowie oraz jak odległa jest widoczna wiedza na temat genów w naszym życiu, od których może również wiele zależeć.

Ujęło mnie osobiście w tej o to książce odpowiednie podejście do głównego tematu, wprowadzenie, podanie przykładów na podstawie przeprowadzonych, wyników, badań, umieszczonych na wykresie dotyczącego stosowanych metod w zagadnieniu suplementów, opracowane autotesty na ich podstawie można samemu je wypełnić indywidualnie i jaki posiada się gen.

Należy podkreślić również to, że autor nie zapomina wspomnieć o osobie dzięki, której napisał tę książkę śp. Rachel Kranz, gdyż dodawała mu sił i dzielnie kibicowała na każdym etapie jej powstawania.

W tej o to książce zwróciłam szczególną uwagę na następujące zagadnienia: tajemnice genów, jaki jest twój profil genetyczny, autotest, z którego dowiedziałam się, czy mój gen jest wadliwy lub też nie.

Spodobało mi się równiej w tej książce przygotowany genowy przewodnik kulinarny zawierający cenne wskazówki, co powinniśmy, jadać, jakie posiadają geny.

Uważam, że to jest bardzo dobry sposób na to, aby zmienić nasze podejście do jedzenia i troszkę inaczej pomyśleć, że nie można ciągle żyć w przekonaniu, że źle się odżywiamy.

Autor tej książki to nie tylko wspaniały lekarz, ale również z ogromną pasją potrafi, trafnie zastosować swoją wiedzę w praktyce mając na uwadze zdrowie pacjentów i do niego właściwym podejściem nie krytykując ich, lecz zaproponowania i wypróbowania nowych metod leczenia.

Książkę tę czytało mi się dobrze, gdyż została napisana językiem zrozumiałym.

Wydawnictwu Znak Koncept dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania książki autorstwa Dr Ben Lynch pt. '' Jak naprawić swoje geny w cztery tygodnie''.

Polecam przeczytać tę książkę.

• Zdrowie
  • Popularnonaukowe
  • Medycynauka
  • Poradniki, Popularnonaukowe
  • W planach: zdrowie i medycyna

Dodaj cytat z książki Jak naprawić swoje geny w cztery tygodnie