Wynalazcy. Poznaj zwierzęta, które inspirują świat nauki

Okładka książki Wynalazcy. Poznaj zwierzęta, które inspirują świat nauki Christiane Dorion
Okładka książki Wynalazcy. Poznaj zwierzęta, które inspirują świat nauki
Christiane Dorion Wydawnictwo: Znak emotikon literatura dziecięca
literatura dziecięca
Invented by animals
Znak emotikon
2021-02-24
2021-02-24
Stanisław Kroszczyński
zwierzęta literatura dziecięca nauka natura

Czy wy albo wasze dzieciaki zastanawialiście się kiedyś, kto wymyślił... igłę tłoczącą chociażby szczepionki do naszych ciał? Albo kto zainspirował bezpieczniejsze kaski dla graczy w futbol amerykański? Albo radar? Te i wiele innych wynalazków zawdzięczamy tak naprawdę zwierzętom. I to im właśnie poświęcona jest książka Christiane Dorion z ilustracjami Gosi Herby pt. "Wynalazcy" od Znak Emotikon

Hasło pod tytułem wyraźnie określa, czego dotyczy ta pozycja: "Poznaj zwierzęta, które inspirują świat nauki". A w środku znajdziecie ponad trzydzieści rozdziałów poświęconych fantastycznym okazom ziemskiej fauny, które stały się inspiracją do powstania wynalazków, z których korzystamy wszyscy lub część z nas, a także tych, które mają właściwości uważnie obserwowane przez najtęższe umysły w celu przekucia ich w nowe rozwiązania technologiczne.

Większość rozdziałów poświęcona jest jednemu zwierzęciu, którego nazwa znajduje się ponad tytułem, sam zaś tytuł nazywa cechę, która zainteresowała naukowców. I tak rozdział o ośmiornicy wyróżniającej się zdolnością do mimikry nosi tytuł Mistrzyni przebrania, a o zimorodku - Nurkowanie bez plusku.

Każdy rozdział obejmuje jedną, bogato ilustrowaną rozkładówkę, sam zaś tekst jest zgrabnie rozmieszczony na stronie. Cechą wspólną wszystkich rozdziałów jest dialogowy dymek, w którym o sobie opowiada konkretne zwierzę, ponieważ to one są narratorami swoich historii. Z ich opowieści dowiemy się, w jaki sposób przystosowały się do szczególnych warunków, w których żyją, a także jakie wynalazki zainspirowały lub nad czym pracują badacze, by wykorzystać w swoich wytworach.

"Wynalazcy" to świetna pozycja pokazująca młodym odbiorcom związek między naukami przyrodniczymi a osiągnięciami techniki, z której korzystają inni naukowcy, ale też zwykli ludzie. Wydana w nieco większym formacie, twardej oprawie, kolorowa, bogato ilustrowana książka nie tylko daje czytelnikom zbiór ciekawostek i informacji, ale też inspiruje do własnych poszukiwań, Rozbudza ciekawość, jednocześnie bawiąc i udowadniając, że zdobywanie wiedzy może być przyjemne. Pokazuje nie tylko, ile już dzięki zwierzętom odkryto, ale też ile jeszcze jest do odkrycia i jakie wyzwania stoją przed naukowcami. A także, pośrednio, rozbudza świadomość ekologiczną. To pozycja idealna dla wszystkich ciekawych świata młodych ludzi, w dodatku taka, do której nie zagląda się jeden raz. Cieszę się, że tak mądre książki ukazują się na naszym rynku wydawniczym, wzbogacając biblioteczki dzieciaków.

Wynalazcy. Poznaj zwierzęta, które inspirują świat nauki - to właśnie z tą książką spędzamy ostatnie wieczory. Fascynujące opowieści i piękne ilustracje nie pozwalają nam zasnąć! Niesamowity i zaskakujący jest świat zwierząt! Wiedzieliście, że osy produkują papier? A ośmiornice zmieniają kolor i wzór na swojej skórze, by wystraszyć drapieżniki?
Jak myślicie, które ze zwierząt zainspirowało do stworzenia opon lepiej trzymających się mokrej drogi?
Polecamy dużym i małym czytelnikom! Wszyscy będą zaskoczeni, jak niesamowity jest świat!

Jak myślicie, które ze...

Czego ludzie mogą nauczyć się od zwierząt? Wbrew pozorom wielu rzeczy. Na przykład, jak konstruować domy, by same się chłodziły bez użycia klimatyzacji. Albo w jaki sposób zrobić robota o zwinnych palcach, który będzie pomocny podczas operacji. Zwierzęta to cenne źródło inspiracji, szczególnie w nauce. O tym jest właśnie pozycja Wynalazcy Christiane’a Doriana.

