Tatry. Przewodnik dla dużych i małych

Okładka książki Gdańsk dla młodych podróżników Jacek Friedrich, Adam Pękalski
Gdańsk dla mło... Jacek Friedrich, Ad...
Okładka książki Wszystkie kolory świata Mariusz Andryszczyk, Anita Andrzejewska, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Katarzyna Bogucka, Aleksandra Cieślak, Maria Dek, Emilia Dziubak, Joanna Fabicka, Barbara Gawryluk, Andrzej Marek Grabowski, Monika Hanulak, Cezary Harasimowicz, Joanna Jagiełło, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jona Jung, Grzegorz Kasdepke, Marta Kisiel, Katarzyna Kołodziej, Barbara Kosmowska, Agata Królak, Igor Kubik, Marta Kurczewska, Grażka Lange, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Paweł Pawlak, Adam Pękalski, Andrzej Pilichowski-Ragno, Jola Richter-Magnuszewska, Grażyna Rigall, Joanna Rudniańska, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Katarzyna Ryrych, Piotr Socha, Zofia Stanecka, Przemek Staroń, Marcin Szczygielski, Marianna Sztyma, Adam Wajrak, Anna Wielbut, Rafał Witek, Daniel de Latour
Wszystkie kolo... Mariusz Andryszczyk...
Okładka książki Pisać. Rozmowy o książkach Piotr Ambroziewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Maciej Bernatt-Reszczyński, Artur Boratczuk, Jerzy Wojciech Borejsza, Natalia Budzyńska, Kamil Całus, Wojciech Chmielewski, Paweł Chojnacki, Daria Czarnecka, Małgorzata Czyńska, Rafał Dajbor, Piotr Dobrowolski, Krzysztof Drozdowski, Agnieszka Frączek, Piotr Gajdziński, Barbara Gawryluk, Dorota Hartwich, Wacław Holewiński, Marcin Jacoby, Andrzej Jankowski, Elżbieta Jodko-Kula, Grzegorz Kalinowski, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Marcin Kozioł, Joanna Kuciel-Frydryszak, Karolina Kuszyk, Cezary Łazarewicz, Magda Louis, Marcin Ludwicki, Nina Majewska-Brown, Agata Maksimowska, Ewa Małkowska-Bieniek, Anna Mateja, Anna Mieszkowska, Anna Milewska, Katarzyna Miller, Krystyna Mirek, Jarosław Molenda, Ewa Ornacka, Adam Pękalski, Jan Krzysztof Piasecki, Renata Piątkowska, Krzysztof Potaczała, Małgorzata Rejmer, Alek Rogoziński, Zbigniew Rokita, Dominik Rutkowski, Beata Sabała-Zielińska, Anna Sakowicz, Andrzej Skalimowski, Małgorzata Strzałkowska, Justyna Suchecka, Mariusz Surosz, Anna Synoradzka-Demadre, Piotr Szarota, Joanna Szyndler, Anna Tomiak, Mariusz Urbanek, Wojciech Widłak, Violetta Wiernicka, Marcin Wilk, Janusz Leon Wiśniewski, Mirosław Wlekły, Daniel Wyszogrodzki, Andrzej Zbrożek, Robert Ziębiński, Bartosz Żurawiecki
Pisać. Rozmowy... Piotr Ambroziewicz,...
Okładka książki Mała historia kuchni. Dzieje się je Łukasz Modelski, Adam Pękalski
Mała historia ... Łukasz Modelski, Ad...

Okładka książki George i błękitny księżyc Lucy Hawking, Stephen Hawking
George i błęki... Lucy Hawking, Steph...
Okładka książki Strażniczka Słońca Lisa Aisato, Maja Lunde
Strażniczka Sł... Lisa Aisato, Maja L...
Okładka książki Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi Malwina Hajduk, Agata Romaniuk
Kocia Szajka i... Malwina Hajduk, Aga...
Okładka książki Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz Anna Dziewit-Meller, Justyna Sobolewska
Stówka. Przecz... Anna Dziewit-Meller...

Chciałbym, żeby każdy region geograficzny, kulturowy, przyrodniczy Polski doczekał się takiej monografii. Przy czym należy zwrócić uwagę na wartość merytoryczną treści. Tu wszystko jest przemyślane. Tatry to dla mnie swoisty wzór.

Nie jestem w stanie skończyć tej książki - jak dla mnie za dużo informacji historycznych, naukowych. Ja się znudziłam. Może niewystarczająco kocham Tatry? Za to grafiki i ilustracje pierwsza klasa!

Pięknie ilustrowana (Adam Pękalski) i bogata w treść książka o Tatrach. Przeczytamy tu nie tylko o tym, co wziąć na wycieczkę górską i jak zachowywać się na szlaku, ale też o historii turystyki w Tatrach, o gwarze góralskiej, najsłynniejszych akcjach TOPR, czy atrakcjach Zakopanego. Nie bez znaczenia jest fakt, że jednym z autorów (Paweł Skawiński) jest długoletni pracownik, a następnie dyrektor TPN.