Książka skierowana jest do dzieci, które chciałby dowiedzieć się czegoś na temat zwierząt. Ta popularnonaukowa pozycja pokazuje kilka osobników, które stały się inspiracją do stworzenia czegoś przez człowieka. Na przykład skóra rekina natchnęła twórców kostiumów kąpielowych do zaprojektowania ich w inny sposób, przez co sportowcy zaczęli bić rekordy na potęgę. Takich przykładów jest więcej, a wśród wymienianych zwierząt są na przykład ośmiornica, pszczoły, żaba czy bóbr.

Ilustracje w tej pozycji są autorstwa Gosi Herby. Są kolorowe, zabawne, bardzo ładne. Zwierzęta zachowują się jak ludzie – coś tłumaczą, pokazują, robią. Noszą też ubrania. Ale nie chodzi o to, by nadać im ludzkie cechy, lecz zabawnie nawiązać do dziedzin, w których miały swój wkład. Ilustracje pasują do tekstu, a koncepcja tego tytułu na pewno spodoba się młodym czytelnikom.

Tekst nie jest trudny, dostosowano go do wieku odbiorcy. Na pewno ciekawie wygląda z pespektywy malucha, że narratorem każdej części jest zwierzę, które przedstawiono. Tekstu jest niewiele, karty to głównie obrazki ilustrujące omawiane zagadnienie. Każde zwierzę krótko się przedstawia, opowiada o wyjątkowych umiejętnościach czy cechach, które posiada, a potem wspomina, jak z nich korzystają naukowcy.

Wynalazcy to bardzo mądra, ciekawa i pięknie wydana pozycja dla dzieci. Jest zabawna, ale też pouczająca. Świetnie się ją czytało – dowiedziałam się wielu nowych rzeczy, które mnie zaskoczyły. Na pewno ta książka spodoba się dzieciom, które ciekawe są świata, które lubią zwierzęta i chcą poznawać nowe rzeczy.

Książka...

"Wynalazcy" z tekstem od Christiane Dorion oraz ilustracjami Gosi Herba to wspaniała książka dla latorośli 6+, które zadziwiają dorosłych swoją ciekawością świata. Dzięki tej książce dzieci będą w stanie dowiedzieć się, jakie wynalazki człowiek zawdzięcza zwierzętom i ich naturalnym, charakterystycznym cechom. Zwierzęta, które znajdziemy w tej książce już dawno zainspirowały lub wciąż inspirują świat naukowców do pokonywania kolejnych granic. Poznajemy rekina, który był inspiracją dla powstania nietuzinkowych strojów kąpielowych, mających wspomóc zawodników podczas rywalizacji. Mamy do czynienia z pszczołą, która była w stanie wymyślić fantastyczny kształt, jakim jest sześciokąt, a struktury z niego wytwarzane często towarzyszą ludzkości w produkcji lekkich, ale mocnych przedmiotów. Gekon zainspirował ludzkość do stworzenia specjalnych łapek, dzięki którym człowiek może poruszać się po szklanych powierzchniach w pionie, A nawet do góry nogami. Zwierząt w książce jest mnóstwo, podobnie jak ciekawostek z nimi związanych. Ta pozycja fantastycznie sprawdzi się nie tylko w przypadku dzieci, ale również i dorosłych. Sama podczas lektury dowiedziałam się całkiem sporo, aż byłam zaskoczona, że te wszystkie rzeczy, które znamy, inspirowane są zwierzętami i ich umiejętnościami. Polecam!

Świetna książka dla dzieci pokazująca jak ludzie korzystają z 'wynalazków' świata fauny w życiu codziennym. Obserwacja przyrody pozwala człowiekowi na tworzenie rzeczy coraz lepszych oraz minimalizujących zużycie energii i śmieci. Wiedzieliście np. że skóra rekina nie jest gładka tylko szorstka, bo składa się z maleńkich łusek z wyżłobionymi kanalikami na odpływ wody, co pozwoliło stworzyć superszybkie kostiumy kąpielowe. Albo że dla tworzenia mocnych, a zarazem elastycznych robotów był ogon konika morskiego, który w przekroju wcale nie jest okrągły tylko kwadratowy.
Te i wiele innych ciekawostek znajdziecie tutaj 🥰 A treść okraszona jest kolorowymi ilustracjami @gosiaherba 😊
Takie książki dla dzieci lubię, bo bawią, a jednocześnie uczą.

A gdyby móc być tak szybkim jak rekin albo mieć tak doskonały wzrok jak orzeł? Warto w tej kwestii podpatrzeć zwierzęta. One mają super moce, których możemy im tylko pozazdrościć. A może by tak niektóre ich umiejętności skopiować?

Zwierzęta nigdy nie przestaną nas zaskakiwać. Są tak świetnie przystosowane do warunków, w których żyją, że ludzie często im zazdroszczą. Dlatego też podpatrują i badają, a potem starają się odwzorować te niesamowite umiejętności czy cechy.

Pająki nie budzą sympatii. Jednak mają talent, który został doceniony. Przędą fantastyczne i mocne sieci. Sekretem ich pajęczyn są nitki, które odbijają ultrafiolet. My tego nie widzimy, ale dla ptaków jest to jasny sygnał, aby omijać to miejsce. Pająki zainspirowały ludzi do wplatania takich nici w okna wieżowców. Dzięki temu ptaki nie pomylą ich z niebem i mają możliwość ominięcia przeszkody.

A gdyby tak zbudować robota, który wiłby się jak wąż, albo mieć wodoszczelny płaszcz, jaki tworzą pióra pingwinów?

Wynalazcy najeżona jest ciekawostkami. Tu nauka, technika i natura wzajemnie się przenikają.Wynalazki będące w powszechnym użyciu, te, nad którymi nadal trwają prace, albo takie, które pozostają w sferze marzeń, zachęcają młodych czytelników do ruszenia wyobraźnią. Pokazuje jak pięknie jest dookoła i jak wiele tajemnic jeszcze jest do odkrycia i jak wiele nowych wynalazków i technologii do opracowania.

Mój syn jest nią zachwycony.

Książka adresowana jest dla wszystkich dzieci i dorosłych. Polecam otoczyć się dziećmi/dzieckiem i wspólnie zagłębić się i poznać tajemnice wynalazków. Jak prawdziwi detektywi strona po stronie będziecie odkrywać powiązania świata nauki ze.... światem zwierząt 😉
Nie od dziś wiadomo, że przyroda i zwierzęta stanowią dla ludzi niewyczerpane źródło inspiracji. Najnowsza książka od Wydawnictwa Znak Emotikon to tylko wycinek tego, co zyskaliśmy dzięki wnikliwemu spojrzeniu na świat zwierząt.
Książka jest bardzo estetycznie wydana. Kolorowe, często zabawne ilustracje chronione są twardą okładką, która zachęca do poznania jej wnętrza

Nie od dziś wiadomo, że przyroda i zwierzęta stanowią dla ludzi...

Christiane Dorian • Gosia Herba
„Wynalazcy”
Zastanawialiście się kiedyś skąd naukowcy czerpią pomysły? Czym się inspirowali gdy powstawały wspaniałe wynalazki? Odpowiedź jest prosta. To natura podsyła im te rozwiązania.

Z pięknie ilustrowanej książki dowiemy się, w jaki sposób obserwowanie zwierząt przyczyniło się do powstania superszybkich kostiumów pływackich, miniaturowych kamer, szybowców czy dronów. A to dopiero wierzchołek góry lodowej.
Wszystko to w formie ciekawych opowieści, które odkrywają przed nami same zwierzęta.

Bogate ilustracje zdobiące każdy rozdział w przestępny sposób poszerzają nasze horyzonty.
Lektura jest w stanie zaspokoić żądnych w wiedzę przedszkolaków jak również młodszą młodzież.

Christiane Dorian • Gosia Herba
„Wynalazcy”

Natura zaskakuje nas niemalże na każdym kroku. Obserwując życie zwierząt, rośliny lub zjawiska przyrodnicze od starożytności uczeni i naukowcy starali się nie tylko zrozumieć ich zasady i działanie, ale też wykorzystać swoje obserwacje w świecie ludzi.

W tej książce zwierzęta odkrywają przez nami swoje tajemnice. I to dosłownie, ponieważ skonstruowana jest w taki sposób, że każdy z prezentowanych bohaterów opowiada o sobie i swoich umiejętnościach.

Możecie się dowiedzieć między innymi, że budowę skóry rekina wykorzystano w superszybkich kostiumach pływackich (które zostały jednak zakazane). Jak budowę skrzydeł ważki wykorzystano w konstrukcji dronów. A także co wspólnego mają szarańcze z ulicznymi korkami.

To jednak dopiero początek, bowiem całość to 33 krótkie rozdziały opisują zwierzęcych bohaterów, których umiejętności stanowiły inspirację dla ludzi i pozwoliły (lub nadal pozwalają) na tworzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań.

Książka w sam raz dla małych bystrzaków, którzy są ciekawi otaczającego ich świata. A i dorośli mogą się co nieco dowiedzieć przy okazji 😉

• Samodzielne
  • Recenzenckie
  • Popularnonaukowe
  • Czytane wielokrotnie
  • 2021r.
  • Mediateka
  • (1) - Do przeczytania - W PRZYSZŁOŚCI

Dodaj cytat z książki Wynalazcy. Poznaj zwierzęta, które inspirują świat nauki