Podtytuł książki nie jest przesadzony - nie tylko dzieci, ale też dorośli mogą się wiele z niej dowiedzieć.

Najlepsza książka o Tatrach, na pewno warto ją kupić. Piękne ilustracje.
Dobrze napisana Więc jak najbardziej ją plecam.

Najlepsza książka o Tatrach, na pewno warto ją kupić. Piękne ilustracje.
Dobrze napisana Więc jak najbardziej ją plecam.

Kochacie Tatry, albo jeszcze ich nie znacie, a chcielibyście poznać? to mam dla Was idealną propozycję!!

"Tatry. Przewodnik dla dużych i małych" to lektura idealna właśnie dla miłośników Tatr, ale również dla tych, co dopiero chcą poznać te góry. Jednym słowem to książka dla dużych i małych.

Ja jestem pod wrażeniem pięknego wydania, wielkiego formatu, twardej okładki oraz pięknych ilustracji. Z tej książki naprawdę dużo można się dowiedzieć i poznać, a czyta się ją z wielką przyjemnością. A po zakończeniu jedyne, o czym marze to właśnie taka wyprawa w góry. Może w tym roku w końcu wybiorę się na Morskie Oko?

Polecam!!

Moja ocena to 9/10

We współpracy reklamowej z Wydawnictwem Literackim.

Ja jestem pod wrażeniem pięknego wydania, wielkiego formatu, twardej okładki...

Kto raz był w Tatrach, ten z pewnością będzie chciał tam wrócić. Tatry mają w sobie coś magicznego, co przyciąga do nich miłośników górskich wędrówek, pięknej przyrody, ciszy i oscypka.

Jesli miłością do Tatr chcecie zarazić swoje dzieci pokażcie im książkę " Tatry przewodnik dla dużych i małych"
Jest to książka wyjątkowa. Jedno z piękniejszych wydań dla dzieci jakie miałam okazję trzymać w rękach.

Aksamitma w dotyku okładka, strony z grubego papieru, cudowne ilustracje i ciekawy tekst - to wszystko znajdziecie w tym przewodniku.

W wyprawie po najsłynniejszych polskich górach będzie Wam przewodził Paweł Skawiński - wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jego ogromną zaletą jest znajomość wielu górskich opowieści, legend o anegdot. O Tatrach, ich mieszkańcach i roślinności, wie absolutnie wszystko, a sposób w jaki przekazuje swoją wiedzę młodemu czytelnikowi jest znakomity.

Zatem, kto jeszcze nie zna, nie widział, nie czytał, musi nadrobić. Naprawdę warto.

Jest to książka wyjątkowa. Jedno z piękniejszych wydań dla dzieci jakie...

Oh, wspaniała jest ta książeczka. Naprawdę mnie oczarowała. Ilustracjami, tekstami, ogromem wiedzy i ciekawostek. Tak jak okładka głosi, to wspaniała lektura dla małych i dużych. Unikatowa pozycja o naszych pięknych Tatrach. Będę do niej wracać i ogromnie ją polecam!

Książkę przeczytaliśmy na początku marca, ale wspominamy o niej teraz, ponieważ wielkimi krokami zbliżają się WAKACJE!!
Wielu z Was pewnie ma już zaplanowany urlop. Zapewne są wśród Was osoby, które wybierają się w Tatry. Może już nie pierwszy raz, ale to nie ważne. Za każdym razem wyruszając na górską wyprawę należy pamiętać, że z górami nie ma żartów, więc zanim wyruszymy na szlak należy przypomnieć sobie lub zapoznać się z kilkoma ważnymi faktami, które bezwzględnie należy stosować!
“Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” autorstwa Barbary Gawryluk i byłego dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego Pawła Skawińskiego, z pięknymi ilustracjami Adama Pękalskiego, to niezwykłe kompendium wiedzy dla każdego turysty, które na pewno w tym pomoże.
Ta encyklopedia wiedzy o Tatrach jest pełna informacji na temat planowania trasy, śledzenia pogody, przygotowania odpowiedniego ubioru (z pewnością nie należą do niego klapki) i niezbędnych rzeczy, które należy mieć ze sobą, także o tym, jak powinniśmy się zachowywać na wycieczce górskiej, w czasie wypadku, spotkania z niedźwiedziem, czy groźnych zjawisk pogodowych.
Autorzy postarali się, aby nie były to jedynie nudne informacje. W książce znajdziemy sporo anegdot, rymowanek ułatwiających dzieciom zapamiętanie zasad, legend, prawdziwych historii, także tych dramatycznych, będących przestrogą i przykrą lekcją pokory, tkwiących w pamięci Pana Pawła.
Dzięki temu niezwykłemu przewodnikowi duzi i mali czytelnicy mogą przeczytać o tatrzańskiej przyrodzie. Roślinności porastającej górskie zbocza, doliny i hale. Zwierzętach oraz niektórych ptakach w nich żyjących. Ruszą na wyprawę po dolinach, podziwiając majestatyczne szczyty, odkrywając jaskinie, odpoczywając nad jednym ze stawów, potoków bądź wodospadów, albo próbując serów wyrobionych przez baców i juhasów w szałasie na którejś z hal w czasie wypasu owiec. Natomiast po nocy spędzonej w górskim schronisku, zejść do Zakopanego, by odwiedzić kilka wspomnianych przez autorów atrakcji. A to wszystko okraszone wskazówkami, gdzie się znajdują, np. świstaki można zobaczyć podchodząc na Kasprowy Wierch od strony Hali Gąsienicowej.
Nie potrafię i nie chcę Wam opisywać syćkiego, co tutok znajdziecie 😊
Sami po nią sięgnijcie. Na pewno nie pożałujecie. Jest też idealna na prezent. I choć mnie Tarty odpychają natłokiem turystów, to zasady zapisane w książce odnośnie tego, co powinien wiedzieć turysta wybierający się na wędrówkę po Tatrach są uniewrsalne.

To książka tak piękna, wyjątkowa i pełna informacji, że aż ciężko opis zamknąć w kilku tysiącach znaków. Nie będę się bała stwierdzenia, że jest monumentalna - niczym góry. I, że za jej sprawą można poczuć się jak na szczycie.
Mówię o pozycji 'Tatry. Przewodnik dla dużych i małych' Barbary Gawryluk i Pawła Skawińskiego z pięknymi ilustracjami Adama Pękalskiego. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.
Ta książka przede wszystkim jest pełna szacunku. I to nie tylko do gór, ale też do zwierząt je zamieszkujących, natury i ludzi, którzy te góry kochają. Którzy nimi żyją, jak pan Paweł Skawiński, nasz przewodnik po świecie wysokich Tatr. Ale przy tym książka jest też momentami zabawna, bardzo mądra - i to mądrością życiową. Nie tylko dowiemy się z niej tego, co warto zabrać ze sobą na szlak, czy poznamy numer telefonu, który warto wkuć na pamięć, bo może uratować nam życie. Poznamy od podszewki taterników - górskich pasjonatów, odwiedzimy jaskinie i dowiemy się sporo o niedźwiedziach. Łącznie z tym, że niedźwiedź to nie miś - fajnie, że ten temat jest tu poruszony, bo trzeba go wałkować i tłumaczyć dzieciom już od najmłodszych lat, dlaczego niedźwiedzia raczej lepiej nie przytulać. A nawet się do niego nie zbliżać. I nie dokarmiać!
Niedźwiedź nie jest jedynym zwierzęcym bohaterem książki. Mamy tu też kozice, świstaki, lisy, rysie i wilki i inne. Nie bójcie się - oscypki też są! Szkoda, że nie da się ich zjeść 😁 nawet narysowane wyglądają niezwykle apetycznie. Podobnie jak bryndza czy bundz. W ogóle jest oddzielny rozdział poświęcony jedzeniu - i nie popełniajcie mojego błędu i nie czytajcie go głodni 😂, bowiem jest bardzo smakowity. Mamy tu też sporo miejsca poświęconego schroniskom, pracy TOPR, lawinom czy narciarzom. Nie mogło zabraknąć też Zakopanego i górali. Apropo tych ostatnich - w książce znajdziemy też mini słowniczek gwary góralskiej. A na końcu jest tatrzański quiz - wcale nie taki prosty 😁
Polecam, nie tylko tym, którzy w góry się wybierają. Również podróżującym palcem po mapie. Z tą książką jest to nie tylko możliwe, ale też przyjemne!

"Tatry. Przewodnik dla dużych i małych" to pięknie ilustrowane kompendium wiedzy o naszym rodzimym masywie górskim.

W podróż po Tatrach zabierze nas były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego (i osobisty dziadek koleżanki mojej Iguli),Paweł Skawiński.

Na łamach książki zarysuje nam piękną opowieść o historii Tatr, ich ekosystemie i prawach rządzących w górach. Opowie jak bezpiecznie i z poszanowaniem dla otaczającego nas świata zwiedzać te rejony i zdobywać szczyty.

Poznamy historie i legendy związane z Tatrami, dowiemy się z jakich pięter składa się ten masyw i co je charakteryzuje oraz co możemy tam zobaczyć a nawet skosztować.

Wreszcie przygotuje nas do górskiej wyprawy, podpowie co spakować, jak oceniać stan pogody, jak wybrać trasę, jakie aplikacje zainstalować w telefonie czy gdzie zgłosić naszą wyprawę.

Pomoże zaplanować postoje, punkty widokowe i nauczy nas jak zareagować w przypadku spotkania z dzikimi mieszkańcami lasów.

To wspaniała i fascynująca lektura! Czyta się ją z ogromną przyjemnością i chłonie wiedzę jak gąbka. Jestem nią oczarowana ❤️

• Góry
  • Dla dzieci